Dodaj do ulubionych

Problemy z nauką, zapamietywaniem

28.11.17, 12:56
Corka od początku ma problemy z nauką. Glownie z zapamietywaniem informacji - z każdego przedmiotu - jesli bylo cos do zapamietania i odtworzenia. Teraz jest w klasie 6 i oceny ze sprawdzianów maks 2. Bo wszedzie trzeba cos pamietac - nawet zasady w matematyce. Oczywiście ma zdiagnozowane pełno dys.. chodzila kilka lat na zajęcia i cos tam one pomogły (mniej błędów ort itd). Ale nie pomogły w tym najwiekszym problemie. Wieszkosc z was ma dzieci uzdolnione albo zdolne albo zdolne i leniwe. Co z dziećmi ktore wkładają mase pracy - wszystkie mnemotechniki i sposoby opisane w internecie wykorzystane i nic. Nauka nie przynosi oczekiwanych efektow. Z lekcji nie wynosi prawie nic. W domu kucie na wszystkie sposoby i podobnie. Czasem caly tydzien nauki daje 2+. Jak nie uczy sie nic albo tylko godzinę to zawsze jest 1.
Czy ktos zna podobny przypadek i moze cos poradzic. Bardzo che jej pomóc ale nie wiem jak. Inteligencja w normie, brak powodów neurologicznych.
Obserwuj wątek
  • camel_3d Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 28.11.17, 13:40
   wiesz co...moze byc tez stres...

   Mlody ma nowa kolezanke w klasie. Totalna legasteniczka. Niby przychodzi przygotowana do szkoly na test.. potem do kazdego pytania pisze "nie wiem".
   Najciekawsze, ze potrafi tak napisac np z angielskiego... chodzila kilka lat do szkoly angielskiej, wiec mowi perfekcjyjnie, al enp napisac nie potrafi... albo sie stresuje, albo faktyzcnei ma jakas blokade.

   A robisz dziecku np "kartkowki" w domu z nauczonego materialu?
    • camel_3d Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 28.11.17, 14:22
     moze tez miec bardzo slaba pamiec krotkotrwala... i z tym raczej za bardzo nie powalczysz...

     mozna faktyzcnie stosowac techniki itd, ale jezeli ta pamiec jest faktyzcnie wyjatkowo slabo rozwinieta to raczej bedzie bardzo ciezkow. Dzwonilem wlasnie do znajomej - jest psychologiem dzieciecym.

     A jak jest np z logicznym mysleniem? Np dodawanie, mnozenie itd.. Bo czasem faktyzcnei moze meic duze problemy z zapamietywaniem, ale np swietnie sobie radzic z logika.. roznie bywa.

     Jak jest np z opowiadaniem o przezciach? Czy np pamieta co dzialo sie w wakacje?
     Moje dziecko ma niestety z tym problemy. Opowiada bardzo wybiorczo i faktyzcnie tylko niektore rzeczy. N potrafi zapomniej, ze bylismy... 3 tygodnie w PL wink
     • osten8971 Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 28.11.17, 14:28
      Z logicznym też slabo. Natomiast wszystko co dotyczy zycia, przeżyć pamieta wybitnie wręcz. Z najdrobniejszymi szczegółami. Ponad wiek rozwinieta zyciowo. Problemy dotyczą wyłacznie wiedzy typowo szkolnej. Wszystko zrobi ale wolno i tylko jesli ma wokół książki tzn może korzystać z notatek. Na sprawdzianach czy odpytywaniu wiadomo nie można wiec jest źle.
      • camel_3d Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 29.11.17, 13:03
       no coz.. to raczej sukcesow w nauce nie worze, ale to nie swiadczy o niczym. Moze zalozy wlasna firme i bedzie dziala na wlasny rachunek.

       A.. co do tej dziewczynki legasteniczki z klasy mldego..ona ma chyba srednia 5.0 to cos jak w PL 2. Jej ma tez jest legasteniczka. Skonczyla ledwo szkole podstawowa, potem jakas zaowoda, a teraz ma z mezem bardzo duza firme. Zalozyla ja jeszcze w szkole zawodowej. Rodzice pomagali przy organizacji i ruszyla. Trzymam kciuki!!!
  • mama-ola Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 28.11.17, 13:59
   A może to brak jakichś mikroelementów?
   Ja miałam zawsze kapitalną pamięć. Wiersz wystarczyło kilka razy przeczytać i już, nauczyć się (bezbłędnie) kilku stron prozy - żaden problem, wszystkie przedmioty na szóstkach itd. A ostatnio miałam tak, jakby mnie ktoś podmienił. Problemy z pamięcią okropne. I ta niemoc, że mimo starań - nie zapamiętuję, nie wiem, nie rozumiem. Dlatego z całego serca współczuję uczniom, którzy tak mają na co dzień. Bo wiem, jak to jest. Dziecko, od którego wymaga się tylu przedmiotów, a nie daje rady, musi czuć się koszmarnie.
   Zaczęłabym na Twoim miejscu od badań, krew, magnez, potas i co tam jeszcze na pracę mózgu wpływa. Wzbogacenie diety o tran, orzechy itp.
   • verdana Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 28.11.17, 15:27
    Dysleksja charakteryzuje się między innymi tym, że dziecko nie zapamiętuje oderwanych informacji, nie łączących się w całość. Dni tygodnia, pierwiastków chemicznych, rzek w Polsce itd. W dodatku dyslektyk zestresowany pisze albo mówi pierwsza rzecz, jaka mu przyjdzie do głowy, a nie to co wie. Te dzieci trudno uczą sie też tego, co ich nie interesuje, nie dlatego, ze sa leniwe, ale dlatego, że to im się nie łączy w całość z pozostałą wiedzą. Tzn. dziecko moze nauczyć sie wiersza w 10 minut, jeśli wiersz mu sie podoba i jest składny, a nazw miesięcy nie będzie pamiętać po kolei jako kierownik działu w poważnej instytucji w wieku lat 34smile Wiem, bo taki egzemplarz miałam. Moje ponure prognozy, ze skończy z wykształceniem podstawowym się nie sprawdziły. Na studiach problem minął.
     • verdana Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 28.11.17, 16:20
      Przez podstawówkę jako-tako, zwykle na trójkach. Przez liceum, cóż, odebrałam go po pierwszym semestrze, w którym miał trójkę tylko z matematyki. Poza tym jedynki i dwóje. Posłałam do przyjaznego, prywatnego liceum kupieckiego, tam było juz lepiej, bo okazało sie, że to, czego sie uczy bardzo go interesuje. Na studiach i studiach podyplomowych oblał, a i to w pierwszym terminie, tylko jeden egzamin, który następnie zdał na 4. Miał wysoką średnią, potem parę lat prowadził zajęcia na wyższej uczelni.
      To, o czym wiem juz teraz - dla takiego dziecka potrzebna jest szkoła wyjątkowo przyjazna. Szkoła masowa jest niedostosowana do jego potrzeb. Wychowawczyni mojego syna w podstawówce, która zawsze na niego narzekała, po jednej wycieczce, na której pogadała sobie z synem prywatnie,a nie jako nauczyciel powiedziała mi "Zawsze myślałam, ze pani syn nie nadaje sie do szkoły, teraz widzę, ze to szkoła nie nadaje sie dla niego".
      No, ale syn do dziś nie umie powiedzieć, jaki miesiąc jest przed majem bez dłuższego zastanawiania się.
      • osten8971 Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 28.11.17, 16:35
       No tu też chyba tak jest. Mamy jeszcze drugie dziecko ktore w tej samej szkole odnajduje sie bardzo dobrze. Myslalam o prywatnym gimnazjum ale zlikwidowali. Czy cos synowi pomagalo np w nauce historii czy języków? To koszmar. Sama pamięciówka.
       • verdana Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 28.11.17, 17:15
        Ja mam trójkę z dysleksją tzn dwóch z dysortografią+dysgrafią i jedną z dysortografią+dyskalkulią.
        Jeśli chodzi o historię, to mój najmłodszy nie zapamiętuje dat. Może doskonale znać przebieg wydarzeń, ale ich dat nie zapamięta za nic. Uczyłam go tak z pięć lat dat drugiej wojny światowej. Nie dało rady. Więc miał z historii słabe oceny, choć moim zdaniem znajomość dat jest naprawdę najmniej w historii istotna. Ja znam daty tylko z jednego okresu historycznego, reszty nie. Jestem profesorem historiismile
        Historię szkolną nalezy opanować na 2. Jest nudna, nieprzydatna i nie ma nic wspólnego z prawdziwą historią. Nie warto sie męczyć. Co innego języki.
        Wszystkie moje dzieci w podstawówce nie były w stanie nauczyć sie angielskiego nawet na 3. W liceum było lepiej, a najlepiej było jak grały, albo oglądały filmy. Dzięki temu, a nie nauce szkolnej dwoje zna angielski naprawdę bardzo dobrze, a najstarszy syn wystarczająco.
  • frestre Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 29.11.17, 15:02
   trudna sytuacja dla dziecka - uczy się i efekty niezadowalające...

   rozumiem, że ma opinię z poradni pedagogiczno - psychologicznej ? gdzie wskazane są na piśmie zalecenia pracy z dzieckiem przez nauczyciela? jak ma oceniać itp? co wymagać?
    • joa33 Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 30.11.17, 21:03
     Mam corke dyslektyczke w 5 kl. Po 3 kl zabralam ja do malej, prywatnej szkoly. Jest w klasie 10 osobowej. Ma swojego tutora, ktoty wspolnie z nia wyznacza cele i czuwa nad nia. Z jez polskiego ma 5 - jest wygadana i ma lekkie pioro. Z innych przedmiotow niezle sobie radzi jak na swoje trudnosci, ale:
     - jest to okupione ciezka praca jej i moja, czy meza
     - ma mala liczba uczniow w klasie, wiec latwiej jest nauczycielowi jej pomoc i dotrzec do niej
     - jest indywidualne podejscie nauczycieli do dzieci
     - lubi swoja szkole
     - jest aktywna na lekcjach, zglasza sie duzo i tym chyba nadrabia 😉
     Nieraz sie poplacze, ze cos jej nie wychodzi, ze tyle sie uczyla i nie pamieta...Ze ma tak malo wolnego czasu.
     Ma problemy z koncentracja i zapamietywaniem...Do tej pory nie potrafi dzielic.
     Troche chodzila na biofeedback. Teraz jesli Pani uzna ze trzeba, to oplace jej trening sluchowy Johansena lub neuroflow.
     Dziecko z dys wymaga ogromnego wsparcia ze strony rodzicow. Ja niewiele teraz moge jej poswiecic uwagi, bo mam jeszcze 3 mlodszych dzieci, w tym niemowlaka. Jesli masz mozliwosc to uczcie sie razem. Warto sprawdzic jakim typem jest dziecko - wzrokowcem, sluchowcem czy kinestetykiem i tak dobrac metody nauki, by lepiej zapamietywalo.
     A jesli macie mozliwosci, to moze warto rozwazyc edukacje domowa. To moje niespelnione marzenie. Gdyby nie ta mala szkola, to bym stanela na glowie i uczyla ja w domu...
     • zaisa Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 03.12.17, 01:58
      Kurczę. Te "dys" są takie różne. Tzn. z tak samo brzmiącą diagnozą tak różne przypadki. Syn ma dysleksję z dysortografią. Ustnie 90% albo więcej powie pisownię prawidłowo. Napisze, jak napisze. Psycholog po badaniu stwierdziła, że ma myślenie logiczne na wysokim poziomie i przyda mu się to w liceum, w podstawówce jeszcze nie. W działaniach matematycznych często nie zauważa, jaki jest znak działania. W domu - nie pamięta, po co idzie do drugiego pokoju (a często skręca wtedy do kuchni). Albo idzie do kuchni schować coś do lodówki. Rzecz zostaje w pokoju na stole. Polecenia czy przypomnienia trzeba powtarzać. Maksymalnie dwa na raz. Powtarzając, skracać do 1-2 wyrazowych haseł. Na szczęście ma wygodne w swojej sytuacji poczucie humoru i potrafi roześmiać się, gdy zamiast zmienić spodnie przed wyjściem, ściąga bluzkę. W swojej, raczej kiepskiej choć małej klasie, jest dobrym uczniem. Jest po 3 etapach Tomatisa - pomogło trochę na nadwrażliwość słuchową. Ma wskazania do biofeedbacku - bo mu półkule kiepsko współpracują (albo powinien grać na jakimś instrumencie). Ma za sobą terapię SI, diagnozę i ćwiczenia ortooptyczne (u okulisty wszystko było ok) Córka - w trakcie diagnozy. Z jednej strony inteligentna
      • zaisa Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 03.12.17, 02:23
       cd.
       z dobrą pamięcią - potrafiła jako niegadający kajtek pokazywać nam, gdzie położyliśmy szukane przedmioty albo jako 7,8-latka przypomnieć coś sprzed co najmniej 4 lat, ale nie jest w stanie powtórzyć tekstu wiersza. Znaczenie tak, tekstu prawidłowo nie. Nie zauważa braku rytmu czy rymów. Nie powtórzy podstawowych modlitw, z którymi jest osłuchana od czasów prenatalnych.

       Może u Twojej córki pomogłoby nauczanie indywidualne? Praca 1na 1 z nauczycielami? Może to naprowadziłoby na sposoby ułatwiające zapamiętywanie w Waszym przypadku. Nauczanie indywidualne też dałoby córce trochę więcej czasu bez nauki. Bo ci, którzy potrzebują więce czasu na nauczenie się czy zrobienie czegoś, potrzebują też czasu bez nauki.
       U kolegi syna pomaga nauczanie indywidualne i chodzenie po lekcjach do ogniska im. "Dziadka" Lisieckiego, gdzie wolontariusze pomagają mu w odrabianiu lekcji. Może nie wszystko musisz z córką robić sama. U tego chłopca są problemy z pamięcią, ale raczej na zasadzie, że jednego dnia nie jest w stanie zapamiętać czterowiersza, dwa dni później zapamięta dwie strony prozy. Ale z przeczytaniem będzie problem.
       Powodzenia. Trzymajcie się.
  • wlazkotnaplot Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 03.12.17, 08:00
   Ja mam. Dys i add. Niezdolny, brak ukierunkowania na przedmioty, że wszystkiego równo 2, 2.... Potrafi jednak myśleć, filizofuje, jest dowcipny, dość elokwentny, taktowny. Oceny nie ozdwierciedlają jego możliwości myślę że przy większym nakładzie pracy byłyby 3, 3+ no może i 4. Nawiększym jego problemem jest Add i ono nie zniknie. Lata podstawówki minęły na ciśnięciu go, siedzeniu przy każdym zadaniu. Wszystko kręciło się wokół nauki i ocen. Stałam się nauczycielką nie mamąsad Tym doprowadziłam do jego niechęć do nauki, do jego frustracji... Przed tym Cię ostrzegam. Czas ucieka a z nim dzieciństwo które powinno być radością. Pamiętaj w domu masz córkę którą kochasz najbardziej na świecie i ona ma to czuć, uczennicą jest w szkole, tylko.
  • onga23 Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 05.12.17, 21:56
   Ja mam dopiero 4 klasistke może coś pomogę. Córka nie jest w stanie zapamiętać żadnej definicji więc to odpuściłem. Wszystko u niej musi mieć logikę inaczej nie istnieje. Ucząc się jakiegoś tematu proszę o przeczytanie. Później pytam o jedną najważniejsza informacje z przeczytane o tekstu najczęściej strony. Następnego dnia pytam o to sama. Po kilku dniach rozszerza to. Przykład jakie mamy zjawiska atmosferyczne. Uczymy się ich. Ale co ważne to ile tych zjawisk jest. 6. Przy odpytywaniu najpierw pytam ile jest zjawisk a później jakie. Po nauczenia zjawisk, kilka dni, nakładamy następne informacje. Czym badamy zjawiska. A później w jakich jednostkach. Naukę rozkładany na bardzo długo. I tutaj zdecydowanie 2 tygodnie są lepsze niż tydzień Ale uczymy się po około 20 min dziennie z jednego przedmiotu. Łącznie nie wychodzi dużo. Córka dostaje tak około 4 na sprawdzian ach. Ale poprawki potrafi napisać na bez żadnego powtarzania tzn ja nie wiem o tym że poprawia a ona dostaje 5. Więc to kwestia stresu. Polecam książkę Wlam się do mózgu. Nie jest ona o dyslektykach ale porównanie są metody i ich skuteczność. Przede wszystkim poobserwowalam jak ona funkcjonuje. I dużo odpuściłam.
  • smutnamama Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 23.06.20, 18:30
   Wykopuje stary watek bo czuje sie jakbym to ja go pisala o mojej 10 latce. Mimo ogromnej pracy ledwo ciagnie sad
   Ma dysleksje i ADD, IQ 105 i jest nad wiek rozwinieta emocjonalnie. Co niestety ma wplyw na samoocene, bo corka doskonale widzi, ze cos z nia tak. I tak wlasciwie nie wiem jak jej pomoc. Mamy zalecenia z poradni i szkola sie do nich stosuje, ale tak wlasciwie nawet uczenie sam na sam przychodzi jej ciezko. Jedynym przedmiotem nad ktorym potrafi sie skupic jest angielski. I wtedy nawet jakos to idzie, choc i tak potrzeba jest wielu powtorek.
   W zeszlym tygodniu pisala sprawdzian z obwodu i pola kwadratu i prostokata. Tluklismy to w domu ze dwa tygodnie a na sprawdzianie i tak pomylila te dwie rzeczy...
   Wlasciwie nie wiem po co pisze, troche zeby sie pozalic a troche po to zeby uslyszec ze nie jestesmy sami i ze jest wiecej takich dzieci.

   Niestety zmiana szkoly nie wchodzi u nas w gre.


   • verdana Re: Problemy z nauką, zapamietywaniem 24.06.20, 21:34
    No, jest więcej. Czasem bywa tak, ze czym wyższy etap nauki, tym problemy mniejsze. Oczywiście, nie zawsze, ale częściej, niż można by sadzić. Bo czym dalej, tym mniej uwagi przywiązuje się do uczenia się na pamięć, płynnego czytania na głos, a na komputerze nawet dysortografik może wprowadzić poprawki. Moja córka, z powazną dysortografią, jest blogerką i pisze książki. Moja dobra znajoma, z dysleksją, czytając bardzo powoli, jest doktorem historii, autorką książek naukowych i wielotomowej powieści o piratach.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka