Dodaj do ulubionych

Jakich przypraw uzywacie?

29.11.06, 15:17
Macie jakies ulubione?
Ja uwielbiam pieprz cayenne, lubie ostre zarcie :)
Poza tym uzywam sporo papryki slodkiej.
Majeranek do dan z ziemniakami (zwlaszcza plackow).
Bazylie do mies, bo podobno dziala dobrze na zoladek, ale tez lubie. Czasem oregano. No i oczywiscie te 2 przyprawy zawsze do wloskiego zarcia.
Do kurczaka uzywam zawsze mieszanki przypraw, ale wlasnej roboty. Zabralam mamie taka "solniczke" do przypraw kamisa i wsypalam do niej wszystko co jest w skladzie podane oprocz soli i glutaminianu sodu. Jak robie kurczaka to zawsze tego dosypuje i juz nie dosalam :) bo to podobno niezdrowe itp ;)

Generalnie od jakiegos czasu staram sie unikac glutaminianu sodu. Wiem, ze jest w bulionach do zup i zupelnie wyeliminowac sie go nie da, ale tam gdzie moge to go unikam. Czipsy jak kupuje to tez bez niego ;)
Obserwuj wątek
    • gosiaqus Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 15:28
      curry bazylia, ale najlepiej świeża, swojski koperek bardzo lubię
      do ziemniaków kminek albo gotowa przyprawa, w zasadzie bez tej przyprawy moja
      studencka kuchnia nie obyłaby się
      • frrancuzeczka Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 15:31
        Bazylia, oregano, tymianek, czosnek w dużych ilościach, zioła prowansalskie,
        koperek i wiele innych.
    • sumire Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 15:37
      Czosnku bardzo dużo (uwielbiam, do wszystkiego dodaję). Używam sporo bazylii,
      tymianku, rozmarynu, mięty. Poza tym - curry, cynamon, garam masala, pieprz.
      Bardzo lubię mocno pachnące i solidnie przyprawione jedzenie, takie na
      wschodnią modłę, a znam sporo osób, które poza sól i pieprz nie wychodzą -
      szkoda. Notabene, akurat glutaminian sodu to jest kluczowa rzecz w kuchni
      azjatyckiej, bez niego ani rusz ;)
      Nigdy natomiast nie kupuję (poza masalą) gotowych mieszanek. Żadnych tam veget,
      kucharków, przypraw do kurczaka, do makaronu, do niewiadomoczego jeszcze. Nie
      ufam temu.
      Za dużo solę.
      A miłością mojego życia jest imbir. Zużywam ilości przemysłowe.
      • prabucianka Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 15:50
        czosnek ( w ilosciach duzych bardzo), bazylia, kardamon, imbir i cynamon,
        curry...
        To chyba moje ulubione.
        A ostatnio dostalam od kolezanki trawe cytrynowa i tez zaczelam uzywac.
        W ogole lubie przyprawy, mam zamiar sobie zrobic taki mini ogrode z ziolami,
        jak sie we mnie jakas kura domowa obudzi;)
        • sumire Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 15:55
          ja miałam latem taki ogródek na balkonie :) niestety dużo ziół się wzajemnie
          nie lubi, ale nauczona doświadczeniem w przyszłym roku posadzę je w osobnych
          doniczkach.
          o kardamonie zapomniałam, właśnie. ja go też do kawy dodaję. znajomy groził, że
          on kiepsko wpływa na libido, ale sądzę, że kłamał ;)
          • prabucianka Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:04
            tez dodaje do kawy kardamonu i imbiru.
            Ja bym wlasnie chciala tak w doniczkach na balkonie.
            a ktore sie nie lubia?
            • sumire Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:49
              moim zdaniem bazylia nie lubi żadnego, potwornie się rozpycha ;) ubiła mi miętę
              i tymianek.
              ale za to jak zacznie pachnieć, to sama radość. ja w ogóle nawet zimą znoszę
              taką w doniczkach z supermarketu, bo suszona to nie to samo.
        • ebi3 Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 15:55
          uwielbiam sos sojowy;)

poza tym do wwzystkiego dodaje papryke slodka no i ukochane ziola
          prowansalskie:)
      • colleen83 Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:24
        O glutaminianie czytalam straszne rzeczy. Wrecz przerazajace. Gownie na forum kuchnia. Generalnie uwazam, ze na forum kuchnia przesadzaja z tym wszystkim naturalnym. Boje sie tam wypowiadac, zeby nie zostac skrytykowana :P Podobnie na forum fitness strasznie powaznie podchodza do cwiczen, dlatego sie tam nie wypowiadam ;)
        No ale do rzeczy. Czytalam, ze ten glutaminian uzaleznia (??!!) i powoduje, ze nic oprocz niego nie smakuje. Odkad zaczelam go ograniczac czuje jego smak. Wczesniej nie rozroznialam. Teraz jakis taki sztuczny mi sie wydaje i za slony.
        Podobno wywoluje migreny. Moge w to uwierzyc, bo jak zywilam sie glownie w knajpach chinskich ciagle cierpialam na migreny. Ale to moglo byc spowodowane rowniez zlym odzywianiem, brakiem witamin itp.

O czosnku zapomniala. Ostatnio tez sporo uzywam. Curry tez. Jak cos gotuje z przepisu i ma to vegete to zazwyczaj zamiast niej dodaje curry. Kupuje tylko te bez glutaminianu ;)

Zauwazylam, ze nietkne nieprzyprawionego miesa, albo takiego bez sosu.
        • sumire Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:33
          z tym ostatnim akurat problemu nie mam, bo mięsa nie jadam wcale :)
          • colleen83 Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:52
            A czemu nie jadasz miesa? To z przyczyn ideologicznych, czy po prostu nie lubisz? Jaka masz grupe krwi, jesli to nie tajemnica?
            • sumire Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:58
              nie znoszę.
              i nie mam potrzeby. gdybym głosiła, że z przyczyn ideologicznych, to byłabym
              hipokrytką, bo nawet w tej chwili siedzę tu w skórzanych butach ;) chociaż
              przyznaję, szkoda mi ogromnie zwierzaków ubijanych na eskalopki.
              a grupę krwi mam B rh+.
              • colleen83 Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 17:04
                Pytalam, bo jestem zwolenniczka teorii o grupach krwi ;) Tym razem sie nie sprawdzilo. Sama mam B i lubie mieso.
                Zawsze tez mnie zastanawialo czemu ludzie przechodza na wegetarianizm. No ale pewnie sa rozne powody.
                • sumire Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 17:10
                  zgodnie z zasadą najlepszego najprostszego rozwiązania - większość trawożernych
                  po prostu nie lubi mięsa ;))
                • shameeka Re: Jakich przypraw uzywacie? 30.11.06, 17:17
                  czaber :) to moja ulubiona przyprawa :) wrecz ja kocham :D
                  wszedzie bym nasypala duzo tego :)
                  wogole uwielbiam przyprawy. kupuje duzo, probuje :)
                  i robie wlasne mieszanki :)
                  zalezy co pieke :) badz smaze..
        • aiczka Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:38
          Ja przypuszczam, że jest z tym jak ze wszystkim. Co innego odrobina, ze źródeł
          naturalnych, w niektórych potrawach a co innego nadmiar, produkowany sztucznie,
          sypany do wszystkiego.
    • mama007 Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:07
      czosnek, do wszystkiego. kiedys z rozpedu do ciasta dodalam nawet ;d
      • colleen83 Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:28
        :D
        Ja kiedys z roztrzepania zapomnialam dodac do ciasta... maki :)
        Z zewnatrz wygladalo jak normalne ciasto. Rodzina miala ubaw. Od tamtego czasu nie pieke ciast.
        • prabucianka Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:32
          he he, mi sie zdarzylo dodac czosnek wlasnie. Bo pieklam bulki i mi sie
          pochrzanila koncepcja, czy maja byc na slodko czy na ostro, wsypalam cukier, a
          potem czosnek..
    • nerri Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:12
      Ja kocham przyprawy i przyprawowe eksperymenty...mam około 40 przypraw i używam
      wszystkich w zależności od potrawy i nastroju:)
    • aiczka Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:34
      Głównie curry, chilli, papryka, koperek, bazylia, pietruszka. Tymianku i
      majeranku nie lubię - źle na mnie działają. Mieszanki (tzn. oprócz curry i
      chilli) mnie irytują, ale np. w przepisie na sos beszamelowy, jaki mam,
      występuje właśnie "jarzynka" ^_^
      • colleen83 Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:47
        Ja w takich przypadkach sprawdzam co ma ta mieszanka, ktorej zadaja w przepisie i po prostu dodaje te ziolka, ktore sa tam wymienione. A co ma ta jarzynka, bo nie wiem? To cos w rodzaju vegety? To dodalabym curry ;)
        • aiczka Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 16:56
          "Jarzynki" to wszelkie przyprawy w rodzaju Vegety, Kucharka. Taka stara nazwa.
          Może kiedyś nawet była jednak, która się tak nazywała. Przepis pochodzi z takich
          czasów ^_^. W sumie można sypnąć curry zamiast.
          • sumire Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 17:00
            a gałka muszkatołowa? moja mama z nią zawsze robi beszamel, ja też. tylko
            pieprz i gałka...
            • sanyu Re: Jakich przypraw uzywacie? 29.11.06, 17:47
              curry, kurkuma, kminek, gorczyca, pierz czarny, cayenne, sół czosnkowa, pieprz
              cytrynowy, imbir, goździki i garam masala :)
    • nerri A kostki Knorra?Co sądzicie? 29.11.06, 20:24
      Zapomniałabym...oprócz tzw.tradycyjnych przypraw mam ostatnio fazę na kostki
      knorra...co o nich sądzicie?Mi bardzo pasują:))
      • anulkina Re: A kostki Knorra?Co sądzicie? 30.11.06, 15:18
        ja przyprawy tylko w wersji naturalnej: papryka, pieprz, bazylia, kolendra,
        tymianek, oregano, curry, szafran i cynamon :]
    • colleen83 Grzaniec 30.11.06, 16:10
      Przegladajac strone www kamisa natknelam sie na przyprawe do grzanca. Uzywala ktoras? Tak w ogole to jak sie robi grzaniec i czy to dobre jest? Moze glupie pytanie ale zalega mi troche piwa w lodowce, a ja przez moje wyjatkowo wrazliwe gardlo nie pijam zimnych rzeczy.
      • anulkina Re: Grzaniec 30.11.06, 16:12
        nigdy nie robilam, ale moze tego sprobujesz?

kuchnia.o2.pl/przepisy/obiekt_int.php?id_p=6408
      • nerri Re: Grzaniec 30.11.06, 16:12
        Ja nie wiem jak...ale jeszcze nikt nie zrobił grzańca który by mi smakował;)
        • shameeka Re: Grzaniec 30.11.06, 17:19
          ja uzwyalam keidys. i mi nie wyszlo. poelcam kupic grzanca galicyjskeigo- takei wino. i podgrzac :) naprawde miodzio :)
          • sumire Re: Grzaniec 30.11.06, 17:21
            fakt...
            a najlepiej samemu zrobić, jest mnóstwo fajnych przepisów. tyle że już przy
            gotowaniu można się solidnie napruć :)
    • przemyslaw32 Re: Jakich przypraw uzywacie? 10.10.22, 10:35
      Ja lubię eksperymentować z przyprawami. Często wykorzystuję różne mieszanki które w połączeniu z zwykłymi daniami dają bardzo unikatowe smaki. Przyprawy kupuję z sklepu internetowego Przyprawomat.pl jeżeli ktoś również chciałby spróbować czegoś nowego

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka