Dodaj do ulubionych

Krótka przesiadka na keyboard - czy to się mści?

12.07.11, 22:58
Chodzi mi głównie o ustawienie ręki.
W domu gramy na fortepianie i to z dość ciężką klawiaturą - kiedyś podczas remontu instrumentu grałyśmy na keyboardzie przez jakiś miesiąc i mam wrażenie, że ustawienie ręki trzeba było potem trochę "odkręcać". W keyboardzie ręce nam się jakby zapadają, brakuje oporu (klawiatura tzw. dynamiczna, ale daje to tylko różnicę w głośności dźwięku). Wydaje mi się, że córka jakby wypada z ustawienia, które normalnie nie jest problemem. Poza tym nie łączy tak ładnie dźwięków w legato na keyboardzie.
Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?
Wiadomo, że ew. oduczanie jest niewdzięcznym i nielubianym zajęciem, z drugiej strony szkoda wypadać z rytmu grania.
Chętnie wysłucham Waszych opinii - zastanawiam się, czy pakować klawisze na następny wyjazd.
Obserwuj wątek
    • mama_mak Re: Krótka przesiadka na keyboard - czy to się mś 13.07.11, 08:17
      Trzeba odkrecac, wiem to po sobie. U nas bylo na odwrot, przestawilysmy sie z keyborda na ciezkie klawisze ale b. szybko sie przyzwyczaila. Latem przez 5 tyg. bedzie miala u moich rodzicow stare akustyczne pianino;
      Natomiast na B. Nar jade do Tesciow i raczej zabiore ze soba niewdzieczny keybord, bo bez klawiszy to juz w ogole gorzej.

Nie bardzo zas skumalam, jak to jest z ta roznica w legato, w czym jest problem? Za lekkie uderzenie ?

PS. Only, moge do Ciebie napisac na gazetowego ?
      • only_stereo Re: Krótka przesiadka na keyboard - czy to się mś 30.07.11, 21:08
        Nie korzystam z poczty gazetowej, ale chętnie popiszę z Tobą - podaj tylko jakiś namiar smile

Z legato chodzi mi o działanie klawiszy akustycznego instrumentu - że jak do końca nie puścisz klawisza i wciśniesz kolejny, to dźwięki ładnie się połączą. Mój były nauczyciel szczerze mówiąc za bardzo się nie przejmował takim wnikaniem w temat - nauczył mnie takiego legato i staccato, że pani ucząca córkę, chyba by się za głowę złapała wink
        Córka po remoncie fortepianu, gdzie ponad miesiąc grałyśmy na keyboardzie, nie grała tak dokładnie legato, a przychodziło jej to już w zasadzie odruchowo.

A teraz odpowiedź na pytanie, które sama zadałam w temacie:
        zabrałyśmy keyboard na dwa wyjazdy i muszę przyznać, że korzyści nie rekompensują strat - czyli ręce, które miały super ustawione 'kosteczki" trochę się rozjechały, a wcześniej prawidłowa pozycja była już praktycznie odruchowa i lużna uncertain
        Zrobiłyśmy kilka fragmentów utworów wprawdzie, ale szczerze mówiąc mam teraz trzy razy więcej zabawy z odkręcaniem ręki ;/
        Na obecną chwilę nie mam zamiaru pakować nigdzie keyboardu - chyba, że kiedyś kupię jakiś porządny z wyważonymi klawiszami (widziałam nawet na wyjeździe jeden gdzie klawisze fajnie działały, ale kosztował 3500 zł używany sad

Takie wnioski moje - jak ktoś ma jeszcze doświadczenia, to chętnie się zapoznam z opiniami.

A jakie przerwy z tych dłuższych miewają Wasze dzieci w graniu?
    • mama_dorota Re: Krótka przesiadka na keyboard - czy to się mś 31.07.11, 20:50
      A możesz podać konkretny model waszego keyboarda? Moje grają na instrumentach nie-klawiszowych jako głównych, więc fortepian syn na razie ma jako dodatkowy. Wybraliśmy taki sprzęt, właśnie z dynamiczną klawiaturą, ale jeszcze nie kupiliśmy...
      muzyczny.pl/131319_Yamaha-DGX-640-C-keyboard-z-wazona-klawiatura-88kl-wisnia.html
      • only_stereo Re: Krótka przesiadka na keyboard - czy to się mś 31.07.11, 23:06
        Mamy keyboard Casio CTK 601, który ma funkcję Touch Response, ale nie ma ważonych klawiszy, co jest jego najgorszą wadą.

Powciskałam sobie w sklepie takie ważone klawisze i efekt był fajny, tzn. stawiały opór i odbijały faktycznie - nie pamiętam tylko zupełnie co to było ...
        (sprzedawca powiedział, że to w zasadzie profesjonalny sprzęt sceniczny - kosztował 3500 zł i był używany)

Nasz keyboard trafił do nas przypadkowo - pożyczyliśmy go na czas remontu fortepianu, a potem odkupiliśmy na ew. wyjazdy, bo córka go polubiła (ach te przyciski wink
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka