Dodaj do ulubionych

kalkulatory w szkole...

07.06.21, 09:58
No wlasnie,
za moich czasow kalkulatorow nei bylo az do chyba matury. tzn byly, ale nie w szkole. smile takze sila rzeczy wiekszosc klasowek czy prac klasowych pisalo sie polegajac na umiejetnosci liczenia w pamieci liczenia pisemnego.

Moj syn jest w 7 klasie i od 3 miesiecy uzywaja kalkulatorow. Z przerazeniem stwoerdzilem, ze np nie potrefi pomnozyc piskemnie dwoch liczb. np..2.4 x 5.6.... Po prostu robia to na kalkulatorach. Fakt ze podczas prac klasowych nei ma czasu na liczenie pisemne, bo sa duze, ale jak dla mnie fakt, ze 7 klasista nei potrefi pomnozyc pisemnie ulamkow jest dosc niepokojace. Aha..kiedy smieli mnozenie pisemne i td.. i umial Po prostu nie cwicza tego i nie zapomnial. Mam watpliwosci co do obecnego systemu nauczyczania... Moiw o Niemczech. Niby dziecko w jendej z 2 najlepszych szkol w miescie..ale jak dla mnie to system edukacji tutaj jest denny. 7 klasa..nie ma fizyki, nei ma chemii, biologia na poziomie przedszkolnym...
Obserwuj wątek
  • mysiaapysia Re: kalkulatory w szkole... 23.06.21, 23:19
   W polskim podręczniku do matematyki w szkole podstawowej w klasach 7 i 8 w zasadzie zadania wymagają liczenia w pamięci/pisemnego. Ale są też zadania zaznaczone dodatkowo ikonką z kalkulatorem i te zadania mają na celu sprawdzenie innych umiejętności. Egzamin 8-klasisty na koniec szkoły podstawowej nie pozwala na używanie kalkulatora. Zatem nauczyciel z zasady nie powinien pozwalać na używanie kalkulatora na matematyce (poza w/w zadaniami), szczególnie na sprawdzianach.
   Moje młodsze dziecko jest na edukacji domowej. Prowadzę go przez materiał z matematyki stosując w/w zasadę liczenia - właśnie po to żeby nie utracił umiejętności sprawnego liczenia pisemnego.
   Ale już np. na konkursie kuratoryjnym z matematyki kalkulator jest dopuszczalny na etapie finałowym - wszystkie zadania mają otwarty charakter, są trudne i użycie kalkulatora oszczędza czas, na tym etapie sprawdzane są już dalej idące umiejętności niż zwykłe liczenie pisemne.
   Starsze dziecko w liceum ma matematykę na poziomie rozszerzonym i często dopuszczalne jest użycie kalkulatora.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka