Dodaj do ulubionych

zasiłek pielęgnacyjny - wypłata wstecz

31.10.07, 13:25
dostałam dziś takie pytanie, czy ktoś mógłby pomóc i wyjaśnić?:


> Chodzi o zasiłek pielęgnacyjny przyznawany z ustawy o zasiłkach
> rodzinnych - jak starać się o wypłate zasiłku wstecz, tj. od daty
> uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności a nie od daty złożenia
> wniosku???
> Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 23.10.2007r. (sygn. P 28/07)
> stwierdza iż zasiłek pielęgnacyjny spełnia swój cel, gdy jest
> przyznawany od daty wskazanej w orzeczeniu.
> Czy można zatem, po opublikowaniu orzeczenia, składać podania o
wypłatę
> zasiłku również za okres przed złozeniem wniosku?.
> Co z sytuacją gdy orzeczenie o niepełnosprawności jest wydane w
roku
> 1997, a stosowna Ustawa z dnia 28 listopada 2003r.(o świadczeniach
> rodzinnych Dz.U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.).

> p.s. o sprawie pisała "Rzeczpospolita", z dnia 24.10.2007r.
> ("Niepełnosprawny szybciej otrzyma zasiłek")

pozdr.
ewa
Obserwuj wątek
    • guderka Re: zasiłek pielęgnacyjny - wypłata wstecz 31.10.07, 14:06
      Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 23.10.2007r. (sygn. P 28/07)
      > > stwierdza iż zasiłek pielęgnacyjny spełnia swój cel, gdy jest
      > > przyznawany od daty wskazanej w orzeczeniu

      jeśli za datę uznać stwierdzenie że niepełnosprawność datuje się od
      urodzenia a pierwsze orzeczenie zostało np. gdy dziecko miało 2 lata-
      to według mnie powinna nastąpić wypłata...
      tak by było w moim przypadku.hmm
    • fajka7 Re: zasiłek pielęgnacyjny - wypłata wstecz 31.10.07, 18:25
      Chodzi o roznice miedzy data uzyskania orzeczenia, a data zlozenia
      wniosku o zasilek?
      Bo tak rozumiem.
      Nie chodzi o to, ze dziecko jest niepelnosprawne do urodzenia, tylko
      o to, zeby jak sie sklada wniosek o zasilek na podstawie orzeczenia,
      ktore ma sie w rece i ma ono wczesniejsza date np. o miesiac,
      otrzymac zasilek o ten miesiac wstecz, TAK?
      Bo jesli tak, to nic sie nie robi. Po prostu, gdy urzad wyplaca, to
      wyplaca od razu razem z czescia zalegla. Ja tak dostalam w kazdym
      razie jak ostatnio skladalam czyli ponad 2 lata temu.
      Ale czy to dotyczy okresu sprzed obowiazywania przepisow szczerze
      watpie - prawo nie dziala wstecz. Wyraznie tu piszesz, ze data
      startowa jest data uzyskania orzeczenia.
    • gruchotka Re: zasiłek pielęgnacyjny - wypłata wstecz 01.11.07, 11:33
      > Chodzi o zasiłek pielęgnacyjny przyznawany z ustawy o zasiłkach
      > rodzinnych - jak starać się o wypłate zasiłku wstecz, tj. od daty
      > uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności a nie od daty złożenia
      > wniosku???

      Do stycznia 2006, jeżeli orzeczenie było kontynuowane, to zasiłek
      wypłacano wstecz, ale nie dłużej niż 1 miesiąc. 14 stycznia 2006
      nastąpiła zmiana w ustawie o świadczeniach rodzinnych i dodano zapis
      w art. 24. - ust. 3a "prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od
      niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca
      następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności
      poprzedniego orzeczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w
      którym osoba złożyła wniosek o kontynuację świadczenia rodzinnego."
      Ta zmiana wprowadziła wiele zamieszania, bo jak wiadomo na odebranie
      orzeczenia czeka sie do 14 dni. Stąd ten wniosek do TK.

      Zaskarżony jest art. 24 ust.2. "Prawo do świadczeń rodzinnych ustala
      się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo
      wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego."

      I wyrok TK stanowi:
      "prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w
      którym wpłynął wniosek, jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 69
      Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej."

      www.trybunal.gov.pl/Rozprawy/2007/Dz_Ustaw/p_28s07.htm
      Czyli, orzeczenie wydano w dniu np. 30.09. po ustawowych 14 dniach
      (posiedzenie Komisji odbyło się 16.09. i taką datę ma orzeczenie,
      a wniosek w MOPS złożono 01.10. to zasiłek wypłacany jest od
      października, wypłata za wrzesień "przepada".

      Moja koleżanka (jej dziecko) miała taką sytuację, orzeczenie Komisja
      była 19.01. orzeczenie wydano 01.02.06, a wniosek w MOPS złożyła
      03.02.06 i niestety mimo odwołań, "przepadły" jej świadczenia za
      styczeń. Teraz mogłaby się odwoływać, ale wyjechała z rodziną do
      Wielkiej Brytanii i "wypisała" się z MOPS.

      > Co z sytuacją gdy orzeczenie o niepełnosprawności jest wydane w
      > roku 1997

      A to chodzi o dziecko? Przed 01.01.2002 zasiłek pielęgnacyjny na
      dziecko wypłacano na podstawie zaświadczenia wystawionego przez
      pediatrę, nie było Komisji i nie trzeba było czekać 14 dni na
      wydanie orzeczenia. Zaświadczenie przedkładało się u pracodawcy lub
      w ZUS i obowiązywała zasada, miesiąc wstecz.
      Za bardzo nie zrozumiałam, ktoś ma orzeczenie od 1997 roku i przez
      10 lat nie złożył wniosku o wypłatę?! To nawet po tym wyroku TK, jak
      złoży wniosek, to zasiłek będzie wypłacony za miesiąc wstecz, a nie
      za okres 10 lat wstecz.
      • gruchotka Re: Dziewczyny - dzięki! 02.11.07, 18:35
        ewamonika1 napisała:

        > na razie niewiele rozumiem, ale to nic wink

        A ja do końca nie zrozumiałam problemu, który przedstawiłaś. Zasiłku
        pielęgnacyjnego nie można wypłacić wstecz dłużej niż ponad miesiąc.
        I ten zapis dotyczy osób, które po 01.2006 uzyskały orzeczenie o
        niepełnosprawności w miesiacu np. styczniu, a wniosek w MOPS złożyły
        w lutym i za styczeń nie dostały wypłaty swiadczeń.
        Jak masz pytania i chcesz napisz na priv.
        • ewamonika1 Re: Dziewczyny - dzięki! 02.11.07, 22:24
          gruchotka napisała:

          > ewamonika1 napisała:
          >
          > > na razie niewiele rozumiem, ale to nic wink
          >
          > A ja do końca nie zrozumiałam problemu, który przedstawiłaś.

          Gruchotko,
          ja tego problemu też nie zrozumiałam, dostałam takie pytanie mailem,
          stąd moja prośba o pomoc tutaj.

          e.
          • melidere Re: Dziewczyny - dzięki! 07.08.08, 13:20
            Kochane Mamy, nie jestem wprawdzie mamą dziecka niepełnosprawnego,
            ale pracuję w Powiatowym Zespole ds Orzekania o Niepełnosprawności.
            Zespoły wprawdzie nie zajmują się wypłatą zasiłków pielęgnacyjnych,
            ale podpowiem ZAWSZE jak składacie wniosek o orzeczenie żądajcie
            zaświadczenia, że wniosek wpłynął i z tym zaświadczeniem do
            instytucji, która zasiłek wypłaca. Dotyczy to osób, które składają
            wniosek o kontynuację zasiłku. Na podstawie takiego zaświadczenia,
            zasiłek jest wyrównywany wstecz bodajże do 2 miseięcy.
            pozdrawiam
    • dominik.h3 Re: zasiłek pielęgnacyjny - wypłata wstecz 31.10.15, 12:37
      wiem że temat już jest stary ale mam nietypowe do niego pytanie siostra dostała ten zasiłek w lutym i nie doniosła tego papieru do MOPSU przez co jej nie wypłacali tego zasiłku i dopiero się dzisiaj skapłem jest koniec pażdziernika w poniedziałek idę z nią do mopsu i moje pytanie jest takie czy wypłacą jej ten zasiłek od dnia kiedy jej przyznali czy od kiedy doniesiemy ten papier do mopsu czyli w poniedziałek ? dzięki za info
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka