Dodaj do ulubionych

w co zainwestować na ok.3 lata?

18.05.07, 21:03
witam.proszę o radę-jestem początkująca w tej materii...chciałabym ulokować
ok.80 tys.zł.na 3 lata.byłam u doradcy,zaproponował Skandię(tylko...) i myslę
nad PM 1(portfel zrównoważony modelowy)?
Co fachowcy na to-jakies inne propozycje?to na razie jedyna propozycja,którą
mam i oczywiście za wcześnie na decyzje-ale czy w ogóle warto myśleć?
proszę o konkrety-chciałabym porównać-co innego ma podobne warunki,ale lepiej
wypada w stopach zwrotu?
z gory przepraszam za niefachowość-patrz 1 zdanie...
pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • axel40 Re: w co zainwestować na ok.3 lata? 18.05.07, 22:19
      Odpowiem w ten sposób.Dotyczy to wszystkich osób piszących typu jak,gdzie
      zainwestować.
      Niefachowość nie zwalnia od myślenia.Najpierw edukacja,poznanie mechanizmu jak
      działa giełda,co to jest i czym się to je.Tragedią może się skończyć
      inwestowanie ,czy to w fundusze ,czy też w akcje nie mając zielonego pojęcia o
      tym.Napewno wielu nie pamięta z nowych chętnych na zyski po 100% rocznie
      ,korekty w ubiegłym roku,kiedy akcje spadły po 30% i więcej.Wielu zainwestowało
      wtedy na samej górce,bo przecież hossa ma trwać w nieskończoność.A co będzie jak
      teraz z tych 80000 stracisz w miesiąc 24000(30%)?Do kogo będziesz mieć
      pretensje?Do doradcy,bo tak Ci powiedział?Tylko i wyłącznie musisz mieć do
      siebie.Ty podejmujesz decyzje i to są twoje pieniądze.Jaką masz gwarancje,że
      doradca,czy na forum ktoś ci dobrze podpowie gdzie zainwestować?
      Najpierw edukacja,żeby nie było płaczu i zgrzytania zębów,bo głębsza korekta
      zbliża się dużymi krokami.
      I jest mi przykro za taki komentarz,ale być może pomoże lepiej ostrzec niż pogrążyć.
      Na forum jest stosunkowo dużo informacji jak wybierać fundusze,gdzie
      inwestować,tylko trzeba trochę chęci do poszukania i poczytania.
      Ja zaczynałem 10% mojego kapitału inwestowanie w fundusze stale poszerzając
      wiadomości.Reszta bezpiecznie leżała na lokacie.Teraz już nic nie leży w
      banku.Może to jest metoda,która ci pomoże.Pozdrawiam i życze trafnych decyzji.
      • monikap31 Re: w co zainwestować na ok.3 lata? 19.05.07, 09:25
        przecież chcę zainwestować w fundusz w miarę bezpieczny-zrównoważony.przecież
        chcę ulokowac na 3 lata nie na m-c.przecież w jednym mcu może być strata,tak
        bywa.takie rzeczy wie każdy laik,zapewniam.
        Po co więc doradcy,po co tabele wyników-nikomu nie można wierzyć tylko
        sobie,tak?
        przecież to jest śmieszne-czyli jak zachorujesz po co do lekarza,lepiej na
        medycynę sobie postudiować.Nie zawołasz hydraulika ,lepiej samemu....
        Każdy popełnia błędy-chorym jest myśleć-rób sama,pretensje będziesz miała do
        siebie...czyli doradcy to oszuści-tylko dybią na moją naiwność,rozkradną
        wszystko...
        o jakim pogrążeniu mówisz-wytłumacz mi tylko po co to forum?
        wiesz coś więcej ode mnie i dlatego mówisz-poucz się dziecko?
        zapytałam fachowców,którzy chcą pomóc.A jeśli Ty nie chcesz,to ni pisz,szkoda
        czasu.
    • nefre.tete Re: w co zainwestować na ok.3 lata? 18.05.07, 23:47
      > byłam u doradcy,zaproponował Skandię(tylko...) i myslę
      > nad PM 1(portfel zrównoważony modelowy)?

Co konkretnie Skandii? Skandia, z tego co wiem, nie sprzedaje produktu pt. Portfel X lub Y.
      Jak się nazywa to coś, co Ci zaproponowano?

> ale czy w ogóle warto myśleć?

O, na to pytanie łatwo odpowiedzieć. Tak, zawsze warto myśleć. (-:
        • nefre.tete Re: w co zainwestować na ok.3 lata? 19.05.07, 12:40
          Ok. Moim zdaniem masz pierwszy sygnał, że ktoś Ci nie mówi wszystkiego.

Według mojej wiedzy, Skandia sprzedaje ubezpieczenia na życie. Niektóre z nich to ubezpieczenia na
          życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Jeśli chcesz, to zamiast jednego funduszu możesz
          wybrać kilka. Jeśli chcesz, to zamiast samodzielnie wybierać kilka, możesz zdecydować, że Skandia
          zrobi to za Ciebie. Jeśli chcesz, to możesz wskazać, według jakiego klucza mają to robić. Jeden z tych
          kluczy nazywa się PM1. Według mojej wiedzy nie kupisz od Skandii samodzielnego produktu o nazwie
          PM1.

Z tematu Twojego postu wynika, że interesuje Cię inwestycja. Dla mnie wygląda to tak, jakby ktoś Cię
          co najmniej nie słuchał, bo proponuje Ci ubezpieczenie.
          • mieszko252 Re: w co zainwestować na ok.3 lata? 19.05.07, 12:56
            Skandia na 3 lata smile)))))W ten właśnie sposób doradcy ubierają w polisy ludzi
            takich jak ta Pani,ślepo wierzących w fachowców.Dawców kapitału też
            potrzeba.Zamiast wyśmiać i sponiewierać tego doradce za tą ofertę to Pani mu
            wierzy.Ale do tego trzeba mieć wiedzę i nie ma się co rzucać,bo inaczej obusisz
            się z ręką w nocniku.
    • sgsp Re: w co zainwestować na ok.3 lata? 19.05.07, 11:25
      Giełda jest obecnie dość wysoko. To sprawia, że bierę pod uwagę dość głęboką
      korektę, która może potrwać dłużej niż miesiąc. Jeśli miałabym inwestować
      samodzielnie w tej chwili, to raczej nawet 80% procent pieniędzy ulokowałabym w
      papierach bezpiecznych i w zależności od rozwoju sytuacji, powoli zmieniałabym
      portfel na bardziej agresywny kupując fundusze akcyjne partiami, żeby uśrednić
      cenę. Nie wiem z jakiej platformy będziesz korzystała kupując fundusze, więc
      trudno mi w tej sytuacji zaproponować konkretne fundusze.
      Mogę jedynie zasugerować, żeby pieniądze, które chcesz ulokować na okres
      wspomnianych przez Ciebie 3 lat nie stanowiły całości Twoich oszczędności, bo
      korekt i wzrostów nie uda się nigdy dokładnie przewidzieć.
      Mój indywidualny portfel ma charakter bardzo agresywny (prawie 80% to akcje),
      ale też perspektywa czasowa jest dość odległa. W chwili obecnej w jego skład
      wchodzą:
      DWS TOP 25 Małych i Średnich Spółek
      AIG Akcji
      Legg Mason Akcji
      Arka Obligacji
      UniKorona Pieniężny.
      Przy Twoim założeniu co do czasu inwestycji, taki skład nie byłby jednak dobrym
      rozwiązaniem.
        • mieszko252 Re: Skąd się biorą doradcy finansowi 19.05.07, 15:31

DORADCA finansowy - ciekawa praca i płaca, mariusz.wojcik<@>onet.eu, tel. kom.
          0669-988-850

DORADCA finansowy - praca od zaraz. Wysokie prowizje. Bez doświadczenia.
          Szkolenie, tel. (032)608-00-31, tel. kom. 0660-864-869

DORADCA finansowy - praca, wysokie prowizje, tel. (034)365-15-37, tel. kom.
          0888-595-524

DORADCA finansowy. Dobra praca dla pracowników Providenta i bez doświadczenia.
          Zarabiaj dobre pieniądze pracując w Polsce, tel. kom. 0515-512-800

DORADCĘ finansowego przyjmę - mariusz.wojcik<@>net.eu, tel. kom. 0669-988-850

DORADCY finansowi. Wysokie prowizje. Bez doświadczenia, tel. kom. 0505-301-372

Żeby zostać doradcą finansowym nie trzeba mieć żadnego doświadczenia.To jeszcze
          jeden dowód na to,że Pani Monika nie powinna ufać doradcom tak samo jak
          lekarzowi i hydraulikowi.Co to będzie jak wyemigrują na wyspy.Strach pomyśleć ,a
          rynek tu wielki.
          • nefre.tete Re: Skąd się biorą doradcy finansowi 19.05.07, 17:19
            Nie zgadzam się z Twoją opinią, że przyjmowanie na "doradcę finansowego" bez doświadczenia jest
            jakimś specjalnym problemem. Jak majster przyjmuje ucznia na hydraulika, to nie wymaga od niego
            doświadczenia. Wie, że będzie go musiał wyszkolić i tyle. W tych ogłoszeniach też się czasem pojawia
            info, że będzie szkolenie. (-;

Problemy wynikają ze skrajnie niekorzystnej pozycji, w jakiej pozwala się "doradcy finansowemu"
            ustawić klient. Zaczynając choćby od tego, że nie płaci za usługę, więc to nie jego interes jest stawiany
            na pierwszym miejscu. Hydraulikowi ja płacę, a nie firma produkująca złączki czy inne kolanka. Od
            hydraulika dostaję rachunek i gwarancję.
            • mieszko252 Re: Skąd się biorą doradcy finansowi 19.05.07, 17:40
              A wytłumacz mi czy za 2,3,4 dni szkolenia doradca potrafi doradzić klientowi czy
              bardziej opłaca się zainwestować np w FA czy FObligacji,czy warto poczekać na
              korekte na giełdzie,czy też lepiej zainwestować na giełdach azjatyckich,czy w
              nieruchomości.Szkolenie polega na poprawnym wypełnieniu formularza,pozyskaniu
              klienta i utwierdzeniu go w przekonaniu,że to jeden i najlepszy produkt na rynku.
              To jest taki sam sprzedawca jak pani w zieleniaku.Nieobrażając pani z zieleniaka
              oczywiście.Ja ma jak najgorsze zdanie o tzw.doradcach finansowych,nawet tych z
              OF i Expandera,choć mianuja sie niezależnymi.
              • nefre.tete Re: Skąd się biorą doradcy finansowi 19.05.07, 18:18
                Wiesz, na dobrego hydraulika to też się człowiek nie uczy dwa czy cztery dni. Więc nie porównujmy
                czterodniowych "doradców finansowych" z... well, najlepiej nie porównujmy z nikim. (-;

Odkładając żarty na bok, nie ma znaczenia, ile będą szkoleni. Po roku szkoleń też nie będą doradzali
                klientowi, czy bardziej się opłaca zainwestować w FA czy FO. Najpewniej doradzą to, co się opłaca tej
                stronie transakcji, która im płaci. Klient, który szuka porady, najczęściej za nią nie płaci. (Swoją drogą,
                powinienem chyba zacząć również pisać "klient".)
    • gippo Re: w co zainwestować na ok.3 lata? 22.05.07, 20:26
      portfel zrównoważony można zbudować samemu a i bez opłat/prowizji itp. zakładasz
      konto np. w mBanku i masz dostęp przez SFI do wielu różnych funduszy. 80k na 3
      lata to już jest jakaś nieźle wyglądająca inwestycja. Jeśli ma być coś
      zrównoważonego czy w miarę bezpiecznego to np. wrzuć po 20% w jakieś 2 fundusze
      akcyjne np. Legg Mason Akcji i DWS Top 50, a pozostałe 60% rozdziel np. między
      Unikorone Obligacji i UniWIBID w proporcji np. 40/20 % Myślę, że będzie to
      dobre rozwiązanie i za 3 lata przyniesie całkiem niezłe zyski.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka