Dodaj do ulubionych

Zakaz stosowania kryterium płci w polisach- skutki

04.01.13, 23:30
Kretyński zakaz różnicowania wysokości składek ubezpieczeniowych ze względu na płeć, przeforsowany 21.12.2012 roku w całej Unii Europejskiej, zaowocował już w wymierne skutki.

Przypomnę, że ideą wprowadzenia tego rozwiązania było zapewnienie absolutnego braku rzekomej dyskryminacji płciowej (?) przy jednoczesnych korzyściach dla klientów.

Jakie więc są teraz te korzyści?

Popatrzmy na metody wyliczania prywatnych emerytur (rent dożywotnich). Wcześniej mężczyźni płacili mniejszą składkę (bo dużo krócej żyją) i z uskładanej kwoty mieli wypłacaną sporo wyższą emeryturę niż kobiety (bo również zakładano, że pożyją krócej).

Towarzystwo Pramerica, które jako jedno z nielicznych w Polsce (jedyne?) podaje w OWU stałe współczynniki wypłacania renty dożywotniej z uskładanego kapitału, proponowało wcześniej zróżnicowanie jej wysokości ze względu na płeć. W wieku 60 lat przy założeniu uskładania identycznego kapitału mężczyzna mógł liczyć na gwarantowaną comiesięczną emeryturę wyższą o ok. 6% niż jego równolatka. W wieku 65 lat mężczyźnie gwarantowano już miesięczne dożywotnie świadczenie o ponad 8% wyższe niż w przypadku 65-letniej kobiety. Przy zdecydowaniu się na prywatną emeryturę w wieku 70 lat różnica świadczenia na korzyść mężczyzny wzrastała do prawie 10%.

Co się stało po 21 grudnia 2012 roku?

Otóż Towarzystwo Ubezpieczeniowe Pramerica bynajmniej nie uśredniło swoich współczynników, jak chciałaby sfora skretyniałych eurokratów z unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Stare, niepoprawnie polityczne zasady wyliczania emerytur zastąpiły nowe. Jakie? Otóż - takie same jak wcześniej były stosowane do kobiet !!!! Czyli wyrównanie w górę, a nie żadne uśrednienie. Mężczyźni dostaną identyczne emerytury (renty dożywotnie) jak kobiety, a kobiety dostaną dokładnie to samo i na takich samych warunkach jak wcześniej. Czy ktoś zyskał? Nikt - wszak kobietom nie poprawiło się ani o jotę. Kto stracił? - mężczyźni.

Nie wiem co sobie myśleli przed sławetnym wyrokiem unijni sędziowie, ale potwierdza się tu zasada, że dobrymi chęciami jest zazwyczaj wybrukowane piekło.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka