Sejm(?) marecki

07.12.10, 19:07
Może ktoś mi wyjaśni kto jest kim i kto jest z kim w naszej lokalnej "polityce". Dwie strony sceny politycznej (chyba?) znamy... MSG i Wspólnota Samorządowa. Jednak PIS i PO to już zagadka. Lokalne PO popierało Orycha, co wydaje się logiczne, ale za to wbrew posłom PO, którzy popierali Werczyńskiego. Lokalny PIS poparł w II turze...Werczyńskiego, który jest przecież popierany przez posłów PO. Ciekawe co na to szefowie naszych PIS-owców. Ciekawe też, że posłowie PO popierali tego kandydata , który trzyma z PIS-em. Coś dziwnie to poukładane.
    • radwis Re: Sejm(?) marecki 07.12.10, 19:31
      wiem, że to może trochę nie na temat, ale przy okazji partii takiej czy owakiej

      www.youtube.com/watch?v=-UNKg1h05G4&feature=player_embedded
      • szybki89 Re: Sejm(?) marecki 07.12.10, 20:51
        Patrzenie na samorząd, poprzez pryzmat rządu może przyprawić o ból głowy;) Co innego sojusze przy wyborze na Burmistrza co innego koalicja rządowa - czasem się pokrywa, ale nie jest to wcale regułą.
        • citoc Re: Sejm(?) marecki 07.12.10, 21:09
          Czyli co innego programy, idee, plany i obietnice a życie codzienne daleko od nich. Pokrywa się to z potoczną opinią o polskich politykach: publicznie debaty i pyskówki a w kuluarach trącanie kieliszkami po dobrym (albo i nie) spektaklu medialnym.
          Przy okazji podrzucę inny temat: czy w mieście rządzi Burmistrz czy Rada Miasta? O ile wiem Burmistrz ma być wykonawcą tego, co zarządzi Rada Miasta. Chyba, że się mylę...- zdaje się, że ostatnimi czasy rządził Burmistrz?
          • szybki89 Re: Sejm(?) marecki 07.12.10, 21:33
            wątpię, żeby ktokolwiek w Markach "trącał się kieliszkami", ale to temat na inną dyskusje. Po prostu nie odnosiłbym polityki ogólnopolskiej do tego co się dzieje w miastach, miasteczkach i wsiach. O poparciu w II turze często decydują takie rzeczy jak wzajemne zaufanie (a za tym najczęściej i osobista znajomość), wspólny pogląd na poszczególne sprawy, wspólne interesy w rejonie etc. Wiem, że np. p. poseł Zakrzewska zna p. Werczyńskiego ze względu na współprace na linii samorząd - rząd, ostatnio m.in. przy lobbingu na rzecz obwodnicy mareckiej. Odczytywałbym to więc raczej jako osobiste poparcie niz poparcie całej partii - wyraz wspomnianego zaufania.
            A znów marecki PiS jest odzwierciedleniem stosunków w Powiecie Wołomińskim, gdzie Krajowa Wspólnota Samorządowa podpisała umowę koalicyjną z Prawem i Sprawiedliwością. Nie bez znaczenia była pewnie także współpraca (i wypracowane w jej toku zaufanie) p. Deca z p. Werczyńskim (p.Dec to prezes Towarzystwa Przyjaciół Marek, które współorganizowało z miastem szereg imprez).

            Co do władzy w mieście - ani Rada Miasta ani Burmistrz nie rządzą samodzielnie. Jest to tak przemyślane, żeby żadne z organów nie było "notariuszem" tego drugiego.
            • neo_27 Re: Sejm(?) marecki 08.12.10, 00:31
              citoc'owi,
              w odpowiedzi na apel: "Może ktoś mi wyjaśni kto jest kim i kto jest z kim w naszej lokalnej "polityce"."

              Mam nadzieję, że szybki89 trochę rozjaśnił Ci w głowie, pozwól że i ja dodam coś od siebie.

              "Lokalne PO popierało Orycha, co wydaje się logiczne..",
              Logiczne byłoby popieranie własnego kandydata, a w przypadku jego braku, granie na rzecz osłabienia kandydata odnoszącego sie do własnego elektoratu. Popieranie kandydata którego sukces doprowadza do marginalizacji własnego znaczenia wydaje mi sie mało logiczne.

              "Ciekawe co na to szefowie naszych PIS-owców"
              Nie wiem co na to szefowie J. Sasina, ale on sam wyraził sie dosyć jasno:


              "O ile wiem Burmistrz ma być wykonawcą tego, co zarządzi Rada Miasta. Chyba, że się mylę...- zdaje się, że ostatnimi czasy rządził Burmistrz?"
              Tu polecić mogę lekturę ustawy o samorządzie gminnym oraz dzieł Karola Monteskiusza, który traktował nieco o trójpodziale władzy, co może pomóc Ci w zrozumieniu zawiłości relacji Rada Miasta - Burmistrz i odpowiedzieć na pytanie kto naprawdę rządzi.
              No chyba że nie zrozumiałem intencji Twojego pytania...
              pozdrawiam w nadziei, że nieco rozjaśniłem.
              • neo_27 Re: Sejm(?) marecki 08.12.10, 00:35
                tak oto wyraził sie J. Sasin:
                www.wspolnota.avn.pl/aktualnosci-11.php
    • citoc Re: Sejm(?) marecki 08.12.10, 20:24
      Pytania zadałem troszkę z tonem ironii, ale cieszę się że są takie osoby na forum, które znają się na rzeczy i wiedzą kto z kim, gdzie i kiedy. Liczę, że ich wiedza powstrzyma różnych "politykierów" przed pokusą wykraczania poza otrzymane uprawnienia. Liczę też, że obecni radni postarają się nie zostać wyłącznie maszynką do głosowania cudzych pomysłów, a takie opinie często słyszałem o radnych poprzedniej kadencji wywodzących się ze Wspólnoty.
      • szybki89 Re: Sejm(?) marecki 08.12.10, 21:24
        ja nie jestem właściwą osobą do tego pytania, ale sprawdź czy takich opinii nie słyszałeś po prostu od osób "nie wywodzących się" ze Wspólnoty.
        • citoc Re: Sejm(?) marecki 09.12.10, 20:42
          Znam wiele osób z obydwu stron naszej sceny politycznej. Ciekawe, że opinia o samowładztwie Burmistrza padła od osoby z jego obozu. Zdrugiej strony lista osiągnięć tej osoby w radzie Miasta jest jakoś bardzo mizerna, choć prywatnie postrzegam ją z jak najlepszej strony. Widocznie niewiele ma do powiedzenia.
          • neo_27 Re: Sejm(?) marecki 10.12.10, 00:17
            Garść cytatów:
            "Może ktoś mi wyjaśni kto jest kim i kto jest z kim w naszej lokalnej "polityce". (07.12.10, 19:07)
            "Znam wiele osób z obydwu stron naszej sceny politycznej." (09.12.10, 20:42)

            "Liczę też, że obecni radni postarają się nie zostać wyłącznie maszynką do głosowania cudzych pomysłów, a takie opinie często słyszałem o radnych poprzedniej kadencji wywodzących się ze Wspólnoty." (08.12.10, 20:24)
            "Ciekawe, że opinia o samowładztwie Burmistrza padła od osoby z jego obozu." (09.12.10, 20:42)
            Kupy to sie za bardzo nie trzyma, szkoda.

            ps. "Cudzych pomysłów" znaczy czyich??
            Co oznacza owo "Samowładztwo Burmistrza"?? Uprzywilejowaną pozycję w procesie uchwałodawczym z racji zajmowanego stanowiska?? Liczbę uchwał których był wnioskodawcą?? Wyłączną inicjatywę uchwałodawczą którą niekiedy nadają mu przepisy??
            • citoc Re: Sejm(?) marecki 10.12.10, 20:09
              Pewnie że się "kupy" nie trzyma ale niestety Twoje zestawienie cytatów odnoszących się do dwóch róznych pytań.
              ps. cudzych czyli Burmistrza a jeśli chodzi o "samowładztwo" to wskazałbym na " liczbę uchwał, których Burmistrz był wnioskodawcą", z wyłączeniem tych, które wynikają z "wyłącznej inicjatywy uchwałodawczej, którą niekiedy nadają mu przepisy". Ciekawe jak wyglądało by zestawienie ilości inicjatyw Burmistrza z ilością inicjatyw radnych, czyli czy radni coś robili czy tylko głosowali jako maszynki. Ile inicjatyw Burmistrza przyjęto a ile odrzucono. Tak samo, ile przyjęto i odrzucono inicjatyw radnych ze Wspólnoty i pozostałych radnych.
              Tak więc masz neo_27 pole do popisu. Masz okazję wykazać, że nasi szanowni Radni nie byli tylko maszynką do głosowania. Nie wiem tylko czy zdążysz się wyspać. :)
Pełna wersja