Dodaj do ulubionych

Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche Banku!

05.01.09, 21:51
Uwaga! Zanim weźmiesz kredyt w Deutsche Banku w CHF weź pod uwagę,
że spadek 3 miesięcznego LIBORU nie wpływa na wysokośc rat lecz
na...skrócenie okresu kredytowania!!!! Moim zdaniem to kuriozum, o
którym niestety przekonałem się dopiero przy zapłacie pierwszej
raty. Okazało się, że mam do zapłacenia kilkadziesiąt rat mniej,ale
moja rata w CHF pozostaje na tym samym poziomie. Gdy ubiegałem się o
kredyt pracownik Deutsche Banku zapewniał mnie,że zmieniający się
LIBOR ma wpływ na wysokość raty, na moją prośbę liczył mi symulację
dla różnych wartości LIBORU! Zaufałem mu i było to dla mnie
oczywiste,że gdy zmienia się oprocentowanie zmienia się też moja
rata tymczasem dzisiaj okazało się, że jest inaczej. Dziś anonimowo
zadzwoniłem do innego doradcy w innym oddziale Deutsche Banku
pytając jaki wpływ ma spadek LIBORU na ratę. "Jak to jaki? Rata
spada!" - odpowiedział pewnym głosemsmile.Dopiero gdy mu rzuciłem
temat, po konsultacji przyznał,że jest inaczej. Chyba trzeba będzie
zmienić banksad
Obserwuj wątek
      • woku25 Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 06.01.09, 08:31
        No wlasnie tez to odkrylem, zeby bylo smieszniej to wczoraj
        dzwonilem do doradcy i oczywiscie powiedzial ze rata spada, tak czy
        inaczej nie zamierzam tak tego zostawic, w umowie moj kredyt ma
        trwac 30 lat, nagle zrobilo sie 22 !!!. czytalem umowe i regulamin i
        wg mnie nie wynika z niego jasno ze malec ma licza rat. Zobaczymy co
        mi dzis powiedza, bo szczerze powiedziawszy troche sie zagotowalem.
                  • gazetol Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 06.01.09, 11:56
                    Ale co dokładnie powiedziano w DB? Czy to znaczy, że aneks "przywracający okres
                    kredytowania" spowoduje na stałe zasadę, że LIBOR wpływa na wysokość raty a nie
                    na okres kredytowania? Czy też będzie to jednorazowa zmiana i problem powróci
                    przy kolejnej zmianie stawki LIBOR?
                      • woku25 Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 06.01.09, 16:33
                        Mi powiedziano tak samo...tzn że trzeba to zmienic aneksem, nie
                        wspomniano jednak o tym ze ta opcja jest jednorazowa, szczerze mam
                        teraz dylemat czy nie poczekac z tą opcja na wypadek gdy franek
                        zacznie wywijac numer powyzej 3 zl. Poki co mam mozliwosc placic nie
                        pomniejszzonej raty, no i jednym z plusow takiej sytuacji jest
                        splacanie wiekszej czesci kapitalu, a co za tym idzie mniejszych
                        odsetek.

Co o tym myslicie..??
                          • gazetol Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 07.01.09, 16:13
                            W kwestii aneksu... pytanie do zorientowanych i zainteresowanych, czy macie już
                            info z DB jak wyglądały będą sprawy w przypadku takiego rozwoju wypadków (w moim
                            oddziale póki co pani nie potrafiła mi odpowiedzieć na to pytanie):
                            1.podpisuję aneks przy liborze załóżmy 1%, wydłuża się okres kredytowania do
                            tego pierwotnego z umowy, rata nam spada
                            2.następnie libor rośnie do założmy 2% - okres kredytowania jest maksymalny,
                            rata rośnie to zrozumiałe.
                            3.ale nastepna zmiana liboru to założmy spadek z 2% do 1,5%. Co się wtedy
                            zmienia? spada rata? czy znowu skraca się okres kredytowania??? i "zabawa"
                            zaczyna się od nowa?
                              • gazetol Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 07.01.09, 22:03
                                Zgadza się: jeśli po podpisaniu aneksu LIBOR wzrosnie i pozniej
                                spadnie to nie zmaleje rata, lecz znowu bedzie skracanie okresu.
                                Zatem ten aneks za 150 pln jest jednorazowy i nie jest rozwiązaniem
                                na stałe! zamierzam powalczyć o zmianę na stałe, bo najbradziej
                                interesują mnie niskie raty, a nie szybsze spłacanie kapitału. Zgoda
                                jest taki zapis w umowie, ale prawda jest też taka, że pracownicy
                                Deutsche Banku przy przedstawianiu oferty zapewniali, że LIBOR
                                wplywa na wysokośc raty!!! Czuję się oszukany. Zgoda, podpisałem
                                taką umowę, ale chyba nie taka jest polityka Deutsche Banku, aby
                                wmawiać w oczy ludziom jedno, a później podsuwać do podpisania umowę
                                licząc,że coś umknie klientowi?!?! Wkrótce się okaże.
                                • katarynax Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 07.01.09, 23:16
                                  witam, nas spotkało to samo, poprosiłam doradce by obliczył mi ratę z normalnym
                                  obecnym liborem i umówionym okresem kredytowania (skrócili nam okres o 5 i pół
                                  roku) rata wyszła ponad 1100zl tańsza! ... co z tego że spłacam kapitał i
                                  skracają mi okres kredytowania jak manipulują ostro kursem walut... opłaca im
                                  się przy niskim liborze ściągać od nas cały czas taką samą ratę w naszym
                                  przypadku tracimy na każdym franku 0,40gr poza tym obliczyłam raty jakie do tej
                                  pory spłacałam o dziwo jak libor był wysoki spłacałam o 20-50 franków mniej.
                                  widoczniej nie opłacało im sie ściągać po niskim kursie więcej franków. DB ma
                                  bardzo wysoki kurs sprzedaży CHF a w dniu spłaty jest wyższy zawsze niż dzień
                                  przed czy po.
                                  co do aneksu napisałam juz podanie później dowiedziałam sie z dwóch źródeł ze to
                                  tylko na 3 miesiące i mam płacić 150zł co 3 miesiące jak chce to przedłożyć
                                  (oczywiście jak libor wzrośnie to kredyt sie wydłuża i tak cały czas wiec nie
                                  wiem w jakim terminie i w jakich kwotach będę spłcać ten kredyt)... mój doradca
                                  z DB tez jest zszokowany sytuacją, podobno piszą pisma do zarządu by jednak
                                  zmienili ten zapis w umowie - ciekawe ile baniek na nas zarobili w styczniu -
                                  (właśnie ... ta sprawa dotyczy tylko rat równych i mówi o tym par 5 ust 4i 5).
                                  jednak w innych bankach przy ratach równych nie robią takiego nr klientom, każdy
                                  z nas miał obliczana zdolność na dany okres rozumiem ze jest ryzykowna walutowe
                                  ale wtedy spada libor (i odwrotnie) dojdzie do tego ze frank skoczy powyżej 3 zl
                                  i moja rata z 3000zl wyniesie 5000zl nie stać nas na spłatę takiego kredytu.
                                  poczyniłam juz pewnie kroki (pracuje w firmie developerskiej, która juz dostała
                                  wysoką kare za klauzule niedozwolone klienci mogą sie powoływać na ta decyzję
                                  urzędu jak firma nie ustępuje, drogą sądową wcześniej czy później klient wygrywa
                                  z firma (ja mam 20 lat na walkę z DB, nie opłaca mi się starać o nowy kredyt
                                  warunki sa teraz koszmarne a i na franku dużo stracę - być może to sie niedługo
                                  zmieni) - sąd zawsze stoi po stronie UOKiK. dzwoniłam do UOKiK mam sie
                                  skontaktować najpierw z Komisją Nadzoru Finansowego tel (22) 5487265 czynne we
                                  wtorki i czwartki do 13.00 - jutro dzwonie. Jeżeli Komisja nie pomoże mam
                                  przyjść z umową do UOKiK (22) 50-50-805. z doświadczenia w takich sprawach wiem
                                  ze jeżeli coś jest nie tak (a wato sprawdzić) trzeba zaatakować urzędy masowo
                                  wtedy szybciej działają a to, ze mamy taki zapis nie oznacza ze musimy sie do
                                  niego stosować jeżeli będzie to klauzula niedozwolona - a sami musimy sie o to
                                  postarać by to zauważyli - to DB może tego pożałować jak moja firma.
                                  reasumując piszmy jak najwięcej do UOKiK oraz do KNF warto sprawdzić czy nie
                                  zostały naruszone nasze prawa i bank nie przekroczył swoich uprawnień, warto
                                  prześwietlić całą umowę bo kolejna rzecz, która mnie niepokoi to fakt ze miałam
                                  obiecaną możliwość spłaty kredytu w CHF wystarczyło to zgłosić i od przyszłego
                                  miesiąca robili bez problemu zmianę na CHF a teraz podobno blokują spłaty w CHF.

p.s. mój doradca tez mnie zapewniał ze oprocentowanie jest zmienne jak waluta w
                                  dwie strony! ten zapis zupełnie inne brzmienia ma dzisiaj niż 2 lata temu.
                                  • peaudevache Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 07.01.09, 23:59
                                    No właśnie - bardzo dziwny jest ten zapis, skoro sami pracownicy DB
                                    do końca o nim nie wiedzieli smile Też się zastanawiałam, czy to nie
                                    podpada pod klauzule niedozwolone, ale jak rozumiem trzeba
                                    szturmować UOKIK i KNF.
                                    Umowę podpisałam na 30 lat i wcale mi nie zależy na skróceniu tego
                                    okresu, to był mój świadomy wybór - wolę płacić dłużej niższe raty.
                                    Mam świadomość ryzyka kursowego, wahania oprocentowania i brałam to
                                    pod uwagę rozważająć okres spłaty. Nie rozumiem dlaczego tutaj nie
                                    ma możliwości wyboru (jak to jest przy wcześniejszej spłacie), czy
                                    wolę skrócić okres kredytowania, czy wysokość raty.
                                    Z tym kursem CHF w dniu spłaty kredytu też jest dziwna historia -
                                    zawsze jest sporo wyższy niż "zwykły" kurs i następnego dnia jest
                                    sporo niższy. No i spread wyjątkowo wysoki...
                                        • katarynax Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 08.01.09, 10:37
                                          dzwoniłam do KNF, przez telefon nie są w stanie pomóc. mam napisać pismo
                                          opisujące cała sytuację i przekazać tam swój punkt widzenia (jak niekorzystny
                                          jest ten zapis dla nas). Trzeba dołączyć kopie umowy. Oczywiście to że
                                          podpisaliśmy taką umowę oznacza, że godziliśmy się na takie warunki. KNF jednak
                                          zbada sprawę i zarządza od DB przeprowadzenie audytu.
                                          Pismo i umowę trzeba przesłać na adres: Komisja Nadzoru Finansowego Pl.
                                          Powstańców Warszawy 1 00-950 Warszawa.
                                          Im więcej wpłynie takich zawiadomień tym lepiej. Czy ktoś zamierza się do nas
                                          dołączyć?
                                        • czeslaw82 Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 08.01.09, 10:47
                                          Witam.
                                          Mam to samo z DB. Bylem w szoku jak to wczoraj zobaczyłem.
                                          Ma to sie nijak to tego jak umawiałem się z moja konsultantka.
                                          Kredyt mial byc na 25 lat (i w umowie jest do 2033), rata równa
                                          (definicja raty równej: rata nie zmieniająca się przy stałym
                                          oprocentowaniu, oczywiste jest jak sie zmieni oprocentowanie to i
                                          rata sie powinna zmienic). Tak tez powinno byc według wszystkich
                                          dostepnych dostepnych informacji o kredycie w db: wyszukiwarek
                                          kredytow, rozmow z doradcami typu Expander i Open Finance a przede
                                          wszystkim samymi pracownikami DB.
                                          Nawet jesli umowa zawiera jakies ''haczyki'' umozliwiajace im takie
                                          manewry to nie mozna im tego puscic płazem.
                                          Jestem za tym zeby jesli bedzie taka potrzeba to nawet sie
                                          zorganizowac to moze cos wskuramy.
                                          Mam pytanko na koniec: czy wszystkie umowy o kredyty hipoteczne z
                                          ratą równą w Deutsche Bank maja takie haczyki?
                                          Czy tylko w CHF?
                                          Czy tylko niektóre?
                                          Moze ktos wie?
                                      • katarynax Re: Spadek LIBORU - ważne! 08.01.09, 10:55
                                        dzwoniłam dzisiaj do UOKiK; okazało sie ze jestem jedyną osobą która do nich
                                        wydzwania!!, jeżeli chcecie coś z tym zrobić to działajcie!

Mam przesłać maila do nich z opisem sytuacji (wydaje mi sie, że trzeba
                                        przedstawiać to jako manipulacja wysokością CHF - bardzo im sie opłaca teraz
                                        ściągać od nas większe raty kapitałowe) UOKiK też od siebie przekaże sprawę do KNF.

!!!!!!!maile trzeba przesyłać na adres - konsument@um.warszawa.pl - (w
                                        załączeniu trzeba przesłać umowę podpisaną z DB)
                                        w mailu trzeba umieścić swoje dane (Imię nazwisko i nr tel)!!!!!!

jeżeli nie będziemy działać nikt tego za nas nie zrobi.
                                        Mnie interesuje zmiana na stałe tego zapisu bo za pół roku może DB nie będzie
                                        chciał podpisywać z nami aneksów, nie mamy pewności czy teraz to zrobią
                                        • katarynax Re: Spadek LIBORU - ważne! 08.01.09, 11:01
                                          p.s. czy znacie adresy innych forum gdzie można zbierać ludzi by wysyłali maile
                                          do UOKiK i pisma do KNF?????

zapomniałam dodać ze na DB nie wpłynęła do tej pory żadna skarga z innych
                                          powodów, trzeba to szybko zmienić.
                                          • czeslaw82 Re: Spadek LIBORU - ważne! 08.01.09, 11:33
                                            katarynax napisała:

> p.s. czy znacie adresy innych forum gdzie można zbierać ludzi by
                                            wysyłali maile
                                            > do UOKiK i pisma do KNF?????
                                            >
                                            > zapomniałam dodać ze na DB nie wpłynęła do tej pory żadna skarga
                                            z innych

Z mojej strony zanim wysle skontaktuje sie jeszcze z moja doradczyni
                                            dzisiaj. jesli nic nie wskuram to bede wysylal maile wszedzie gdzie
                                            to mozliwe. Aneks o ktorym mowa powyzej tez jest rozwiazaniem
                                            srednim i raczej krotkoterminowym.
                                            > powodów, trzeba to szybko zmienić.
                                      • czeslaw82 Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 08.01.09, 11:30
                                        edytape2 napisała:

> Witam, dziś albo jutro będę podpisywała umowę kredytowa we
                                        frankach i bardzo
                                        > mnie zaniepokoiło to wszystko o czym piszecie. Mam w związku z tym
                                        pytanie, czy
                                        > dzień spłaty kredytu w DB jest sztywno ustalony przez bank, czy
                                        sama mogę sobie
                                        > wybrać wygodny dla mnie termin??

No ja mam w umowie do 2033 a mimo to po zaktualizowaniu LIBOR3M
                                        liczba rat spadła (z 295 do 221) a wysokość raty jest bez zmian.
                                        Jakies dalsze zapisy w umowie umozliwiaja im takie cos o czym nawet
                                        pracownicy DB nie wiedzieli/wiedza lub po prostu jawnie wprowadzali
                                        w błąd
                                        • edytape2 Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 08.01.09, 11:37
                                          No ładnie, szkoda, że dopiero teraz zainteresowałam się dniem spłaty rat
                                          kredytu. Pani z DB powiedziała mi że jest to 4ego każdego miesiąca i nie ma
                                          możliwości wybrania innego dnia sad
                                          Zapytałam się jej jak to jest też z tym liborem i skracaniem okresu
                                          kredytowania, potwierdziła mi wszystko o czym pisaliście, ale powiedziała, że
                                          pierwsze słyszy aby można było tylko raz zmienić umowę aneksem. Jej zdaniem
                                          aneksy do umowy można robić tyle razy ile razy ma się taka potrzebę.
                                          Moim zdaniem powinnismy zainteresować UOKIK równiez tym sztywnym terminem spłaty
                                          kolejnych rat. Przeciez to daje bankowi ogromne mozliwośći w dowolnym
                                          kształtowaniu wysokości rat.
                                        • katarynax Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 08.01.09, 11:45
                                          uważaj na paragraf 5 ust. 4w ratach równych, zapytaj czy możesz go zmienić, co
                                          do wyboru spłaty kredytu to chyba wszystkim ustalają na początku miesiąca,
                                          zapytaj doradcy.
                                          mój doradca przekazał mi, że maja już oficjalna odpowiedź, że nie będzie
                                          problemu z podpisywaniem aneksu (mój już sie przygotowuje - jeden oki podpisze,
                                          ale swoja drogą pisze do UOKiK i KNF - pamiętajcie, ze oni sprawy rozpatrują
                                          indywidualnie)aneks będzie ale doradcy już maja potwierdzone, że ważny jest
                                          tylko na 3 miesiące bo nie wiadomo co będzie po tym okresie - jaka wysokość
                                          liboru. czyli jedna wielka niewiadoma mogę zaraz znowu spłacać kredyt przez 25
                                          lat a za kolejne 6 miesięcy okaże sie ze będę spłacać go przez 15 lat uncertain a przez
                                          10 lat mam wydawać na aneksy (jak nie zmienią zdania) 600zł rocznie - grupowo
                                          zarobią na nas sporo na tych papierkach za 30groszy.
                                          • edytape2 Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 08.01.09, 11:56
                                            Raty są równe i nie mogę tego zmienić sad Data spłaty to 4y każdego miesiąca i
                                            tez nie można go zmienić.
                                            hmmm aneks faktycznie ważny tylko 3 miesiące, przecież to bez sensu ciągle
                                            aneksować jedna i tą samą umowę, no i koszt dodatkowy sad

Mam pytanie, czy aneks zmienia również wysokość twojej marzy? Bo jeśli tak, to
                                            czy na pewno ci się taka zmiana opłaca? Jaką teraz masz marżę?
                                                • gazetol Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 08.01.09, 17:33
                                                  Jeśli zmieniałaby się marża to już byłoby przegięcie maksymalne! Mam nadzieje,że
                                                  Twoja doradczyni nie wie co mówi (co jak wszyscy wiemy nie jest dziwne w
                                                  przypadku DB) Podanie o ten ankeks to "Wniosek o wydłużenie okresu kredytowania
                                                  do okresu pierwotnego ze zmniejszeniem wysokości raty równej" A na dole widnieje
                                                  napis: POZOSTAŁE WARUNKI POZOSTAJĄ BEZ ZMIAN. Więc miejmy nadzieje, że pani się
                                                  myli. Bądźmy jednak czujni.
                                                  • katarynax Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 08.01.09, 17:37
                                                    mój doradca nie odbiera tel sad wiec jeszcze tego nie ustaliłam. Wiem tylko ze
                                                    taki aneks jest w fazie przygotowania, poprosi lam by zamieścili tam zapis, że
                                                    nic sie nie zmienia i że na moja prośbę będę mogła wydłużać ten aneks...
                                                    usłyszałam tylko ze na jego treść nie mamy wpływu i ze jest przygotowany szablon
                                                    dla wszystkich taki sam.
                                                  • katarynax Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 08.01.09, 18:10
                                                    aneks mój będzie gotowy poniedziałek-wtorek, sadze że wszyscy będziemy mieli
                                                    fakty na papierze w tym terminie.
                                                    Zachęcam jednak do wspólnej walki w UOKiK i KNF,
                                                    nie chce tracić na wysokości franka i płacić 600zł rocznie za aneksy, żyjąc w
                                                    ciągłym strachu ile czasu DB będzie sie zgadzał na takie rozwiązanie.
                                                  • czeslaw82 Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 08.01.09, 21:35
                                                    Mam takie pytanko. Z moim doradca jestem na etapie, ze moge
                                                    sporzadzic ten slawny aneks ale bez wiekszych szczegolow. Wiecie
                                                    moze jak to moze dzialac? Jesli w umowie mam oprocentowanie 5,03% a
                                                    teraz jest 2,96% to na podstawie aneksu rata zostanie
                                                    zaaktualizowana. Ale pytanie brzmi jesli to dziala tylko na 3
                                                    miesiace to potem co wracamy do pierwotnych zapisow umowy gdzie jest
                                                    w moim przypadku 5,03% (i rata na nowo bedzie wyliczana na podstawie
                                                    pierwotnego oprocentowania w dniu podpisania umowy a nie aneksu)?
                                                    Jesli tak to bardzo sredni ten aneks. Jesli nie to tylko sredni bo w
                                                    sumie LIBOR3M juz nie ma zbytnio gdzie spadac.
                                                    Generalnie aneks nie aneks i tak czuje sie oszukany i jutro skanuje
                                                    umowe i bede ja przesylal gdzie sie da bo i ona wedlug mnie nie jest
                                                    precyzyjna.
                                                    Ostatnie pytanie: czy jakos formalnie wnioskowaliscie o ten aneks
                                                    czy mozna poprostu telefonicznie ich poinformowac zeby ja
                                                    przygotowali?
                                                  • gazetol Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 08.01.09, 23:07
                                                    Czesławie, aneks ma działać tak, że jeśli teraz zauktualizują Ci do
                                                    2,96% wydłużając Ci okres spłaty do pierwotnego to Twoja rata
                                                    spadnie. Gdy później wzrośnie załóżmy do 5% to rata też Ci wzrośnie -
                                                    co akurat jest zrozumiałe, bo tak jest wszędzie. Problem z aneksem
                                                    polega na tym, że jak z tych 5% znowu spadnie do powiedzmy 3% to nie
                                                    spadnie Ci rata, lecz skrócą znowu okres krdytowania i...przyjdzie
                                                    pora na kolejny aneks. Czyli nie jest to rozwiązanie systemowe, lecz
                                                    klasyczne naciąganie na kasę za aneksy.Jeśli chcesz "szanowny"
                                                    kliencie DB to płać co kwartał za aneks, jeśli akurat LIBOR będzie
                                                    spadał. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by bank znalazł rozwiązanie
                                                    systemowe i na stałe. Tego oczekuję i to próbuję osiągnąć pisząc
                                                    póki co mejle i dzwoniąc do DB. Za chwilę ruszam do KNF i UOKiK. Bo
                                                    wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że podczas przedstawiania nam
                                                    ofert w żywe oczy nas kłamano, podsuwając do podpisania coś innego.
                                                    I szczerze mówiąc, jestem zdziwiony, że tak renomowana firma jak
                                                    Deutsche Bank wywija cos takiego.

Aaaaa...a o wniosek o słynny aneks prosisz telefonicznie,dostajesz
                                                    mejlem, podpisujesz i wysyłasz lub osobiscie dostarczasz.
                                                  • katarynax Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 08.01.09, 23:23
                                                    wiesz co jeżeli masz w umowie tak duże oprocentowanie to jak możesz powiedz po
                                                    jakim kursie kupowałeś franki przy umowie i jaką masz marże i na ile lat masz
                                                    kredyt?

u mnie jest bandycka różnica ponad 1100zł ale jak podpisywałam umowę miałam
                                                    oprocentowanie 2,72% w tym marża 0,8% a teraz na franku tracę ponad 0,40gr

• czeslaw82 Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 09.01.09, 11:26
                                                    Witam.
                                                    Moje oprocentowanie jest jeszcze z tym 1,2% za brak wyodrebniionej
                                                    ksiegi wieczystej. Marze mam 1,05%. Kurs franka lepiej nie mowic (3
                                                    miesiace temu byl o wiele wiele nizszy).
                                                    Innymi slowy spodziewalem sie ze w lutym zaplace rate o 200 frankow
                                                    nizsza niz to co okazuje sie na ten moment. Przy obecnym kursie
                                                    franka to prawie 600zl (bardzo duzo).
                                                    Jesli dobrze zrozumialem konstrukcje aneksu to zakladajac ze stopa
                                                    LIBOR3M jest 0% i wtedy go podpiszemy to mamy to co miec mielismy od
                                                    samego poczatku. Bo wtedy juz stopa nie moze byc nizsza niz 0% (i
                                                    ilosc rat sie juz zmienic w dol nie moze).
                                                    Mam racje?
                                                  • katarynax Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 09.01.09, 12:18
                                                    super, ja do swojego doradcy nie mogę sie nadal dodzwonić,

co do aneksu jak marża będzie bez zmian to oczywiście ratę rozkładają na tyle
                                                    lat ile jest wzięty kredyt i oprocentowanie jest zmienne czyli marża + obecny 3M
                                                    LIBOR ale to tylko na 3 miesiące i trzeba zapłacić 150zł czyli 600zł rocznie az
                                                    nie zmienia na stałe warunków ale to moze sie liczyć ze zmianami np marży (tak
                                                    wnioskuje) lub mogą powiedzieć ze wyczerpaliśmy limit aneksów.
                                                  • czeslaw82 Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 09.01.09, 15:03
                                                    Jeszcze takie pytanie. Ja na swojej umowie mam pieczatke i podpis
                                                    doradcy nie tego z ktorym wszystko bylo ustalane i negocjowane. Co
                                                    wiecej widniejacej na pieczatce na oczy nie widzialem. Tez tak macie?
                                                    Wydaje mi sie ze to jest kolejny powod zeby sie odwolywac.
                                                    W dzisiejszym mailu moja doradczyni (ta z ktora od poczatku sie
                                                    kontaktowalismy) napisala ze nie ona przygotowuje umowe. Wiec w
                                                    mojej ocenie nie zna tej umowy na tyle aby moc doradzac. Oczywiscie
                                                    mam dowody z kim i co ustalalem z Deutsche Bank.
                                            • katarynax Re: katrynax 08.01.09, 17:17
                                              zamierzam to zrobić ale jak juz mówiłam, pisma wszyscy musimy wysłać. będziemy
                                              mieli szybszą reakcje UOKiK. Inaczej rozpatrzą tylko moja skargę indywidualnie.
                                              Wszyscy musimy działać a jak juz wspomniałam w karierze DB moja skarga jest
                                              pierwsza i jedyna!
                                              • circa.about Re: katrynax 08.01.09, 19:12
                                                Problem w tym, że ja mam raty malejące, więc skrócenie czasu kredytowania
                                                zamiast obniżenia raty mnie nie dotyczy.
                                                Jednak podwyższanie kursu w dniu spłaty rat, jak najbardziej tak.
                                                Może w weekend coś wymodzę.
                                                • darowa Re: podwyższanie kursu+ wczesniejsza nadplata 08.01.09, 22:26
                                                  Z tego co wiem to kurs sprzedazy jest blokowany od 1 do 4 dnia
                                                  kazdego miesiaca w DB - dlatego bo 1 sa splacane kredyty na starych
                                                  warunach - tak aby wszyscy mieli ten sam kurs. To ze kurs w dniu
                                                  splaty jest zawyzany przez banki to normalka (GE, PKO BP itd...)

Zwroccie tez uwage ze przy nadplacaniu kredytu - rata sie nie
                                                  zmniejsza, tylko skraca sie okres splaty - tez trzeba wnioskowac o
                                                  zachowanie wczesniejszego okresu splaty.
                                                  • katarynax Re: podwyższanie kursu+ wczesniejsza nadplata 08.01.09, 23:09
                                                    to każdy wie i po to piszemy podania o aneks... chodzi o to, że jak libor jest
                                                    niski to wysoki jest frank i tracimy kupe kasy na wysokości CHF, nie chce
                                                    spłacać kapitału w krótszym terminie i tracić kase na aneksy i na kursie franka.
                                                    rozumiem ostatni kwartał wysoki frank i wysoki libor ale jeszcze miesiąc temu
                                                    moj doradca z DB mówił mi, ze od stycznia będzie tak mały libor ze sie odkuje a
                                                    tu niespodzianka...
                                                  • katarynax Re: podwyższanie kursu- wczesniejsza nadplata 09.01.09, 18:22
                                                    słuchajcie na innym form ktoś zwrócił uwagę na to, że w DB raty płaci sie z dołu
                                                    wiec styczniowa rata zawierała jeszcze stary LIBOR (może wszyscy oprócz mnie
                                                    mieli taką świadomośćsmile ). obliczyłam franka z grudnia i stycznia i wyszła mi
                                                    różnica. W historii rachunku na przelewie mam dużo większe oprocentowanie niż
                                                    kredyt. Reasumując w styczniu i tak nie dałoby sie nic z tym zrobić .... ale
                                                    wiadomo co sie zaczyna od lutego (aneksy i krótszy okres spłaty kredytu).
                                                    Swoją drogą czy na spłacie z dołu co jakiś czas nie będziemy mieli właśnie
                                                    takich atrakcji że będzie nachodził sie bardzo wysoki libor z wysokim frankiem?
    • al9 a Wy jesteście wszyscy analfabeci? 06.01.09, 17:03
      dzieci specjalnej troski?
      czytać UMÓW nie umiecie?
      Bank SAm sobie zmienia?
      Nie..
      Wszystko macie w swoich umowach zapisane..
      Ergo - zamiast ryczeć na forum założcie podforum - jak analfabeta
      porusza sie we współczesnym swiecie bez umiejetnosci czytania...

al
    • lorrie Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 10.01.09, 14:12
      Haczyki i manipulowanie banków wzgledem kredytobiorców -
      Podobno nie jestesmy zupełnie bezbronni w przypadku gdy czujemy, że bank oszukuje. Należy pisemne zażądać od banku podjęcia działania, które jest właściwe. Jeżeli bank w ciągu miesiąca nie zareaguje, lub odmówi, można zwrócić się do Bankowego Arbitrażu Konsumenckiego - www.zbp.pl/site.php?s=ZjA0YjhiNTkwODU4. Jest to instytucja, która ma za zadanie bronić klientów przed niewłaściwymi działaniami banków. Z doswiadczen innych wiem, że samo poinformowanie banku, że w razie odmowy skieruje się sprawę do arbitra, skutkuje wycofaniem się banku z wątpliwych prawnie działań – nawet jeśli nadal utrzymuje ,że klient nie ma racji.
      • katarynax Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 12.01.09, 20:17
        ale bank reaguje ... przygotowują dla nas aneksy i to przed zmiana harmonogramu
        (jak już wcześniej napisałam, styczniowa rata jest za grudzień czyli płaciliśmy
        jeszcze w starym 3Mliborze w szczycie franka:/)
        głównie chodzi o to by bank nie wciskał nam aneksów za które musimy płacić co 3
        miesiące, tylko zmienił ten zapis w umowie na stałeuncertain

o bankowym arbitrażu słyszałam i próbowałam sie tam dodzwonić, ale jakieś umowy
        nie podpisali i odesłali mnie do KNF i UOKiK.. ja już działam w jednym i
        drugim... czekam na aneks z DB teraz i chce umówić sie na spotkanie przy
        podpisaniu aneksu z jakimś Dr z DB i omówić polubowne szanse zmiany umowy na stałe.
    • chica1 Re: Spadek LIBORU nie zmniejsza raty w Deutsche B 13.01.09, 11:24
      wszyscy sie rozpisuja, ale nikt nie interweniuje. Przed chwila
      dzwoniłam do UOKiK z przeswiadczeniem ze jestem jedna z wielu osob
      ktora skarzy sie na DB, tym czasem mila Pani informuje mnie przez
      telefon ze jestem dopiero druga osoba ktora dzwoni w tej sprawie.
      Ludzie jezeli chcemy cos osiagnac musimy"zawalic"meilami i
      telefonami Komisje Nadzoru Finansowego!
        • katarynax namiary na KNF i UOKiK !!!! 13.01.09, 13:48
          Podaje namiary jeszcze raz:
          Komisją Nadzoru Finansowego tel (22) 5487265 czynne we
          wtorki i czwartki do 13.00
          pismo i umowę trzeba przesłać na adres: Komisja Nadzoru Finansowego Pl.
          Powstańców Warszawy 1 00-950 Warszawa.

UOKiK (22) 50-50-805
          maile trzeba przesyłać na adres - konsument@um.warszawa.pl - (w
          załączeniu trzeba przesłać umowę podpisaną z DB)
          w mailu trzeba umieścić swoje dane (Imię nazwisko i nr tel)

p.s. to fakt że nikt nie dzwoni ja byłam pierwszą osobą wiec nie dziwie sie że
          teraz jest tylko 2 osoby.
          Musimy ustalić o co walczymy... jak ktoś zauważył słusznie w styczniu płaciliśmy
          ratę za grudzień czyli poprzedni wysoki 3Mlibor spłacaliśmy po bandyckim kursie
          CHF - dlatego wyszły takie raty... Harmonogram spłat zmienili nam od lutego
          ...Bank działa ale nikt z nas nie jest zainteresowany podpisywaniem co 3
          miesiące aneksów za które trzeba płacić 600zl rocznie.
          Wiec to co trzeba zgłosić do urzędów to:
          1. Stałą zmianę paragrafu 5 ust 4 i 5 (narusza to nasza zdolność kredytową) - a
          nasi doradcy zapewniali, że jak frank pójdzie do góry to libor spadnie i odwrotnie.
          2. SPREAD - bo mamy wiele sygnałów że w dniu naliczania wysokości CHF do spłaty
          kredytu jest on mocno zawyżony
          3. czy spyta kredytu "z dołu", nie stawiają nas w niekożystnej sytuacji
          natrafienia na 3 niekorzystne czynniki dla klienta...
          - nadal wysoki libor
          - umocnienie sie CHF
          - spread
          gdybyśmy mieli ściągane raty z góry to w grudniu byłaby nasza ostatnia rata w
          wysokim 3ML. to dla mnie było o 450zł mniej
          • al9 katarynax 13.01.09, 15:53
            jak sie Ciebie czyta, to strach się do banku zbliżać...
            Spisek Panie Dzieju..
            Żydzi i cykliści...

I w pismach do KNF i UOKiK radzę pisać "...niekoRZystna sytuacja"
            żenada
            al
            ps. żeby było jasne - banki to hu e, ale naprawdę niektórzy Klienci
            powinni mieć zakaz obsługiwania... dożywotni...
            • katarynax Re: katarynax 13.01.09, 16:51
              ups złapałeś(aś) mnie na błędzie ortograficznym no cóż mogę wszystkich przeprosić smile

widzę, ze umieszczasz same zgryźliwe wpisy, ciekawe czemu hmmmm... my mamy o co
              walczyć i chcemy spróbować.. a może ty nie masz o co bo nie masz zdolności
              kredytowej i język ci sie wyostrzył wink- a może doradca z DB? wink

każdy bank chce zarobić na swoich klientach jak najwięcej a klienci mogą poprzez
              nieliczne instytucje sprawdzić czy wszystko jest zgodne z prawem... jeżeli nie
              będziemy działać nie przekonamy się

p.s. proszę cie jeżeli masz robić zgryźliwe wpisy nie na temat odpuść sobie bo
              chyba nie o to chodzi na tym forum wink
              • arfer Re: katarynax 13.01.09, 17:39
                Słuchaj, jak to się stało, że podpisałaś taką umowę, nie wiedząc (?), nie rozumiejąc (??) albo akceptując (???) taki zapis ?

Na rynku jest ponad 20 banków, a Ty wybrałaś ten jeden - z jego wadami i zaletami.

Nie rozumiem, dlaczego teraz się oburzasz.

Chyba, że doradca wprowadził Cię w błąd (ale tutaj marniutkie szanse na udowodnienie błędu)..
                • katarynax Re: katarynax 13.01.09, 17:59
                  Napisze to co już napisałam na innym forum.. a moje pytanie czy jesteś klientem
                  DB i akceptujesz te warunki które wprowadzają od lutego czy tylko od tak piszesz
                  na tym forum?

" Nie sądzę by ktokolwiek rozmawiał z urzędu z doradcami DB przy kontroli...
                  moja firma dostała kare za zapisy w umowie (klienci którzy podpisali takie umowy
                  podpierają się teraz decyzją UOKiK) żaden urzędnik do naszych doradców nie
                  pofatygował sie.. reasumując kiedy czytałam umowę ten zapis brzmiał zupełnie
                  inaczej (mój błąd odebrałam go nawet bardzo pozytywnie – tam używają slowa
                  „może” ale przecież nie musi)a doradcy tłumaczyli zawsze, ze jak frank pójdzie
                  do góry libor spadnie... uważam, że trzeba zbadać sprawę – nic nie zaszkodzi
                  Brałam kredyt na 25 lat a nie na 19lat. każdy kto podpisał umowę w ratach
                  równych ma taki zapis i nie jestem jedyną zaskoczoną osobą. Moja rata w lutym
                  znowu wyniesie ok. 4200 a powinna wynieść ok. 3000 (obliczył mi to doradca, dla
                  mnie jak i innych klientów nie jest to mała kwota a tłumaczenie, ze to kapitał
                  nadpłacam… sorry ale wole płacić 25 lat kredyt).

UOKiK jeżeli jest naruszenie praw konsumenckich mimo podpisania umowy wzywa Bank
                  do audytu (t mi przekazała pani z urzędu), jeżeli KNF i UOKiK przekażą mi
                  informacje że wszystko jest oki to sie
                  nie będę czepiać DB ale jeżeli jest szansa na wywalczenie zmiany tego zapisu w
                  mojej umowie to chyba warto spróbować. "
            • katarynax Re: katarynax 13.01.09, 17:21
              p.s. a swoja drogą jak już zwracasz uwagę na pisownie innych to najpierw sprawdź
              jak sie pisze wulgarne słowo jakim nazywasz banki w swoim wpisie wink

to dopiero żenada zwracać uwagę i poniżej robić samemu błędy tongue_out
              • garbus69 Re: katarynax 14.01.09, 00:04
                Najlepsze w tym wszystkim jest to ze jeśli Wam lub Nam wzrośnie Libor do poziomu
                3,0% lub więcej to okres kredytowania powróci do okresu jaki jest zapisany w
                umowie kredytowej więc może się okazać ze "wszyscy zadowoleni" z zapisu i
                "czytający umowę od dechy do dechy" za parę lat się zdziwią jak nadal będą mieć
                kredyt na 30 lat ( a podobno spłacali go już 5 lat) jak libor podskoczy po
                ostatnią rzeczą jaka się zmienia to wysokość raty kredytowe - jeśli libor nadal
                będzie wzrastał a okres osiągnie maximum czyli tak jak w umowie 30 lat to
                wzrośnie rata (czytaj odseteczki) wszyscy zadowoleni będę mieć siwe włosy i
                kredycik na 30 lat....Moim zdaniem problem z tym zapisem jest taki że DB nie
                daje możliwości decydowania czy chcę spłacać więcej kapitału po 2,8 pln za
                franka czy odłożyć zaoszczędzone środki (lub je zainwestować (znam fundusze
                które przez ostatnie miesiące zarobiły 20%) i spłacić wcześniej kapitał wtedy
                gdy ja czyli kredytobiorca mam na to ochotę, aneksiki możemy podpisywać ale w
                umowie jest zapis ze bank bierze SUMĘ 3-miesięcznej stawki LIBOR dla chf - więc
                przy każdej zmianie liboru (a to nieuniknione jesli to jest suma) o np. jedyne
                0,01% w góre lub dół trzeba podpisać nowy aneksik (bo znowu okres kredytowania
                będzie pierwotny)i jak znam życie nie możesz go złożyć przed zmianą liboru a po
                i musisz czekać pewnie 14 dnia na napisanie aneksu i nie wiadomo od kiedy
                będzie obowiązywał - pewnie od następnego miesiąca więc 600 pln a rata mniejsza
                tylko przez 8 miesięcy. Pewnie będzie jeszcze tak ze jak zwrócisz się z
                wnioskiem aneks wydłużający okres kredytowania na pierwotny to bank będzie
                chciał zmienić z Twojej cudownej marży 0,9% na aktualnie obowiązującą 3,2% a nie
                daj Boże ze po wzroście kursu Twoje zabezpieczenie ma mniejszą wartość niż saldo
                kredytu i będziesz musiała zabezpieczyć kredyt lub spłacić nadwyżkę po cudownym
                kursie 2,8? ok starczy tych filozoficznych dywagacji - jak to stare przysłowie
                mówi płacz i płać.
                • rfranek Re: katarynax 14.01.09, 02:06
                  PYTANIE DO WAS WSZYSTKICH!!!!

Czy ktos juz z Was realnie zaplacil ta wieksza rate (nawet po spadku oprocentowania kredytu) czy tez kuzwa panikujecie bo wycztaliscie takie informacje w szczegolach kredytu poprzez dostep internetowy do konta.

Moze ktos z Was panikarzy wpadl na pomysl ze idiotyczny jest system wyswietlania tych informacji i nie przelicza automatycznie nowej wysyokosci raty???

Ku..., pomyslcie ludzie zanim cos napiszecie. Wczesniej tez mieliscie stala rate tak? A kredyt sie kuzwa wydluzal???? Stado baranow po prostu.
                  • rfranek Re: katarynax 14.01.09, 02:14
                    I dodam jeszcze jedno dla calego stada baranow. Dokladnie ten sam problem jest w przypadku kredytu w zlotowkach. Po aktualizacji oprocentowaniu ze wzgledu na ostatnie spadki wiboru mi tez spadl okres kredytowania.

Ludzie naprawde wystarczy troche sie zastanowic zamiast panikowac. Do tego niestety jak widac z Waszych wypowiedzi polowa doradcow w deutsche banku jest niestety rowniez baranami sad

System dziala bardzo prosto: co 3 miesiace aktualizowana jest stopa % kredytu. W styczniu aktualizacja dala spadek realnego oprocentowania ze wzgledu na spadki zarowno wibora jak i szwajcarskiego libora. Systemi db zmienil oprocentowanie ale nie wyliczyl nowej raty (informacja dla stada baranow: jak widac nie jest to takie proste i nie jest to robione online przez e-care w db). Wiec rata jest ta sama, wartosc oprocentowania mniejsza wiec skraca sie okres. Natoamiast jest to WADA systemu dostepu internetowego do konta bankowego!!!. Sprawdzcice czy nastepna rate zaplacicie taka sama jak w styczniu przed zmiana oprocentowania. Jesli tak bedzie to wtedy zacznijcie panikowac.

Na razie przestancie beczec jak stado bezmozgich baranow.
                    • garbus69 Re: katarynax 14.01.09, 08:48
                      nie wiem kto jest baranem największym z tego stada ale o 2 wnocy
                      może kooś przyćmiło ja dostałem wyciąg z ratą a luty i rata jest
                      taka sama!!!!!!wiec czy mogę już panikować czy jak pobiorą mi ratę
                      człowieku zastanów się co piszesz
                      • rfranek Re: katarynax 14.01.09, 10:04
                        Nikogo nie przycmilo moze poza gosciami ktorzy pisali soft dla db banku bo jak widac nie jest idiotoodporny. Robicie afere z czegos czego nie ma. Na razie nic sie nie stalo i zacznij naprawde panikowac dopiero w lutym jesli rzeczywiscie sciagna Ci tak samo wysoka rate pomimo spadku %. Ja jestem w stanie sie z Toba zalozyc o ta roznice w racie ze bedziesz mial to poprawnie wyliczone.

I uwierz mi zastanowilem sie co pisze to na razie Wy nie potraficie sensownie myslec i siejecie panike na lewo i prawo.
                    • czeslaw82 Re: katarynax 14.01.09, 09:10
                      Witam,
                      Do rfranka
                      No to w takim razie caly helpdesk w DB tez jest stadem baranow bo
                      byli pierwszymi do ktorych sie zwrocilem z prosba o wyjasnienie (tez
                      myslalem ze system sie zaaktualizuje pozniej). Niestety potwierdzili
                      ze jest ok (tzn. przy spadku LIBOR-u skraca sie okres kredytowania a
                      rata we frankach jest bez zmian). Zreszta gdyby bylo inaczej bank
                      nie proponowal by nam tych aneksow.
                      Do garbusa69
                      Apropo twojego wyliczenia. Gdy Libor wzrosnie do 3% nigdy okres
                      kredytowania nie wzrosnie powyzej daty zwrotu. Przy podpisaniu umowy
                      biorac kredyt np. na 30 lat definiujesz date zwrotu np. 2038 (i
                      splata kredytu nigdy nie przekroczy tej daty a najwyzej wysokosc
                      raty wzrosnie odpowiednio

Pozdrawiam
                      • garbus69 Re: katarynax 14.01.09, 09:19
                        do czeslaw82 masz rację - ja nic nie wyliczałem z ołowkiem w ręku -
                        chodziło mi o zasadę dla tych co cieszą się z mniejszego okresu
                        kredytowania - bo po wzroście liboru okres kreytowania wróci na 30
                        lat
                        • rfranek Re: katarynax 14.01.09, 10:01
                          To powtorze Wam jeszcze raz!: dla zlotowek jest tak samo wiec czekaj cierpliwie na dupie i moge z Toba sie zalozyc ze rate bedziesz mial policzona taka jaka wychodzi przy okresie kredytowania takim jakim masz podpisana umowe.

Jakby bylo tak jak piszecie to raty moglyby tylko rosnac do gory co jest oczywista nieprawda. A co do service desku db bank to widac chyba niestety jest tak jak mowisz i to jest jedyna prawdziwa informacja z poprzednich wypowiedzi.
                        • garbus69 Re: katarynax 14.01.09, 10:18
                          chyba nie czytasz wszystkiego - ja nie oglądałem mojej raty w
                          easynecie ale dostałem wyciąg papierowy (PAPIEROWY) z taką samą ratą
                          i niskim oprocentowaniem więc o pomyłkę w systemie w DB nie ma mowy
                          tak jest i koniec I i nie masz na co czekać ze Ci się zmniejszy rata
                          bo DB zmieni coś same z siebie - aneksik za 150 zł co 3 miesiące..
                          • rfranek Re: katarynax 14.01.09, 10:50
                            Powiedz mi czy DB sciagnal Ci juz ta rate z konta? Jesli rzeczywiscie tak jest to bede mial to samo w przypadku mojego kredytu w zlotowkach.

To oznacza ze wiekszego absurdu w przypadku banku nie moze juz byc i w ciagu miesiaca beda mieli setki spraw w UOKiK (w tym takze moja) ze wzgledu na naruszenie interesu klienta (podwyzszanie raty w momencie wzrostu oprocentowania i nie obnizanie w momencie spadku). Czyli bank caly czas nam liczy kredyt po maksymalnej racie z calego okresu kredytowania co jest oczywisstym idiotyzmem zwlaszcza ze umowa jasno precyzuje ilosc rat ktore klient ma splacic.

• garbus69 Re: katarynax 14.01.09, 11:01
                              jeszcze nie pobrał mi raty bo jak wszczyscy będziemy mięli pobraną
                              ratę jednego dnia 04.02.2009 . Jesli chodzi o ratę to wszystko
                              zależy od tego z jakim liborem podpisywałeś umowę . ja spłacam
                              kredyt 1,5 roku i spłacam około 300(100 kapitału i 200 odsetek) chf
                              przy oprocentowaniu 4% teraz spadło na 1,5% i płacę 300(230 kapitału
                              i 70 odsetek chf) ale z okresem spłaty 21 lat (brałem kredyt na 30
                              lat) jak będzie wzrastał libor to do momoentu w którym osiągnie
                              oprocentowanie 4% np za 3 lata to kredyt będzie wydłużał się do
                              momentu 30 lat (a rata ciągle 300 chf) i jak wzrośnie oporcentowanie
                              jeszcze wyżej a wyczerpie się okres kredytowania do 30 lat to
                              wzrośnie dopiero rata (odsetki) - MYŚLĘ ZE JAKOŚ TAK DOBRZE ODDAŁEM
                              CAŁĄ TĘ SYTUACJĘ (WYLICZENIA ORIENTACYJNE)
                              • rfranek Re: katarynax 14.01.09, 11:20
                                Ok, to zaczekajmy. Ja na razie nie mam zamiaru panikowac dopoki ktos mi nie pociagnie konta raty a tym samym dla mnie naruszy umowe w ktorej jasno mam okreslone 360 rat. Jesli chodzi o parametry liboru i wiboru (bo mamy dwa kredyty w db) to sa podobne dla Twoich (z tymze kwoty sa niestety kilka razy wieksze wiec mnie cholernie nie pasuje takie podejscie)..

Jesli chodzi o logike to oddales to dobrze tylko deutsche bank spierniczyl troche zalozenia. Sprawdz jedna rzecz, jaka byla pierwsza rata Twojego kredytu (bo zakladam ze te 300 to byla najwieksza rata).

Natomiast moim zdaniem nie ma juz co dysktuowac. Jak mi to policza wedlug starej raty to zglaszam sprawe do UOKiK'u zadajac poprawnego wyliczenia oraz odsetek za niesluszenie pobrany dodatkowo kapital oraz zadoscuczynienia. W umowie jest jak byk ze kredyt jest o okreslonych parametrach i mam gdzies zapisy ze nie ma spadku w dol raty i jakos nie umiem sobie wybrazic ze beda w stanie to obronic. Jesli tak to tylko wzgledem orginalnej raty smile
                              • rfranek Re: katarynax 14.01.09, 11:24
                                I jeszcze jedno to nie jest prawda ze rata sie wogole nie zmniejsza bo jak mialem podwyzszone oprocentowanie przed wpisem do hipoteki to pozniej jakos nei bylo problemu z obnizeniem raty po obnizce oprocentowania spowodowanej nie wliczaniem ubezpieczenia.
                                • circa.about Re: katarynax 14.01.09, 11:40
                                  Harmonogram spłat, jaki widzimy w internecie jest na bieżąco uaktualniany. Ja co
                                  prawda mam raty malejące, ale krótko po tym, jak została zapłacona rata
                                  styczniowa (po starym liborze), harmonogram uległ zmianie - u mnie rata
                                  odsetkowa zmniejszyła się o około 200chf. Stąd wiem, że zamiast prawie 2000zł
                                  jak w styczniu, w lutym zapłacę niewiele ponad 1500zł (mimo podobnego kursu franka).
                                  Nie widzę więc powodu, by harmonogram spłat w przypadku rat równych był
                                  przekłamany. Dlaczego u mnie nie jest?
                                  • garbus69 Re: katarynax 14.01.09, 11:49
                                    przy ratach malejących w DB jest "poprostu po ludzku" bo rata
                                    kapitałowa jest podzielona równo na np 360 rat więc nie mogą Ci
                                    nakazać płacić większej raty kapitałowej bo to podpada pod
                                    wcześniejszą spłatę kapitału a odsetki Ci spadły bo oprocentowanie
                                    spadło - przy ratach równych manipulacja kapitałem jest miożliwasmile
                                    spij spokojnie...
                                    • silencer7 Re: katarynax 14.01.09, 12:51
                                      Czy ktoś ma ten aneks? Jaki zapis powoduje, że po 3 miesiącach wracamy do punktu wyjścia? Nie da się tego negocjować? Straszna lipa bo jestem w tej samej sytuacji co wy... Moja doradczyni również mówiła mi, że jak libor spadnie to spadnie i rata a tu guzik... Z drugiej strony skoro w umowie jest 240 rat to oni mogą sobie tak zmniejszać i zwiększać? uncertain
                                    • circa.about Re: katarynax 14.01.09, 14:16
                                      Jeśli chodzi o obniżenie rat, to śpię spokojnie (gorzej z wybujałym kursem
                                      franka i jego zawyżaniem w dniu płatności raty smile.
                                      W moim poście chodziło mi o to, że dlaczego w przypadku rat malejących system
                                      pokazuje prawidłową (obniżoną) ratę, a w przypadku rat stałych - nie.
                                      Kolega rfranek się wykłuca, że brak obniżki raty w harmonogramach, to błąd
                                      systemu, a nie regulaminowa decyzja banku. Pytam się więc, dlaczego w przypadku
                                      rat malejących, takiego błędu nie ma?
                                      • rfranek Re: katarynax 14.01.09, 18:24
                                        KOlega sie nie wykloca ale z drugiej strony to dla rat malajacych i rownych sa inne sposoby liczenia wiec z puntku widzenia systemu IT taka sytuacja jest jak najbardziej mozliwa tym bardziej ze dla rat malejacych sposob wyliczenia wartosci raty jest banalny w porownaniu do rat rownych.
                                        • katarynax o to aneks :) 14.01.09, 20:53
                                          ello,
                                          dostałam już kopie aneksu (tekst poniżej) podobno trzeba podpisać go do 16.01.09... jutro go podpisuje...
                                          w umowie w paragrafie 5 ust 4 i 5 wyraźnie jest napisane ze dotyczy to tylko rat równych ( w przypadku spadku oprocentowania płacimy nadal ustaloną ratę miesięczną ale skraca sie okres kredytowania) oczywiście jak oprocentowanie wzrasta ten okres sie będzie z powrotem wydłużał wiec cały czas wielka niewiadoma ile lat sie będzie spłacać kredyt. oczywiście zmiany mogą sie mieścić tylko w granicach maksymalnego okresu kredytowania w moim przypadku 25 lat i albo place więcej albo krócej albo nie wiem bo różnie może być smile
                                          Ja podpisuje jutro ten aneks i od razu lecę z nim i umową do UOKiK co z tym można zrobić.

a o to treść aneksu

ANEKS NR 1
                                          DO UMOWY KREDYTU ……………….
                                          z dnia …………… r.

zawarty w Warszawie w dniu 13.01.2009r. pomiędzy:

Deutsche Bank PBC S.A. z siedzibą w Warszawie, Aleja Armii Ludowej 26, 00-609 Warszawa, Oddział Warszawa, Budynek Focus, reprezentowanym przez:

1...........................................................
                                          2...........................................................
                                          zwanym dalej „Bankiem”

a
                                          ……………………………………..

zwaną dalej „Kredytobiorcą”

następującej treści:

§1
                                          Na wniosek Kredytobiorcy powraca się do pierwotnego terminu spłaty Kredytu. Ostateczna data spłaty kredytu zostaje ustalona na 04.12.2031 r.
                                          §2
                                          Wszelkie zmiany niniejszego aneksu wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
                                          §3
                                          Pozostałe postanowienia Umowy Kredytu pozostają bez zmian.
                                          §4
                                          Prowizja za sporządzenie aneksu wynosi 150,00 zł.
                                          Prowizja płatna jest w dniu podpisania aneksu na rachunek nr ………………………………………….
                                          §5
                                          Niniejszy aneks wchodzi w życie najpóźniej w dniu 16.01.2009 r.
                                          §6
                                          Aneks sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla Kredytobiorcy i Banku.

________________________ ________________________
                                          Kredytobiorca Bank

p.s. ta sytuacja będzie nas dotyczyła od lutego w DB, szczęśliwcy zauważyli, że coś jest nie tak już na początku stycznia i działają... inni mogą czekać i sprawdzać konsekwencję na swoim koncie ... każdy jest panem swojego losu i konta wink ja nie chce nadpłacać kapitału i tracić na kurcie CHF faktycznie zaliczam się do grupy ludzi którzy wolą te kwotę zainwestować a w moim przypadku nie jest to 200zł i nie widzi mi się płacić 600zl za aneksy rocznie...jak na razie do UOKiK zgłosiła się oprócz mnie jedna osoba
                                          • katarynax Re: o to aneks :) 14.01.09, 21:08
                                            p.s. ja też miałam przez kilka miesięcy (jak CHF był niski) niższa ratę od
                                            ustalonej o ok 50CHF i nikt wtedy jej jakoś nie wyrównywał (może im się nie
                                            opłacało przy takim kursie).
                                            Mnie interesuje załatwienie sprawy na stałe i mam nadzieje że UOKiK mi w tym
                                            pomoże, jak nie to przynajmniej będę miała pewność, że zrobiłam wszystko co
                                            mogłam i nic się nie da już z tym zrobić.
                                          • gazetol Re: o to aneks :) 14.01.09, 21:41
                                            Katarynax nie strasz kurde, chciałbym zdązyć podpisac ten aneks a
                                            dopiero dzis złożyłem wniosek,natomiast Ty piszesz: "podobno trzeba
                                            podpisać go do 16.01.09." Myślę, że dotyczy to tylko Twojego aneksu,
                                            bo widnieje na nim data 13.01 i masz 3 dni na podpisanie.Też
                                            zamierzam wyruszyć do UOKiK i wszelkich innych instytucji jak tylko
                                            znajdę chwilke czasu.
                                            Pozdrawiam i trzymam kciuki
                                            • katarynax Re: o to aneks :) 14.01.09, 23:15
                                              obyś miał racje, aneks dostałam w wersji elektronicznej wiec datę chyba można
                                              zmienić, to była uwaga ogólna od mojego doradcy z DB, że aneksy muszą być
                                              podpisane do 16.01 ale jutro dopytam rano by was ewentualnie uspokoić.
                                                • znaniec1 Re: o to aneks :) 15.01.09, 15:52
                                                  moje rozmowy z bankiem to jakas porazka, slabo pisza informacje
                                                  telefoniczne od nich to tez zaloac. dzis doradca mi powiedzial ze
                                                  aneks moga podpisywac osoby ktore podpisaly umowe po 1.08.08.
                                                  czy ktos podpisal juz ten aneks i ma umowe wczesniejsza tak jak ja?
                                                  to znowu jakis absurd, chyba
                                                • gazetol Re: o to aneks :) 15.01.09, 23:16
                                                  Katarynax, czy wiesz kiedy Twój aneks wejdzie w życie? tzn czy lutowa
                                                  rata zostanie Ci już obniżona? Pytam Ciebie, bo klienci Deutsche Niby
                                                  Banku są lepiej poinformowani niż sam banksmile taki żartsmile
                                                  • katarynax Re: o to aneks :) 16.01.09, 08:25
                                                    na aneksie mam napisane, że wchodzi w życie najpóźniej 16.01 wiec lutowa już
                                                    powinna być obniżona (tak mówią wink )... chyba od podpisania po 3 dniach aneks
                                                    wchodzi w życie
                                          • rfranek Re: o to aneks :) 14.01.09, 22:42
                                            Patrzac na ten aneks to naprawde sprawa jest mocno do UOKiK'u i niestety dla Deutsche Banku do prasy (a szkoda bo osobiscie lubie ten bank). Dlatego porozmawiam troche ze swoimi znajomymi i dam maly artykulik do wyklepania z absurdalna np sytuacja ze wibor wzrosnie na 3 miesiace do 10% smile ...

Szczerze gratulacje dla DB: zrobili z siebie idiotow bo zysku z tego nie maja zadnego (nie wiemy jaki bedzie kurs zlotowki w przyszloscin aby mowic ze splata po obecnym kursie to plus dla banku a nie dla kredytobiorcy a dla kredytow zlotowkowych juz absoloutnjie nie ma to znaczenia). Bank nic na tym nie zyskuje a nawet traci w przypadku kredytu zlotowkowego bo maleje kapital od ktorego nalicza odsetki. PR jest beznadziejny etc. Zastanowcie sie nad tym. Z tego co udalo mi sie juz dowiedziec to sprawa zajal sie juz zarzad i pierwszy efekt to wlasnie te aneksy o ktorych pisala kolezanka. Mam nadzieje ze kolejnym krokiem bedzie wprowadzenie mechanizmu ktory bedzie w naszym rownaniu zmienial wielkosc raty a nie ilosc rat po zmianie wielkosc oprocentowania.