Dodaj do ulubionych

Czy sa roznice programowe i wymagania w OSM i PSM

01.11.16, 05:06
Ostatnio sie dowiedzialam, ze w naszej szkole sa inne wymagania egzaminacyjne dla dzieci w czwartej klasie OSM I stopnia, a inne w PSM I stopnia, cykl szescioletni. Instrument glowny - fortepian.
Mianowicie dzieciaki w OSM graja na egzaminie az 5 utworow, w PSM tylko 3. Moja corka chodzi do OSM, na egzamin na 1 polrocze gra: Sonatina, dwie etiudy, inwencja dwuglosowa i utwor dowolny, u nas Polonez Oginskiego. W szkole popoludniowej natomiast jest sonatina 1 czesc, inwencja (lub preludium) i jedna etiuda. Czy to nie jest dziwne? Przeciez klasa ta sama, dyplom ukonczenia jest ten sam?

W ogóle jestem oburzona ta iloscia materialu. Corka gra bardzo dobrze, ma bardzo wymagająca nauczycielke, ale widze ze ta ilosc ja przetloczyla i jie wiem czy zdazy nauczyc sie na egzamin.

Jezeli macie czas to napiszcie jak jest w Waszych szkolach. Wiem tez, ze to zależy od nauczyciela, ale nasz nauczyciel przesadzil, moim zdaniem i nie zgadza sie na zmiane utworów, ani na inna ilosc.Obserwuj wątek
  • d.alexa Re: Czy sa roznice programowe i wymagania w OSM i 01.11.16, 11:16
   Poszukałam i z tego co widzę w publikacjach na stronie CEA i platformy "edukacja-internet-dialog" (eid.edu.pl), to jest coś takiego jak bardzo ogólna podstawa programowa i programy które muszą być z nią zgodne.
   Istnieje więc duża dowolność i cieszmy się że mimo to programy są na podobnym poziomie. Za tą dowolnością idą też różne wymagania egzaminacyjne.
   Ciekawa jestem jak to jest w praktyce w różnych szkołach.

   Na przykład w mojej na półrocze, na skrzypcach w II klasie osm, dziecko ma zagrać gamę i pasaż, etiudę i część koncertu.
   A jak jest w innych szkołach?
   (Obstawiam że prędzej miasta będą się różnić między sobą niż dzienne i wieczorowe ale kto wie...)
  • pepperann Re: Czy sa roznice programowe i wymagania w OSM i 01.11.16, 12:51
   Różnic programowych na pewno nie ma. Natomiast szkoły chyba same ustalają, ile utworów i jakie utwory mają być grane na egzaminach przejściowych. Nie wiem czy jest na to jeden schemat. Kiedyś tu porównywałyśmy organizację egzaminów ze skrzypiec i wychodziło na to, że są spore różnice między szkołami, niezależnie czy OSM czy PSM. Wiadomo też, że piątka w jednej szkole nie jest równa piątce w drugiej szkole.

   Wpisz w google "program na egzamin fortepian" - pootwierają ci sie ustalenia rozmaitych szkół i zobaczysz, że bardzo mocno się różnią między szkołami.
  • lucyjkama Re: Czy sa roznice programowe i wymagania w OSM i 02.11.16, 09:10
   Podstawa programowa jest ta sama a repertuar egzaminacyjny to inna bajka i co szkoła to inne reguły. Np w naszej szkole pierwszaki nie mają egzaminów tylko po pierwszym semestrze koncert na dzień babci i dziadka a na koniec roku koncert na dzień mamy (po jednym utworze o którym decyduje nauczyciel). A wiem, ze są szkoły gdzie w 1 klasie są normalne egzaminy.
   Nauczyciel córki daje utwory na egzamin dużo później, póki co zapowiedział, że pod koniec listopada żeby się dziecko "nie przegrało". I jak twierdzi sam jeszcze nie wie co to będą za utwory bo młoda tak szybko się rozwija, że nie jest w stanie przewidzieć co da radę zagrać. Trochę mnie to martwi, że dostanie coś trudnego uncertain

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka