Dodaj do ulubionych

ortokorekcja wzroku/ortosoczewki

18.05.16, 13:53
Mam prośbę do rodziców, których dzieci noszą soczewki ortokorekcyjne.
Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie? Przewertowałam internet w tym temacie, ale ortokorekcja w Polsce to stosunkowo młoda dziedzina i ciężko znaleźć relacje osób, które korzystają z niej dłużej.
Tak więc drodzy rodzice liczę na was. Być może wiedza na ten temat przyda się również innym osobom.
Moja córka miała już robione badania niezbędne do ortosoczewek, jednak mam wątpliwości, jak oczy znoszą noszenie takich soczewek przez dłuższy czas np. kilka lat. Czy rogówka oka nie uwrażliwia się po pewnym czasie?
Czy faktycznie któreś z was zaobserwowało, że wada dziecka nie pogłębia się lub nie pogłębia się w tak szybkim tempie jak wcześniej.
Bardzo liczę na wasza pomoc i pozdrawiam!
Obserwuj wątek
    • oma-100 Re: ortokorekcja wzroku/ortosoczewki 18.05.16, 14:52
      Witam!
      Moje dziecko od 6 miesięcy na ortosoczewkach. Efekt rewelacyjny! 100% widzialności przy obecnej wadzie -4 na jedno i -3,5 na drugie oko. Jest to metoda niezwykle wygodna szczególnie dla dzieci, które tak jak moje jest w klasie sportowej smile My zakładaliśmy ortosoczewki przede wszystkim aby zminimalizować szybko narastajacą krotkowzroczność -( przed soczewkami mieliśmy w przeciagu 6 miesiecy skok z -2 na -4, czyli bardzo dużo). Póki co wada się zatrzymała smile -więc to co dla mnie jako mamy najważniejsze zostało osiągnięte -gdyby w tak szybkim tempie narastała ta krótkowzroczność, to do okres,u kiedy można byłoby pomyśleć o ewentualnym laserze dziecko miałoby pewnie z -10 jak nie wiecej. Dotychczas nie mieliśmy z soczewkami żadnych problemów. Dziecko na początku zakładało sobie praktycznie samo -ale trwało to trochę, bo nie zawsze się udawało za pierwszym razem je nałożyć -a jak soczewka się zsunie to należy całą czynność powtórzyć od nowa (tj. umyć ręce, umyć soczewki itd.), dlatego teraz ja je zakładam -zajmuje to nam max.5 minut -ale to kwestia wprawy. Jeśli chodzi o to jak się czuje w soczewkach, bo po założeniu raczej nigdy od razu nie idzie spać, często jeszcze sobie czyta przed snem albo coś ogląda -to na pewno je czuje -ale nie zgłaszał nigdy, że to mu jakoś bardzo przeszkadza. Trzeba tylko na początku sie pilnować, żeby nie trzeć oczu z soczewkami.Rano zdjęcie zajmuje 2 minuty -potem zakrapiamy oczy kropelkami nawilżającymi i tyle. Cały dzień komfort smile Obecnie raz w tygodniu mamy nie zakładać soczewek aby dać oku odpocząć. Mimo tego widzi idealnie. Minusy -to na pewno dłuższe wyjazdy. Jeśli jedziemy razem -nie ma problemu. Problemem są samodzielne wyjazdy np. obecnie jest na zielonej szkole bez soczewek -nie ma tam odpowiednich warunkow by je założyć a tym bardziej nie zgubić., więc zabrał swoje stare okulary -ponoć do tygodnia te które miał z -2 mu wzupełności wystarczą ale zobaczymy , bo to pierwszy taki wyjazd. Drugi minus to pewnie cena -ale z drugiej strony przy takiej wadzie jaka my mamy i klasie sportowej -to dwie pary okularów kosztowały by również nie mało. Soczewki maja nam wystarczyc na 2 lata albo i dużej. Podsumowując, żałuję, że tak póżno dowiedziałam się o tej metodzie -może nie doszlibyśmy aż do -4.Serdecznie pozdrawiam
    • anula.a Re: ortokorekcja wzroku/ortosoczewki 19.05.16, 09:31
      Witam,
      bardzo dziękuję za odpowiedź. Moje dziecko ma podobna wadę. W ciągu dwóch lat z -1,5 zrobiło się -3,5 dioptrii sad Przeraża mnie to, bo w takim tempie do 18-tki może mieć -15, zwłaszcza, że jest obciążona genetycznie, bo ja też mam sporą krótkowzroczność.
      Soczewki dziś zamówiłam, za jakieś 3-4 tygodnie same będziemy wiedzieć, jak to jest naprawdę.
      O zakładanie i higienę się nie martwię, bo moja córka jest bardzo skrupulatna i sumienna i o soczewki na pewno będzie właściwie dbać (z moim skromnym nadzorem oczywiście).
      Jedyne czego się obawiam to fakt, że po pewnym czasie oko (a właściwie rogówka oka) będzie miało dość takiego nocnego uciskania i męczenia i w końcu zastrajkuje. Sama kiedyś nosiłam soczewki przez 10 lat (co prawda miękkie, ale soczewki) i wiem, że z czasem oko staje się bardziej wrażliwe i już tak przyjemnie się ich nie nosi (teraz zakładam sporadycznie na filmy 3D i po kilku godzinach z ulgą wyjmuję).
      Czy twoje dziecko nie zaobserwowało u siebie takich problemów? I czy jak ściągnie rano soczewki to oczy go nie bolą?
      Nam też okulistka powiedziała, że po jakimś czasie raz w tygodniu możemy nie zakładać soczewek, żeby oczy odpoczęły (więc z tym zmęczeniem cos musi być).
      Przesyłam pozdrowienia!

• oma-100 Re: ortokorekcja wzroku/ortosoczewki 19.05.16, 13:11
        Młody na nic się póki co nie skarży smile oczywiście czuje soczewki po założeniu, ale tak jak napisałam nie przeszkadza mu to na tyle, że spokojnie może w nich coś ogladać i czytać przed snem. Po wstaniu zawsze szybko zdejmujemy i tyle. Zdejmuje się je łatwiej niż zakłada -do soczewek dołączona jest przyssawka, więc wystarczy leciutko dotknąć nią soczewki a ta przykleja się szybciutko do niej. Kwestia zakładania jest tak jak pisałam pewnie indywidualna. U nas zdarzało się, że soczewkę młody zakładał trzy razy więc ten czas się wydłużał, a że w domu mamy jeszcze jedno obecnie roczne maleństwo , więc nie mogłam sobie pozwolić na taką dłuższą zabawę, więc tera robię to ja i zajmuje mi to max 5 minut. Choć na pewno na wakacjach młody będzie próbował sam. Rogówką się nie martwię póki co. I tak nie mamy specjalnie wyboru -również jest obciążony genetycznie i to z obu stron, więc dla mnie najważniejsze zahamować wadę. A póki co jest rewelacyjny efekt. Każdy rok w okresie intensywnego wzrostu dziecka, bez powiększającej się wady jest dla nas na wagę złota. I wierz mi -on teraz widzi 100 % jak zdrowy człowiek i jest to niesamowite dla niego, że można tak widzieć zawsze a nie tylko po zalozeniu okularów. Pierwszy raz jak odebraliśmy soczewki, to pani doktor po założeniu ich kazała mu godzine chodzić po mieście i wrócić do niej na kontrolę -nigdy nie zapomnę jego reakcji-kiedy wyszedł to zachwycił się światem smile
    • anula.a Re: ortokorekcja wzroku/ortosoczewki 20.05.16, 08:01
      Reakcja mojej córki była identyczna. Wyszłyśmy w trakcie badania na godzinę na miasto i moja córka zachwycała się, jak jest kolorowo i jak wszystko ostro widzi. smile
      Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam i życzę Wam sokolego wzroku!
      • asikm77 Re: ortokorekcja wzroku/ortosoczewki 14.10.20, 22:02
        Wiem, ze to stary wątek ale nie znalazłam nic nowego
        Jutro idę z córka po twarde soczewki
        Nie wiem jak sobie będziemy sobie dawaly radę z założeniem ponieważ ona bardzo boi się kiedy ktoś dotyka jej oka
        Czy po tych kilku latach noszenia przez Wasze dzieci twardych soczewek podtrzymujecie swój zachwyt ?
        Pozdrawiam
        • polaszm Re: ortokorekcja wzroku/ortosoczewki 19.10.20, 08:48
          Polecam wszystkim przesledzic fora miedzynarodiwe. Mizna tez wiedze zdobyc na instagramie wpisujac orthok itp. Metoda znana na calym swiecie, mnostwo dzieci stosuje. Az dziwne ze nasi okulisci nie informuja o mozluwosciach a a jedynie zwiekszajac moc szkiel. Na instagramie mnostwo klinik, pacjentow, ich historii. Nawet mozna znalezc blog amerykanskiego okulisty, ktory wlasnej corce zaaplikowal orthok. Mnostwo dzieci z Australii czy krajow azjatyckich. Ale tez Niemcy, Wlosi- wszystko mozna znalezc w necie - w tym duzo na instagramie- po wpisaniu odpiwiednich hasel. Znajac angielski- latwo mozna odnalezc mnostwo wiadomosci.
          • polaszm Re: ortokorekcja wzroku/ortosoczewki 19.10.20, 08:53
            Dodam. Mozna znalezc wiele
            Osob, stosujacych od np 20 lat ortho k. Teraz ci ludzie maja po np 35 lat. Wada albo sie zatrzymala albo niewiele urosla. Jedna studentka okulistyki- opisywala swoj orzyklad- 11 lat na ortho i wzrost 0,25 przez te wszystkie lata.
            Metoda naukowo udowodniona. Nie uda sie kazdemu z tak fantastycznym efektem ale warto walczyc- to obecnie najskuteczniejsza metoda- czego mozna dowiedziec sie z pow zrodel.
            #Inna Lazar- prosze poczytac wpisy lekarki na instagramie. I wiele innych.
              • polaszm Re: ortokorekcja wzroku/ortosoczewki 19.10.20, 09:45
                Z forum:

Yeah at 34 it can definitely be an option.

I think I should just about have everyone beat here. I started OrthoK in 1997. That's 20 years ago.

Never had any problems and over the years I've become laxer and laxer with the cleaning routine. If you do all the stuff they tell you, then keep it up, but dont worry if you miss a day.

My prescription is almost the same as when I was 14 and I've had exactly the same grind on my lenses for the past 11 years. 3.0 and 3.5 diopters.

• mmikus135 Re: ortokorekcja wzroku/ortosoczewki 20.10.20, 02:00
          Córka nosi 3 lata. Zainteresowałam się jak zaczęła mocno jej lecieć wada, i obawiałam się że w takim tempie skończy się na ponad minus 10 przy pełnoletności. Jestem bardzo zadowolona. Uczyła się sama nakładać, ja podglądałam, aby wiedzieć co i jak, ale użycie moich umiejętności nigdy nie było konieczne. Jest to super wygodne w życiu codziennym, ona uprawia jeszcze intensywnie sport, i cel jest osiągnięty - wada stoi w miejscu. Najważniejsza jest higiena, myje ręce jak chirurg, tak ją wyszkolili smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka