Dodaj do ulubionych

Jakie dania na wigilijny stół?

15.12.10, 20:30
:) Coroczny temat:) Co się u was je? W tym roku planuję zrobi jedną nową potrawę i szukam pomysłu:)
Macie 12 potraw?
Obserwuj wątek
    • pabia_a Re: Jakie dania na wigilijny stół? 15.12.10, 21:25
      wigilię spędzamy u rodziców najpierw u jednych, później u drugich, na stole wigilijnym jest: opłatek, zupa grzybowa z łazankami, karp smażony i w galarecie, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta wigilijna z grzybami, ryba po grecku, śledzie z cebulką i w śmietanie, sałatka z tuńczyka, kompot z suszonych owoców, chleb, ciasto piernik, makowiec, sernik
      • ankas4 Re: Jakie dania na wigilijny stół? 15.12.10, 22:46
        W tym roku wigilia u teściów, kiedys tez bylismy 2 godziny u jednych rodziców, a potem 2 godziny u drugich,ale od kilku lat mamy jedną wspolną wigilię, u tesciów bedzie:
        barszcz z uszkami,karp smazony, karp w galarecie, filety rybne smażone w cieście, do karpia taka tam tradycja ,ze bedą rowniez ziemniaki(u nas w domu na wigilę nigdy nie ma:), kapusta wigilijna,śledzie w smietanie, śledzie w oleju,kompot z suszu, chleb, bułeczki, makowiec,sernik,moze kutia,ale to moze ciocia zrobi, galareta z owocami i bita smietaną///

Ja robie 2 dzien świąt...i tutaj mam wiekszy problem..nie wiem czy zastawic stól jak na imieniny,czy bawic sie w obiad...
    • latortura Re: Jakie dania na wigilijny stół? 16.12.10, 01:28
      u nas duzo ;) tzn. u rodziców:

oczywiscie: barszcz z uszkami, zupa grzybowa z makaronem, karp pieczony, karp w galarecie, pierogi z kapustą i grzybami oraz ruskie (bo kocha je połowa rodzinki ;) gołabki (tradycja mojej mamy ;) śledz w pomidorach z rodzynkami lub sliwkami, sledz w oleju, ciut ziemniaków choc w tym roku bedzie na to miejsce troche sałatki jarzynowej, makówki, pieczywko, kompocik,

a że w tym roku wigilia wspólna (z rodziną brata) to ja dodatkowo ze swej strony donoszę:
      szynkę i łososia z serkiem almette w galarecie (oczywiscie w galarecie bedzie tez jajko itd),
      knedelki ze śliwkami z miodem i cynamonem,
      oraz tiramisu własnej "roboty"

polecam tą szynkę lub łososia w galarecie jesli tego nie robiłas jako nowosc (zawijasz tylko je w rulonik z serkiem almette w srodku, np czosnkowym czy chrzanowym) i zalewasz bulionem z zelatyną,

bądz te knedelki (ciasto jak na pierogi a do srodka sliwka zmoczona w miodzie i cynamonie) i zawijasz jak uszka ;)
      są bardzo smaczne, mozna je podac polnae słodka smietanką i posypane cynamonem ;)

buziaki ;-*
    • tri-mamma Re: Jakie dania na wigilijny stół? 16.12.10, 08:37
      W tym roku wigilia u nas i całe przygotowania na mojej głowie, bo kto to niby ma zrobić ;P

W tym roku oprócz tradycyjnych potraw, wymienionych powyżej, chcę upiec rybkę w pergaminie wg tego przepisu:
      www.kwestiasmaku.com/ryby_i_owoce_morza/tunczyk/tunczyk_w_papilotach/przepis.html
      No i oczywiście pyszne ciasta:
      tort bezowo-kawowy, sernik czekoladowy z pomarańczą, pierniczki, makowiec, i dla Zosi ciastka bez cukru i mleka w kształcie aniołków i dzwoneczków
    • borowka78 Re: Jakie dania na wigilijny stół? 16.12.10, 09:12
      Wigilia u moich rodziców:
      opłatek
      barszcz z uszkami, zupa rybna, ziemniaki ;) M zje chleb, karp smazony, w galarecie; w occie, kapusta z grzybami, pierogi, ja zrobie tartę z kapusta, grzybami i suszonymi sliwkami (ktos tu linkowal i wyprobujemy, a co), makiełki, kutia, obowiazkowo do ziemniakow sos chrzanowy- tylko w Wigilie mi tak smakuje ;), suroqwka z zselera z orzechami, kompot.
        • uczula Re: latortura...a szynka to na wigilię? 16.12.10, 10:59
          strasznie duzo macie potraw :)
          u nas bedzie :
          barszczyk z uszkami (w sobote ide do babci kleic uszka, pierogi juz mama pracowicie zrobila :)
          pierogi z kapusta i grzybami, pierogi ruskie
          karp gotowany z warzywami (smazony nie przeszedl)
          kiedys byly sledzie,ale teraz przegrywaja z pierogami i ...nie bedzie :)
          kompot z suszu (obowiazkowo)
          sernik po wiedensku(robie ja :) przepis z kuchni polskiej, musza byc duuuuze jajka :)
          jablecznik dla michalka
          chcialabym zrobic ciasteczka z platkow owsianych...nigdy nie robilam, moze misiowi bypasily
          bo te swieta to wybitnie nie dla alergika :)
    • atenette Re: Jakie dania na wigilijny stół? 16.12.10, 12:05
      W tym roku wigilia u moich rodziców i zazwyczaj jest:
      - opłatek
      - barszcz z uszkami
      - zupa grzybowa
      - w tym roku również zupa rybna (wg tradycji u mojego męża)
      - karp (do tego ziemniaczki)
      - kapusta z grochem
      - pierogi ruskie
      - pierogi z kapusta i grzybami
      - kutia
      - kompot z suszu
      - ryba po grecku
      - jakieś tam śledzie w różnej postaci
      - kilka rodzajów ciast

U mojego męża robi się jeszcze:
      - kluski na parze z polewą jagodową :)

Nie pamiętasz hasła