Dodaj do ulubionych

Jaki wkład kominkowy polecacie?

15.07.11, 20:04
Zamówiliśmy kominek, ale wciąż nie możemy się zdecydować na wkład: czy ma być żeliwny czy szamotowy, czy jeszcze jakiś inny? Kominek ma służyć raczej funkcji rekreacyjnej, ewentualnie dogrzania pomieszczeń w chłodniejsze dni, żadnego płaszcza wodnego ani tego typu rozwiązań, będzie się w nim palić tylko raz na jakiś czas, wtedy powierzchnia do ogrzania wynosić będzie około 50 m. kw. Obudowa będzie w stylu nowoczesnym, więc myśleliśmy o takim wkładzie:

www.zimpex.pl/index.php?route=product/product&product_id=88
Szyba bezramkowa, na nóżkach, żeliwny. Martwi mnie tylko ten "sznurek" uszczelniający drzwiczki, gdzieś czytałam, że to kiepskie rozwiązanie. Ale z drugiej strony, początkowo mieliśmy wybrany szamotowy wkład Romotop taki:

www.romotop.com.pl/wklady-kominkowe/KV-661.htm

I już się też naczytałam, że ten szamot pęka przy byle stuknięciu polanem... więc sama nie wiem co myśleć, co wybrać...? Niby w szamotowych można osiągnąć wyższe temperatury i wtedy szyba tak się nie brudzi, czyści się prawie sama w takim efekcie jak pyroliza. Nie wiem czy to prawda? Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć, pomóc?

Obserwuj wątek
  • wronie Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 04.12.11, 23:05
   Ja na Twoim miejscu zastanowiłabym się jeszcze nad kominkiem z płaszczem wodnym, to o wiele praktyczniejsze rozwiązanie. Zwłaszcza, jeżeli jest wkomponowany w system zintegrowanego ogrzewania, o którym mozesz przeczytać tu: makroterm.pl/produkty/zintegrowane-ogrzewanie
   • edziakrys Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 05.12.11, 22:09
    My akurat stawiamy kominek, tzn zdun i bardzo zachwala te castoramowe a rozmawialiśmy z kilkoma fachowcami i twierdzili tak samo. Kupilismy taki z niebieska szybą, niby samoczyszczącą (ciekawe) i zobaczymy. My też mamy rekreacyjny kominek i myslę, że taki w zupełności wystarczy. wszystko wyjdzie w praniu.
    • slim.fast Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 06.12.11, 15:17
     Posta pisałam dawno temu, w lipcu, wkład już dawno kupiony, jeszcze inny niż podawałam linki ;) Ale nie z castoramy, firmy nie pamiętam, musiałabym zajrzeć w dokumenty.

     A za płaszcz wodny dziękuję, nie chcieliśmy sobie robić kotłowni w salonie, to ma być tylko i wyłącznie rekreacyjne palenie - i takie właśnie jest - raz na tydzień mniej więcej, jak dotąd :)
      • slim.fast Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 06.12.11, 21:53
       edziakrys napisała:

       > Ha ha-jakbym siebie słyszała z ta kotłownią w salonie :D. Uzywam dokładnie tych
       > samych argumentów jak ktoś mnie pyta, dlaczego nie robimy płaszcza wodnego.

       Edzia, bo taka jest prawda, mam znajomych, co latają wiecznie z tym drewnem do salonu i ja dziękuję :D:D
      • leda16 Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 04.02.13, 21:37
       edziakrys napisała:

       > Ha ha-jakbym siebie słyszała z ta kotłownią w salonie :D. Uzywam dokładnie tych
       > samych argumentów jak ktoś mnie pyta, dlaczego nie robimy płaszcza wodnego.       A przecież tak na prawdę nie o to chodzi. Odkąd kominki zaczęły się pauperyzować i zdecydowana większość inwestorów nie wyobraża sobie domu bez kominka, ceny drewna kominkowego gwałtownie pną się w górę. 10 lat temu za kubik drewna trzeba było zapłacić 35 - 40 zł. Dziś cena w hipermarketach oscyluje w granicach 220 zł - 240 zł i bez przesady można powiedzieć, że jest to najdroższy materiał opałowy w Polsce. Drożeje szybciej niż prąd, gaz i benzyna, a jego wydajność cieplna jest znacznie niższa niż energia wytwarzane przez prąd i gaz. Żeby przez ok.5 godz. podtrzymywać wysoką temperaturę w kominku, musisz zużyć ok. 1/4 kubika drewna. Więc praktycznie kosztujący 240 zł kubik drewna nie starczy nawet na 7 dni "dogrzewania", jak pierdzielą w reklamach producenci. Nie jest też rzeczą obojętną, że wkłady kominkowe bardzo krótko akumulują ciepło. Z chwilą zaprzestania podtrzymywania ognia, energia cieplna wskutek swoich właściwości fizycznych i konstrukcji wkładu wymuszającego ustawiczną wymianę powietrza, ulatuje w niebo. Wspomaganie tradycyjnego co kominkiem staje się więc metodą nie tylko nieopłacalną, ale i w wysokim stopniu finansożerną
  • leda16 Re: Kupić za każdą cenę! 01.02.13, 21:17
   Widzę, żeście Dziewczyny tak jak i ja szczawiki kominkowe. Więc radzę kupić rzecz przy każdym kominku nieodzowną. Ile by nie kosztowała: CZUJKĘ TLENKU WĘGLA.
   We czwartek, po kilkugodzinnym paleniu, gdy w kominku było już daleko więcej żaru niż ognia, pełgały tylko trzy niskie płomyki, a wiatr na polu przeokrutny, zamknęłam wszystkie doloty powietrza, w tym z pola i otworzyłam szeroko drzwi wkładu. Otwarte zostały tylko dwie boczne dolne kratki, które są z natury otwarte i kratka wentylacyjna 20cm. pod sufitem. Myślę sobie - salon się lepiej nagrzeje. Po może 3 minutach czujka tlenku podłączona do monitoringu ochrony domu zaczęła przeraźliwie piszczeć a alarm w ogrodzie wyć. Ja najpierw siedziałam osłupiała nie wiedząc co się dzieje, a potem zamknęłam wkład i wybiegłam do ogrodu. I ta czujka uratowała mi życie. Tlenek węgla zabija po 5-ciu minutach. Znajomi w żarze kominkowym, przy otwartych drzwiach wkładu. pieką kiełbaski, nic im się nie dzieje, wszyscy żyją. Na razie. Czujki tlenku nie mają, ale podobno głupcy mają szczęście :).
   • all Re: Kupić za każdą cenę! 19.07.14, 00:22
    leda16 napisała:

    > Widzę, żeście Dziewczyny tak jak i ja szczawiki kominkowe. Więc radzę kupić rze
    > cz przy każdym kominku nieodzowną. Ile by nie kosztowała: CZUJKĘ TLENKU WĘGLA.
    > We czwartek, po kilkugodzinnym paleniu, gdy w kominku było już daleko więcej ża
    > ru niż ognia, pełgały tylko trzy niskie płomyki, a wiatr na polu przeokrutny, z
    > amknęłam wszystkie doloty powietrza, w tym z pola i otworzyłam szeroko drzwi wk
    > ładu. Otwarte zostały tylko dwie boczne dolne kratki, które są z natury otwarte
    > i kratka wentylacyjna 20cm. pod sufitem. Myślę sobie - salon się lepiej nagrz
    > eje. Po może 3 minutach czujka tlenku podłączona do monitoringu ochrony domu za
    > częła przeraźliwie piszczeć a alarm w ogrodzie wyć. Ja najpierw siedziałam osłu
    > piała nie wiedząc co się dzieje, a potem zamknęłam wkład i wybiegłam do ogrodu.
    > I ta czujka uratowała mi życie. Tlenek węgla zabija po 5-ciu minutach. Znajomi
    > w żarze kominkowym, przy otwartych drzwiach wkładu. pieką kiełbaski, nic im si
    > ę nie dzieje, wszyscy żyją. Na razie. Czujki tlenku nie mają, ale podobno głupc
    > y mają szczęście :).

    No miałaś szczęście to fakt - pozostaje mieć nadzieję, że znajomi nie zrobią nigdy tego co ty :P Swoją drogą to ciekawe, że do salonu nie dociera u ciebie świeże powietrze - normalnie mikrowentylacja w oknach i sprawna wentylacja w pomieszczeniu powinny zapobiec tworzeniu się tlenku węgla. Ach te nowe domy szczelne jak termos :P
  • slim.fast Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 17.03.13, 21:43
   Jeśli to do mnie było, to chciałam tylko zaznaczyć, że kominek mamy już od 1,5 roku i palimy w nim tylko "rekreacyjnie", tak jak było zakładane. Cieszę się, że nie zrobiliśmy żadnego płaszcza wodnego ani nic w tym stylu, wystarczająco kurzy się i brudzi w kotłowni, za drugą kotłownię w salonie to ja dziękuję ;);)
    • kawaler86 Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 20.08.13, 22:00
     Zgadzam się z tą wypowiedzią, kominek z jednej strony daje ciepło, a z drugiej, może jestem sentymentalny, ale efekt wizualny palącego się drewna w kominku jest super. Szczególnie ma to swoją uważam subtelną wymowę estetyczną w okresie Świąt Bożego Narodzenia. A co do samych wkładów kominkowych, to jest ich teraz taka dostępność na rynku, że nie wierze, iż każdy, kto chce nie znajdzie czegoś odpowiedniego dla siebie
   • monia-k1234 Wkład kominkowy Piazzetta 25.12.13, 01:44
    Bardzo dobre wkłady kominkowe ma Piazzetta. Jest to włoska marka obecna na rynku od ponad 50 lat. My w salonie mamy zamontowany wkład tej marki i muszę przyznać, że jest naprawdę świetny. Zero awarii, zero problemów. Bardzo ładnie się prezentuje i jest bardzo funkcjonalny. Już od samego początku było widać, że jest naprawdę dobrze wykonany.
    • fishka Re: Wkład kominkowy Piazzetta 01.04.14, 20:46
     Piazzetta piazettcie nierówna , ale jeśli już kupować szeroki wkład kominkowy w cenie nie powodującej zawału to oczywiście dobry jest model kominka Piazzetta MA 265 SL . MA prawie 150 centymetrów szerokości , jest na co popatrzeć jak się już w nim napali. Co ważne jasna okładzina w środku nie ciemnieje nawet po długim paleniu. po prostu fajnie wszystko się dopala.
  • piotrek8754 Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 15.09.16, 00:52
   Zaleta wkładu żeliwnego to przede wszystkim jego cena. Koszt wykonania żeliwnych odlewów i złożenia ich w całość jest na pewno dużo niższa, niż pospawania stalowego korpusu. Odpowiedniej jakości żeliwo jest też materiałem bardzo odpornym na ciągłą pracę w wysokich temperaturach. Do podstawowych mankamentów natomiast należy jego nieszczelność. Niedokładność żeliwnych elementów sprawia, że ich łączenie musi zostać wypełnione masą uszczelniającą, która po pewnym czasie (pod wpływem pracy termicznej żeliwnych elementów) kruszy się i wypada. Teoretycznie taki wkład kominokwy powinien być co roku na nowo uszczelniany co w praktyce jest niewykonalne. Palenie w nieszczelnym wkładzie kominkowym oznacza jego mniejszą efektywność (brak kontroli nad ilością powietrza dostającego się do paleniska) a przede wszystkim ryzyko zatrucia spalinami. Innym mankamentem tego typu wkładów słaba odporność żeliwa na szok termiczny. Jeżeli do rozgrzanego wkładu żeliwnego wrzucimy pokryte lodem polano, to najprawdopodobniej spowoduje to pęknięcie ścianki wkładu i konieczność jego wymiany.

   Tych wad pozbawione są wkłady stalowo-szamotowe. Prawidłowo zespawany korpus takiego wkładu stanowi szczelną komorę. Bez względu na to jak długo będziemy go użytkować nie pojawią się żadne nieszczelności. Szamotowe wyłożenie paleniska doskonale chroni je przed wysokoą temperaturą oraz dodatkowo akumuluje ciepło. Dzięki szamotowi temperatura wewnątrz paleniska jest wyższa, niż we wkładach żeliwnych, co ułatwia dopalanie spalin (zwiększa ilość odzyskanego ciepła) i utrzymanie szyby wkładu w czystości. Technologia stalowego korpusu umożliwia znacznie więcej możliwości konstrukcyjnych. Dzięki tenu standardem w tych wkładach jest kurtyna powietrzna, doprowadzenie zewnętrznego powietrza czy system dopalania spalin. Kolejnym udogodnieniem istotnym przy użytkowaniu jest obniżenie dna paleniska względem dolnej krawędzi drzwiczek wkładu. Dzięki temu płonące polana czy popiół nie wypadają nam z paleniska przy otwieraniu drzwiczek. Estetyka wyglądu zabudowanego wkładu stalowo-szamotowego jest dużo większa, niż wkładu żeliwnego. Delikatna stalowa ramka zasłania znacznie mniej szyby, niż masywna żeliwna rama. Dostępne są również bezramkowe modele wkładów stalowo-szamotowych.

   Pewnym mankamentem może być konieczność wymiany szamotów po kilku sezonach grzewczych. Wielkogabarytowe kształtki szamotowe stosowane przez większość producentów nie są zbyt odporne na silniejsze uderzenia. Dobrym rozwiązaniem jest zakup wkładu wyłożonego małymi elementami szamotowymi - ich odporność mechaniczna jest znacznie większa a dodatkowo nadadzą naszemu kominkowi wygląd bardziej zbliżony do murowanego z cegły szamotowej tradycyjnego paleniska.

   Mi polecono wkład stalowo-szamotowy i to był strzał w 10. Firma Kominki Styl www.kominkistyl.pl u której zamawiałem, doradziła mi, pomogła wybrać wkład, zamontowała go i zabudowała. Po prostu super.
  • janeczkanela Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 09.02.17, 10:30
   My mamy coś takiego: www.fire-pro.pl/jotul-i-530-fl.html Taki najprostrzy, nie chcieliśmy żadnych dodatkowych rozwiązań, jak np. płaszcz wodny, ponieważ nam przede wszystkim zależało na aranżacji wnętrza - nie spełnia u nas żadnej fukncji grzewczej.
  • komikom-kominki Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 06.03.18, 11:07
   Witamy,
   Mam przyjemność opowiedzieć wam o naszej firmie "Komikom" która znajduje się w Żninie i od 19 lat zajmujemy się kompleksowym montażem kominków. (posiadamy również zakład kamieniarski.)
   Powiem teraz coś z czego większość powinna zdawać sobie już sprawę, mamy 2018 rok. Praktycznie każdy produkt jest dostępny do tego stopnia, że możemy dopasować go na "miarę". Oczywiście osobiście uważam, że to jest dobre. Dlaczego tak myślę? Ponieważ przez 19 letnie doświadczenie potrafimy o kominkach powiedzieć wszystko, współpracujemy z ogromną liczbą wielkich firm dzięki czemu ich asortyment to dla nas codzienność.
   Polecamy Brać wkłady stalowe od żeliwnych już się odchodzi. nie mamy zamiaru naciagać, skoro chce Pani dla celów głownie rekreacyjnych to polecałbym tańszą linie np: www.sklep.komikom.pl/pl/c/Kratki.pl-Marek-Bal/32 (tutaj jest zbiór Polskiego dużego oraz taniego producenta.
   Zapraszamy do naszego salonu stacjonarnego Żnin 88-400 Gnieźnieńska 15a aby na własne oczy zostać poprowadzonym przez wybrane modele wkładów kominkowych, biokominki, kominki elektryczne czy nawet piece na pellet. Jeśli ktoś się ma problem z dojazdem to zapraszamy na stronę internetową www.komikom.pl aby zobaczyć nasze 19 letnie doświadczenie w kategorii "realizacje" niezliczone wykonane prace. Natomiast jeśli szukacie odpowiedniego dla siebie kominka to zapraszamy do naszego sklepu internetowego www.sklep.komikom.pl gdzie możecie Państwo zobaczyć Asortyment z wielu firm w 1 miejscu, wygodnie i przejrzyście.
   Gdy jakiś wkład Państwu się spodoba oczywiście można do nas przetelefonować i zapytać o szczegóły. 692485728

   Pozdrawiamy
  • komikom-kominki Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 07.03.18, 12:59
   Witamy,
   Mam przyjemność opowiedzieć wam o naszej firmie "Komikom" która znajduje się w Żninie i od 19 lat zajmujemy się kompleksowym montażem kominków. (posiadamy również zakład kamieniarski.)

   Powiem teraz coś z czego większość powinna zdawać sobie już sprawę,
   mamy 2018 rok. Praktycznie każdy produkt jest dostępny do tego stopnia,
   że możemy dopasować go na "miarę". Oczywiście osobiście uważam, że to jest
   dobre. Dlaczego tak myślę? Ponieważ przez 19 letnie doświadczenie potrafimy
   o kominkach powiedzieć wszystko, współpracujemy z ogromną liczbą wielkich
   firm dzięki czemu ich asortyment to dla nas codzienność.
   Kolejną oczywistością jest fakt, że jak o coś nie dbasz to to się to psuje.
   Gdy będziesz rzucał drzewo bez namysłu do kominka to chociazbyś miał ze
   złota to Ci pęknie i się porysuje. W Kominku palimy DREWNO, suche sezonowane,
   Ukladamy je odpowiednio i rozpalamy a nawet gorszej jakości produkty będą nam służyć.
   Polecamy Brać wkłady stalowe od żeliwnych już się odchodzi. Tak teraz bedzie
   pewnie nagminka o cenie. Fakt są droższe, ale jeżeli ten kominek ma być dobry,
   ma slużyć a nie jako ozdoba w której nawet nie rozpalisz po po 100 użyciach
   się rozleci to po prostu bierzesz stal. Wytrwalsza ładniejsza z lepszymi
   parametrami. Konstrukcje są bardziej zmodernizowane przez co jest lepsze
   i efektywniejsze spalanie.
   Zapraszamy do naszego salonu stacjonarnego Żnin 88-400 Gnieźnieńska 15a aby
   na własne oczy zostać poprowadzonym przez wybrane modele wkładów kominkowych,
   biokominki, kominki elektryczne czy nawet piece na pellet. Jeśli ktoś się ma
   problem z dojazdem to zapraszamy na stronę internetową www.komikom.pl aby
   zobaczyć nasze 19 letnie doświadczenie w kategorii "realizacje" niezliczone
   wykonane prace. Natomiast jeśli szukacie odpowiedniego dla siebie kominka
   to zapraszamy do naszego sklepu internetowego www.sklep.komikom.pl gdzie
   możecie Państwo zobaczyć Asortyment z wielu firm w 1 miejscu, wygodnie i
   przejrzyście.
   Gdy jakiś wkład Państwu się spodoba oczywiście można do nas przetelefonować
   i zapytać o szczegóły. 692485728
  • luktom12 Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 22.05.18, 13:50
   To prawda, że szamot lubi pękać z czasem, ale to samo jest z żeliwnymi płytami we wkładach żeliwnych.
   Ja u sieibie zamontowałem Uniflama z serii Evo gdzie szamot ma grubość 6 cm i wytrzymuje już drugi rok bez żadnych pęknięć.
  • kolodziej22 Re: Jaki wkład kominkowy polecacie? 12.03.21, 13:48
   Sam mam wkład powietrzny i jestem z niego bardzo zadowolony, aczkolwiek polecam zapoznać się z ofertą Tanie Kominy - można u nich dostać różnego rodzaju wkłady, wybór jest naprawdę ogromny. Zajmują się też oczywiście wykonywaniem kominów, można u nich wybrać m.in. kominy dwuścienne, kwasoodporne czy ceramiczne. Każda kategoria jest opisana na ich stronie, co może być pomocne podczas podejmowania decyzji: taniekominy.pl/45-kominki-kratkipl
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka