Dodaj do ulubionych

Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-)

28.10.10, 14:02
Kochani, mam taką oto prośbę. Otóż staram się przekonać panią "na stołówce" szkolnej, że da się ugotować danie bezmięsne, które dzieci zjedzą z apetytem. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że ma być nie na słodko---pani stosuje zasadę, że skoro już biedulki nie jedzą mięsa, to niech chociaż cukru pojedzą. I tak mamy ryż z owocami i cukrem, racuchy z cukrem, naleśniki z cukrem, knedle z bułeczką i cukrem, makaron z owocami i.... tak, tak, z cukrem! Tylko raz na dwa (!!!) tygodnie jest coś niemięsnego bez cukru (łazanki z kapustą). Postanowiłam działać (nie jestem sama w swoim oburzeniu wink), poszłam porozmawiać, a pani stołówkowa wyzwała mnie na pojedynek big_grin Mam przedstawić pięć dań jarskich, a ona mi powie, dlaczego ich nie da się przygotować wink Dodam jeszcze, że mówimy o szkole podstawowej, w której nie ma kuchni, więc wszystko przyjeżdża w termosach---co jest kolejnym utrudnieniem (a raczej argumentem dla pani, że się nie da tak, jak ja bym chciała). Weźcie też pod uwagę, że w szkole jest sporo rozpuszczonych dzieciaków, które głodujące dzieci mają w poważaniu.

Przyznaję się bez bicia, że na razie sama nad tym nie myślałam, ach, ten brak czasu, ale mam zamiar podjąć wyzwanie i pokazać pani, że mi zależy i nie dam się tak łatwo zagiąć! I bardzo Was proszę, żebyście potraktowali moją prośbę mega-poważnie, bo też uważam, że sprawa jest poważna.
Obserwuj wątek
    • fettinia Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 28.10.10, 14:34
      Oki Kurko-zaraz pomyslesmile
      Tak na szybko to bezmiesne leczo+ryz lub makaron.Do przeniesienia w termosach i niezbyt skomplikowane w przygotowaniu.
      Skoro nalesniki i knedle przyjezdzaja bez uszczerbku to inne dania tez powinnysmile
      1-leczo +ryz lub makaron
      2-makaron+pesto/moje dzieci bardzo lubia-ale moze byc sprzeciw faktbig_grin/
      3-kopytka z sosem np grzybowym
      4-zapiekanka z ziemniakami i przeroznymi warzywami
      5-kotlety z fasoli lub soczewicy-naprawde dobrze zrobione sa pyszne
      6-golabki z kasza gryczana i z sosem
      7-ryz z sosem pieczarkowym+kotlety z jajka
      8-nalesniki z nadzieniem jak do ruskich albo z kasza gryczana z twarogiem
      9-panierowane boczniaki-smakuja prawie jak kotletybig_grin
      10-wszelkie zupy warzywne gotowane na bulionie bez miesa
      zaraz bede myslec dalejsmile
    • pani.serwusowa Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 28.10.10, 14:38
      Zgadzam sie z Toba, ze sprawa jest powazna.

Skoro przywiezienie racuchow w termosach nie jest problemem, to mniemam, ze wszelkie placki warzywne tez nie powinny. Mysle, ze dzieci chetnie zjdalyby cos w rodzaju plackow z utartych warzyw, doprawionych jakimis ziolami, przyprawami i usmazonych jak tradycyjne ziemniaczane. Mozna to zrobic z cukinii, dyni, burakow, kukurydzy. Kotlety ze straczkowych tez nie powinny byc problemem - cos w rodzaju falafel, ale niekoniecznie z ciecierzycy, fasola tez powinna sie sprawdzic. Na jakims blogu (chyba u Liski) widzialam burgery warzywne. Nawet jak je z salata do buly wsadzic, to dzieciaki sie powinny cieszyc.

Poza tym skoro ryz i makaron mozna na slodko, to czemu nie zrobic do nich sosow z warzyw? Grzybowy, lekko cytrynowy z groszkiem i marchewka, czy nawet curry warzywne z nieduza iloscia przypraw - lagodniejsze, moze w stylu korma czy cus.

Jednogarnkowce z warzyw sezonowych? Uduszone w pomidorach z puszki? Cos jak ratatouille, inspirowane tym klasycznym daniem.

Geste, sycace zupy np. z warzywami straczkowymi - na jesien i zime najlepsze.

Krokiety z kapusta, z pieczarkami, z soczewica.

Jakiekolwiek bezmiesne pierogi - masa pomyslow, chyba nie musze pisac?

To co mi do glowy przychodzi, ale zaznaczam, ze na dzieciorach to kompletnie sie nie znam. Sa takie, co zjedza wszystko ze smakiem, sa takie, ze jak tylko uslysza, ze cos jest z warzyw, to zaczynaja wybrzydzac. Wszystkim nie dogodzisz.

Ale popieram Cie mocno i zycze powodzenia w tej batalii. Okrzykne Cie polskim Jamie O, jak cos zmienisz. wink
    • pani.serwusowa Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 28.10.10, 14:48
      A tak w ogole, to mi sie przypomnialo, ze jednym z moich najulubienszych wege obiadow z dziecinstwa to byly gniecione ziemniaki z sosem pieczarkowym i do tego surowka z kiszonej kapusty z marchewka. smile Chyba sobie zrobie w przyszlym tygodniu.

Przypomnialy mi sie jeszcze wege tarty, ale nie wiem jakie oni maja te termosy do transportu, wiec moze ksztal tart moze byc przeszkoda?
    • fettinia Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 28.10.10, 14:58
      i tu
      fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,87537712,87537712.html
      puszka.pl/
      • fettinia Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 28.10.10, 15:01
        i watek o kaszy jaglanej-bez miesa tez sa przepisysmile
        fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,78814465,85669982.html
        • cipcipkurka Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 28.10.10, 16:37
          Dzięki, Dziewczyny, na Was zawsze można liczyć smile
          Innych też poproszę o wsparcie---najchętniej o przykłady z autopsji, co Wasze dzieci lubią jeść. Będę testować na swoich wink
          • fettinia Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 28.10.10, 18:15
            Oprocz tego co wyzej napisalam moje lubia:
            -ziemniaki,jajko i..szpinak-tak tak-znienawidzone jedzenie dziecinstwabig_grin
            -gnocchi z sosem pomidorowym
            -tortellini z ricotta i szpinakiem z jakims sosem
            -lasagne ze szpinakiem lub takie jak z bolognese ale z granulatem sojowym zamiast miesa
            -kasze gryczana z duza iloscia przysmazonej cebuli z kefirem
            -zapiekanke z nalesnikow z ruskim farszem
            -makarony z warzywnymi sosami
            jak sobie przypomne jeszcze to dopiszesmile
    • amelkalexi lasagne z warzywami.... 28.10.10, 17:40
      pychabig_grin
      • a74-7 Re: lasagne z warzywami.... 28.10.10, 19:15
        Zalezy w jakim wieku te dzieci sa smile
        moje dzieci nie dotknely by grzybow ,ba sos grzybowy jest "no no " ,chociaz corka swietnie zbiera grzyby big_grinD
        A kapucha kiszona - tylko pod postacia surowa .
        Warto by chyba zajrzec do kuchni Jamiego smile jakie potrawy proponowal szkolnym dzieciakom
    • nikanik Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 28.10.10, 20:00
      Trzymam za Ciebie kciuki!

proponuję:
      rositto z warzywami;
      makaron z sosem pomidorowym (póki sezon to najlepsze pomidorcy rozsmarzone z czosnkiem);
      gulasz warzywny: ziemniai, pomidory, cukinia, mini marcheweczki, papryka, pieczarki, brokuł, burak +to co sobie pani kucharka wymyśli dodam że wcale nie trzeba tego zaęszczać mąkąbig_grin;
      pomidory nadziewane serami różnymi
      pierogi ze szpinakiem; kapustą (białą i kiszoną to już 2 rodzaje pierogówtongue_out) - i niech mi panie kucharka powie e dzieci nie lubia pierogów!!!smile
      naleśnki ze szpinakiem (szpinak może być złamany różnymi gatunakami białego sera twarogowego); naleśniki z uduszonymi warzywami i posypane żółtym serem i na to ketchup
      typowe danie z baru mlecznegotongue_out-kasza + bukiet warzyw +jajo sadzone

trzymam kciki! daj znać jak poszłowink
    • bene_gesserit Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 28.10.10, 21:34
      Mysmy mieli swieto w przedszkolu, kiedy w piatki zamiast znienawidzonej ryby byly jajka w sosie chrzanowym z tluczonymi ziemniakami. Jedyny obiad, ktory znikal w calosci ze wszystkich talerzy.
      Poza tym:
      - kotlety z jajek ze szczypiorkiem
      - bliny z jakimkolwiek sosem
      - placki ziemniaczane (jw, np z leczo, sosem grzybowym, sosem mysliwskim, serowym, cebulowym itd itd)
      - placki z zielonego groszku lub kukurydzy (z jogurtowymi dipami)
      - warzywne tacos, burritos i quesadille
      - kaszotta (warzywa albo warzywa plus ser, np oscypek), takze kuskus z warzywami, orzechami i rodzynkami
      - frittaty i tarty
      - hamburgery z serem panierowanym albo w wersji light - z duzymi smazonymi kapeluszami pieczarek (plus standardowe hamburgerowe dodatki)
      - bourdainowskie bombay burgers, czyli vada pav
      - samosy (mozna zrobic pieczone, beda mniej tluste)
      - sajgonki z roznymi nadzieniami (na goraco - z pieca, byly na GP i na zimno - ze slupkami swiezych warzyw plus sos z imbiru, sosu sojowego, limonki itd do moczenia)
      - arepas na piec tysiecy sposobow,
      - pan-azjatyckie nudle na piec tysiecy sposobow
      - nadziewane zapiekane warzywa
      - soczewicowe eintopfy (zupa najlatwiejsza)
      - jarskie łazanki
      - postna kapusta (czyli taka z grzybami i sliwkami, wigilijna)
      - pizzetty z baklazana (zamiast ciasta - plaster baklazana, na to pomidor, sos i mozzarella)
      - lazania (np szpinakowa)
      - a jak musi im dawac cos slodkiego, to moze pieczone banany z miodem (plus ryz na mleku np) albo
      - ryz zapiekany z jablkami
      I jeszcze dwa linki:
      kotlety z cukinii z pieca (wersja ang. nizej)
      wege kielbaski warzywne
    • roseanne Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 28.10.10, 22:24
      moja corka uwielbia makaron z sosem pomidorowym, dowolnym, do tego groszek jako wkladka bialkowa
      ziemniaki z sosem grzybowym, surowki
      pierogi oczywiscie
      falafel - skoro mozna mielone z miesa to i mozna z cieciorki (odgrzewa sie tak samo)
      fasola jas nie musi byc z kielbasa smile z cocem cebulowym do ziemniakow - wspomnienie dziecinstwa smile
    • cipcipkurka Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 29.10.10, 10:05
      Dziękuję Wam wszystkim bardzo serdecznie. Niektóre z propozycji będę musiała wyguglować, bo najwyraźniej mam braki w edukacji kuchennej big_grin Wiem, że mam już mnóstwo propozycji, jestem Wam naprawdę wdzięczna, ale gdyby Wasze dzieci coś jeszcze lubiły... wink

Dziś będę na swoich dzieciach testować kotlety jajeczne z tłuczonymi ziemniakami i surówką z selera z rodzynkami. Trzymajcie kciuki big_grin
      • fettinia Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 29.10.10, 10:16
        Bede trzymacsmileKotlety jajeczne- przynajmniej u mnie-zawsze znikaja do ostatniegosmile
        • cipcipkurka Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 30.10.10, 18:25
          No u nas sukces połowiczny, jedno zjadło i nawet mówiło, że smaczne (miało interes wink), drugie nie tknęło. Nie poddaję się wink
          • buka007 Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 30.10.10, 18:43
            łazanki z kapustą i grzybami - moj syn uwielbiał
            • cipcipkurka Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 30.10.10, 20:34
              Łazanki z kapustą są jedynym bezmięsnym niesłodkim daniem w jadłospisie stołówkowym, więc odpada smile
    • marijohanna Re: Kuchnia jarska dla wybrednych bachorów ;-) 31.10.10, 17:50
      ja mam dziekco przedszkolne, ale lukne na ich jadlospis, bo w tygodniu dzieci jedza tylko dwa razy mieso, raz rybe i dwa razy jarskie, ale rzadko na slodko, bo to w DE jest bardzo niepopularne (w sensie politycznymwink
      czesto maja np. proste rzeczy jak makaron z sosem pomidorym zapiekany np. z mozarella i nie znam dziecka, ktore by tego nie lubilo, lasagne ze szipnakiem badz innymi warzywami.
      u nas w mensie tez jest conajmniej jedno danie jarskie i bardzo popularne sa wszelkiego rodzaju "bratlingi", czyli kotlety z kalafiora czy brokul czy innych warzyw, do tego ziemniaki i marchewka na "slodko".

pychabig_grin
      glodna sie zrobilambig_grin

przewozenie nie jest normalnie zadnym problemem, bo tutaj rzadko ktora szkola/przedzskole/szpital gotuje samo a zleca gotowanie gdzoe indziej.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka