Dodaj do ulubionych

Jaki instrument wybrać?

19.04.13, 11:52
Witam. Moja 6-letnia córka jest w trakcie egzaminów do szkoły muzycznej. Jutro mamy drugi egzamin oraz wybór instrumentu. Córka ma talent wokalny i dobre poczucie rytmu. Chciałabym wybrać instrument który wspomoże ją w śpiewie lub po prostu będzie mogła połączyć jedno z drugim. Wolałabym aby to był instrument który nie będzie jej "zmuszał" do gry w zespole ale również będzie mogła zagrać sama solo oraz np śpiewać. Wydaje się, że fortepian jest dobrym wyborem, ale chciałabym pomyślec o kilku. Czy saksofon jest trudnym instrumentem dla 6-letniego dziecka?
--
To zawsze ja.
Obserwuj wątek
    • mama_dorota Re: Jaki instrument wybrać? 19.04.13, 16:54
      Ja wychodzę z założenia, że najlepiej, jak instrument wybierze dziecko. Tu masz stronę jednej SM, gdzie można sobie szybko zrobić fajny przegląd.

Klikasz na instrument, a wtedy przechodzisz do strony z informacjami o nim oraz filmem z jakiegoś utworu solo.

--
      www.inteligentny-projekt.pl/
      • mama_dorota Re: Jaki instrument wybrać? 19.04.13, 16:56
        I nie sugeruj się tym opisem, że do I stopnia cyklu 6-letniego .... W każdej szkole jest trochę inaczej, u nas na przykład flet poprzeczny jest już od 7. roku życia, w tamtej szkole dopiero dla starszych.
        --
      • olga727 Re: Jaki instrument wybrać? 21.04.13, 20:22
        mama_dorota napisała:

> Ja wychodzę z założenia, że najlepiej, jak instrument wybierze dziecko. ht> tp://www.zsm-gdansk.edu.pl/WyborInstrumentu.htm jednej SM,
        > gdzie można sobie szybko zrobić fajny przegląd.
        >
        > Klikasz na instrument, a wtedy przechodzisz do strony z informacjami o nim oraz
        > filmem z jakiegoś utworu solo.
        >
        • olga727 Re: Jaki instrument wybrać? 21.04.13, 20:24
          olga727 napisał(a):

> mama_dorota napisała:
          >
          > > Ja wychodzę z założenia, że najlepiej, jak instrument wybierze dziecko. [
          > url=ht
          > > tp://www.zsm-gdansk.edu.pl/WyborInstrumentu.htm]Tu masz stronę[/url] jedn
          > ej SM,
          > > gdzie można sobie szybko zrobić fajny przegląd.
          > >
          > > Klikasz na instrument, a wtedy przechodzisz do strony z informacjami o ni
          > m oraz
          > > filmem z jakiegoś utworu solo.
          > >
          Sorki,ale nie zadziałał mi link.
    • wiola.1230 Re: Jaki instrument wybrać? 19.04.13, 19:59
      malutka_8 napisała:

> Córka ma talent wokalny i dobre poczucie
      > rytmu. Chciałabym wybrać instrument który wspomoże ją w śpiewie lub po pro
      > stu będzie mogła połączyć jedno z drugim. Wolałabym aby to był instrument który
      > nie będzie jej "zmuszał" do gry w zespole ale również będzie mogła zagrać sama
      > solo oraz np śpiewać. Wydaje się, że fortepian jest dobrym wyborem, ale chciał
      > abym pomyślec o kilku. Czy saksofon jest trudnym instrumentem dla 6-letniego dz
      > iecka?
      Witaj sama chyba odpowiedziałaś sobie na pytaniasmileIdąc na instrument klawiszowy obowiązkowo będzie chodziła na chór ,natomiast strunowe i dęte obowiązkowo mają orkiestrę,tylko to wszystko w 4 klasie i pewnie co szkoła to inne obyczajesmilepozdrawiam
      • mama_dorota Re: Jaki instrument wybrać? 20.04.13, 09:06
        U nas orkiestra zaczyna się dla smyczkowców od 6. klasy, dęciaki mają zespół dopiero w II stopniu. W wyjątkowych sytuacjach, gdy dany nauczyciel organizuje na poważnie zespół, zastępuje on zajęcia z chóru.

Ale zgadzam się, że przy zamiłowaniu do śpiewania fortepian to dobre wyjście, może jeszcze gitara.
        --
      • malutka_8 Re: Jaki instrument wybrać? 20.04.13, 22:39
        Wybor padl na skrzypce a drugi instrument fortepian. Wlasciwie pytali corki na czym chce grac. Caly czas twierdzila ze skrzypce. Zupelnie nie wiem skad jej sie to wzielo. Ja jestem bardziej przekonana do fortepianu no ale coz wink zdanie mamy nie wazne wink harfy u nas nie ma bo tez bysmy o tym myslaly. Szczerze to skrzypcami jestem przerazona, nie przemawia do mnie ten instrument a i martwie sie pozycja dziecka przy graniu. A jak wytrzymam w domu te dzwieki to tez nie bardzo wiem wink
        --
        To zawsze ja.
        • pannajulianna wybór rodzica 21.04.13, 20:36
          W naszaj zerówce jest dziecko, które wciągu pół roku "zalicyło" dwai instumenyt. Najpierw były skrzypce, bo rodzice chcieli, ale jak się okazało, nauczyciel stwierdził, że dziecko do skrzypiec nie ma żadnych predyspozycji. Jest zbyt sztywne i nie wygląda na to, by coś się dało z tym zrobić. Potem rodzice wybrali fortepian. I znów nauczycielka stwierdziła, że nic z tego nie będzie. Niby przeciwskazań brak, ale dziecko nie ma ani serca do grania, ani motywacji, ani chęci, ani niczego. Teraz nie gra na niczym. Przesłuchania za kilka dni i jeśli zda, mama już ma plan. Od września flet.
          Nie bój się skrzypiec. To piękny i szlachetny instrument. Że trudny? Żaden instrument nie jest łatwy. A jeśli cóeczka wybrała sama, pewnie będzie miała więcej zapału.
          • malutka_8 Re: wybór rodzica 21.04.13, 20:47
            Liczę na to, że jak wybrała sama, to też będzie bardziej chciała wink Na razie chce. To najważniejsze. Zobaczymy jak już ugryzie trochę - czy nadal będzie tak chciała wink
            Może jeszcze wyjść tak, że jednak dostanie się na ten drugi instrument. Chociaż nie wiem za bardzo od czego to zależy.
            --
            To zawsze ja.
          • mama_dorota Re: wybór rodzica 22.04.13, 08:50
            Fortepian też jest trudny. Łatwo wydobyć z niego dźwięk, ale potrzeba nie lada koordynacji, żeby grać każdą ręką co innego, a do tego jeszcze ogarniać 2 linie melodyczne. Już w III klasie gra się utwory Bacha, z którymi wiele dzieci sobie nie radzi i od IV klasy muszą odejść albo zmienić instrument. Skrzypce są najtrudniejsze na początku, szybciej niż na fortepianie okazuje się, kto sobie z nimi poradzi, a kto nie, ale po opanowaniu tego trudnego aparatu (pozycja każdej części ciała przy grze) jest już znacznie swobodniej.

Najciekawsze jest to, że dzieciaki grające na skrzypcach startują dość często na ten sam instrument do II stopnia, a pianiści bardzo często muszą wybrać coś innego.
            --
    • aaga8 Re: Jaki instrument wybrać? 22.04.13, 12:47
      Ja namawiałam swoją córkę na skrzypce. Gra od 3 roku życia, świetnie słyszy, dobrze sobie radzi. Poza tym można jeździć swobodnie na całe wakacje. Jest orkiestra... Córka się uparła na fortepian - choć na egzaminie już mówiła że chce grać i na skrzypcach i na fortepianie...ale zapytali na czym bardziej i wybrała fortepian. Mamy porównanie - skrzypce są bardzo trudne na początku, bo to nie lada wyczyn trafić palcem w dźwięk, nie zahaczyć o inne struny i odpowiednio pracować z tym dźwiękiem. A to źle pracuje smyczek, a to palce za wolne, a to dochodzą nowe dźwięki które trzeba odnaleźć. Czytanie nut też trudne. Fortepian po pierwszej euforii pt. umiem grać, jakie to proste - pociąga za sobą interpretację utworu, a to nawet w absolutnie podstawowym wymiarze było dla mojej córki na początku było ogromnie trudne. Dużo pracy kosztowało ją opracowanie utworu zgodnie ze wskazówkami nauczycielki. Poza tym technika też wymaga bardzo sprawnej pracy palców, siły, ułożenia właściwego etc. Ja się naradziłam z nauczycielami i jednogłośnie powiedzieli, ze to dziecko powinno wybierać smile Dostosowałam się, choć nieśmiało przebąkiwałam jeszcze o akordeonie - zostałam przez moją 6-cio latkę wysmiana.
      • malutka_8 Re: Jaki instrument wybrać? 22.04.13, 13:04
        Dziękuję za podpowiedzi. Ja się właśnie obawiam tego trudnego początku w skrzypcach. Boję się, że to może córkę zniechęcić. Ogólnie to córka od wszystkich instrumentów woli śpiewać. Dlatego też wybiera się do szkoły muzycznej. No chyba, że jej się w trakcie coś zmieni. Bo nadzieję mam że do II będzie startowała na wokal. Podobno przy fortepianie jesy też obowiązkowy chór. Czy tak jest wszędzie? Bo nie ukrywam, że chciałabym aby córka chodziła na jakieś zajęcia ze śpiewu.
        --
        To zawsze ja.
        • mama_dorota Re: Jaki instrument wybrać? 22.04.13, 13:48
          W naszej szkole konkursy solfeżowe wygrywają z reguły skrzypkowie. W występach solowych ze śpiewu też najczęściej widzę skrzypków. W zasadzie w podręcznikach z początku nauki gry na skrzypcach są zalecenia, aby utwory najpierw z dzieckiem zaśpiewać, a dopiero potem grać. Ale to już zależy od nauczyciela.
          --
    • kocianna Re: Jaki instrument wybrać? 23.04.13, 07:13
      Wow, to chór w PL nie jest obowiązkowy? Rośnie mi flecistka, która chóru ma więcej niż instrumentu i kształcenia słuchu razem wziętych. To jest jedna z przyczyn, dla których ona nie chce iść do SM w Polsce - bo ma serdecznie dość chóru... Jeśli zamiast chóru będzie orkiestra, to będzie wniebowzięta (wracamy do IV klasy, jeśli, oczywiście, Młodą przyjmą).
      --
      On nie jest winny, on jest inny

Z dzieckiem w Moskwie
      • mama_dorota Re: Jaki instrument wybrać? 23.04.13, 09:31
        Zasady dotyczące chóru są różne w różnych szkołach. W programie jest od 4. klasy cyklu 6-letniego, ale kto musi na niego chodzić, a kto może mieć coś w zamian i od której klasy to już bywa różnie, co widać na forum.
        --
          • linusia_75 Re: Jaki instrument wybrać? 23.04.13, 11:07
            Chór jest u nas obowiązkowy w wymiarze 3 lat zarówno w cyklu 6 jak i 4-letnim. Zazwyczaj zaczyna się go 4 klasy/VI i 2/IV.
            Wymiennie jest zespół kameralny, ale u nas akurat z zespołami kameralnymi jest słabo. Moja flecistka musi chodzić na chór, bo zespołu dla niej nie ma.
            • jarkotowa1 Re: Jaki instrument wybrać? 26.04.13, 10:10
              No tak, ale córka najprawdopodobniej pójdzie na skrzypce, a mi na tym chórze zależy...
              Ale to ona będzie chodziła do szkoły a nie ty, sorry. Daj jej dokonać wyboru.
              Poza tym, tak jak już było wspomniane, w każdej szkole jest inaczej. U nas na chór może chodzić każdy, skrzypkowie też. Dla pianistów natomiast jest obowiązkowy. U nas jest od 1 klasy.
              Pytaj w szkole.
              • malutka_8 Re: Jaki instrument wybrać? 01.05.13, 01:09
                Sorry, ale moja córka też chce szkolić swój wokal. Więc to nie jest mój wymysł.
                Sama wybrała skrzypce i nikt jej nie nakazywał niczego. Jakbym ja decydowała za nią, to by poszła na fortepian, bo nawet nie zaznaczyłabym w podaniu skrzypiec.
                Śpiewać uwielbia i na pewno dla niej chór to będzie przyjemność.
                --
                To zawsze ja.
                • mama_dorota Re: Jaki instrument wybrać? 02.05.13, 09:34
                  > Śpiewać uwielbia i na pewno dla niej chór to będzie przyjemność.

Mam nadzieję. Moja córka też bardzo lubi śpiewać. Zajęcia z chóru wiążą się jednak, przynajmniej u nas, z ciężką współpracą dzieci - nauczyciel. Jedna osoba ma na zajęciach pod opieką kilka klas jednocześnie, więc można sobie wyobrazić, że łatwo nie jest, miło często też nie. Ale młoda śpiewa mi potem w samochodzie piosenki z chóru, zresztą nie tylko takie.
                  --
                    • wiola.1230 Re: Jaki instrument wybrać? 03.05.13, 21:49
                      witam,moja córka bardzo lubi śpiewać a chór ma dopiero w czwartej klasie marudziła mi ciągle o tym śpiewaniu ,aż pewnego dnia po niedzielnej mszy powiedziała ,ze chce śpiewać w chórze w kościelesmileposzłam zapytałam i chodzi,bardzo jej się podoba,moze spróbuj tak jak my,pozdrawiam
    • baryznawary Re: Jaki instrument wybrać? 08.03.16, 07:13
      Żadnych instrumentów dętych dla tak małego dziecka, bo to jest zwyczajnie niezdrowe dla niego. Płuca się dopiero kształtują i na instrumenty dęte można posłać dziecko 12 letnie a nie 6. Pianino jest super rozwiązaniem i wydaje się najlepszym, zwłaszcza że świetnie nadaje się do akompaniowania i śpiewania w jednym czasie, czego już na saksofonie nie zrobi. Poza tym na początku szkoły będzie miała tylko jeden instrument. W późniejszych klasach dojdzie jej dodatkowy, a do tego czasu trochę podrośnie i sama zdecyduje. Na tę chwilę doradzam rozpocząć poszukiwania pianina do nauki. Najlepsze by było akustyczne, ale i cyfrowe są teraz świetnie dopracowane i bardzo dobrze odzwierciedlają instrument akustyczny. Doradzam tylko wybór spośród markowych pianin Kawai, Roland, czy Casio model PX-160, który należy do jednych z bardziej udanych modeli w przystępnej cenie.
    • juko14 Re: Jaki instrument wybrać? 28.03.16, 12:39
      Skoro ma talent wokalny to niech idzie po prostu na wokal... smile

Nie rób z niej multi bo niczego nie będzie robiła dobrze i skończy na niczym. Dzieci na kierunku wokal mają obowiązkowe zajęcia z fortepianu.

--
      Go confidently in the direction of your dreams! Live the life you've imagined. As you simplify your life, the laws of the universe will be simpler.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka