Dodaj do ulubionych

GW dostrzega antypolskość nacjonalistów ze Swobody

12.12.11, 09:32
Czyżby powiew zmian w spojrzeniu GW na nacjonalistów z Ukrainy?

NOP nawiązał współpracę z ukraińską partią Swoboda oskarżaną o antypolskie wystąpienia. Według Nigdy Więcej Swoboda ma korzenie neofaszystowskie. Od początku lat 90. do 2004 r. nosiła kojarzącą się z narodowym socjalizmem nazwę Socjal-Narodowa Partia Ukrainy. Jej symbol przypominał "wilczy hak", popularny wśród neonazistów znak Pancernej Dywizji SS Das Reich. Partia identyfikuje się z najbardziej radykalnymi tradycjami ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego, szczególnym kultem otaczając pamięć o antypolskich akcjach OUN-UPA i oddziałach Waffen-SS Galizien.

Nikt z NOP nie chce komentować współpracy z partią Swoboda. - To jest nasza sprawa, z kim się spotykamy - usłyszeliśmy tylko.

Inicjatywa NOP zadziwia prawicowych polityków. - Przedstawiciele partii Swoboda głoszą na Ukrainie poglądy, które można przyrównać do faszystowskich. Gloryfikują oddziały, które w czasie II wojny światowej pod wodzą Bandery mordowały Polaków podczas rzezi wołyńskiej - mówi Mirosław Gilarski, do niedawna wiceszef klubu PiS w krakowskiej radzie miasta, obecnie w Solidarnej Polsce. Gilarski latem protestował przeciwko wizycie przedstawicieli partii Swoboda w Krakowie.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka