Dodaj do ulubionych

Dobrowolna kontynuacja ZUS - co po 10 latach?

14.12.10, 11:14
Chodzi mi o Art. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych:

Art. 10. Osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz osoby, o których mowa w art. 7 pkt 3, mogą po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie, jednakże wówczas, gdy okres tego ubezpieczenia przekracza 10 lat, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w wypadku gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Jak zachować się, gdy zbliżam się do 10 lat opłacania składek (kod 19 00 0 0) w ten sposób. Gdy zaczynałem, byłem rzadkim przypadkiem, dwa lata temu jednak w gazetach zachęcano zwalnianych z pracy do płacenia ZUS tą metodą. Płaci się od pensji minimalnej albo wybranej wyższej kwoty. Pensja minimalna ostatnio systematycznie idzie w górę.
Martwię się po prostu, że będę płacił 20 lat, a nic z tego nie będę miał, bo "stan konta nie zapewni wypłaty minimalnego świadczenia". Co to w praktyce znaczy? Dostawałbym (niewielką) emeryturę przez kilka lat, a potem się urwie?
Z góry dziękuję za objaśnienia.
Obserwuj wątek
    • netfan Re: Dobrowolna kontynuacja ZUS - co po 10 latach? 25.01.11, 20:27
      Po przemyśleniu sprawy:
      Jeśli będę miał wiek emerytalny i odpowiednią ilość okresów składkowych (a te z dobrowolnej kontynuacji są przecież w pełni składkowe), to prawo do ciągłej emerytury powinno mi przysługiwać, tylko że może ona być mniejsza niż minimalna. Dobrze myślę? Nie mam jeszcze czterdziestki, więc nie znam dokładnie procedur.
      • z17 Re: Dobrowolna kontynuacja ZUS - co po 10 latach? 27.01.11, 01:32
        Wyjaśniam o co chodzi.

W przypadku mężczyzny, po 25 latach podlegania ubezpieczeniu społecznemu (czyli płacenia składki na ZUS) masz prawo do minimalnej gwarantowanej przez państwo emerytury. To jest teraz jakieś 600 zł - nie chce mi się klikać na strony zus-u, możesz tam sam sprawdzić ile to jest dokładnie.

I teraz ZUS mówi Ci, że jeśli sam będziesz opłacał składkę dłużej niż 10 lat, to on ci tej minimalnej emerytury nie zagwarantuje. Czyli zapłaci emeryturę taką jaka wyjdzie z sumy składek zarachowanych na indywidualnym koncie w zus, podzielonych przez przewidywaną dalszą długość życia osoby przechodzącej na emeryturę (wskaźniki podaje co roku GUS).

IMHO jest to draństwo ze strony zus-u, bo będąc zatrudnionym na etacie można "odsłużyć" 25 lat nawet na jednej ósmej etatu od najniższej płacy, a minimalna emerytura będzie się należała.
        • netfan Re: Dobrowolna kontynuacja ZUS - co po 10 latach? 04.02.11, 09:33
          Dzięki.
          Ja jestem urodzony po 1968 roku, czyli wg jednego z serwisów internetowych:
          Uzyskanie prawa do emerytury zależy TYLKO od osiągnięcia wieku emerytalnego (dla mężczyzny 65 lat).
          Wysokość tej emerytury zależy głównie od kwoty zgromadzonych składek emerytalnych na indywidualnym koncie w ZUS (czyli tzw. I filarze) oraz w OFE (czyli tzw. II filarze).
          I tu moje pytanie: czy w tym systemie dla ludzi młodszych istnieje w ogóle minimalna gwarantowana emerytura?
        • netfan Re: Dobrowolna kontynuacja ZUS - co po 10 latach? 04.02.11, 10:02
          Taki znalazłem artykuł:
          www.prawnik-online.eu/porady-prawne/zasady-nabywania-prawa-do-emerytury
          "Co istotne, w okresie składkowym nie można uwzględnić więcej niż 10 lat kontynuowanego ubezpieczenia emerytalnego. Gdy ten okres zostanie przekroczony, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, jeśli środki zgromadzone na koncie ubezpieczonego nie będą go zapewniać. [13]"

Art. 87 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:
          6. W okresie składkowym, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się nie więcej niż
          10 lat kontynuowania ubezpieczenia w myśl przepisów o systemie ubezpieczeń
          społecznych.
        • netfan Re: Dobrowolna kontynuacja ZUS - co po 10 latach? 04.02.11, 10:17
          Art. 26.
          1. Emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy
          obliczenia ustalonej w sposób określony w art. 25 przez średnie dalsze trwanie
          życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego
          ubezpieczonego, z uwzględnieniem ust. 5 i art. 183.

Dodam, że przed 1.1.1999 nie miałem okresów składkowych (a tylko nieskładkowe).
          • z17 Re: Dobrowolna kontynuacja ZUS - co po 10 latach? 04.02.11, 12:25
            Sam sobie odpowiedziałeś na wszystkie wątpliwości. Żeby mieć gwarantowaną przez państwo minimalną emeryturę musisz pracować na etacie (ew. opłacać składki od jednoosobowej działalności gospodarczej) przez 25 lat i osiągnąć wiek emerytalny.

Kontynuować samodzielne opłacanie składki po okresie zatrudnienia możesz przez 10 lat, a potem też, ale to nie będzie się już liczyło do ww. okresu.

Rozwiązanie jest proste. Jak ci stuknie 10 lat musisz to przerwać i znaleźć sobie jakiegoś znajomego z działalnością gospodarczą. Niech cię fikcyjnie zatrudni na jedną ósmą etatu. Dasz mu miesięcznie dwie stówy na pokrycie kosztów i gra gitara.

Ps. Mam nadzieję, że masz jeszcze jakieś IKE? Bo te kombinerki z emeryturą minimalną dadzą ZAWSZE -większą bądź mniejszą- ale wyłącznie JAŁMUŻNĘ!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka