Dodaj do ulubionych

Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markach

29.08.11, 07:33
Jak oceniacie? Mając w pamięci, że od 16 lat wspólnota miała w tym mieście władze absolutną.
Obserwuj wątek
  • k-skorpion Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 29.08.11, 10:58
   Jak oceniam? Powiem na przykładzie anegdoty z czasów Stalina.

   Stalin odwiedza kolejne miasta i wsie i rozmawia z dziećmi i młodzieżą. Ta wyuczona na pamięć na pytanie umiłowanego przywódcy, kto jest twoją ukochaną matką chórem odpowiada Związek Radziecki, a ojcem Tow. Józef Stalin, a kim byś chciał być pilotem w Armii Czerwonej i tak trwa ta sielanka. Ale w jednym z miasteczek Stalin zapragnął zapytać nie komsomolców, ale chłopca z tłumu. Małego brudnego Kolę. I pyta. Kola, kto jest twoją Matką - w tłumie wystraszeni znajomi podpowiadają wyuczoną formułkę, więc Związek Radziecki odpowiada trochę zażenowany Kola, Stalin zadowolony ciągnie dalej, a Ojcem - tłum szepcze i teraz już trochę zdenerwowany Kola powtarza Wy Towarzyszu Stalin . A kim byś chciał być chłopcze - SIEROTĄ wykrzykuje Kola nie czekając na podpowiedzi sąsiadów. Nie jest powiedziane, co się stało z Kolą, ale sądzę, że na pewno nie został Czerwono Armistą.

   Celowo odnoszę to zdarzenie do naszych Marek, aby pokazać determinację jaka przynajmniej mnie przyświeca. Jeżeli Matką są Marki pod rządami Wspólnoty, a ojcem Burmistrz J.W. to ja chcę być SIEROTĄ. Może mnie adoptuje jakiś uczciwy, prawy, prawdziwy ojciec tego Miasta.

   ZMARNOWANE 16 LAT. Chyba nigdzie w Polsce nie zostało zmarnowane tyle czasu i pieniędzy.
   • gekon-3 Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 29.08.11, 11:01
    Pisząc w kwestii tego wątku mogę się narazić wielu forumowiczom.
    Trudno tak jednoznacznie wystawić rachunek kochanej władzy za tyle lat służby obywatelom miasta. Dokonującą remanentu rządów wspólnoty należałoby przyjąć jakiś punkt zero jako punkt odniesienia i porównania.. Zmiany widać, miasto się rozrosło, zmieniło się. Ale czy to zasługa naszych samorządowców? Obserwując inne samorządy widać, że Marki przespały wiele czasu. Że marnowano czas potrzebny na inwestycje, że teras próbuje się na siłę dogonić innych ale to nie takie proste. Drogi, kanalizacja, wodociągi – przespany czas, teras na siłę próbuje się udowodnić, że chce się coś zrobić. Trochę za późno. Brak inwestycji w infrastrukturę spowodował, że Marki nie były i nie są atrakcyjne inwestycyjnie. Szkoda bo mają potencjał, chociażby sama lokalizacja. Bliskość Warszawy, otwarta droga na wschód. Inwestycje w szeroko rozumiane szkolnictwo. Żłobki, przedszkola- śmiech na sali. Są potrzebne, ale czy zrobiono coś w tym temacie. Bardzo niewiele. Szkoły, nie jest super ale nie jest też tragicznie, ale czy tak powinno być? Czy stan Mareckiej edukacji pozwala by włodarze mogli spać spokojnie, czy można było zrobić coś więcej. Drogi, może i były dwadzieścia lat temu. Teras miasto się rozrosło. Przybyło mieszkańców a za nimi samochodów. Grogi są kiepskie, żeby nie powiedzieć, że żenujące. Cały czas mówiło się o obwodnicy, i co? I jak na razie nic. Po wielu latach obiecanek rozpoczęto budowę kanalizacji. Nareszcie. Można było rozpocząć wiele lat temu tę inwestycję. Tylko na boga dlaczego nie pomyślano o budowie kanalizacji deszczowej wraz z sanitarną. Służba zdrowia, prywatna nieźle sobie radzi, publiczna – porażka. Wiem wiem to nie działka samorządu a szkoda. Bezpieczeństwo. Strach myśleć. Droga krajowa a tu brak służb ratowniczych najbliższe w Warszawie i Wołominie. Ale żeby nie było że tylko krytykuję. Policja ma całkiem niezłą siedzibę i co tu udawać powstała przy pomocy władz.
    Wiele rzeczy zmieniło się na plus tego miasta, wiele na minus Czy władza miała w tym swój udział? Czy to inicjatywa ludzi tu mieszkających, ich zaradność, upór, zaangażowanie pozwala powiedzieć że mamy to co mamy.
   • radwis Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 30.08.11, 15:55
    > W radzie sami nauczyciele, którzy na pięknym mówieniu się znają, ale na ekonomii?

    teraz jest o wiele lepiej prawda? ci co się znają na ekonomii, bez mrugnięcia okiem zachwalają gniot-opracowanie za 100 tys. pln, o poprawka za 50 tys. pln, które to gniot-opracowanie zakłada wydatki na sfinansowanie kanalizacji deszczowej za 416 000 000 pln.

    a te słynne wydatki na "walkę z wodą" to są finansowane z budżetu miasta? a czy przypadkiem nie powiększają długu miasta? jeżeli tak, to o ile? jak długo maisto, czyli my mamy to spłacać?

    tak "nowi radni" nie znają się na języku polskim ale sie znają na ekonimii. księżycowej.
    • k-skorpion Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 30.08.11, 16:25
     Zupełnie nowi radni dopiero zaczynają to mają prawo się pomylić, na czymś oszukać, bo się dopiero uczą. Ale w tej radzie są radni którzy pamiętają całe 16 lat rządzenia i wszyscy są ze Wspólnoty. Taki sobie zbieg okoliczności. I czym poza zadłużeniem miasta mogą się pochwalić. No na pewno decyzja o przekazaniu terenów po zalanych gliniankach na Ząbkowskiej pod budowę czwartego kościoła (jakby tych co są było mało). A przedszkole np. jest jedno. No prywatnych za to pani Werczyńskiej nie brakuje. Tak że radwis nie broń i nie odwracaj uwagi od istoty tematu, bo niczym nie przykryjesz tych 16 lat bezRadnych ze Wspólnoty.
     • radwis "oszukany" skorpion 30.08.11, 16:35
      k-skorpion napisał:
      > Zupełnie nowi radni dopiero zaczynają
      jak to dopiero zaczynają? to kiedy były wybory? czy coś mnie ominęło?

      > to mają prawo się pomylić, na czymś oszukać, bo się dopiero uczą.
      mają prawo oszukać? czy to o to ci chodziło w tym zdaniu?
      kogo mają prawo oszukać? nas, mieszkańców?
      oszukać?
   • j.w.orlowski Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 30.08.11, 18:13
    dr_wstrzas napisał:
    >W radzie sami nauczyciele, którzy na pięknym mówieniu się znają, ale na ekonomii? Widać to na każdym kroczku. Dziadostwo.

    Prawie na każdej sesji mówiłem, że wspomniane osoby prowadzą florystykę słów nic więcej. Mowa piękna lecz żadnego zainteresowania o komunalne interesy gminy.
    • gekon-3 Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 31.08.11, 12:51
     Nie ma znaczenia, kto ma jakie wykształcenie, kto gdzie pracuje. Do zajmowania określonych stanowisk oprócz wykształcenia duże znaczenie ma charakter człowieka oraz doświadczenie jaki dysponuje. Co do nauczycieli piastujących funkcję radnych. I zarzutów pod ich adresem. Nie dziwię się że milczą i udają, że coś próbują robić. Przecież to miasto jest ich pierwszym pracodawcą. To miasto płaci im co miesiąc pensję w szkole. Próba walki z miastem w konsekwencji może doprowadzić do tego, że w kolejnym roku może zabrakować kasy na sfinansowanie kilku etatów dla nauczycieli.
     Zgadzam się z skorpionem. Zadłużenie miasta wzrasta, tylko dlaczego i dlaczego nic się nie robi by zmienić ten stan rzeczy. Nie można powiedzieć że zadłużenie wzrosło gwałtownie bo środki z miejskiej kasy zostały zainwestowane w nowe inwestycje. Nowych inwestycji z ostatnich 16 lat jest tyle co kot napłakał. Dróg brakuje, majątku komunalnego coraz mniej, bo burmistrz z pomocą radnych małymi kroczkami wyprzedaję majątek miejski. Działek należących do miasta nie przybywa, marki nierozrastają się. Każda sprzedana działka to pomniejszony majątek. Wiadomo, że ze sprzedaży działki budżet miejski jest zasilany, tylko na co idące pieniądze? Na drogi – stan dróg widać. Może rzeczywiście wyasfaltowano kilka nowych ulic ale to kropla nie w morzu ale w oceanie. Na przedszkola.. zgadzam się ze skorpionem. Nikt w tym mieście, chodzi mi o szeroko rozumiany zarząd i organ wykonawczy nie jest zainteresowany budową przedszkoli. Im mniej samorządowych przedszkoli tym więcej dzieci w prywatnych. Dlaczego burmistrz i radni nie próbuje tego zmienić wiedzą wszyscy. Niemniej jednak na tak postawione pytanie za lat kilka chórem radni i burmistrz krzykną skanalizowaliśmy miasto. Tylko pytane, dlaczego tak późno? Miasto zmarnowało ostatnie 16 lat.
     • tomt3 Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 31.08.11, 13:53
      Gekon dobrze piszesz.

      gekon-3 napisał:

      Niemniej jednak na tak postawione pytani
      > e za lat kilka chórem radni i burmistrz krzykną skanalizowaliśmy miasto. Tylko
      > pytane, dlaczego tak późno? Miasto zmarnowało ostatnie 16 lat.
      Ja bym się jeszcze zapytał-dlaczego tak drogo?
      • gekon-3 Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 31.08.11, 14:12
       Pytasz, dlaczego tak drogo? Bo takie są ceny, bo nikt taniej nie chce tego zrobić? Bo takie kwoty zostały uzyskane w przetargach. Ale czy to jest cała prawda. Duże koszty inwestycji, to duże wydatki z kasy miasta i wodociągów mareckich. Jeśli wyda się kasę na kanalizację to nie powstaną nowe inwestycje takie jak np. przedszkole. Brak kasy na miejskie przedszkole, więcej dzieci w prywatnych. Ale to tylko takie głupie domysły gekona.
       • tomt3 Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 31.08.11, 14:25
        Kanalizacja nie ma nic wspólnego z przedszkolami(jak napisałeś i tak by nowych nie było, bo to mogło by być wbrew interesom), drogami itd. W skrócie - na kanalizację idą pieniądze z unii, a ich wysokość jest zależna od starania i operatywności ubiegających się o dotację.
        • gekon-3 Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 31.08.11, 14:34
         9 lutego 2011 r. odbyła się V sesja Rady Miasta Marki. Najważniejszym punktem obrad mareckich rajców było przyjęcie budżetu miasta na rok 2011. Ponadto przedstawiono informacje na temat funkcjonowania Wodociągu Mareckiego Sp. z o.o. oraz informacje o gminnych zasobach nieruchomości gruntowych.
         Po otwarciu obrad głos zabrali przedstawiciele ulic Traugutta oraz Zielenieckiej przybyli na sesję, którzy zwrócili uwagę na problem zalewania ulic i posesji w okolicy. Mieszkańcy zostali zapewnieni, że sprawa odwodnienia ulic i właściwej melioracji to zadanie priorytetowe w obecnej kadencji, co obrazują zmiany wprowadzone do projektu budżetu.
         Następnie radni zapoznali się z informacjami dotyczącymi budowy kanalizacji sanitarnej w Markach oraz funkcjonowaniu Wodociągu Mareckiego w roku 2011. Dofinansowanie z budżetu miasta w tym roku wyniesie 8 mln złotych. Z tych pieniędzy wykonane zostanie odwodnienie ulicy Ząbkowskiej oraz dalsza rozbudowa sieci wodociągowej – ok. 3,5 km. Na kanalizację sanitarną przeznaczone zostanie 5 mln złotych. Dyrektor Wodociągu Kajetan Specjalski zapewnił, że trwają poszukiwania rozwiązań mających na celu zmniejszenie kosztów przyłącza do kanalizacji. Po przedstawieniu prognozy finansowej projektu budowy kanalizacji sanitarnej okazało się, że całkowity koszt wyniesie nieco ponad 136 mln złotych, z czego z Funduszu Spójności dofinansowanie wyniesie 89 mln złotych. Kwoty te mogą jeszcze ulec zmianie, jednak pewne jest, że z Unii Europejskiej otrzymamy dużo mniej niż 130 mln złotych, o czym wielokrotnie wspominał burmistrz. W związku z nową sytuacją ekonomiczną zmniejszy się koszt unijnego dofinansowania, ponieważ zmniejsza się koszt całkowity budowy kanalizacji sanitarnej w Markach. Unia pokryje 65% wartości inwestycji.
         • tomt3 Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 31.08.11, 14:52
          Masz rację, ja złe sformułowałem posta. Chodziło mi że dużą część finansują mieszkańcy. A im więcej było by pieniędzy z unii tym mniejsze obciążenie mieszkańców. A gdyby nie te wieloletnie,niejednokrotnie powtarzające się niektóre darowizny od podatku to mieszkańcy płaciliby jeszcze mniej. Choć i wtedy państwowego przedszkola i tak by nie było :)
          • k-skorpion Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 31.08.11, 15:44
           Jeżeli obecna Rada spełni obietnicę jaką usłyszałem od Przewodniczącego to w przyszłym roku ruszy budowa państwowego przedszkola. I spółka żony Burmistrza z żoną byłego bezRadnego Kędzierską czyli wesoły teletubiś obliże się smakiem. A przynajmniej trzeciego prywatnego nie otworzą, a rodzice zapłacą o połowę mniej w państwowym. Ale jeżeli ta rada okaże się kolejny raz niby opozycją to możemy tylko sobie pogadać, bo my sami nic nie możemy zrobić. Ale pisać o tamtych nieudacznikach trzeba. I to dużo. Wszystkich piszących radwis nie nadąży torpedować, a następnych radwisów burmistrz jeszcze nie ustawił.
  • oania87 Re: Podsumowanie 16 lat rządów wspólnoty w Markac 06.09.11, 23:21
   16 lat to kawał czasu , popatrzcie na Serock , porównanie z Markami wychodzi blado , nasze miasto jest poprostu zatęchłe. Jest jednak pewna nowość , mam na myśli pojawienie się postów radwisa . Cóż , władzy nieudolnej lub mającej coś do ukrycia potrzebny jest klakier , oklaskujący władzę bez względu na rzeczywistość . Świadczyć to może o tym że panowie władza zaczeli się obawiać o los następnych wyborów . A ludzie pokroju radwisa znajdą się zawsze .
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka