Dodaj do ulubionych

TWARDA drewniana podłoga

06.12.11, 13:30
Dzień dobry, to mój pierwszy post na tym forum.

Przeszukałam archiwum, ale nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie a jest ono następujące: z jakiego drewna musi być podłoga, aby wytrzymać długie lata w pokoju "dziennym", w którym będzie się: jeść, pić, wchodzić w butach (sporadycznie również szpilkach lub z wilgotnymi podeszwami), ćwiczyć aerobik..

Każdy zna odpowiedź jaka podłoga się nie nadaje do takich celów (najczęściej wskazując własną, która miała być super_hiper_odporna) ale nikt nie jest w stanie poradzić mi co wytrzyma próbę czasu, codziennego życia i różnie obutych gości.
Obserwuj wątek
  • ivaz Re: TWARDA drewniana podłoga 06.12.11, 19:29
   W kamienicy, w której miszkają moi teściowie z roku 1929 na podłodze leży przepiękny dębowy parkiet, owszem był cyklinowany, bielony i olejowany niedawno, ale jak na podłogę prawie 80 letnią jest cudna
  • cyklina-klimkiewicz Re: TWARDA drewniana podłoga 07.12.11, 00:37
   Ja już kilka razy na podobne pytanie odpowiadałem. Aby podłoga mogła to wszystko wytrzymać i jeszcze dużo więcej należy w domu zainstalować dębowy parkiet przemysłowy, mozaikę sztorcową czy przemysłówkę. To są określenia tej samej podłogi. Może być jedna z 3 grubości, jakie występują na rynku.taka podłoga znosi tysiące ludzi w szpilkach,bywa w restauracjach i centrach handlowych, nie jest specjalnie droga, ale do ekstremalnych obciążeń dobrze się nadaje. Może być olejowana (mniej znać zarysowania), lub lakierowana.Może być i bielona czy barwiona na jakiś inny kolor. Każda inna forma parkietu, w przypadku chodzenia w szpilkach, będzie wykazywała ślady tego obuwia. Można też użyć jesionu czy grabu ,albo buku.Można też wykorzystać drewno egzotyczne twarde. Trzeba tylko dobrać je tak by zastosowany gatunek w niewielkim stopniu zmieniał swoje wymiary przy zmianie wilgotności.B.Klimkiewicz.
   • margot_tenenbaum Re: TWARDA drewniana podłoga 07.12.11, 09:53
    Bardzo dziękuję za porady.

    Parkiet przemysłowy to takie "małe deseczki", a mi bardziej podoba się podłoga z dużych "dech". Czy jeżeli zdecyduję się na parkiet dębowy, olejowany, ale z dużych desek mam szansę na podobną twardość/odporność podłogi? Może moje pytanie jest naiwne, ale kto pyta nie błądzi :)
    • slim.fast Re: TWARDA drewniana podłoga 07.12.11, 13:06
     Chyba prócz tego przemysłowego parkietu nie ma tak, żeby NIC się nie działo, wszystkie inne drewniane podłogi po jakimś czasie muszą być cyklinowane / odświeżane i nie ma zmiłuj ;)


     Natomiast ja polecam dąb szczotkowany, są z niego "wybrane" (wyszczotkowane) te bardziej miękkie elementy, więc rysy RACZEJ się nie pojawiają, przynajmniej ja jeszcze nigdzie nie widziałam u siebie. Nie widzę też, żeby były jakiekolwiek wgniecenia od szpilek, a goście u mnie po domu biegają w takich butach (i nie są to wyłącznie goście o wadze piórkowej).


     Natomiast oczywiście jak coś ciężkiego, o ostrych brzegach spadnie, to nie ma zmiłuj, jest ślad, a nawet dziurka, albo jak ktoś o wadze 140 kg siedzi dłuuuuugo na krzesełku o cienkich, metalowych nóżkach to są wgniecenia i chyba nie ma podłogi drewnianej (prócz przemysłówki), na której by się takie ślady nie pojawiły...


     Także ja bym się nie łudziła, że znajdziesz takie super twarde, szerokie dechy, którym NIC nie zaszkodzi, tak to mają tylko w Erze. ;)

     • yasminuml Re: TWARDA drewniana podłoga 07.12.11, 14:16
      Właściwością drewna jest to, iż żyje, trzeba o nie stale dbać. Niestety żadne drewno w 100% nie da Ci gwarancji nieskazitelnego stanu.
      Moi znajomi mają przemysłowy parkiet. Jest mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne, ale nie zmienia to faktu, że aby ładnie wyglądał, trzeba dbać.
      Jeśli marzą Ci się duże dechy, to sądzę, iż dębowe będą najlepszym wyborem.
     • cyklina-klimkiewicz Re: TWARDA drewniana podłoga 08.12.11, 07:20
      Ale niezależnie od rodzaju podłogi , używanie maty z poliwęglanu pod takie krzesełka, tak jak i pod meble biurowe na kółkach, oszczędza podłogę eliminując uszkodzenia, tym samym pozbawia roboty przy naprawach. Nawet miękkie gatunki drewna i duże obciążenie z jazdą na fotelu od ściany do ściany przy znacznej wadze użytkownika, nie niszczy podłogi. Do podłóg z paneli też się nadaje i jest często stosowane.B.Klimkiewicz.
   • idid Re: TWARDA drewniana podłoga 11.12.11, 08:17
    To niestety fajna mrzonka, ja mam parkiet przemysłowy Merbau olejowany, nie chodzi się u mnie w mieszkaniu w szpilkach, a parkiet ma i tak pełno wgnieceń, najwięcej koło kanapy - tam gdzie spada PILOT od TV z podłokietnika SIC!. Jak coś większego spadnie wgniecenie jest odpowiednio głębsze.

    --
    D.
    • cyklina-klimkiewicz Re: TWARDA drewniana podłoga 11.12.11, 09:07
     Wiesz ciekawi mnie jedna kwestia, jak w dyskotekach od Portugalii i Hiszpanii przez Francję Niemcy, Austrię Czechy , Polskę i Rosję jest taki typ podłogi powszechnie stosowany, fakt, najczęściej dębowy o grubości 23mm, to z jakiegoś powodu , dla Ciebie to zbyt słaba podłoga.Jak taka podłoga od Anglii przez całą Europę, do Azji jest używana w zakładach przemysłowych, gzie po niej jeżdżą wózki widłowe, i tam nikt jej na nic nie wymienia, to ty kontestujesz jej wytrzymałość. Taka podłoga, to prócz bruku drewnianego, podłogi na ekstremalne obciążenia. Niczego mocniejszego do dzisiaj nie stworzono. Dodać tylko wypada,że parkiety to podłogi ekskluzywne, a ich zastosowanie we wnętrzach ma nie tylko funkcje typowo użytkowe, ale i dekoracyjne. Uszkodzenia podłogi trzeba naprawiać, co zresztą jest łatwe i proste, tak dla parkietów, deski rożnych rodzajów mozaiki , czy kamienia i gresu, bo wszystko można uszkodzić. Dziewczyna na szpilkach, która waży 40kg, ma na obcasie szpilki nacisk jak czołg, bo nie całą powierzchnią obcasa stąpa. Przy takim nacisku mogą zostawać ślady.Dlatego ten typ podłogi ma nacisk skierowany na sztorcową część drewna, która jest najtwardsza i się nie odkształca w tak znacznym stopniu. Dodać jeszcze wypada,że nawet kieliszek jak upadnie na kamień czy gres, też potrafi odtłuc kawałek, płytka, też może pęknąć. Wymiana uszkodzenia i naprawa podłogi, jest możliwa dosyć prosta, i skutecznie rozwiązuje problem. Uzupełnienie oleju na takim parkiecie też proste i nie skomplikowane. B.Klimkiewicz.
  • luna72 Re: TWARDA drewniana podłoga 15.01.12, 18:24
   Też przerabiałam ten temat. Będę remontować mieszkanie, jest dość małe ale intensywnie użytkowane, więc też zależy mi na trwałej podłodze. Odwiedziłam też kilka sklepów, przeczytałam dużo na ten temat. Wybór padł na bambus skręcany zwany też prasowanym w kolorze naturalnym. Bardzo ładna podłoga o odcieniu "dębowym" więc pasująca do wszystkiego ale o wiele bardziej twarda. Mój wybór jest świadomy, na pewno odradzam deski warstwowe bo są bardzo miękkie, mają je moi rodzice, ślady szpilek i upadających przedmiotów są bardzo widoczne. Bambus u znajomych mających małe dzieci wygląda bez porównania lepiej, a mają podłogę firmy Kopp. Sprawdziłam tę firmę, wygląda na to że mają dobre deski do tego zapewniają własny montaż co jest istotne bo wówczas płaci się Vat 8% a nie 23%

   • cyklina-klimkiewicz Re: TWARDA drewniana podłoga 15.01.12, 18:58
    Bambus to gotowa podłoga, szybki montaż, ale trwałość mniejsza niż mozaiki przemysłowej sztorcowej. Co do ceny to policz ule zapłacisz brutto za wszystko razem. To ile jest podatku czy 23 czy 8, co jest atrakcyjne cenowo, a co mniej to zależy od wielu okoliczności. Bambus mniej trwały i od dębu i od jesionu z gatunków krajowych, ale też trzeba mieć na uwadze i jego większą wrażliwość na wilgotność, więc np do kuchni mniej jest odpowiedni. Jest jeszcze kilka pięknych egzotyków. Ale tak czy siak w szpilkach po mieszkaniu nie należy chodzić, bo parkiet się niszczy, a sąsiedzi piętro niżej dostają rozstroju nerwowego. Po co katować sąsiadów i demolować własną podłogę. Matę z poliwęglanu pod fotele typu biurowego i tak podkładać należy. B.Klimkiewicz.
    • luna72 Re: TWARDA drewniana podłoga 15.01.12, 20:06
     To, że chodzenie w szpilkach zostawia widoczne ślady na drewnianej podłodze to się zgodzę i to bardzo, bo tak moja matka załatwiła podłogę, dobrze chociaż że tylko u siebie.
     Z tym że mozaiki przemysłowe są bardzo twarde, też się zgodzę ale chyba tu się zgodzisz ze mną, że nie każdemu może się to podobać, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Do tego taką podłogę trzeba cyklinować, lakierować itd. A ja tego nie chcę bo się na tym nie znam i nie do końca ufam fachowcom i nie wiem czy zrobią to tak jak trzeba (przed tymi dobrymi fachowcami oczywiście chylę czoła). Mój wybór gotowej podłogi bambusowej jest świadomy i już :)
     Tylko mam pytanie co masz na myśli mówiąc, że trwałość bambusa jest mniejsza niż dębu czy jesionu? Dla mnie trwałość to stan podłogi po iluś tam latach użytkowania. Ja na co dzień widzę dąb i oglądałam też bambus. Do bambusa nie mam zastrzeżeń.
     • cyklina-klimkiewicz Re: TWARDA drewniana podłoga 15.01.12, 21:34
      Podłoga z mozaiki przemysłowej może bardzo różnie wyglądać, dlatego ,że może być zrobiona z różnych elementów, małych i dużych, które do tego mogą być łączone.Owszem to podłoga, która trzeba po ułożeniu wycyklinować i zaolejować czy polakierować, do tego można jeszcze ją barwić.Gotową deskę można kleić i lakierowaną i olejowaną, ale jak to z każdą gotową podłogą trzeba zwracać baczną uwagę na podłoże, no i ta deska też musi być bez wad, i plam, czy innych uszkodzeń , bo tych nie usunie się cykliniarką , czyli musi byc to towar wysokiej jakości, a to ma wpływ na cenę. Ale i z gotową polakierowaną podłogą też jest trochę roboty. i nie jest to tylko klejenie. Ktoś to wszystko musi zrobić, raczej nie zrobi tego klient, tylko rzemieślnik. Nawet klejenie tej deski chociaż proste, też wymaga przestrzegania technologii. no i trochę sprzętu oraz wiedzy potrzeba. B.Klimkiewicz.
      • luna72 Re: TWARDA drewniana podłoga 16.01.12, 22:12
       Ja nadal obstaję przy swoim bambusie skręcanym. Deski są wysokiej jakości (unikać tych w marketach budowlanych!). Naprawdę dużo szperałam w internecie na ten temat, kilka osób, - pseudo ekspertów wypisuje bzdury na temat tego rodzaju podłóg. Ja polecam to co sama zrobiłam - zatelefonować do producenta/importera, i wyjaśnić wszystkie swoje wątpliwości a co najważniejsze to poprosić o przesłanie dokumentów potwierdzających że produkt spełnia wymagane na polskim rynku normy i jest rzeczywiście twardy jak podają.
       Jeden z producentów przysłał mi dokumenty chińskie - żenada! A drugi właśnie firma Kopp dokumenty polskie. Mają badanie twardości wykonane w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu. Wszystkie dokumenty - atesty, wyniki badań mają zrobione w Polsce. Do mnie te argumenty przemawiają. Nie sztuką jest podawać informacje techniczne na które nie ma się żadnego dokumentu potwierdzającego dany fakt. Pytajcie więc dociekliwie u źródła!
       • cyklina-klimkiewicz Re: TWARDA drewniana podłoga 16.01.12, 23:04
        Jest dostępna bardzo bogata literatura tycząca wszystkich materiałów posadzkarskich, o bambusie oczywiście też . Nie wszystko trzeba na sobie testować, by mieć wiedzę. W Polsce są uznawane normy i atesty E.U. więc nie wszystko trzeba osobiście sprawdzać. B.Klimkiewicz.
         • cyklina-klimkiewicz Re: TWARDA drewniana podłoga 17.01.12, 16:32
          Parkietom też niczego nie brakuje, ale najlepiej jak świadomie się wybiera podłogę dostosowując ją do trybu życia użytkowników i dba o nią stosując w miarę potrzeby konserwację i renowację, unikając minimalnego zabezpieczenia i produktów o zawyżonym poziomie minimalnego zabezpieczenia. Jak by do tego nie podchodzić , to nadmierna oszczędność na ilości lakieru na podłodze kosztuje zbyt drogo. B.Klimkiewicz.
          • xparkiet Re: TWARDA drewniana podłoga 08.02.12, 19:23
           Tak jak już wspominali poprzednicy na ekstremalne użytkowanie najlepszym rozwiązaniem jest mozaika przemysłowa, najlepiej montowana na sztorc i zabezpieczona olejem. Można pomyśleć np. nad Merbau, albo Palisander. Kilka informacji na temat gatunków drzewa można znaleźć w artykule: www.xparkiet.pl/news/podloga-drewniana-czy-drewno-egzotyczne-zawsze-jest-lepsze/

           Staram się regularnie dodawać informację, które, mam nadzieje, będą przydatne dla osób chcących mieć u siebie w domu lub mieszkaniu piękną drewnianą podłogę:]
           • cyklina-klimkiewicz Re: TWARDA drewniana podłoga 09.02.12, 04:47
            Żeby podłoga spełniła takie użytkowanie, to musi być przede wszystkim praktyczna, wykonana z materiałów, które podołają obciążeniu, no i konserwowana systematycznie. Bo olej będąc naturalnym zabezpieczeniem, trzeba uzupełniać w miarę zużywania.. Mozaika sztorcowa z dębu, czy egzotyczna z merbau to tanie sprawdzone rozwiązanie. Musi to być twarde drewno, bo szpilki, to znaczny nacisk i pozostawia ślady. Obecnie, niewiele jest podłóg, tanich dostosowanych do takiego użytkowania.Może też być jatoba, lapacho, doussie. Ważne też by skurcz objętościowy drewna był mały, co uchroni przed nadmiernymi szczelinami w okresie użytkowania.Ale tak czy siak , podłoga musi być ładna, bo wszystko się zużywa, jednak patrzy się przyjemniej na ładną podłogę, która intensywnie użytkowana nie przysparza kłopotów w eksploatacji. Świadomy wybór jest najważniejszy. B.Klimkiewicz.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka