Dodaj do ulubionych

Dziecko niepełnosprawne, z deficytami rozw., chore

01.07.07, 17:09
Bardzo proszę o wypowiedzi na temat bezpiecznego noszenia dzieci z wszelkiego
rodzaju problemami zdrowotnymi, jak w temacie. Niech ten wątek zostanie
swoistego rodzaju skarbnicą dla rodziców takich dzieci.

Staram się na to forum kierować rodziców takich maluszków aby znaleźli tu coś
dla siebie. Nie każdy potrafi szperać po forach, wobec czego mam prośbę do
Guru, by gdzieś go podwiesiła, jeśli wątek się rozwinie.
Obserwuj wątek
    • ariana7 Re: Dziecko niepełnosprawne, z deficytami rozw., 03.07.07, 09:54
      dzięki dziewczyny za ten wątek. Chustę kupiliśmy kilka tygodni po urodzeniu mojego synka (po
      poczytaniu tego forum zdecydowaliśmy się od razu na hoppa). Nie zdążyliśmy jej jednak użyć, bo
      okazało się, że synek jest chory na rzadką chorobę kości. Balismy sie, że możemy mu zrobić krzywdę.
      Podczas ostatniej wizyty w czd zapytalam sie o możliwość noszenia w chuście. I mamy zgodę.
      Oczywiście nie wszystkie pozycje - żeby nie obciążać malucha. Może któras chustowa mama z
      Warszawy nauczyłaby nas wiązać? Sama mam trochę stracha, że coś zrobię źle...
      • agamamaani Re: Dziecko niepełnosprawne, z deficytami rozw., 03.07.07, 10:43
        kurcze trudna sprawa.. ale jeżeli wiesz jak można nosić synka to przyjdź w
        sobotę ( w każdą najblizszą sobotę bedziemy na polach mokotowskich koło 11 w
        pobliżu placu zabaw)

może przy okazji napisz do Mysi aby ci powiedziała w jakich pozycjach ew. możesz
        nosić w chuście a my postaramy się pokazać te wiązania..
    • michalkowa1 Re: Dziecko niepełnosprawne, z deficytami rozw., 03.07.07, 13:04
      Nasz Michałek miał kręcz szyi. Polegało to na tym, ze po pierwsze główka była
      lekko przechylona w prawo, a nie w pionie a poza tym Michałek nie miał pełnego
      obrotu główki w prawo. Pozornie wyglądało to tak, że odwraca główkę we wszystkie
      strony, ale przy dokładnym obejrzeniu okazywało się, że w lewo odwróci główkę o
      pełne 90 stopni, a w prawo o jakieś 70. Rehabilitacja polegała na prowokowaniu
      jak najczęstszego obrotu główki na maksa w prawo przy jednoczesnej stabilizacji
      barku (to główka powinna się obracać, a nie cały tułów dziecka). Broda powinna
      być w takim skręcie raczej do góry, nie przy barku. Prowokowanie takiego obrotu
      poprzez zainteresowanie dziecka zabawkami na ogół kończyło się tym, ze za
      skrętem główki szedł bark, czyli napięty mięsień miesień nie naciągał się tak
      jak powinien. W zasadzie to ta rehabilitacja to była katorżnicza praca i nie
      przynosiła większych efektów.
      Możliwość rehabilitacyjne chusty odkryliśmy to przypadkowo. Na spacerach w Koali
      i w Kieszonce odchylaliśmy mu główkę w tę stronę, w którą obracało mu się
      trudniej. W takiej pozycji przytrzymywaliśmy pionowymi fragmentami chusty.
      Wszystkie kręczowe wymogi rehabilitacyjne były spełnione idealnie. Bark był
      przytrzymany pionowymi fragmentami chusty, główka na maksa w prawo przytulona
      policzkiem do klaty taty, a główkę można było tak ustawić, żeby buzia szła do góry.
      Żadna gimnastyka nie dawała takich efektów jak codzienne spacery w takiej
      pozycji ok. godzinę dziennie. Byliśmy chustom bardzo wdzięczni. To chyba stało
      się jedną z najważniejszych motywacji mojego męża, żeby Polsce też była firma
      produkująca chusty wiązane dla dzieci (późniejsza Nati, hi, hi).
      Lekarze i rehabilitanci w szpitalu, jak tylko zobaczyli postępy Michałka, byli
      bardzo zainteresowani chustami. Szczególnie jedna lekarka neonatolog prowadząca
      Michałkowe postępy była zachwycona. Mówiła, że chusta byłaby bardzo dobra dla
      wielu dzieci, które trafiają do ich poradni, czyli dla dzieci z problemami.
      Chusty byłyby jej zdaniem dobrym wsparciem przy rehabilitacji niektórych dzieci.
      Marzy mi się, żeby podobnie jak w innych krajach środowisko medyczne w Polsce
      zainteresowało sie chustami.
      • wandarosa Re: Kręcz szyi 28.08.07, 22:35
        Mój Krzysio chyba też ma kręcz szyi i jest cały wygięty jak przecinek. Przy
        kręczu nie wolno nosić dziecia w pionie, więc mam obawy czy mogę go tak
        chustować jak michalkowa1 ... mogę?
        • agamamaani Re: Kręcz szyi 29.08.07, 12:54
          nie jestem specjalistą tylko mamą, która nosi :
          mój był wygięty w C ale kręczu nie miał
          nosiłam go w "kołysce" raz na jedną raz na drugą stronę ale nie za długo
          "czasowo" na rękach nosiłam go przodem do świata podpierajac jedną ręką pod pupą
          a drugą pod "paszkami" tak aby główka i ciało były oparte o moje ciało.
          odgięcie dośc szybko minęło i w okolicy 4-5 tego miesiaca zniknęło całkiem i
          spokojnie mogliśmy sie juz nosić pionowo w wiązanej.
          • wandarosa Re: Kręcz szyi 29.08.07, 16:34
            to ja chyba sobie podaruję na razie noszenie w pionie, bo mimo podtrzymywania i
            tak kręgosłup będzie się nieprawidłowo skręcał,
            też noszę na rękach boczkiem, tak, żeby wygięcie było do góry i czasem do
            kołyski wkładam
            mój ma 3 miesiące, dopiero niedawno zauważyliśmy wygięcie :( jakaś ślepa jestem
      • tilin1 Re: Dziecko niepełnosprawne, z deficytami rozw., 04.07.07, 11:23
        lecialam jak na skrzydlach na ostatnio rehabilitacje z moim dzieckiem bo pani
        rehabilitantka powiedziala ze podpowie mi na co zwracac uwage podczas noszenia
        i jak przynioslam moja chuste to sie okazalo ze w koali wg pani reh.: za badzo
        w pionie, ma obciazony kregoslup, a za bardzo odwiedzione rece a to niedobrze
        kiedy dziecko na wzmozone napiecie w barkach i ze moze go nosic przodem i wtedy
        stwierdzilam ze pani reh. z chustami zna sie tylko z widzenia. Czasu nie bylo
        na dyskusje pani zakonczyla wypowiedz zdankiem ze jak bede krotko nosic to
        krzywdy nie zrobie. Podsumowujac: dalej chce nosic, nie bardzo zgadzam sie z
        reh., maly ma 5 miesiecy, trzyma glowke, urodzil sie niedotelniony i ma
        wzmozone napiecie w barkach, moze ktos bardziej doswiadczony lub majacy
        rehabilitanta znajacego sie na chustach moze sie wypowiedziec
        • hanti tilin1 04.07.07, 20:49
          jeśli dziecko ma wzmożone napięcie w barkach to rzeczywiście koala nie jest
          najlepszym wyborem. Lepsza będzie kieszonka pod warunkiem że rączki będą w tej
          kieszonce schowane. Wtedy dziecko nie ma szans na odginanie się do tyłu, a
          materiał jest na tyle wysoko że nie podrażnia mięśni plecków od reakcji odgięciowej.

Dodam tylko że nie jestem rehabilitantem, jestem ratownikiem medycznym który od
          4 lat rehabilituje swoje dziecko z mpdz. Więc oczywiście radziłabym
          zaproponować kieszonkę rehabilitantce, niech sie wypowie :)
        • tilin1 Re: Dziecko niepełnosprawne, z deficytami rozw., 04.07.07, 23:27
          dziekuje za odpowiedzi, wezme pod rozwage, dla malego koala to walka z
          unieruchomionymi rekami, potem zasypia, czyli niby niezle a kolyska to juz
          chyba nie bylaby do przyjecia bo ciekawy swiata jest bardzo i jezdzenie w
          nudnej gondolce jest powodem do strasznego placzu. Nie nosze duzo, ale moze
          trzeba bedzie zmiejszyc i to
          • ima_as Re: Dziecko niepełnosprawne, z deficytami rozw., 10.07.07, 21:40
            Należy uważnie obserwować dziecko z problemami neurologicznymi,jak zachowuje się
            podczas noszenia w chuście.Jeśli chodzi o wzmożone napięcie mm to istotnie
            pozycja koali wywołuje wyprost i jest niewskazana dla maluszków. Chusta dla
            dziecka hipotonicznego/obniżone nap.mm/też należy uważnie skonsultować z
            fizjoterapeutą.Zbyt odwiedzone kkd /ustawienie żabki/może niekorzystnie wpłynąć
            na stawy biodrowe,kołyska natomiast może dac zbyt dużo zgięcia oraz wpłynąć na
            asymetię.Można by dużo pisać na ten temat,bo jest to duży problem.Ja zalecam
            chustę ale szczegółowo dopasowujemy najodpowiedniejszą pozycję dla dziecka,aby
            mu przede wszystkim "NIE SZKODZIĆ"
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka