Dodaj do ulubionych

Czy opłaca sie kupic ten dom?

24.07.12, 07:58
Witam, chcemy z narzeczonym kupić jakiś dom, powiedzmy że mamy 100 tyś zł (staramy się o kredyt). Chcemy mieszkać w naszej okolicy ale jak na razie na sprzedaż jest tu tylko jeden dom na który nas stać (45 tyś do negocjacji). Dom jest stary ale nie ma w nim wilgoci, stoi pusty dopiero 3 miesiące, mury dobre tylko tynk troszeczkę popękany. A teraz najgorsze :
-trzeba wymienić dach (eternit)
-okna drewniane pojedyncze sztuk 4 (w bardzo dobrym stanie i jeszcze parę lat by wytrzymały ale podejrzewam że ciepło będzie uciekać i jak już remontować to porządnie a nie na " odwal się "
-drzwi do wymiany sztuk 4 w tym jedne zewnętrzne
-trzeba założyć centralne ogrzewanie bo nie ma nawet pieca
Dom ma powiedzmy 2 pokoje z kuchnia i łazienką, wszystkie media i nie jest zadłużony. cała działka ma 1,15 ha (duuuże podwórko i kawałek pola). Przy domu jest obóreczka z której można zrobić garaż na zwykłą osobówkę + fiat 126p albo jeszcze 2 pokoje
Podstawowe pytanie : Czy opłaca się kupić ten dom i czy starczy 100 tyś na zakup nieruchomości i remont?
Z góry dziękuje za pomoc :)
Obserwuj wątek
    • robitussin Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 25.07.12, 10:18
      > Podstawowe pytanie : Czy opłaca się kupić ten dom i czy starczy 100 tyś na zak
      > up nieruchomości i remont? Z góry dziękuje za pomoc :)

Zostanie Wam 55 tys. do dyspozycji.
      No way.
      Najdroższa będzie utylizacja eternitowego dachu i położenie nowego (sprawdzaliście stan więźby?) oraz centralne ogrzewanie + piec.
      A gdzie reszta? Tynki, podłogi, malowanie, stolarka drzwiowa i okienna, remont łazienki i kuchni? Instalację elektryczną i wod-kan sprawdzaliście? Bo to, że one są, to niewiele znaczy. Jeśli to stary dom, to być może będą nadawały się do wymiany.
      Najlepiej sami zróbicie kosztorys, sprawdźcie ceny materiałów i robocizny i na koniec dodajcie to tego 30%. Jak zmieścicie się w 55 tys. to będzie Wam można pogratulować :)

Inna sprawa - dom 100 m2 i naprawdę dużą działką za 45 tys.??
      Nawet za kupno samej działki to naprawdę grosze, więc gdzie jest haczyk?
      • cyklina-klimkiewicz Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 25.07.12, 10:49
        Nie opłaca się. Trzeba szukać czegoś co jest w stanie do małego remontu, czyli adaptacji. Co ma cenę jasną. Nie jest zadłużone. Po co Ci potrzebne 1,15hektara? Masz taką potrzebę? Co na takim placu będziesz robił? Stodoła do remontu na garaż? Utopisz masę kasy, uzasadnienie celowości bardzo wątpliwe.Najpierw musisz określić co chcesz mieć jakie są Twoje potrzeby, jakie masz zamiary, czy to do mieszkania czy na działalność gospodarczą. Taki duży plac, też kosztuje. Jak coś kupujesz to patrz na korzyści z tego zakupu, ale pamiętaj o kosztach utrzymania i eksploatacji, o koniecznych remontach i inwestycji. Posiadanie tez kosztuje. Trzeba wszystko dostosować do potrzeb. B.Klimkiewicz.
      • cyklina-klimkiewicz Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 25.07.12, 20:11
        Nowy dach, centralne, tynki, stolarka, obórka, do tego cały remont, grodzenie podłogi ściany i całe wykończenie, utylizacja eternitu, Duży remont, duże pole, wydatki spore, kupisz dom do budowy. Roboty i zachodu na parę lat, do celów mieszkaniowych 1,15 hektara? Po co? Chyba,że nie masz się czym zajmować. Bo mieszkać na luzie bez problemów to jeszcze długo nie będziesz. B.Klimkiewicz.
      • robitussin Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 27.07.12, 18:16
        izzunia napisała:

> ja bym kupiła, choćby ze względu na te 1,15 hektara. Nie mniej musisz liczyć si
        > ę z tym, że koszty doprowadzenia do stanu używalności będą spore.

Bez sensu taka rada :(
        "Ja bym kupiła, ale koszty doprowadzenia do stanu używalności będą spore"
        Toż właśnie o to pytają, czy jak im zostanie 55 tys. to dadzą radę doprowadzić do stanu używalności. Moim zdaniem za wuja nie dadzą, więc po kija wchodzić w taki interes? Jakby mieli nadmiar kasy i zamiłowanie do ogrodnictwa, to faktycznie sens jest. Ale to nie taki przypadek.
        • leda16 Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 12.08.12, 23:35
          robitussin napisał:

, Moim zdaniem za wuja nie dadzą, więc po kija wchodzić w t
          > aki interes?

Zgadzam się. Ale przecież od razu nie muszą mieć luksusów. 4 okna do wymiany to pryszcz. Najpierw trzeba zająć się CO. Dobrej klasy ogrzewanie to jakieś 20 tys. Tynk skuć tylko tam, gdzie odpada. Jeśli z dachu się nie leje, można poczekać. Remont po prostu trzeba rozłożyć na parę lat. Za to dom z tak dużym ogrodem za 45 tys. to prawie darmo. A jakie możliwości rozbudowy! W końcu każda złotówka włożona w remont domu procentuje.
    • slim.fast Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 25.07.12, 19:33
      Sprawdzaliście stan domu z jakimś fachowcem? Pytam dlatego, że jeśli trzeba zakładać c.o, bo w domu nie ma ŻADNEGO pieca, to mogę sobie wyobrazić tylko w jakim on jest stanie i jaki grzyb może "siedzieć" w ścianach... A swoją drogą 55 tys. na generalny remont? Choćbyście własnymi rękami robili, to niestety, jest bardzo mało realne, aby się udało. Serio.

• mehil.dam Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 27.07.12, 22:01
            Za mało pieniędzy niestety, nas więcej kosztował generalny remont niedużego mieszkania. Też robiliśmy centralne, wszystkie instalacje (a elektrykę na 99% też tam trzeba będzie wymienić), ściany, podłogi. Okna zostały jakie były, my kupowaliśmy drzwi wejściowe i wewnętrzne.
            Szczerze powiedziawszy ta cena bardzo mi się nie podoba, bardziej bym była skłonna ku 450tys.
            • cyklina-klimkiewicz Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 28.07.12, 08:17
              Też myślę,że będzie jak u klasyka "Kłopoty to moja specjalność" . Coś ta oferta zbyt atrakcyjna cenowo, więc wychodzi na to,że zakres remontu ogromny, a jego koszty znaczne. Do tego kredyt na znaczną część inwestycji, to nieciekawa prognoza na kryzysowe czasy. Nie ma się co napalać, chyba,że wyzwania i remont przez kilka lat potrzebny do życia. Kasy zawsze więcej potrzeba niż się na wstępie wydaje. B.Klimkiewicz.
      • skomroch1 Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 29.07.12, 11:13
        Lesnasarenko, nie wystarczy Wam na remont. Ja w tej chwili potrzebuję na wykończenie domu 50 tys. a mam dach, piec, okna i drzwi wejściowe. Pozostają kaloryfery, podłogi, biały montaż, gniazdka i kontakty, szambo, studnia, prąd do działki i te wszystkie niespodzianki, które na pewno wylezą. Zupełnie nie liczę kuchni, bo mamy starą lodówkę, zlew, baterię , kuchenkę gazową i stół. Czyli to, bez czego ugotować i zjeść jest trudno;)
        Absolutnie wszystko będziemy robić sami, z kładzeniem podłóg i kopaniem szamba włącznie. Dom spory, bo 180 m. ale nie ma wykończeniówki, jeśli chodzi o ściany, bo z bala.
        PO zainwestowaniu tych 50 tys. i tak w części domu będzie na razie beton zamiast płytek, wchodfzić będziemy po paletach, zamiast piknych schodach z cudnego kamienia/starej cegły/itp. a o wymarzonym tarasie z wiata będzie można pomarzyć.
        I Sarenko mogę się założyć, że nam te 50 tys. nie starczy nawet na standard, który opisałam..
        Tak czy inaczej może jeszcze się uda, czego życzę:)
    • claratrueba Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 31.07.12, 10:11
      Opis jest powierzchowny i nic o realnej wartości nie mówi.
      Istotne rzeczy to stan prawny i stan techniczny. Czy ten człowiek, który sprzedaje jest właścicielem czy spadkobiercą i czy post. spadkowe zakończone.
      O tym czy warto kupować i adaptować mogą zdecydować oględziny osoby, która ma o tym pojęcie. Oględziny, nie opinie "bab budowniczych". Nie mamy pojęcia jaki zakres robót jest konieczny podobnie jak Ty. Czy dach jest do wymiany zaraz (przecieka, łuszczy się) czy w ciągu 20 lat bo dopiero w 2032 roku eternit na budynkach istniejących będzie zakazany. Wymianę eternitu na blachodachówkę robiłam po 15 latach- żaden problem (nawet dla pnących róż na ścianach)W jakim stanie jest więźba. Jeśli krokwie, deski mają szare plamy, są ugięte (sprawdzić poziomicą, podobnie elementy pionowe)- stan jest zły na pewno. Czy instalacje są w dobrym stanie o czym może zdecydować wiek domu i użyte materiały. Bo np. elektryki miedzianej to nawet stuletniej się nie wymienia (znosiła sprzęt o dużo większym poborze niż obecnie produkowany), a aluminiowa to śmieć.Tu wystarczy wyjąc gniazdko i obejrzeć kabel. Trudniej ocenić stan rur. I wiek też nie jest decydujący- rury z lat 50-tych są lepsze jakościowo niż 20 lat młodsze. Ale również mogą być w stanie fatalnym- kwestia jakości wody, wykonania instalacji.
      Jedno jest pewne- za 55 tys.na remont na gotowe nie wejdziesz. Co nadal nie odpowiada na pyt. czy warto.
      Co to jest ta "nasza okolica" co to jest to "pole"? Bo różnica między ceną ziemi rolnej jest duża w zależności od popytu i klasy. A różnica ceny między ziemią rolną bez szans na przekształcenie a ziemią pod przyszła zabudowę to różnica kosmiczna. Do sprawdzenia w gminie. Bo "w mojej okolicy" to hektar ziemi po odrolnieniu to 1 mln złotych. A parę kilometrów dalej to 10 tys.
      Co to znaczy mamy powiedzmy 100 tys czyli kredyt? Jeśli to znaczy "po spłacie kredytu starczy nam na ubogie życie" to żaden dom nie jest dla Was.
      Jesli natomiast zakres prac na już to centralne ogrzewanie, okna i drzwi a dach może poczekać, instalacje dobre i jednocześnie macie dochody, które pozwolą uciułać na dalsze roboty to może być warto. Na pewno bardziej niż wynajmować- stracone pieniądze, z których nie ma nic. Czy bardziej warto niż kupić mieszkanie zależy od tego co za tak małe pieniądze można kupić i jakie są czynsze. Oraz od tego ile niedogodności związanych z kolejnymi pracami jesteście skłonni znosić.
      Ale decydujące jest określenie stanu budynku, zakresu prac.
        • kanga_roo Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 03.08.12, 13:09
          do kredytu dolicz koszty kredytu, do ceny zakupu dolicz koszty notarialne i sądowe (księga wieczysta). zastanów się, czy:
          - możesz rozłożyć remont na etapy,
          - możesz podzielić teren tak, żeby sprzedać część pola jako działkę (działki) budowlane, a jeśli tak, to za ile - to by Ci pomogło sfinansować remont, tylko pytanie, czy działka jest w atrakcyjnym miejscu,
          - nie piszesz, czym się zajmujesz, i czy ewentualne atuty działki mogłabyś powiązać ze swoją pracą, czy będzie to tylko dom.

stare domy to skarbonki bez dna, ale można sobie z tym poradzić (moi teściowie dali radę, ale zajęło im to z 12 lat)
          • mojeskarby1 Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 07.08.12, 18:46
            Dziewczyno nie zastanawiaj się tylko bierz nic za te pieniądze nie kupisz.Ja dałam 200tyś za dom wszystko do remontu ale pomału sobie wyremontuję.Mieszkam tu rok wymieniłam już 9 okien,wszędzie sufity,zagipsowane ściany,czekam na położenie paneli i płytek jeszcze parę dni i skończę.Na działce wielka stodoła domek gospodarczy(prowadzimy w nim małą działalność) bardzo duża działka 18a.Na wiosnę planuję zmianę dachu ok 15 tyś.Ale chodziłam ze 3 lata nie mogłam na żaden dom się zdecydować.Za takie pieniądze co miałam nic nie było,2km od miasta.
            • leda16 Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 12.08.12, 23:50
              mojeskarby1 napisała:

> Dziewczyno nie zastanawiaj się tylko bierz nic za te pieniądze nie kupisz.Ja da
              > łam 200tyś za dom wszystko do remontu ale pomału sobie wyremontuję.Mieszkam tu
              > rok wymieniłam już 9 okien,wszędzie sufity,zagipsowane ściany,czekam na położen
              > ie paneli i płytek jeszcze parę dni i skończę.Na działce wielka stodoła domek g
              > ospodarczy(prowadzimy w nim małą działalność) bardzo duża działka 18a.Na wiosnę
              > planuję zmianę dachu ok 15 tyś.Ale chodziłam ze 3 lata nie mogłam na żaden dom
              > się zdecydować.Za takie pieniądze co miałam nic nie było,2km od miasta.

Ja remontuję domiszcze z 1982 r już trzeci rok. Najpierw media, okna, dach, komin, drenaże, w środku parę ścian wyburzyłam, tynki, teraz jestem na etapie gładzi. Malować będziemy sami. Dom 210 m. częściowo podpiwniczony, ogród 33a, 3km. od rogatek Krakowa. Jeszcze CO, parkiety, schody, gresy i ocieplenie ścian. Bez żenady piszę, że jestem z siebie dumna, bo to z bieżących dochodów, bez kredytu.
              • cyklina-klimkiewicz Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 13.08.12, 21:49
                Pewnie autorka postu ma mniejsze możliwości, może parę nie chce poświęcić na remont. Myśleć i zastanawiać się jest zawsze warto. Dwa podobne domy , to nie takie same domy. Ten dom, to chyba nie jedyna taka nieruchomość w tym regionie. Może ciekawsze są też. B.Klimkiewicz.
                • aa.m Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 14.08.12, 09:11
                  Ja tez mam podobny problem i wiem,ze to jest duzy dylemat.Jak to zostalo juz napisane, checi sa ogromne ale dom takze wymaga ogromnych nakladow finansowych.Ziemi jest 2ha ,z czego ok 1ha to nieuzytki,stodola i murowany garaz z pomieszczeniem socjalnym i 300m do Bugu,ktory zalewa od czasu do czasu polowe gruntu i bardzo stary dom z 37 roku i wiem ,ze do wymiany wszystko od dachu poczawszy na podlogach konczac,przez okna,drzwi ,istalacje kominowe, CO i elektryke ktora jest w miedzianych rurkach na zewnatrz tynku....a cena to 150 tys ..czy warto.....
                  • leda16 Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 14.08.12, 19:57
                    aa.m napisał(a):
                    >do wymiany wszystko od dachu poczawszy na
                    > podlogach konczac,przez zewnatrz tynku....a cena to 150 tys ..czy warto.
                    > ....

Tu bym krakała, że nie warto brać nawet darmo i remontować, bo TEREN ZALEWOWY. Jeśli zakuta wieś, to nawet za 150 tys. kupisz dom 35-cio letni do zamieszkania, w dobrym stanie, całkowicie wykończony.
                    • aa.m Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 15.08.12, 12:05
                      Tylko,ze jest to ok 3 km od miasta sredniej wielkosci,wiec nie taka "zakuta wies",a do tego kurort,natomiast liczymy sie z tym,ze to teren zalewowy,ale obecny gospodarz i sasiedzi,twierdza,ze nigdy woda do domu nie podeszla.Tylko pytanie,czy warto kupic dom do takiego remontu o jakim pisalismy za 150,czy chocby 140 tys. ???
                      • magjug Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 16.08.12, 10:01
                        to ja się wypowiem, jako przedstawiciel branży melioracyjnej - to, że woda nigdy nie dotarła do domostw, nie oznacza, ze nie nastąpi takie nieszczęście do końca dni Waszych i dalej.... to jest żywioł, nie ma możliwości przewidzenia pewnych zdarzeń, a ryzyko ich wystąpienia istnieje ciągle. Mnie osobiście trafia ciężka cholera jak widzę inwestorów, którzy z uporem maniaka próbują na silę uzyskać pozwolenia na budowę (czasami nawet podpiwniczonych domów) na terenach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie rzek... i nie przekonują mnie argumenty, że sąsiedzi mówią, ze nigdy, ale to nigdy woda nie podeszła. No owszem, nie podeszła, a za rok może podejść i co wtedy? winni wszyscy wokół, bo nikt im nie odradził... z dobrego serca Tobie radzę, nie pakujcie się w to... naprawdę warto poczekać, poszukać, znaleźć bezpieczniejszą okolicę, przynajmniej jeśli chodzi o ewentualną powódź...
                        • leda16 Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 16.08.12, 15:58
                          magjug napisała:

. Mnie osobiście trafia cię
                          > żka cholera jak widzę inwestorów, którzy z uporem maniaka próbują na silę uzysk
                          > ać pozwolenia na budowę (czasami nawet podpiwniczonych domów) na terenach położ
                          > onych w bezpośrednim sąsiedztwie rzek... i nie przekonują mnie argumenty, że są
                          > siedzi mówią,

Ale jeśli sąsiad-inżynier mówi, że na terenach zalewowych spokojnie można budować dom w technologii holenderskiej, wykonawczo nie droższy od technologii tradycyjnej, to też Cię nie przekona? Cała Holandia stoi na wodzie i nikt tam na powódź nie narzeka. W ciasnych urzędniczych mózgownicach żadne innowacje się nie mieszczą. Najłatwiej odradzić lub zakazać i problem z głowy. Ale gruntów budowlanych jest coraz mniej, zaś inżynier kieruje się regułą dostosowania projektu do terenu a nie odwrotnie. Co innego, gdy dom już na terenie zalewowym stoi. Wtedy pozostaje tylko wysoka składka ubezpieczeniowa, niska cena nabycia i...modlitwa do Boga.
                          • joanka-r Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 16.08.12, 20:33
                            45tys to atrakcyjna cena za sama działkę o takiej wielkosci. W 2007 rok dałam więcej za 10 arów. Ale jeśli chodzi o remont, to 30 tys możesz zapłacić za sam nowy dach, jak nie więcej jeśli będziesz chciała z prawdziwej dachówki, instalacje kolejne 20-25, w zasadzie nie wiesz co zastaniesz po zbiciu tynków. Ja bym w to nie wchodziła.
                            Dopytaj w gminie, niektóre z nich dopłacają do zdjęcia eternitu.
                          • magjug Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 17.08.12, 07:32
                            jeśli to technologia holenderska, to ja problemu nie widzę... ale jak na razie dokumenty, które do nas trafiają, nawet nie są zbliżone do niej.... za to argument gościa, który chciał się budować w okoliach Krosna Odrzańskiego, pamiętny powodzi z 1997 roku, był taki - przecież powódź tysiąclecia już była... normalnie mnie załamał... i jak z takim dyskutować? działka tania, to nie myślał o reszcie... nie wiem szczerze mówiąc czym się kierują projektanci projektując domy w standardowej technologii, nie przystającej do terenów zalewowych... i zaznaczam - nie twierdzę, że wszyscy projektanci!! bo są wyjątki od tej reguły, ostatnio nawet jakby wiecej... a co do istniejących budowli... fakt, dom murowany ciężko pewnie przenieśc w bardziej bezpieczne miejsce, choć być może wynika to z kosztów takiej operacji, na ten temat się wypowiadać nie będę, bo nie znam się. Ale znam przypadek znajomych, którzy przenieśli chałupę na tereny wyżej położone, z tym, że chałupa z bali....
                            • kanga_roo Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 17.08.12, 13:20
                              kiedy szukaliśmy działki, trafiliśmy na jedną pięknie położoną, tuż przy zakolu Warty, na wysokim (ok 4 m) brzegu, ale z możliwością zejścia do wody - no cudo. wtedy trochę poszperałam na temat, podzwoniłam po IMGW itp, posprawdzałam stany wody z ostatnich stu lat, i wyszło, że nie ma obaw. fachowcy mi to mówili, dodając, że skoro nawet kiedyś nie było tak wysokiego stanu wód, to teraz, ze względu na zbiorniki retencyjne w górnym biegu rzeki, nie ma opcji, żeby to zalało. ostatecznie działki nie kupiliśmy, bo nie było szansy na wz, no i na kredyt i ubezpieczenie z powodu terenów - tylko potencjalnie - zalewowych.
                              to było w 2005 roku. w 2010, w czasie powodzi, pojechaliśmy obejrzeć "naszą" działkę. ktoś ją kupił, i zagospodarował - rekreacyjnie. woda doszła do górnej krawędzi skarpy, 5 cm więcej i mieliby wodę w domu. nie chcę myśleć, jak wyglądał po takim "podlaniu" grunt, i co by się stało ze zwykłym domem na zwykłych fundamentach. tak naprawdę, równie dobrze to wszystko mogło odpłynąć, jeśli woda by podmyła skarpę...
                            • leda16 Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 21.08.12, 17:38
                              magjug napisała:
                              jeśli to technologia holenderska, to ja problemu nie widzę... ale jak na razie
                              > dokumenty, które do nas trafiają, nawet nie są zbliżone do niej....

Technologia "holenderska" to termin umowny. W istocie chodzi o domy "pływające", podnoszące się do góry wraz ze wzrastającym poziomem wody.
                              • magjug Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 22.08.12, 07:29
                                taki to do nas, przynajmniej za moich czasów w tej firmie, nie trafił... ale trafiają się domy posadowione na palach... i co ciekawe inwestorzy też to określają jako holenderskie, jak nazywają, to w to nie wnikam... mnie interesują projekty pod kątem bliskości cieków wodnych i czy nie pogorszą warunków hydrotechnicznych....
                          • veev Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 20.08.12, 18:29
                            leda16 napisała:

> Ale jeśli sąsiad-inżynier mówi, że na terenach zalewowych spokojnie można budow
                            > ać dom w technologii holenderskiej, wykonawczo nie droższy od technologii trady
                            > cyjnej, to też Cię nie przekona? Cała Holandia stoi na wodzie i nikt tam na pow
                            > ódź nie narzeka.

Właśnie, bo w Holandii drogi wodne są praktycznie w całości zagospodarowane, uregulowane i konserwowane na bieżąco, więc paradoksalnie ryzyko powodzi jest tam znacznie mniejsze niż u nas na terenach podgórskich (bo zbiorniki retencyjne są czynne i opróżniane/napełniane na czas, bo przez wały nikt nie robi przekopów, więc się nie rozwalą pod naporem wody i tak dalej, bo roczne wahania poziomu wody w rzekach są mniejsze).
                            • magjug Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 21.08.12, 08:44
                              veev napisała:
                              > Właśnie, bo w Holandii drogi wodne są praktycznie w całości zagospodarowane, ur
                              > egulowane i konserwowane na bieżąco,
                              fakt, zazdroszczę im i środków i możliwości i podejścia rządzących do tego tematu....

> bo przez wały nikt nie robi przekopów
                              u nas sprawę przekopów załatwiają bobry i broniący ich ekolodzy.... po dwóch tygodnia od oddania wyremontowanego na tip-top odcinka wału pojechaliśmy na przegląd, a tam już dziury od tych cholernych gryzoni... człowiek szlag z miejsca trafia...
                    • cyklina-klimkiewicz Re: Czy opłaca sie kupic ten dom? 19.08.12, 10:53
                      Bóg zadba o tych, którzy mu na to pozwolą. To inwestycja jak w złoto o którym ostatnio tyle słychać. Zarobić zawsze się jeszcze zdąży, ale po co się tak spieszyć by dużo stracić. Przecież można kupić działkę w innym miejscu, nie zagrożonym kataklizmem i postawić nowy dom. Taniej wyjdzie, będzie to co się chce, nowe bez kłopotów. B.Klimkiewicz.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka