Dodaj do ulubionych

kredyt hipoteczny w jakiej formie?

14.10.14, 20:35
Witam, z zerowym doświadczeniem w kredytach i wiedzą ekonomiczną poniżej średniej mam następujące pytanie:
Czy lepiej wziąć kredyt na całość zakupu nieruchomości minus wkład własny, czy może kredyt na (mając wkład własny) całość sumy tak by wkład własny został na remonty?
No i czy raty malejące czy stałe?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Obserwuj wątek
  • ziut19 Re: kredyt hipoteczny w jakiej formie? 15.10.14, 11:25
   Po pierwsze określ ratę na którą Cie stać i na podstawie tego ustal wysokość kredytu i okres kredytowania. Wkład własny może (ale nie musi) spowodować, że oferta będzie atrakcyjniejsza (niższa marża, mniejsze konieczności cross-sellingu). Moim zdaniem zachowanie poduszki finansowej w wysokości 6-12 rat jest niemal obowiązkowe na wypadek nagłych nieprzewidzianych sytuacji. Cała reszta to już kwestia indywidualnych ustaleń i priorytetów.
   Raty malejące są z pewnością korzystniejsze w całkowitym rozliczeniu kredytu, jednak w początkowej fazie obciążenie finansowe jest zdecydowanie większe. Może więc stałe z możliwością nadpłacania?
   • semmac Re: kredyt hipoteczny w jakiej formie? 15.10.14, 22:40
    Ograniczyłem swój wybór do dwóch banków. Czy mogę jednocześnie w dwóch bankach (tego samego dnia) zacząć procedurę w celu zbadania zdolności i porównania ofert? To że każdy z tych banków wyśle w tym samym czasie zapytania do BIK-u nie wpłynie przypadkiem na decyzję? Słyszałem kiedyś jakieś ploty o tym, że w w przypadku gdy badasz swoją zdolność w kilku bankach to decyzje we wszystkich są odmowne.

    ziut19 napisał:

    > Po pierwsze określ ratę na którą Cie stać i na podstawie tego ustal wysokość kr
    > edytu i okres kredytowania. Wkład własny może (ale nie musi) spowodować, że ofe
    > rta będzie atrakcyjniejsza (niższa marża, mniejsze konieczności cross-sellingu)
    > . Moim zdaniem zachowanie poduszki finansowej w wysokości 6-12 rat jest niemal
    > obowiązkowe na wypadek nagłych nieprzewidzianych sytuacji. Cała reszta to już k
    > westia indywidualnych ustaleń i priorytetów.
    > Raty malejące są z pewnością korzystniejsze w całkowitym rozliczeniu kredytu, j
    > ednak w początkowej fazie obciążenie finansowe jest zdecydowanie większe. Może
    > więc stałe z możliwością nadpłacania?
    >
    • ziut19 Re: kredyt hipoteczny w jakiej formie? 16.10.14, 11:08
     Możesz, a nawet zalecanym jest złożenie równoległych wniosków by ograniczyć ryzyko uzyskania decyzji negatywnej. Dwa a nawet trzy jednoczesne wnioski nie powodują wielkiego zamieszania. Wystarczy odrobina rozsądku, a wszystko powinno być OK.
  • semmac Re: kredyt hipoteczny w jakiej formie? 17.10.14, 06:32
   A jeśli wezmę większy kredyt z przeznaczeniem na remont i nie wykorzystam całej kasy, to czy nadwyżkę można umorzyć/zrezygnować lub zwyczajnie wziąć tę kasę i nią spłacić część kredytu?
   • polecanidoradcy.pl Re: kredyt hipoteczny w jakiej formie? 30.01.15, 20:41
    Jeżeli weźmiesz kredyt na remont i nie wykorzystasz wszystkich środków, bank wyksięguje ją i będziesz płacił raty od kwoty faktycznie wykorzystanej. Ale kilka uwag do tego:
    1. zapłacisz prowizję / ubezpieczenie czy inne opłaty od całości przyznanego kredytu.
    2. Musiałbyś na etapie wnioskowania o kredyt zaznaczyć, że część kredytu przeznaczoną na remont chcesz rozbić sobie na transze. Najlepiej w ten sposób, żeby ostania transza na remont odpowiadała kwocie, którą zakładasz, że być może nie wykorzystasz.

    Nie znam szczegółów i kwoty, która ma być na remont. Może się okazać, że jeżeli jest to nieduża kwota to bank będzie chciał ją wypłacić jednorazowo w całości. A jak ją wypłaci w całości to już nie będzie możliwości wyksięgowania niewykorzystanej kwoty kredytu. W takiej sytuacji, jak będzie chciał zwrócić część środków, to zostanie to potraktowane przez bank, jako nadpłata kredytu z wszelkimi konsekwencjami (np. opłatą za wcześniejszą częściową spłatę, chyba, że bank takiej nie pobiera).
    pozdrawiam
  • chris62 Re: kredyt hipoteczny w jakiej formie? 27.11.14, 15:49
   Nie ma kredytów z oprocentowaniem stałym wg jasnych kryteriów na których mógłbyś jako tako planować przyszłość.
   Z doświadczeń swoich i innych uważam że za pewnik możesz przyjąć że co byś nie wymyśłił to banki i tak Cię wyr..ą na spore kwoty.
   Dlatego nie radzę brać kredytu żadnego z obecnie oferowanych.
   Dobry kredyt to ma znajomy w USA na 90 lat i 2% spokojnie daje rade spłacać i nei musi się nerwicować.
   Inni pobrali na 1% zmienne i teraz domów nie mają.bo z 1 zrobiło się sporo więcej a jeszcze pracę potracili.
   Ja tez pamiętam jak kiedyś stopa skoczyła na 25% bo inflacja była.
  • makito Re: kredyt hipoteczny w jakiej formie? 05.12.15, 23:55
   Na pewno wkład własny w kredyt, wtedy masz niższą ratę.
   Ja bym się bardziej zastanowił czy kredyt prywatny czy firmowy, ostatnio na Idea Expert przeglądałem kredyty samochodowe na firmę i zdziwło mnie na stronie ile różnych form kredytu jest dla firmy na hipotekę. Zabezpieczony, niezabezpieczony, inwestycyjny, nieruchomość komercyjna, mikro przedsiębiorstwo, etc.
  • mary972 Re: kredyt hipoteczny w jakiej formie? 22.02.16, 15:03
   Odnośnie wkładu własnego, trzeba pamiętać, że został on podniesiony do 15%. Czytałam, że niektóre banki wciąż udzielną z 10% wkładem własny, ale oczywiście nie ma nic za darmo. W takim przypadku trzeba liczyć się na przykład z wyższą marżą. Polecam poczytać: www.dopoznania.pl/poznan/pl/10_wkladu_wlasnego_nadal.html
  • pozyczkasa.pl Re: kredyt hipoteczny w jakiej formie? 16.03.16, 10:39
   lepszym roziwązaniem jest całość własnych środków wrzucić jako wkład własny a remont skredytować. Mamy wtedy lepszy wskaźnik LTV I w niektórych bankach lepszą ofertę. Co do rat to tańsze są raty malejące jednak trzeba się przygotować, że raty będą wyższe. Standardem są raty równe ponieważ lepiej jest liczona zdolność.
  • kianowakowska Re: kredyt hipoteczny w jakiej formie? 26.06.18, 11:03
   Moim zdaniem z tak poważną decyzją udaj się do biura po poradę. Tu wszystko przecież ma zmierzać do tego by oprocentowanie było jak najmniejsze
   www.michal-mazur.pl
  • konraddo Re: kredyt hipoteczny w jakiej formie? 18.11.18, 06:36
   Kredyt hipoteczny z wysokim wkładem własnym w większości banków będzie korzystniejszy. Niższa będzie czasem nie tylko marża, ale będzie szansa ugrania nieco na prowizji (w niektórych bankach). Z drugiej strony pozostawienie części środków pieniężnych do własnej dyspozycji pozwala zabezpieczyć się przed ewentualnymi nieprzewidzianymi sytuacjami (np. choroba, utrata pracy) i mieć zapas pieniędzy na ewentualną spłatę kolejnych rat. Warto także zwracać w poszczególnych bankach uwagę na to czy pobierają one prowizję od wcześniejszej spłaty - dobrze byłoby w sytuacji przypływu gotówki nie ponosić nadmiernych kosztów nadpłaty kredytu. Inne rzeczy, na które warto byłoby zwrócić uwagę w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego, znaleźć można na kredythipoteczny.co.pl/kredyt-hipoteczny/jak-dostac-kredyt-hipoteczny/ - oczywiście warto także przed podjęciem decyzji wykorzystać jakiś symulator kredytowy i policzyć dobrze raty, porównując raty malejące oraz równe (te pierwsze na początku będą wyższe, cle całkowity koszt kredytu będzie niższy niż w przypadku rat równych).
  • zz73 Re: kredyt hipoteczny w jakiej formie? 21.11.18, 18:30
   Skontaktuj się z doradcą finansowym.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka