Dodaj do ulubionych

Gdzie leży Wąbrzeźno?

16.07.02, 19:59
Na to pytanie ja na przykład znam odpowiedź tylko połowiczną - koło
Grudziądza. Jako, że bywam na tym forum chciałbym coś więcej wiedzieć o
Wąbrzeźnianach i ich mieście. Mogę oczywicie zajrzeć do encyklopedii
papierowej, elektronicznej lub internetowej, ale po co jeśli Wy moglibyście
dużo więcej i ciekawiej powiedzieć o swoim mieście. Mieszkańcy,
powierzchnia, położenie geograficzne, twórca, rok założenia to dane
podstawowe, ale może ktoś zna jakieś ciekawostki z historii Wąbrzeźna,
takie, o których nawet inni Wąbrzeźnianie nie słyszeli ?
Obserwuj wątek
      • sant.ander Re: Gdzie leży Wąbrzeźno? 16.07.02, 21:28
        A ja słyszałem, że Bydgoszcz leży koło Torunia, tak uważają na południu
        niektórzy. Wyluzuj facet nie chciałem uderzyć w Waszą Wąbrzeską godność tylko
        nawiązać jakiś temat dla mnie ciekawy.
        I nie można porównać Wąbrzeźna do Bydgoszczy. Wy jesteście bliżej Grudziądza
        niż my Poznania. Jeszcze coś, to, że skończyłeś UMK (chyba) wcale mi nie
        imponuje :-(
        • Gość: maciej Re: Gdzie leży Wąbrzeźno? IP: *.Wabrzezno.com.pl 16.07.02, 22:43
          A co może miałem skończyć ATR w Bydgoszczy?????
          Mogłeś zobaczyc na mapie gdzie leży Wąbrzeźno - a zresztą takie sprawy to
          (sorki0 ale powinieneś wiedzieć - szczerze mówiąc to obciach że nie wiesz).;
          Jak chcesz zagadac to wymyśl jakiś nowy wątek ale nie typu (gdzie lezy
          Wąbrzeźno - bo to moim zdaniem kretynizm). I nie gniewaj sie że tak pisze - bo
          to mój mało miasteczkowy kompleks. Achai jeszcze jedno - nie obrażaj sie bardzo
          i nie zniechecaj sie tak szybko jak "ja".
          • Gość: NIN Re: Gdzie leży Wąbrzeźno? IP: gateway.d* / 10.3.36.* 17.07.02, 07:31
            LEŻY to właściwe słowo dla określenia sytuacji Wąbrzeźna. Z ciekawostek:
            bezrobocie w normie (to znaczy około 20%), 3 jeziora porastające powoli trzciną
            (proces bagiennienia), jeden hotel - doba około 100 zł(sic!), muzeum
            (niewiwadomo czego) oraz duma miasta tzw. Podzamek oszpecany systematycznie od
            lat osiemdziesiątych.
            • Gość: Figo Re: Gdzie leży Wąbrzeźno? IP: gateway.d* / 10.3.36.* 17.07.02, 07:43
              NIN bezrobocie jak mi sie dobrze wydaje ma grubo ponad 30 %. Tak więc Wąbrzeźno
              ma ponad 750 lat, 2 kościoły, burmistrza, starostę, wójta i diabli wiedzą
              jeszcze kogo, 3 jeziora, trochę knajp (do niektórych lepiej nie wchodzić jak
              nie jesteś stąd) i w sobotę w amfiteatrze odbędzie się przegląd rockowy
              (wystąpi coś około 15 kapel).
              Fajnie co?
              A co wy macie w Brzydgoszczy?
              • Gość: NIN Re: Gdzie leży Wąbrzeźno? IP: gateway.d* / 10.3.36.* 17.07.02, 08:03
                Gość portalu: Figo napisał(a):

> NIN bezrobocie jak mi sie dobrze wydaje ma grubo ponad 30 %. Tak więc
                Wąbrzeźno
                >
                > ma ponad 750 lat, 2 kościoły, burmistrza, starostę, wójta i diabli wiedzą
                > jeszcze kogo, 3 jeziora, trochę knajp (do niektórych lepiej nie wchodzić jak
                > nie jesteś stąd) i w sobotę w amfiteatrze odbędzie się przegląd rockowy
                > (wystąpi coś około 15 kapel).

Trzydzieści procent ...... no proszę, gdzie Bydgoszczy do nas z ich wsakźnikiem
                bezrobocia. Ale może wiesz coś więcej o tym koncercie, może być ciekawy.
          • sant.ander Re: Gdzie leży Wąbrzeźno? 17.07.02, 22:59
            ATR w Bydgoszczy jest najlepszą Akademią Techniczno-Rolniczą w Polsce, bez
            znaczenia jest to , że istnieją takie tylko cztery albo pięć ;-)
            A poza tym ja się tak łatwo nie obrażam, spodziewałem się takiej reakcji,
            wiedziałem, że jakiś małomiasteczkowy się znajdzie ;-))
            Zajrzałem do atlasu i teraz wiem już na pewno: Wąbrzeźno leży niedaleko (koło)
            Grudziądza, tak jak Bydgoszcz Torunia.
    • sant.ander To już wiem o Wąbrzeźnie... 17.07.02, 23:03
      ...
      Wąbrzeźno, miasto w województwie kujawsko-pomorskim, na Pojezierzu
      Chełmińskim, nad jeziorami: Sitno, Frydek i Zamkowym. 14,3 tys. mieszkańców
      (2001).

Wzmiankowane w 1246 w dokumencie wystawionym przez wielkiego mistrza
      krzyżackiego Henryka von Hohenlohe jako własność biskupów chełmińskich. Z
      polecenia biskupa Herman (1301-1311) wzniesiono zamek, który do połowy XVII w.
      pozostawał rezydencją biskupią.

Prawa miejskie otrzymało na początku XIV w. Po wojnie 13-letniej (1454-1466)
      przyłączone do Polski. Zniszczony podczas drugiej wojny północnej (1655-1660)
      zamek biskupi popadł w ruinę i został rozebrany. W I rozbiorze (1772) włączone
      do Prus, 1807-1815 w Księstwie Warszawskim, w 1920 powróciło do Polski, w
      latach 1939-1945 wcielone do III Rzeszy Niemieckiej.

Przemysł chemiczny, poligraficzny, metalowy, spożywczy. W pobliżu utworzono w
      1978 częściowy rezerwat leśny Wronie, o powierzchni 68,7 ha z buczyną pomorską.

Zabytki: gotycki kościół Św. Szymona Apostoła i Św. Judy Tadeusza (1323-1349,
      odbudowany na początku XVIII w.) z wieżą (1779), kościół Matki Boskiej
      Królowej Polski (1835-1864), ruiny zamku biskupiego (1303-1311, rozbudowany
      1611-1613).

Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna
      • sant.ander Re: To już wiem o Wąbrzeźnie... 17.07.02, 23:17
        Internetowa Encyklopedia PWN jest mniej szczegółowa i ze starszymi danymi, ale
        też ujdzie:

WĄBRZEŹNO, m. powiatowe w woj. kujawsko-pomor., nad jez.: Zamkowym, Sitno,
        Frydek; 13,7 tys. mieszk. (1998); przemysł spoż., tworzyw sztucznych, odzież.,
        metal.; węzeł drogowy; ośr. wypoczynkowy; prawa miejskie przed 1414; ruiny
        got. zamku; got. kościół Św. Szymona Apostoła i Judy Tadeusza.

Z atlasu geograficznego PPWK dowiedziałem się o położeniu geograficznym
        Waszego miasta:

53 16 N oraz 18 56 E

Czy to nie interesujące informacje? Mnie wystarczają, teraz wiem o Wąbrzeźnie
        znacznie więcej niż niektórzy Wąbrzeźnianie. Na znalezienie tych danych
        potrzebowałem może pięć minut.
          • Gość: NIN Re: To już wiem o Wąbrzeźnie... IP: gateway.d* / 10.3.36.* 18.07.02, 07:39
            Gość portalu: Figo napisał(a):

> Santander imponujesz mi. Ty chyba naprawdę ni wiedziałeś gdzie leży
            Wąbrzeźno.
            > Nie interesujesz się np. piłką, nie słyszałeś o ERGISIE czy o czymś innym?

Ergis dawnie ERG był znany może 20 lat temu, jak na rynku nie było nic, a rolka
            tapety była szczytem luksusu. Z kolei piłką to ludzie interesują się głównie w
            trakcie finałów MŚ i Europy, a okręgówka cieszy się raczej średnim powodzeniem.
            Sam zobacz ile wiemy np. o Janikowie albo Piotrkowie Kuj. a są to miejscowości
            z z naszego województwa.
    • sant.ander Byłem u Was!! 18.07.02, 19:27
      Ja naprawdę wiem gdzie leży Wąbrzeźno!! Wierzcie mi!! Byłem w Wąbrzeźnie
      kiedyś, nawet nie wiem po co. Z tego co pamietam całkiem przyjemne miasto.
      Widok Waszej miejscowości jakoś krąży mi po głowie, ale nie mogę przypomnieć
      sobie go na tyle aby je opisać.
      Nie myślcie też, że jestem zapyziałym mieszczuchem, który nie wystawia nosa
      poza swoją ulicę!! Znam kilka mieścin i mieścinek, ale X ligową piłką nożną
      się nie interesuję ;-))
      • Gość: maciej Re: Byłem u Was!! IP: *.Wabrzezno.com.pl 18.07.02, 21:29
        Mamy teraz okres wakacji i jest ciepło - a to dobra pora do tego aby słowa
        zamienić w czyny wsiąść do samochodu, albo w pociąg czy autobus i przyjechać
        zobaczyć to miasto, gdzie wątek ten jak wiesz wzbudził tyle kontrowersji. Umów
        sie np. za tydzień z kimś i przyjedźcie w sobotę nad jezioro posłuchac 15 kapel
        rozkowych, które bedą grać na Podzamku. Przy okazji możesz zobaczyc i zwiedzić
        miasto.
      • Gość: NIN Re: Byłem u Was!! IP: gateway.d* / 10.3.36.* 19.07.02, 07:32
        sant.ander napisał:

> Ja naprawdę wiem gdzie leży Wąbrzeźno!! Wierzcie mi!! Byłem w Wąbrzeźnie
        > kiedyś, nawet nie wiem po co. Z tego co pamietam całkiem przyjemne miasto.
        > Widok Waszej miejscowości jakoś krąży mi po głowie, ale nie mogę przypomnieć
        > sobie go na tyle aby je opisać.
        >

Miałem kiedyś kumpelę bodajże z Ciechocinka, której Wąbrzeźno kojarzyło się z
        wylęgarnią kurczaków. Ja natomiast mieszkając tu od urodzenia nigdy nie
        słyszałem o takim cudzie, chociaż kiedyś coś takiego rzeczywiście istniało. A
        Może sant.ander widziałeś tablicę ustawioną z inicjatywy naszych władz w
        Kowalewie Pom. przy głównej drodze z Torunia na Mazury "Wąbrzeźno.Wypoczynek
        nad jeziorami" (palce lizać!) i stąd jakieś skojarzenia dotyczące naszego
        miasta. Jeśli tak nie daj się zwieźć - nie wypoczniesz (nie ma bazy), a
        jeziorka pomału (nie licząc pseudo-plaży) zarastają trzciną.
      • Gość: Hanka Re: Gdzie leży Wąbrzeźno? IP: *.elartnet.pl / *.elartnet.pl 03.10.02, 01:28
        Urodziłam się w Wąbrzeżnie ale tak wypadło ,że od 4 roku życia mieszkam w
        Warszawie.Kiedy byłam dzieckiem ,na wakacjach czy koloniach dokuczano mi
        z powodu warszawskiego rodowodu /że zadzieramy nosa itp/ więc zawsze
        powtarzałam ,że jestem z Wąbrzeżna -jako że nikt nie wiedział gdzie to jest-
        miałam święty spokój .Potem przerodziło się to nawet w pewnego rodzaju dumę.
        Niemniej od tamtej pory nie znoszę jak z miejscem urodzenia czy zamieszkania
        wiąże sie pewne wyobrażenia.A piszę o tym sprowokowana pewnym skojarzeniem
        - że Wąbrzeżno leży w centrum.Tak , w centrum mego życia,wspomnień.
        Jeszcze jedno wspomnienie - po wojnie w tych zakładach drobiarskich pracowała
        moja babcia.A babcia była żoną zamordowanego w 1939 roku przez Niemców starosty
        Wąbrzeskiego.W lesie jest pomnik. Dlatego też to nie jest dla mnie jakieś tam
        miasto gdzieś tam.Serdecznie pozdrawiam z Warszawy Forumowiczów Wąbrzeskich.
        Hanka.

Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka