Dodaj do ulubionych

Pięciolatki i pisanie liter

05.10.11, 16:07
Czy Wasze pięciolatki piszą w zerówce litery? U nas poznali już O, A i M i cyfrę 1. Korzystają z książek "Piszę sam" i "Liczę sam". Piszą litery i proste wyrazy. I tu zaczyna się problem, bo moja pięciolatka nie umie i nie chce pisać. O ile pisanie po śladzie jeszcze jakoś "idzie', o tyle samodzielnie pisanie już wcale. Płacze i nie chce pisać. Dodam, że urodziła się w listopadzie i jest najmłodsza w grupie. Chodzi do klasy razem z sześciolatkami (niektórzy są prawie o 2 lata starsi), ponieważ mieszkamy na wsi i w szkole jest tylko jedna klasa "0".
Córka bardzo lubi rysować, malować, wycinać, lepić z plasteliny, ale o pisaniu nie chce słyszeć.

Jestem bardzo zdziwiona, bo starsza córka (obecnie drugoklasistka) prze cały rok w zerówce nie napisała nawet jednej litery, bo pani tego nie wymagała. Poznawali litery drukowane, malowali obrazki zaczynające się na daną literę itp. Czy coś się zmieniło w podstawie programowej, bo sama już nie wiem co o tym myśleć?
Nauczycielka jest świetnym pedagogiem, ma dobry kontakt z dziecmi.
A jak jest u Was? Może ktoś był w podobnej sytuacji i będzie mógł mi poradzić jak zachęcić dziecko do pisania i jednocześnie nie zniechęcić do szkoły. Córka miała problem z zaklimatyzowaniem się w klasie. Proszę o podpowiedzi.
Obserwuj wątek
  • asia_i_p Re: Pięciolatki i pisanie liter 05.10.11, 16:54
   A jak jest u Was? Może ktoś był w podobnej sytuacji i będzie mógł mi poradzić j
   > ak zachęcić dziecko do pisania i jednocześnie nie zniechęcić do szkoły. Córka m
   > iała problem z zaklimatyzowaniem się w klasie. Proszę o podpowiedzi
   Napiszcie coś, co ma realne zastosowanie. Piszcie listy.

   U mojej córeczki fascynacja pisaniem zaczęła się od tego, że powiedziałam jej, żeby mi podyktowała, to napiszemy zaproszenia na jej czwarte urodziny. No i odkryła, że może być tak, że ja coś piszę, a ktoś inny to odczytuje i wie, co ja napisałam. Przez cały czas najpierw nam dyktowała a potem wydoskonaliła metodę, bo dyktowała nam i przepisywała to, co napisaliśmy, żeby to był naprawdę jej list. Naprawdę odetchnęliśmy z ulgą, kiedy w wieku 5,5 wreszcie się nauczyła pisać i już nie trzeba było tworzyć wzorców dla sążniastych epistoł o, ujmijmy to delikatnie, mocno powtarzalnej treści.

   Druga metoda - uruchomcie komputer - w Wordzie ładniej wychodzi niż na kartce. Wiem, że to nie może być jedyna metoda pisania, ale jedna z, moim zdaniem, jak najbardziej.
  • madzialena22 Re: Pięciolatki i pisanie liter 05.10.11, 17:49
   W zerówce, wg nowej podstawy programowej, NIE WOLNO uczyć dzieci czytania i pisania. Nauczycielka nie przestrzega programu. Ja owszem zapoznaję dzieci z literami DRUKOWANYMI (małymi i wielkimi), ale nawet w dzienniku nie mogę wpisać, jak kiedyś "wprowadzenie litery A", a muszę pisać "zapoznanie z graficznym obrazem głoski a- litery A, a". Robimy różne ćwiczenia słuchowe typu "gdzie słychać a?", mają karty, na których są obrazki i muszą np. otoczyć pętlą lub pokolorować te przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską a/m/o itp. Do tego pokazana jest litera mała i wielka drukowana, kolorują jej kontur, wypychają z wyprawki, odrysowują na kartkach, przyklejają, wyszukują podaną przeze mnie literę wśród napisów w sali. Ale nie wolno zapoznawać z literami pisanymi, nie wolno uczyć ich pisać. Chyba, że dziecko jest zainteresowane, samo poprosi itp.
   Ja oprócz podstawowych książek też domówiłam "Zaczynam liczyć", "Zaczynam pisać". W tej drugiej jest pisanie liter po śladzie i bez w powiększonej liniaturze. Ale nie będę tego robiła. Chyba, że będą dzieci,które będą tym zainteresowane, które będą sprawne manualnie, którym będzie to wychodziło. Inaczej- przy jakiejś kontroli- mogą być problemy.

   Cóż.. jeśli cala grupa uczy się czytania i pisania, to pani realizuje program klasy I.
   Co na to inni rodzice? Co na to dyrektor szkoły?
   Poczytaj podstawę programową. Pokaż ją nauczycielce. Zapytaj dlaczego uczy dzieci tego, czego mają się nauczyć w klasie I.
   • asia_i_p Re: Pięciolatki i pisanie liter 05.10.11, 18:03
    Nie "nie wolno" tylko "nie musi się". Ja w podstawie programowej nie mam, np. zapoznawania uczniów z czasem Past Perfect Continuous, ale to nie znaczy, że mi nie wolno tego zrobić, tylko że nie muszę. I jeśli uznam grupę za wystarczająco zdolną, żeby opanowała podstawę i coś jeszcze - to mogę wprowadzić coś jeszcze.
   • graz.ka Re: Pięciolatki i pisanie liter 05.10.11, 21:22
    Podejmować próby pisania mogą dzieci, które do tego dojrzały. Nie wolno natomiast nikogo zmuszać. Także wszelkie zeszyty ćwiczeń nie są zalecane - odwrotnie niż w szkole, gdzie jest obowiązek korzystania z pakietu edukacyjnego (też w ściśle określonych warunkach).
    Dobrze byłoby porozmawiać z nauczycielką. Dzecko można zachęcać, motywować, nie krytykować.
    Ech... indywidualizacja.
    • najma78 Re: Pięciolatki i pisanie liter 05.10.11, 21:53
     Moj syn tez jest jednym z najmlodszych w klasie, bo urodzil sie pod koniec lipca (2007) a mlodsze od niego sa juz tylko dzieci z sierpnia, ma wiec 4 lata i uczy sie liter, takze pisac. We wrzesniu zaczeli od nauki pisania swoich imiona a teraz rozpoznaje i potrafi napisac ''a'', ''s'', ''t'' i ''p'' i swoje imie oczywiscie.Robi to cala grupa, dzieci sa oczywiscie zachecane a nie zmuszane, ale chetne. Dla mojego syna (w przeciwienstwie do corki) rysowanie, malowanie, kolorowanie to takie sobie zajecie, mowi, ze lubi, ale talentu to on do tego nie mawink, za to ma do liczbsmile, jednak pisac lubi, poznawac literki tez, chetnie slucha gdy mu sie czyta, jest swietny na zajeciach komputerowych a maja je codziennie po ok. 20-30 minut.
     • makurokurosek Re: Pięciolatki i pisanie liter 05.10.11, 22:37
      Zwróciłabym uwagę na to czy dziecko pisze te litery zgodnie z zasadami kaligrafii. w przedszkolu córki pisać własne imię dzieci uczyły się pod koniec grupy trzylatków, młoda ma 6 lat a ja do tej pory nie jestem w stanie oduczyć jej pisania liter od dołu, przez co wiele liter i cyfr pisze w odwrotnym kierunku, ale co tam dla przedszkolanki ważne że umiała się podpisać
      • najma78 Re: Pięciolatki i pisanie liter 05.10.11, 22:44
       makurokurosek napisała:

       > Zwróciłabym uwagę na to czy dziecko pisze te litery zgodnie z zasadami kaligraf
       > ii.

       Moje dziecko nie bedzie uczyc sie w szkole kaligrafii tzn. na pewno nie pisania kursywa czy takiego pisma jak w PL, pismo ma byc czytelne a nie kaligraficzne. Starsza corka (8l) 4 klasa tez nie uczyla sie kaligrafii, a pisze czytelnie i laczy litery, przychodzi jej to naturalnie, choc licencji na dlugopis nadal nie ma. Ja jestem z jej pisma zadowolonasmile Kaligrafie pozostawie jako ewentualne hobbywink
   • baz12 Re: Pięciolatki i pisanie liter 06.10.11, 12:44
    Mój jest w 5-latkach i nie uczą się ani pisać ani czytać. Mój jest słaby manualnie więc wydaje mi się, że z pisaniem to bedzie miał problemy, z czytaniem możliwe że też, bo jak przeliteruję mu k-o-t i zapytam co powiedziałam to on nie wie, że to "kot", nie potrafi jeszcze połączyć. Wiem natomiast że sylabizują w przedszkolu i z tym nie ma problemu.
       • agako_80 Re: Pięciolatki i pisanie liter 11.10.11, 10:32
        Moja starsza córka też tak miała, nawet jak sama przeczytała wyraz po literce np k r o w a to po złożeniu wychodziło jej zupełnie co innego np trasa.smile Tak jakby w ogóle nie słuchała samej siebie. Dodam, że ćwiczyłyśmy w domu, bo w pewnym momencie sama chciała nauczyć się czytać, a w zerówce szkolnej tego nie robili.
        I jakoś to samo przyszło, dorosła do czytania i od poczatku pierwszej klasy nie musi uczyć się czytać. A poza tym jest wielką miłośniczką książek, czyta w samochodzie, na podwórku, przed snem i wszędzie gdzie to jest możliwe. Do wszystkiego trzeba dojrzeć, ważne by wspierać dziecko w jego poczynaniach.
  • kamilkka30 Re: Pięciolatki i pisanie liter 06.10.11, 15:27
   Dziecko w tym wieku nie powinno pisać, nie dlatego, że nowa podstawa i że potem będzie powtarzać i się nudzić, ale dlatego, że fizycznie jest do tego nie gotowe. Nauka pisania w tym wieku może uszkodzić nadgarstek dziecka i dziwi minie, że pedagodzy uczący małe dzieci nie mają o tym zielonego pojęcia. Niestety w moim przedszkolu, też chcą uczyć pięciolatki pisać.

   "Rozwój układu kostnego oraz rosnąca sprawność drobnych grup mięśniowych wpływają na stopniowe zwiększanie się precyzji manualnej, a także wytrzymałości przy wykonywaniu różnych czynności ruchowych. Kostnienie kości nadgarstka u dziecka 7-letniego nie jest jeszcze zakończone, dlatego dziecka w tym wieku nie można jeszcze przeciążać czynnościami wyma­gającymi precyzji manualnej. Kostnienie nadgarstka jest już na tyle zaawansowane u dzieci 10—12-letnich, że dopiero one mogą być bardziej obciążone tak pracami piśmiennymi w szkole, jak i innymi pracami fizycznymi. "

   www.spmarcinkowice.chelmiec.iap.pl/publikacje/ele%20K/char_pedag.htm
   • jotde3 Re: Pięciolatki i pisanie liter 09.10.11, 12:00
    amilkka30 napisała:

    > Dziecko w tym wieku nie powinno pisać

    to jakieś brednie .jak dziecko może rysować ,pisać szlaczki to i może lnijke tekstu dziennie napisać i kości sobie ani nie połamie anie nie zdeformuje.
    • kamilkka30 Re: Pięciolatki i pisanie liter 10.10.11, 12:07
     to jakieś brednie .jak dziecko może rysować ,pisać szlaczki to i może lnijke tekstu dziennie napisać i kości sobie ani nie połamie anie nie zdeformuje.

     Wiesz, ja tych badań nie przeprowadzałam... skoro uważasz, że jest inaczej to pewnie jacyś idioci to musieli być... Nie będę Twojego autorytetu podważać i się kłócić, że ręka inaczej pracuje przy rysowaniu i dużych szlaczkach, a inaczej przy pisaniu liter ...
     • jotde3 Re: Pięciolatki i pisanie liter 11.10.11, 14:09
      kamilkka30 ja nie podważam tu ich badań , podważam twoje kiepskie wnioskowanie . oni piszą : "dlatego dziecka w tym wieku nie można jeszcze przeciążać czynnościami wyma­gającymi precyzji manualnej " zwróć uwage na słowo PRZECIĄŻAĆ . ty zaś wyciągasz z tego wniosek " dziecko w tym wieku nie powinno pisać " .może najpierw dowiec sie co to takiego logika .
   • asia_i_p Re: Pięciolatki i pisanie liter 09.10.11, 20:56
    Daj spokój. Moja córka od czterech lat przepisywała teksty przez nas napisane, zawsze dużo rysowała.
    Wkurza mnie ta pedagogika współczesna. Nie przeciążać pisaniem ręki do 7 lat, myśleniem mózgu gdzieś tak do 18-tki, a całego osobnika odpowiedzialnością i pracą gdzieś tak do 30-tki. A potem się dziwimy, że sieroty rosną.
  • agako_80 Re: Pięciolatki i pisanie liter 11.10.11, 10:16
   Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Mi osobiście nie przeszkadza to, że dzieci piszą litery , nawet się z tego cieszę, bo starsza córka poszła do pierwszej klasy całkiem nieprzygotowana pod tym względem.
   Asia_i_p dzięki bardzo za to, że podsunęłaś mi fajny pomysł. Zaczęłyśmy pisać, ale nie rzędy "nudnych" literek, ale krótkie i proste teksty. Córka zadowolona, bo to co pisze ma jakiś sens i później ktoś to może przeczytać. Co prawda kształt liter pozostawia wiele do życzenia,smile ale dopiero "ćwiczenie czyni mistrza" i nad tym będziemy pracować. Najważniejsze, że przełamaliśmy niechęć do pisania. Nauczycielka też jest wyrozumiała i nie naciska, jeśli ktoś nie chce pisać. Myślę, że taki trening przyda się dzieciom.
   Pozdrawiam.
  • camel_3d2 a po co? 07.09.20, 11:03
   tego samego dziecko nauczy sie w pierwszej klasie. O ile dziecko samo nie chce sie uczyc to nie ma sensu tego wymagac od niego. I tak, jak potem zycie pokazuje geniusza sie nie wychiwa w taki sposob.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka