Dodaj do ulubionych

Marki to bogate miasto!

28.08.17, 18:44
Dzisiaj po raz kolejny utwierdziłem się w przekonaniu, że Marki to jednak bardzo bogate miasto.
A dlaczego tak sądze? Bo zapoznałem się z tym projektem uchwały budżetowej.

Ktoś zapyta, a co w nim szczególnego?
Już tłumaczę:
Marki z własnego budżetu przeznaczą 1 000 000 (słownie: milion) złotych na budowę szkoły w Radzyminie. Tak to nie pomyłka, szkoła buduje się w Radzyminie, i jest to (aby było śmieszniej) szkoła którą powinien wybudować powiat.
Ale to nie koniec ciekawych wydatków. Drugi milion złotych Marki wydadzą na... (fanfary)... lądowisko dla helikoptera! Ale nie, nie w Markach, w Wołominie, i przy okazji jeszcze za nasze pieniądze wyremontujemy szpital powiatowy z którego prawie nikt z Marek nie korzysta bo nie ma normalnego dojazdu.

Kto napisze zaraz że się czepiam, więc poniżej jedna z inwestycji która kolejny rok ucierpiała i znowu wyleci zaraz z budżetu. Otóż od 3 lat do mareckiego budżetu wpisywane jest kompleksowe zagospodarowywanie bezpośredniego otoczenia Urzędu Miasta.
Tym razem budżet inwestycji rozstał okrojony o 2/3, czyli można spodziewać się że zaraz wyleci z budżetu całkowicie. Ale spokojnie, w budżecie na rok 2018 pojawi się znowu i tak można do skończenia świata.

Nie wiem, może jakaś światła idea przyświeca włodarzom tego miasta.
Ale wiem jedno: zbudujemy Radzyminowi szkołę, Wołominowi damy w prezencie lądowisko dla helikopterów, a syf przy UM Marki jak był od lat tak zostanie jeszcze na długo.
Obserwuj wątek
  • k-skorpion Re: Marki to bogate miasto! 28.08.17, 22:09
   Kiedyś w Markach działał chór. I chur* z tobą gnomie. Raz walisz na opozycje innym razem sam walisz na urząd. I chur* z twoimi pomysłami, ale skoro nie umiesz się zachować nie licz na POparcie. Ja wolę prawdziwy chór może nawet sobie w nim pośpiewam.
   • gnomek100 Re: Marki to bogate miasto! 29.08.17, 19:04
    Prawdę mówiąc nawet nie wiem co chciałeś mi przekazać, choć pamiętam że zawsze moja polonistka w liceum mówiła że byłem dobry w interpretacji tekstu.
    Domyślam się jedynie, iż sugerujesz ze należę do jakiejś partii... nie, nie należę, nie należałem w przeszłości i nigdzie się nie wybieram.

    Piszę co myślę, i to jakie są moje odczucia. A ta sytuacja mnie ewidentnie denerwuje jako podatnika, że mareckie pieniądze kwocie ponad 2 milionów złotych idą w błoto, a oszczędza się na elementarnych potrzebach które bezpośrednio dotyczą miasta i ludzi tu mieszkających.

    A co do opozycji w Markach... czy taka istnieje? To są dokładnie ci sami ludzie, którzy po kilku kadencjach zostali odstawieni od władzy w poprzednich wyborach samorządowych.
    Jedyne ich "sukcesy" to budowa kanalizacji która jak wszyscy pamiętają przebiegała w karygodny sposób, i przekazanie za darmo działki pod kościół przy Fabrycznej, czym niektórzy szczycą się do dzisiaj.
    Doprowadzili przez 20 lat Marki to roli skansenu, a teraz jeszcze mają odwagę cywilną kogokolwiek krytykować innych za prace. Ale fakt, wcześniej się mało robiło, to i krytykować za pracę nie było okazji.
  • rrotek Re: Marki to bogate miasto! 01.09.17, 22:49
   Prawdę mówiąc to jesteśmy przez te inwestycję jedynym wokół Warszawy zadupiem stolicy.Włodarze Marek od zarania obstawiają większość stanowisk SWOIMI.Popatrzcie na nazwiska , pełne rodziny ludzi tych samych nazwisk od Marek po Wołomin.Ludzie bez kompetencji i zdolności do popchnięcia Marek do ,,przodu".Już to że TIRY wjadą na Okólną w ilości destrukcyjnej świadczy o pędzie na kasę a nie o ochronie mieszkańców.Radiowóz dla Policji? Żeby miała czym blokować ulie dla świąt kościelnych.Żenada trzymają się zębami stanowisk a ludzie gupie :) ich wybierają.Jak by myśleli realnie to byśmy mieli sporo rzeczy a tak to h.. dupa i ka... kupa
   • gnomek100 Re: Marki to bogate miasto! 03.09.17, 12:18
    Przypomniał mi się inny przykład na marnowanie pieniędzy podatników z Marek.
    Jak uruchamiano linię L40, to burmistrz Jacek Orych zachwalał, że Marki dzięki temu otrzymają bezpośrednie połączenie ZTM z Wołominem. Oczywiście dużą cześć kosztów utrzymania linii zrzucono na Marki, choć z założenia miała dowozić mieszkańców Nadmy (gm. Radzymin) to mareckich linii ZTM.
    Po kilku tygodniach wycięto większość kursów z Marek do Wołomina, został jeden kurs na dwie godziny. Obecnie linia służy praktycznie wyłącznie mieszkańcom Nadmy, ale to Marki głównie finansują tę linie.

    Mam pytanie do Pana Burmistrza, Radnych: Jakie inwestycje w ostatnich 3 latach przeprowadziły na terenie Marek samorządy Radzymina i Wołomina ze swoich pieniędzy?
    Marki finansują inwestycje na ich terenie, więc domyślam się że my jako miasto też coś od nich dostajemy.
    Niech burmistrz Jacek Orych wystąpi do swojego odpowiednika w Radzyminie, aby ten sfinansował kompleksowe zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie UM Marki. Koszt inwestycji to pewnie ok. 250 000zł, czyli "tylko" 1/4 tego co Radzymin dostał od Marek w tym roku.
  • 1-mark-3 Re: Marki to bogate miasto! 07.09.17, 13:28
   No tak, okrojenie budżetu o 2/3 świadczy dobitnie o braku funduszy na wszystko , stąd między innymi problem TIR-ów na Okólnej oraz poza prawne szukania pieniędzy. Miasto Marki jest bogate , ale przecież rozrzutny włodarz może to roztrwonić. Polityka Pana Burmistrza jest prosta -zwalnianie ludzi mających odwagę mieć inną wizję , a w ich miejsce przyjmować jemu spolegliwych. Tiry na Okólnej to ewidentny skok na kasę wymyślony przez Pana Naczelnika Lisa. Przyzwolenie na lokalizacje potężnego Centrum Logistycznego w środku miasta to duże pieniądze dla budżetu roztrwanianego na lewo i prawo przez Pana Burmistrza Orycha , i Pana Naczelnika Lisa, to szansa , że w najbliższym czasie nie zajmie się nimi prokurator , natomiast dla mieszkańców okolicznych osiedli to smród. Odpowiedź Pana Burmistrza Orycha na forum cytuje: ”Oczywiście napisać można wszystko, szczególnie anonimowo. Podziwiam, za odwagę w tak swobodnym pomawianiu, ale trudno.... takie czasy.” świadczy o pogardzie Pana Orycha dla ludzi piszących na forum. Natomiast oficjalna odpowiedź Pana Burmistrza na stronie urzędu to zwykła bezczelność skierowana do bezmózgowców. Ta odpowiedź potwierdza dobitnie , że urzędnicy już się dogadali między sobą za plecami mieszkańców , a pozostał tylko bełkot o prowadzonych zaawansowanych rozmowach w nie sprecyzowanym zakresie i czasie. Za władzy komunistycznej nawet przysłowiowe radzieckie radio Erewań było mniej pokrętne - a ta wzmianka o budowie ścieżki rowerowej – przecież tam od smrodu spalin nawet psy wyzdychają , a co dopiero cykliści. Następnym nieprzemyślanym pomysłem Pana Burmistrza dotyczącym ratowania budżetu , było zatrudnienie dwóch oddanych mu pracowników Pana Naczelnika Lisa i Pana Inspektora Mosakowskiego , których używa do bezprawnego znajdowania pieniędzy na siłę , a w praktyce do okładania jak największymi karami finansowymi firmy , które na nieszczęście wygrały przetargi dla Urzędu Miasta w Markach. Dla przykładu podam , kilkaset tysięcy zł kary za wybudowanie ulicy Promiennej dla Firmy "Kroll" , oraz kilkadziesiąt tysięcy zł kary dla firmy "STD" za wybudowanie ul. Kwiatowej. Jak tak dalej pójdzie i system karania zostanie rozwinięty na szeroką skalę , to Pan Burmistrz z kar będzie mógł coś tam w budżecie , choć nie na długo pospinać. Jednak przyjęcie tej strategii łatania biedy na wiele się nie zda , bo w końcu zgodnie z prawem , Marki będą musiały te pieniądze oddać z dużą nawiązką , natomiast fama się rozejdzie i firmy wykonawcze , będą omijać Marki szerokim łukiem. Na nieszczęście dla miasta Pan Burmistrz i jego spolegliwi pracownicy , tworzą służąca im tylko propagandę , która obraża inteligencję mieszkańców Marek , w której tak naprawdę nie wiadomo o co chodzi , a jak nie wiadomo o co chodzi , to chodzi o dużą kasę – bądźmy jednak spokojni , nie podzielą się nią z nami , roztrwonią jak wszystko.

   Kuba Wojewódzki
  • Gość: pap Re: Marki to bogate miasto! IP: *.centertel.pl 08.04.20, 19:59
   Burmistrz dba tylko o siebie- swoją ulicę; na ul Batalionów Chłopskich i Długosza nawierzchnia gorsza od żwirówki, bo pokryta pyłem. Tumany piasku cały czas unoszą się , gdy samochód przejedzie nie ma czym oddychać - wznoszą się tumany kurzu, nie mówiąc o ciągle brudnych oknach i elewacjach domów. Bez dziennikarzy TVN- u pewnie nie obędzie się.
   • mateuszczyk.slawomir Re: Marki to bogate miasto! 08.04.20, 21:40
    Pozwolę sobie zacytować:

    W 2014 r. stan dróg był taki: 64 km asfaltowych, 92 km nieutwardzonych. Wtedy poprzedni burmistrz zrobił plan przebudowy dróg. Wg. tego planu za 470 mln zł miało zostać wyasfaltowane 27km dróg (wraz z niezbędnymi odwodnieniami, kanalizacją deszczową itd.). Co oznacza, że na wyasfaltowanie wszystkich dróg potrzeba mniej więcej 1,6 mld zł (470*92/27). Miasto mogło przeznaczyć wtedy 5% z 80 mln zł budżetu na budowę dróg. Czyli 4 mln zł rocznie. Zatem łatwo policzyć, że wyasfaltowanie wszystkich dróg w Markach potrwa 400 lat (ale licząc od roku 2014, więc już tylko 394 lata).

    Policz sobie ile musi zapłacić podatków mieszkaniec, żeby pokryć koszty wybudowania drogi z odpowiednią infrastrukturą przed swoim domem. 470 mln zł / 27 km = 17,4 mln zł/km. Zakładając, że domy są po obu stronach ulicy to dla przykładowej szerokości działki 30m koszt zbudowania ulicy dla niej wynosi 261 tys. zł. Jeśli pamiętasz - z poprzednio podlinkowanych dokumentów wynikało, że 5% budżetu miasto mogło przeznaczyć na drogi. Czyli dopiero jak zapłacisz 5,2 mln zł podatków miejskich to "zarobisz" na drogę przed swoją działką... a teraz zerknij ile masz do zapłacenia podatku od nieruchomości co roku 15 marca. Za krótko tu mieszkasz, żeby mieć drogę...

    Tutaj materiały źródłowe - trzeba kliknąć na ikonki pod słowem "Załączniki":
    tubamarek.pl/aktualnosci/czytaj/358/Zadluzone-miasto-wybuduje-drogi-za-0-5-mld-zl

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka