Dodaj do ulubionych

A mnie się marzy wiosna...

20.01.09, 20:09
https://wstaw.org/d/2587
Obserwuj wątek
  • bogatka1 Re: A mnie się marzy wiosna... 02.02.09, 22:26
   https://wstaw.org/d/3ab6

   "W tym tygodniu będzie dość sucho i z przejaśnieniami. Na południu kraju zacznie wiać halny, który przyniesie w cieniu nawet 12 stopni ciepła.
   Zima wróciła do nas dosłownie na kilkadziesiąt godzin i w tym tygodniu już jej nie zobaczymy. Arktyczne masy powietrza opuszczają naszą część kontynentu, a w zamian za nie pojawia się dużo łagodniejsze powietrze z zachodu i południa."
  • bogatka1 Re: A mnie się marzy wiosna... 21.02.09, 15:42
   https://www.twojapogoda.pl/dodatki/snieg1.jpg ...a tymczasem lutowa zima panoszy się na całego. Dzisiaj około 20 stopni na minusie, na wieczór zapowiadane załamanie pogody: "W nocy i jutro w ciągu dnia bardzo intensywne opady śniegu wystąpią
   na zachodzie i północy Polski. Może tam spaść nawet 20-30 cm śniegu. W okresie zimowym przejście z mroźnej do ciepłej pogody zawsze poprzedzone jest wizytą frontu atmosferycznego, który przynosi cały szereg bardzo gwałtownych zjawisk. To właśnie z nimi będziemy mieć do czynienia jutro przez cały dzień. Załamanie pogody rozpocznie się już dzisiejszego późnego wieczora na zachodzie Polski. Tam rozpoczną się bardzo intensywne opady śniegu, przeważnie o charakterze ciągłym. Do jutrzejszego poranka strefa śnieżyc obejmie już całą zachodnią część kraju i nadal będzie postępować w kierunku wschodnim. Do godzin wieczornych opady nie dotrą do województw wschodnich i południowo-wschodnich, w tym rejonu Karpat, gdzie słabo będzie wiać halny. Nadal najmocniejsze opady występować będą na zachodzie i północy Polski. Po południu ociepli się do 0-1 stopni i śnieg zacznie powoli przechodzić w deszcz ze śniegiem i niewykluczone, że także w sam deszcz. Silniejszy wiatr z południa może przynosić zawieje i zamiecie. Przy dodatniej temperaturze śnieg będzie bardzo mokry i ciężki, dlatego może powodować uszkodzenia linii energetycznych, drzew i budynków. Należy odśnieżać dachy na bieżąco. W nocy z niedzieli na poniedziałek (22/23.02) opady śniegu, miejscami w postaci śnieżyc, spodziewane są już w całym kraju. W poniedziałek (23.02) wraz z odwilżą nadal będzie mocno padać, ale tym razem już przelotnie. Rodzaj opadów będzie zależny od temperatury, a więc głównie będzie to śnieg i deszcz ze śniegiem. Na zachodzie kraju do poniedziałkowego (23.02) poranka spadnie przeważnie od 5 do 20 centymetrów śniegu, a lokalnie do nawet 30 centymetrów. Obfite opady będą powodowały znaczne utrudnienia na drogach, dlatego jeśli nie musimy, to nie wyruszajmy w podróż samochodem. Odwilż będzie postępować w nowym tygodniu, chociaż zdarzą się jeszcze dni z temperaturami ujemnymi."

   https://th.interia.pl/30,geb3fa4483149210/i829259.jpg
  • bogatka1 Re: A mnie się marzy wiosna... 01.03.09, 11:55
   https://wstaw.org/d/525f Pory roku uległy przesunięciu i początek marca to początek wiosny. I to by się sprawdzało z tym, co pisze Małgosia, która na spacerze wypatruje już zwiastunów wiosny. Ale to w DE. Na Śląsku i bardziej na wschód jeszcze jej nie ma, to raczej typowe przedwiośnie, śnieg znika powoli, odkrywają się miejscami chodniki.
  • bogatka1 Od 1 marca meteorologiczna wiosna 02.03.09, 01:56
   https://wstaw.org/d/5329 "Jak wyglądają wiosenne dni w Polsce? 1 marca każdego roku rozpoczyna się meteorologiczna wiosna, dokładnie na 20 dni przed początkiem astronomicznej wiosny. Zanim więc będziemy obserwować pełne przebudzenie się z zimowego snu fauny i flory warto sprawdzić, gdzie wiosna jest najcieplejsza i przychodzi najwcześniej. Według danych NOAA okazuje się, że pod względem temperatury termiczna wiosna najwcześniej rozpoczyna się na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce, przed 25 marca; w pozostałych regionach zachodniej, środkowej i południowej Polski do 30 marca; na północy i wschodzie około 5 kwietnia. Najpóźniej termiczna wiosna rozpoczyna się na wschodnim Pomorzu, Warmii, Mazurach i na Podlasiu, do 10 kwietnia. Na wschodzie Polski termiczna wiosna trwa średnio 30 dni, natomiast na zachodzie o 10 dni dłużej. Wiosennym biegunem zimna jest nie tylko Suwalszczyzna, ale również Bory Tucholskie i Bieszczady. Wszędzie tam średnia temperatura przez 3 miesiące nie przekracza według normy wieloletniej 7 stopni. Najcieplejszymi miejscami wiosną są Ziemia Lubuska, Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Małopolska i Podkarpacie, gdzie średnia temperatura utrzymuje się na poziomie 8,5 stopnia. Wiosna zawsze kojarzy się nam z pogodnym niebem, ale nie wszędzie ta pora roku jest równie słoneczna. Najmniejszą liczbę dni pogodnych wiosną w ostatnich kilkudziesięciu latach notowano na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Pomorzu i Kujawach. Natomiast najpogodniejsza wiosna panuje w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Warto wspomnieć także o pochmurnej stronie wiosny. Najwięcej pochmurnych dni o tej porze roku notuje się na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Górnym Śląsku i na terenach podgórskich. Najmniej pochmurnych dni notuje się z kolei w północnej połowie Polski. Wiosna to okres pierwszych upałów, ale często występują też przymrozki. Najwyższą temperaturę podczas wiosny meteorologicznej zanotowano w Lublinie na Lubelszczyźnie 25 maja 1956 roku - plus 35,7 stopnia. Najniższa temperatura z kolei pojawiła się 1 marca 1963 roku w Rzeszowie na Podkarpaciu - minus 30,9 stopnia." www.twojapogoda.pl
  • bogatka1 Re: A mnie się marzy wiosna... 02.03.09, 19:42
   https://wstaw.org/d/538f Rozumiem, jakie to emocje, kiedy się wraca do kraju choćby tylko na tydzień. Wspomnienia, reisefiber i radość. Pogoda musi być, tym niemniej weź cieplejsze ubranie.
   Kilka lat temu zmarzłam przeraźliwie na przełomie kwietnia i maja. Pojechałam na wesele bez kurtki, bo zapowiadała się ciepła wiosna.
   • del.wa.57 Re: A mnie się marzy wiosna... 02.03.09, 21:02
    Oczywiście,że wezmę kurtkę-na wszelki......
    Tak,bardzo sie cieszę,że jadę do swoich,wprawdzie nie będzie to urlop
    wypoczynkowy,tylko praca,będziemy remontować Mamy mieszkanie,ale żadna praca
    mnie nie przerażasmile
  • bogatka1 Re: A mnie się marzy wiosna... 03.03.09, 01:11
   https://wstaw.org/d/549d

   Skoro już jest ta meteorologiczna, to znalazłam interesujący gotowiec na początek wiosny. Śniegu w Pszczynie dużo ubyło, widać jego chwalebną tendencję do znikania na ament i jutro może chodniki będą już bez śniegu.
    • bogatka1 Re: A mnie się marzy wiosna... 03.03.09, 20:48
     https://wstaw.org/d/5533 Zastanawiałam się właśnie, dlaczego w ten sposób osłania oczy. Właśnie, Delwo, słońce pasuje, bo są ranne zorze. Może też rozleniwienie po śnie. Jej się nie śpieszy, przyjdzie o właściwym czasie, a kiedy już będzie, to przyjmiemy, że normalka, a ona tylko przelotem.
  • bogatka1 Re: A mnie się marzy wiosna... 26.03.09, 03:34
   https://ptaszyniec.blox.pl/resource/Bocian_bialy.jpg

   <<Anna Kamieńska __ Śmieszne >>
   - Jak to jest być człowiekiem? - spytał ptak.
   - Sama nie wiem... być więźniem swojej skóry a sięgać nieskończoności
   być jeńcem drobiny czasu a dotykać wieczności
   być beznadziejnie niepewnym i szaleńcem nadziei
   być igłą szronu i garścią upału
   wdychać powietrze dusić się bez słowa
   płonąć i gniazdo mieć z popiołu
   jeść chleb lecz głodem się nasycać
   umierać bez miłości a kochać przez śmierć
   - To śmieszne - odrzekł ptak wzlatując w przestrzeń lekko.
  • bogatka1 Re: A mnie się marzy wiosna... 14.05.09, 18:16
   Witam Delwuniu po powrocie. Lubię Twoje zdjęcia ze spaceru.
   Ochłodziło się na kilka dni. Nie narzekam na chłodnych ogrodników, bo nie mam działki. W dodatku taka pogoda jest dla mnie akuratna, a żar tropików wolę oglądać w TV.

   https://icons-pe.wunderground.com/data/wximagenew/s/synthman19872003/2034.jpg
  • bogatka1 Re: Rogownica R 18.05.09, 10:00
   Dziękuję Delwuniu za zdjęcia, lubię te klimaty.
   Ten żółto kwitnący krzew wygląda jak forsycja.
   Majowa łąka to całe bogactwo wiosny. Pamiętam, jak trzeba było obrywać płatki kwiatkom do sypania z koszyczka w procesjach kościelnych i zawsze było mi szkoda tych obdartych kwiatków.

   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/Geum_coccineum_a1.jpg/250px-Geum_coccineum_a1.jpg Te i powyżej czerwony kwiatek to Kuklik szkarłatny (Geum coccineum) – gatunek byliny należący do rodziny różowatych, niektórzy nazywają go płomykiem.

   pl.wikipedia.org/wiki/Rogownica_Raciborskiego - to do foto poniżej:
   • del.wa.57 Re: Rogownica R 25.05.09, 20:35
    Mój odwieczny problem,to nazwy kwiatów,kocham wszystkie,ale nie wiem jak się
    nazywają,pamietam przez chwilę,potem ulatuje z pamięcismile

    Czy to nie cudny widok?
    http://i42.tinypic.com/6j3q1k.jpg
    Jak wiosna to i bociany.
    http://i43.tinypic.com/1j88rq.jpg
    • bogatka1 Re: Delwuniu, piękne klimaty... 25.05.09, 21:25
     Ten mur opleciny pnącymi różami, te ciemne wejścia otwarte, ciekawe gdzie prowadzą... Różnnią się kolorem drzwi, jakby to miejsce ktoś niedawno remontował. I żółte kwiaty. Zagadkowy, jakby zaczarowany ogród.
     Bocian urodziwy, w tle kwitnące śliwy, to młodość.
     Twoje wpisy są zawsze interesujące.
     Także nie znam wszystkich kwiatów, więc czasem zaglądam do Wikipedii.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka