Dodaj do ulubionych

badania krwi noworodka?

25.10.10, 21:19
Koleżanka prosiła mnie o radę w sprawie kolek dziecka. Dziwne mi się te kolki wydały, bo to jeszcze noworodek, a jakoś mi się kojarzy, że one się później pojawiają. Zaczęłam wymieniać co ew. może być przyczyną no i wypłynęło, że dziecko bierze żelazo - ma niską HGB (10,3). Zdziwiłam się, że robiła w ogóle badania krwi i tak się zastanawiam, czy w szpitalu się pobiera krew po urodzeniu?
I jeszcze jedno pytanie - ponieważ młoda jest blada i co drugi lekarz podejrzewa anemię, a co drugi twierdzi (po spojówkach), że anemii na pewno nie ma, olewałam sprawę, ale w końcu lekarka poradziła, bym tą krew jej zbadała, bo generalnie dzieciom się bada. Wyniki jej wyszły takie: HGB 11,6 g/dL (norma od 11,5 smile), żelazo w surowicy 45 μg/dl (norma 50 — 17). Czyli moim zdaniem dobre chyba. Tylko się zastanawiam po co to żelazo - z tego co pamiętam ze swoich problemów, żelaza nie ma sensu badać, bo wynik jest niemiarodajny, bo z chwili, powinno się badać poziom ferrytyny, czyli zapasu żelaza w organiźmie, tak jak ja miałam badane.
Czy to żelazo coś mówi? Poza tym, że go mało jest.
Obserwuj wątek
   • kropkaa Re: badania krwi noworodka? 25.10.10, 23:02
    No właśnie, ja na Tardyferon też reagowałam bólami brzucha i wydawało mi się, że związek ten jest dość powszechną wiedzą, a że koleżanka nie łączyła tego i jakoś tak mimochodem wspomniała, to mnie zdziwiło.
    A jak z badaniami w szpitalu? Kłują dzieci?
    • kaakaa Re: badania krwi noworodka? 26.10.10, 08:13
     kropkaa napisała:
     > A jak z badaniami w szpitalu? Kłują dzieci?

     Rutynowo nie kują. Wszystkim pobierają tylko krew pępowinową - "normalnym" na tzw. "rezerwę" (czyli, żeby była na wszelki wypadek) a tym gdzie mama ma Rh- na grupę krwi i bilirubinę. Maluchom pobierają krew do badań tylko jak są jakieś wskazania - np. cukrzyca u matki, nasilona żółtaczka, podejrzenie infekcji tudzież inne
     • soldie Re: badania krwi noworodka? 26.10.10, 10:54
      z tego co mi wiadomo o żelazie- to chyba lepiej lizać korozję...bo to właściwie to samo- nie dziwne więc,że brzuch boli... Mój starszy co prawda miał pół roku jak mu zleciła lekarka morfologie i tez dostał żelazo,ale jak poczytałam co to jest ( wpisałam wzór chemiczny z opakowania w google i okazało sie że,korozja) to jak szybko dałam tak szybko skończyłam... Poza tym tez logiczniejsze jest dla mnie badanie zapasów żelaza, bo jeśli we krwi go mało to może świadczyć o braku wit C , dzięki której żelazo się przyswaja... chyba mało który lekarz w ogóle się w tej dziedzinie orientuje tak na dobrą sprawę...
      • kropkaa Re: badania krwi noworodka? 26.10.10, 17:17
       > Poza tym tez logiczniejsze jest dla mnie badanie zapasów żelaza, bo jeśli we krwi go mało to może świadczyć o braku wit C , dzięki której żelazo się przyswaja...

       Albo może być problem z witaminami gr. B.
     • kropkaa Re: badania krwi noworodka? 26.10.10, 17:16
      Kaakaa, ta krew to dla wszystkich, prawda? Godzi się matka, by od jej dziecka pobrali i w razie czego, kiedyś tam dostaje czyjąś? A jak to jest wtedy z zaprzestaniem tętnienia, by odciąć pępowinę? Kiedyś czytałam, że albo rybki, albo akwarium - nie da się czekać, aż pępowina przestanie tętnić i wtedy dopiero pobrać krew, bo logiczne, że jej wtedy już tam nie ma. Czy nasze dzieci ew. też mają szanse do skorzystania z takiej ogólnej krwi? W każdym szpitalu się tę pępowinową pobiera?
      • kaakaa Re: badania krwi noworodka? 26.10.10, 18:25
       Kropkaa - źle mnie zrozumiałaś. Nie chodzi o pobranie krwi pępowinowej do banku na komórki macierzyste. To po prostu mała próbka (jedna probówka, z 10 ml a może i to nie) do badań na grupę krwi albo innych, gdyby okazały się potrzebne. Tę krew się pobiera z pępowiny dopiero po jej przecięciu i nie ma z tym pośpiechu - z powodzeniem można to zrobić po zaprzestaniu tętnienia. U mojej Irenki była pobierana ok. godzinę po porodzie chyba i też nie było problemu. Pobierają raczej w każdym szpitalu. Przynajmniej u mam Rh(-), bo wtedy muszą robić badanie w kierunku grupy krwi i czynnika Rh u dziecka, żeby zakwalifikować do podania immunoglobuliny.
       • kropkaa Re: badania krwi noworodka? 26.10.10, 22:25
        Aha. Kiedyś czytałam, że pobiera się krew pępowinową nie do banku prywatnego, tylko dla dzieci obcych i wtedy dane dziecko też ew. ma prawo do skorzystania z takiej krwi w razie potrzeby. Myślałam, że o to chodzi i nawet się zdziwiłam, jak zaawanowane to jest i jak szybko wdrożono!
        Z tą grupą krwi to też nie pomyślałam - w przedszkolu pani kazała podać; ja nie znam i chyba jestem jedyna. I dziwiłam się czy każdy już dziecku badał???
        • hortensjaaaa Re: badania krwi noworodka? 27.10.10, 12:01
         Hmm, ja urodziłam dziecię moje w szpitalu i nikt mu badania krwi w celach określenia grupy nie robił. Dawniej to robiono chyba, bo w mojej książeczce zdrowia ja mam moją grupę krwi wpisaną tą samą ręką co inne dane, stąd wniosku że to było w szpitalu. Tak było w szpitalu w Poznaniusmile

         Natomiast mój mąż -Ślązak, do dzisiaj nie wie jaką ma grupę krwi big_grin
         • kaakaa Re: badania krwi noworodka? 27.10.10, 12:54
          A masz Rh (-)? Tylko u dzieci takich mam bada się grupę krwi rutynowo. U pozostałych pobiera się jedynie próbkę krwi pępowinowej na tzw "rezerwę" na wypadek, gdyby trzeba było coś pilnie zbadać ale grupy się nie bada. Ja mam Rh (-), więc wszystkie dzieciaki miały grupę badaną.
          W czasach dawniejszych (w naszej młodości) też rutynowo się noworodkom grupy nie badało. Chyba, że się taki zdechlak jak ja urodził wink to różne badania mu robili, to i grupę krwi badali, bo a nuż transfuzja będzie potrzebna. BTW, ta grupa krwi z książeczki zdrowia dziecka, to i tak nieważna jest i trzeba sobie w dorosłości jeszcze jedno badanie zrobić dla potwierdzenia grupy, bo wynik z krwi pępowinowej nie zawsze jest wiarygodny.
          • kropkaa Re: badania krwi noworodka? 27.10.10, 13:18
           A tak w ogóle to czytałam nie tak dawno, że grupa krwi jest to na tyle poważna sprawa i tak szybko się ją oznacza, że i tak przed ew. transfuzją ZAWSZE badają, czy jest wpisana do książeczki czy nie.
           I jeszcze taka genialna myśl mnie naszła, że HGB noworodka od HGB matki jakoś intotnie chyba się nie róźni?
           • kaakaa Re: badania krwi noworodka? 27.10.10, 14:34
            kropkaa napisała:

            > A tak w ogóle to czytałam nie tak dawno, że grupa krwi jest to na tyle poważna
            > sprawa i tak szybko się ją oznacza, że i tak przed ew. transfuzją ZAWSZE badają
            > , czy jest wpisana do książeczki czy nie.
            Ba, nie tylko potwierdzają grupę główną (AB0) i czynnik Rh ale jeszcze robią próbę krzyżową z każdą jednostką krwi, która ma być przetoczona, bo oprócz antygenów z grupy AB0 i Rh jest jeszcze wiele innych, o których mało kto wie, a które mogą narobić sporo kłopotów osobie leczonej niewłaściwie dobraną krwią. Transfuzja, to naprawdę poważna sprawa.

            > I jeszcze taka genialna myśl mnie naszła, że HGB noworodka od HGB matki jakoś i
            > stotnie chyba się nie różni?
            No, raczej się nie zgodzę. Noworodek ma spore ilości tzw. hemoglobiny płodowej, która rekompensuje mu funkcjonowanie w macicy przy pośrednim zaopatrzeniu w tlen przez organizm matki a nie bezpośrednim przez płuca, toteż normy dla noworodków są wyższe niż dla dorosłych - 14,2-19,6 g/dl. To właśnie skutkiem rozpadu tej hemoglobiny (której po urodzeniu, gdy dziecko zaczyna samodzielnie oddychać jest za dużo) bywa żółtaczka noworodkowa (fizjologiczna).
          • hortensjaaaa Re: badania krwi noworodka? 29.10.10, 09:09
           No właśnie nie. Moi rodzice oboje mają grupę A, Rh+ i ja też mam taką. A noworodkiem byłam zdrowym i wielkim i żywiutkim podobno i dostałam 10 punktów Apgar. Może takie mieli kiedyś praktyki na Polnej w Poznaniu? wink
         • gos85 Re: badania krwi noworodka? 27.10.10, 16:22
          mój Szymuluto miał pobieraną krew pępowinową z celu określenia grupy krwi (1,5 roku temu na żelaznej) i dodatkowo badanie krwi też miał robione ale u nas było podejrzenie cytomegalii..) w książeczce zdrowia wpisana jest grupa z krwi pępowinowej ale ona podobno może sie zmienić (?) tzn moze faktycznie byc inna niz to co wychodzi z tego badania..

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka