Dodaj do ulubionych

Kiedy dziecko jest już za chude?

10.04.17, 06:45
A jeśli jest za chude to co można z tym zrobić?
Szukałam w internecie informacji na temat zbyt niskiej wagi u dziecka, ale to co znalazłam dotyczyło maluchów.
Przez długi czas nie miałam wagi. Bardzo się zdziwiłam kiedy okazało się, że syn waży zaledwie 26 kg, więc przez rok nic nie przybrał na wadze. Syn ma 8 lat i 143 cm wzrostu (chyba, że coś jeszcze urósł przez dwa miesiące) i wg kalkulatora jego BMI wynosi 12,7, natomiast wg siatek centylowych waga jest na 25 centylu zaś wzrost na 97.
Mało potraw lubi, ale też wystarcza mu tylko kilka gryzów, żeby się najeść. Nawet przy takim sporym głodzie je naprawdę małe porcje.
Obserwuj wątek
    • slonko1335 Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 10.04.17, 08:40
      25 centyl co bardzo dobrze ale nie wiem jak to się ma w korelacji do wzrostu z 97 centyla...BMI stworzone jest dla dorosłych i nie powinno być stosowane w odniesieniu do dzieci.
      Moja córka jak była za chuda(poniżej siatki centylowej) miała zrobione wszelkie badania i opracowana przez dietetyka specjalną dietę.
    • betty842 Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 10.04.17, 12:09
      A ja myślałam,że mój syn jest chudy wink. Ma 6 lat, 124 cm wzrostu i 20 kg. Wskaźnik BMI wskazuje 13,1 (dziecko ma niedowagę) i też zastanawiam się nad tym czy się tym martwić czy nie...Pediatra nigdy nic nam nie powiedziała na ten temat. Tylko że u nas jest tak,że syn nie jest niejadkiem-posiłki ma urozmaicone i czasem je dużo (np na kolację potrafi zjeść 2 kromki chleba jesli coś mu wyjątkowo smakuje). Jeśli chodzi o siatkę centylową to z tego co kiedyś wyczytałam to właśnie jest tak,że między wagą a wzrostem nie może być więcej niż ileś tam centylów,chyba 50. Więc np waga może być na 25 centylu a wzrost na 75 centylu i wtedy jest ok a jak już różnica jest większa to nie jest to już prawidłowe.
      • koza_w_rajtuzach Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 10.04.17, 12:31
        > A ja myślałam,że mój syn jest chudy wink

U nas na pewno ta chudość ostatnio się "powiększyła".
        Rok temu na 100% ważył dokładnie tyle samo co obecnie i jeśli dobrze pamiętam, to wtedy był to 50 centyl (wzrost tak jak teraz 97). Nie wiem czy to nie nerwy go tak "zjadają", bo niestety, ale ma nerwicę.
    • rulsanka Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 10.04.17, 12:42
      Jeśli ostatnio dużo urósł to tak bywa. U nas jest tak: rośnie waga, potem jest nagły skok wzrostowy, waga stoi przez dłuższy czas. Potem waga znowu rośnie i jest skok wzrostowy. BMI bym się nie przejmowała, jeśli dziecko wygląda zdrowo. Moi też miewają bmi około 13, przy czym mają wielki apetyt, jedzą różnorodnie i zdrowo, a wzrost bynajmniej nie na 97 a na 25-50 centylu. Tak więc chyba lepiej, że dziecko rośnie przy małej ilości jedzenia niż jakby słabo rosło jedząc dużo. Mój syn będzie miał 9 lat w czerwcu i ma wzrostu 135 przy wadze 25. Mam wrażenie, że u mojego syna jest teraz etap wzrostu wagi, bo na długość rośnie bardzo powoli, ale jak na niego jest całkiem "potężny".
      W przypadku twojego dziecka może warto zbadać morfologię krwi, anemia może powodować spadek apetytu.
    • sonrisa06 Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 10.04.17, 15:43
      Na początek - lepiej za chude, niż za grube. Wejdzie w okres dojrzewania to nadgoni.
      A jeśli chodzi o siatki to tak mi tłumaczono na endokrynologii (mam córkę na hormonie wzrostu, więc siedzę w siatkach) że może być dwa te "pola" (nie wiem jak to się fachowo nazywa) różnicy. Weź sobie książeczkę zdrowia i zobacz. Czyli jeśli masz syna wzrostowo pomiędzy 90 a 97 centylem, to wagowo powinien być minimalnie pomiędzy 50 a 75, czyli minimalnie powinien ważyć 27 kg. Brakuje mu zaledwie 1 kg więc moim zdaniem wszystko jest ok i mieści się w normie. Waga też się waha zależnie od pory dnia, więc jeden kilogram w tą czy w tą to żadna różnica. Natomiast nie wiem skąd ci się wziął ten 25 centyl wagi dla wieku 8 lat i wagi 26 kg? Chyba źle spojrzałaś na siatki.
    • lucy-luka Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 10.04.17, 20:45
      Mój syn jest pow. 97 centyla wzrostu i wagowo na 50 centylu, chudy, niestety niewiele da się z tym zrobić. Słodyczami nie chcę dopychać, bo nie tędy droga. Je dużo, potrafi zjeść 15 pierogów na obiad, 5-6 kromek na kolację. Nie zawsze oczywiście, ale jednak to duże ilości. Sporo trenuje, jeździ na rowerze i hulajnodze. Mimo wszystko lepiej, moim zdaniem, być ciut za szczupłym niż za grubym.
    • magdalenka79k Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 11.04.17, 13:26
      Tak patrząc na centyle jest aa chudy, różnica nie powinna wynosić więcej niż 2 przedziały centylowe pomiędzy wzrostem a wagą. Mój syn starszy waży 26 kg przy wzroście 128 i już jest bardzo chudy, ale w normie. Powinnaś iść z dzieckiem do lekarza/ dietetyka.
    • jkl13 Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 13.04.17, 12:03
      Mój 8-latek (tydzień temu miał urodziny) waży 20 kg i ma 117 cm wzrostu. Jest malutki i drobniutki, ale proporcjonalnie. Jesteśmy w trakcie diagnostyki zaburzeń wzrostu w klinice endokrynologicznej.
      W twojej sytuacji skonsultowałabym się z pediatrą, bo twój syn jest bardzo wysoki, a wagę ma nieproporcjonalnie niską. Na pewno zrobiłabym podstawowe badania krwi a ewentualną dalszą diagnostykę uzgodniła z lekarzem, o ile w ogóle będzie widział taką potrzebę.
      • hanusinamama Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 21.04.17, 10:42
        Nie ma czegos takiego jak nieproporcjonalna waga do wzrostu u dzieci. Dlatego do 16 roku życia nie powinno sie obliczac BMI dzieciom. Lekarz mi mowił ze juz dawno odeszło sie od zalecen ze wzrot powinien byc na odległość wagi o 2 stopnie centylowe. Jezeli dziecko rośnie (wzrost) regularnie i jest na stałym centylu, waga nie spada ani nie rosnie na centylach to jest ok. MOja córka od urodzenia 15 centyl wagowy i 50 wzrostowy. Patrzyłam w ksiazeczke zdrowia meza, miał identycznie. Maja bardzo długie nogi. Jest szczupltka, je małe porcje, bardzo duzo sie rusza. Dziecko ktore ma dostep do jedzenia nie zagłodzi sie. jezeli je niezdrowo, fasfoody, słodyczne w duzej ilosci to moze to miec wpływ na nadwage ale nie ze dziecko bedzie za chude.
    • tsaria Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 16.04.17, 18:09
      Mój ma 8 lat, 132cm i 25kg wagi, jest szczupły,kościsty, więc twój z podobną waga i +11 cm musi być bardzo szczupły.
      Mój jest wagowo na 25centylu, a wzrostowo na 75centulu i tak jest od 3-4 lat, lekarka na bilansie nic nie mówiła.
      Też mało je, ma ulubione potrawy, nie wszystko zje, jest wybredny, czasem widać, że ma na coś ochotę, nałoży na talerz więcej, a potem po kilku kęsach już czuje się syty. Pocieszam się, że je i lubi owoce.
      Na twoim miejscu jednak poszłabym dla spokoju ducha do lekarza.
    • ppo Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 18.04.17, 12:45
      Jeśli jest zdrowe, to nigdy. Zdrowe dziecko się nie zagłodzi. Upomni się, gdy zgłodnieje. Doświadczenie życiowe wielu osób, jak również badania wybitnych specjalistów wielu dziedzin potwierdzają, że lepiej być za chudym niż za grubym!
    • camel_3d zmierzone i zwazone.. 19.04.17, 16:42
      dzisiaj..specjalnie..
      mlody.. 31.10.2008
      waga 27.7
      wzrost 136

wedlug siatki centylowej znajduje sie : wagowo 45centyl
      wzrostowo: 75 centyl

sprawdz sobie co mowi siatka o twoim dziecku...
      • camel_3d Re: zmierzone i zwazone.. 19.04.17, 16:45
        > sprawdz sobie co mowi siatka o twoim dziecku...

sorry..widze, ze prawdzilas... wagowo faktyzcnie ale mysle, ze po prostu taki jest. jezeli zdrowotnie wszytsk ok i pediatra nie podejzewa problemow ze zrowiem..to chyba po prostu taka jego uroda...
    • hanusinamama Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 21.04.17, 10:28
      MOja córka od urodzenia jest na 15 entylu wagowym i 50 wzrotstowym. MOim zdaniem jak nie ma problemu ze wzrostem (nie rosnie, jest wyjątkowo niski mimo ze rodzice sredniego wzrostu nie ma sie czym martwić). 25 centyl wagowy to nie jest za chude dziecko. Wiem ze dzieci dzisiaj wygladaja inaczej i te chudsze odbiegaja od "normy" ale 25% to jest nadal norma. I bardzo dobrze ze je małe porcje, tak sie powinno jeśc.
    • enut Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 21.04.17, 12:26
      Czy dziecko choruje? Jest osłabione, ciągle zmęczone? Jesli nie, to taka jego uroda i nie powinno sie nic robic, a juz na pewno nie tuczyc specjalnie.
      Moj syn tez ciagle taki byl - chudziutki jak patyczek, BMI duzo ponizej normy. Teraz ma 192cm i dalej jest chudy, ale zdrowy i silny, sportowiec. A lodowka sie nie zamyka...
    • b_y Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 24.04.17, 08:19
      Moja ma 10 lat 141 cm i 24 kg. Ważona w szkole, u lekarzy i za każdym razem pytanie lakarza czy zawsze była taka chuda. Jeśli Twój syn zawsze był "taki", a nie jest to wynikiem tego, że nagle stanął czy schudł to nie ma powodów do niepokoju - tak każdy mój lekarz mówił. Do tego dochodzi jak rodzice wyglądają. U nas akurat oboje szczupli.
        • b_y Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 25.04.17, 16:03
          oczywiście, chciałam jedynie zwrócić uwagę, że nie ma co się porównywać z innymi dziećmi. Ważniejsze jest jak dziecko rozwijało się do tej pory i niepokojące powinno być to, że nagle stracił na wadze (chociaż przy skokach wzrotu może być tak, że nagle dużo urusł, a niewiele przytył), a nie to, że inne dzieci waż tyle i tyle a moje dziecko tylko tyle.
    • lucyjkama Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 27.04.17, 14:54
      Kozo ja nie widzę problemu. Taki jego urok 😉 Moje dzieci też wysokie a waga piórkowa. Syn 14,5 roku, wzrost 188, waga 55. Córka lat prawie 8,5, wzrost ok. 136, waga w porywach do 28kg. Ja też byłam długa i chuda, podobnie jak mój brat. Zaczęliśmy nabierać ciała po 25roku życia. Lekarka się pytała naszej mamy czy namobiady gotuję.
    • mamatomka6 Re: Kiedy dziecko jest już za chude? 04.07.21, 14:24
      witajcie. mój prawie 13 letni syn schudł w ciągu roku 11 kg. w tej chwili przy wzroście 162 cm waży 37 kg. ogląda wszystkie etykiety w sklepach, liczy kalorie, odstawił wszystko co złe. uzupełnia diete białkiem w proszku dodanym do koktailu owocowego. nie je pieczywa, tłustego miesa /tylko pierś z kurczaka lub indyka/ na szczęście ważywa i owoce je. każdy kto go widzi jest w szoku, jego to cieszy a mnie zaczyna powoli martwić. ogląda jakiegoś trenera fitnes który wszędzie chodzi z własnymi pojemnikami z jedzeniem i twierdzi, że to idealny wzór, a moje dz?
      iecko tez ćwiczy. 200 pompek dziennie i kardio. ale moim zdaniem je za mało. 1200 czy 1400 kalorii dziennie to chyba mało. wyglada ładnie ale obawiam się czy za chwilę specjalisty nie będę szukać. jako dziecko był zawsze fafuśny, pyzaty. Sprawdziłam swoją karte szkolną - ja mając lat 13 miałam 149 cm mniej niz on teraz i ważyłam 36 kg. MARTWIĆ SIĘ CZY KIBICOWAĆ

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka