Dodaj do ulubionych

Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić?

29.08.21, 20:37
Za chwilę rozpocznie się nowy rok szkolny i pewnie znów będą problemy. Moja córka już teraz mówi że nie chce wracać do szkoły i się stresuje. Ma 11 lat. Niedawno byłam z nią w poradni psychologiczno - pedagogicznej. Prawdopodobnie przyczyną trudności w nauce jest niższy niż przeciętny rozwój umysłowy. Z tego co pamiętam wyszło jej tylko 77 IQ i nieharmonijny rozwój umysłowy. Fragment opisu badania wygląda tak Całokształt badań wskazuje na rozwój umysłowy w granicach inteligencji niższej niż przeciętna. Rozwój funkcji poznawczych jest nieharmonijny. Bardzo wysoki poziom rozwoju przyjęła synteza danych spostrzeżeniowych (ujmiwanie relacji część całość). Przeciętnie rozwinięta jest pamięć mechaniczna słuchowa krótkoterminowa. W dolnym progu przedziału wyników przeciętnych znajduje się myślenie przyczynowo skutkowe w oparciu o materiał graficzny rozumowanie arytmetyczne oraz tempo uczenia się wzrokowo - ruchowego. Bardzo niski poziom rozwoju przyjmują natomiast orientacja wyobraźnia i wizualizacja przestrzenna oraz zdolność do odróżniania rzeczy istotnych od nieistotnych. Niski poziom rozwoju przyjmują zdolności językowe (werbalizowanie definiowanie) oraz trwałość pamięci długoterminowej.
Z tego co wiem w tym przypadku jedynie co można zrobić to dostosować wymagania do możliwości dziecka ale w przypadku mojej córki to za mało. Pamiętam jak w tamtym roku uczyła się bardzo dużo a na świadectwie ma aż 4 dopuszczające. Z reszty przedmiotów ma dostateczny. Czwórki ma z przedmiotów typu np. plastyka,wf itp. Szkoda mi jej bo widzę że się uczy a potem płacze bo dostała tylko 2. Dodatkowo widzi jak inni dostają 5 bez problemu i prawdopodobnie czuje się gorsza. Nie jest dzieckiem które sprawia problemy wychowawcze i chętnie pomoga. Myślę że w tym roku nie będzie lepiej. Czy da się w jakiś sposób poprawić sytuację szkolną córki?
Obserwuj wątek
    • mysz1978 Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 30.08.21, 19:44
      a jakieś dodatkowe zajęcia w szkole ma? Może warto byłoby pogłębić diagnozę? Może jakieś inne zajęcia czy terapie zostaną zaproponowane?
      Umów się na spotkanie z wychowawczynią i ze szkolnym pedagogiem i próbujcie działać, bo córka może się zniechęcić całkiem do szkoły, skoro widzi, że pomimo jej wysiłku efekty są słabe.
    • makurokurosek Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 30.08.21, 20:46
      Zgodnie z opinią twoja córka ma dobrą pamięć wzrokową, a słabą słuchową tak więc najefektywniej będzie się uczyła gdy będzie miała materiał przedstawiony w sposób graficzny, poczytaj o tworzeniu map myśli.
      Ma problem z wyłapywaniem ważnych informacji z czytanego tekstu, ale większość podręczników do pokreślenia ważnych informacji stosuje wytłuszczenia, może niech córka przeczyta za pierwszym razem cały teks z podręcznika, a przy kolejnym skupi się tylko na elementach wytłuszczonych, niech każdą z nich przeczyta kilka razy, a następnie zrobi fiszkę ( po jednej stronie pytanie np składniki krwi, po drugiej dosłownie jednym słowem lub max krótkim zdaniem odpowiedz , lub odpowiedz w formie rysunku odp białe krwinki, czerwone krwinki, płytki)

Prawdopodobnie niewiele będzie wynosiła z lekcji, raczej nie sprawdzi się też odpytywanie bo to dobre ale dla słuchowców.

• verdana Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 30.08.21, 22:15
        A jaki zalecenia dała poradnia? Być moze Twoja córka powinna mieć zindywidualizowane wymagania. Nie ma sensu, aby się stresowała rzeczami, których nie może po prostu zrobić. Poproś poradnię o opinię dla szkoły i wskazówki, jak pracować z dzieckiem, idż z tym do dyrekcji i poproś, aby opracowano plan, jak z nauczyciele Twoją córką pracować. Szkoła ma obowiązek to zrobić
      • makurokurosek Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 31.08.21, 10:19
        I najważniejsze, zaakceptować dziecko takim jakim jest, cieszyć sie z każdej dopuszczającej którą córka osiągnęła dużym wysiłkiem oraz znaleźć mocną stronę córki, coś czego wykonywanie sprawia jej przyjemność i ją rozwijać. Takie zajęcia nie tylko pozytywnie wpłyną na samoocenę córki, ale w późniejszym etapie pozwolą na wybór kierunku kształcenia który faktycznie będzie zgodna z jej umiejętnościami i potencjałem.
        Za usługi fryzjera który ma wyczucie włosa, złotnika który ma talent czy cukiernika płaci się krocie, tak więc to że twoja córka nie ma dużego potencjału intelektualnego, nie oznacza, że nie ma mocnych stron, trzeba je tylko odkryć. Nawet fantazyjne ułożenie serwetek może być talentem, za który ludzie będą płacili
    • camel_3d2 Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 02.09.21, 08:53
      Mysle, ze jeszeli ma faktyzcnie takie problemy w nauczaniu to nalezaloby dostaosowac program to jej mozliwosci. Moze bardziej indywitualne nauczanie? w Klasie mojego syna byl chlopiec z duzymi problemami, w 6 klasie przerawbial wolno material z czwartej. Na tyle go bylo stac i tyle mogl ogarnac. Wazne, zeby twoja corka miala wasze wsparcie. Oczywiscie ze moze czuc sie gorsza, uczy sie duzo, ale nie wychodzi. Moze warto pomyslec o sposobie w jaki sie uczy. Jezeli bardziej przekonuje ja material wyzualny to moze warto rysowac "mapy pamieci". Ja to robie z moim synem czasem, bo w niektrych przedmiotach latwiej dzeiki temu powiazac fakty...

jaksieuczyc.pl/jak-tworzyc-mapy-mysli/
      • kanna Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 02.09.21, 18:24
        W Polsce nie stosuje się opcji NI dla dziecka z obniżonymi możliwościami intelektualnymi - zresta dlaczego miałby się je pozbawiać kontaktu z rówieśnikami?

Rozwiązaniem jest albo klasa (szkoła ) integracyjna, albo szkoła specjalna.
        Czy dziewczynka ma orzeczenie?

Poradnia powinna pomóc dobrać szkołę do możliwości dziecka.
        • camel_3d2 Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 06.09.21, 09:10
          > W Polsce nie stosuje się opcji NI dla dziecka z obniżonymi możliwościami inte
          > lektualnymi - zresta dlaczego miałby się je pozbawiać kontaktu z rówieśnikami?

Dlaczego pozbawic? Ten chlopiec z klasy mojego synka chodzil normalnie do szkoly z cal klasa, ale przerabial material wolniej. I tyle...

> Poradnia powinna pomóc dobrać szkołę do możliwości dziecka.

W zasadzie tak. Ale... z drugiej strny szkoly to nie tylko miejsce do nauki, ale takze meijsce gdzie dzeicko spotyka inne dzieci. Dlatego ja jestem przeciwnikeim szkol specjalnych, jezeli dzeicko radzi sobie gorzej, ale sobie radzi. Duzo zalezy od tego jakie jest z charakteru. Moze sobie radzic gorzej ale byc lubiane, moze miec same 4-5-6 i byc nielubiane. CIezko powiedziec. Poza tym, ciezka praca mozna wiecej osoagnac niz "talentem". Wazne zeby dzeicko nie czulo sie gorzej. Nie wiem jak w klasie tej dzeiwczynki, ale np u syna w klasnie nie wyczytuje sie ocen na glos. Kazde dzeicko otrzymuje kartke i jak nie chce to nie pokazuje. Malo kto wogole pokazuje innym oceny.

• kanna Re: Moje dziecko ma trudności w nauce. Co zrobić? 08.09.21, 10:18
            Ja nie jestem ani zwolennikiem, ani przeciwnikiem szkół specjalnych.
            Wszystko zależy do dziecka.

Ale wielokrotnie spotkałam się z sytuacja, gdy dziecko odzywało w szkole specjalnej - ponieważ nagle, pierwszy raz w życiu, zaczęło odnosić sukcesy i dostawać piątki.
            I oczywiście, ciężka praca mroźna wiele uzyskach, ale człowiek nie przeskoczy swoich możliwości.

Dziewczynka ze zła koordynacja, krzywym kręgosłupem i nadwaga nie będzie się dobrze czuła w szkole baletowej. Ale może czuć się świetnie na zajęciach baletowych w domu kultury.

Pytanie, jak w szkole masowej czuje się dziecko, jak je przyjmuje klasa. Najczęściej nauczacie w szkole masowej nie potrafią pracować z dziećmi o obniżonym intelekcie. Wiec ważne jest, aby znaleźć osobę, która potrafi.

czasem udaje się dziecku w szkole masowej, ale odbywa się to olbrzymim (niewspółmiernym, moim zdaniem) kosztem, który ponosi rodzic, douczając codziennie dziecko. Dziecko i rodzic tracą czas na pamięciowe opanowywanie materiału, kosztem sportu, kolegów i zwykłej zabawy.
            Wszyscy tracą. Bo w liceum dziecko nie da już rady.

Lepiej szukać dobrych, sprzyjających miejsc dla dziecka i zajęć, w których odnosi sukcesy. To ważniejsze niż osiągniecia szklone.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka