Dodaj do ulubionych

Ambasada Ukrainy zignorowała zaproszenie

23.05.15, 17:59
Polska: uroczystości ku czci sprawiedliwych Ukraińców z Wołynia. Ambasada Ukrainy zignorowała zaproszenie
22 maja w Żarach w województwie lubuskiem odbyły się uroczystości upamiętniające Ukraińców ratujących Polaków przed śmiercią z rąk UPA. Mimo wystosowanego zaproszenia nie pojawił się nikt z ambasady Ukrainy.
Inspiracją do upamiętnienia sprawiedliwych Ukraińców była dla mnie i mojego brata, opowieść naszej babci Antoniny, która wraz ze swoim dwuletnim synkiem Stasiem, a naszym ojcem, cudem uniknęła śmierci z rąk UPA. Przeżyła dzięki starszemu Ukraińcowi, który ostrzegł ją przed nadchodzącymi nacjonalistami i mordem – powiedział w trakcie uroczystości Krzysztof Kopociński, dr n. med. 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach i jeden z pomysłodawców upamiętnienia sprawiedliwych Ukraińców.

Wśród Ukraińców znaleźli się ludzie, którzy potrafili zachować człowieczeństwo, narażając własne życie. Dzisiejszą uroczystością pragniemy oddać hołd pomordowanym i zaapelować do współczesnych władz Ukrainy o zaprzestanie haniebnego procederu heroizacji ukraińskich zbrodniarzy wojennych - dodał.

Odprawiono Mszę świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez UPA. Następnie zostałą odsłonięta tablica upamiętniająca przedstawicieli narodu ukraińskiego, którzy ratowali Polaków przed śmiercią z rąk banderowców.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu, wojska, młodzieży, towarzystw kresowych. Reprezentowani były także środowiska żydowskie, przybył również przedstawiciel państwa rosyjskiego w randze wicekonsula. Ambasada Ukrainy zignorowała zaproszenie. Odczytano również list od księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w imieniu mniejszości ormiańskiej.

Dzisiejsza uroczystość to znak pamięci i hołd dla zamordowanych przez banderowców, i dla sprawiedliwych Ukraińców, którzy ratowali Polaków w imię lojalności i wiary – powiedziała Małgorzata Gośniowska–Kola, prezes stowarzyszenia Huta Pieniacka ze Wschowy.

Po uroczystościach w Muzeum Kresowym odbyła się dyskusja pt. „Różne aspekty ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów”.

www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/polska-uroczystosci-ku-czci-sprawiedliwych-ukraincow-z-wolynia-ambasada-ukrainy-zignorowala-zaproszenie-video-foto
Zapewne na Ukrainie ci, którzy ratowali polskich sąsiadów, do dzisiaj uważani są za zdrajców.
Obserwuj wątek
  • liberum_veto Ambasador Ukrainy w PL: Musimy rozmawiać o Wołyniu 24.07.15, 20:22
   Ambasador Ukrainy w Polsce: Musimy rozmawiać o Wołyniu
   Opublikowano: Sobota, 18 lipca 2015

   Polacy i Ukraińcy muszą zacząć rozmawiać o Wołyniu i to jak najszybciej – uważa ukraiński ambasador w Polsce Andrij Deszczyca.
   www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ambasador-ukrainy-w-polsce-musimy-rozmawiac-o-wolyniu
   Zdaniem dyplomaty najlepszą drogą do pojednania jest przyjęcie formuły "przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Najważniejsze to nie dać się skłócić – przekonuje Deszczyca.

   – Musimy pamiętać o tym, że wojna między nami nie służy ani Polsce, ani Ukrainie. Im szybciej tę kwestię rozwiążemy i stanie się ona tylko częścią naszej trudnej historii, tym lepiej dla obu narodów. W przeciwnym wypadku będzie wciąż wykorzystywana przez siły polityczne, czy stronę trzecią, by rozpalić ogień między Ukrainą a Polską. Powinniśmy prowadzić otwarty, pozbawiany emocji dialog, wykorzystać dobry przykład pojednania polsko-niemieckiego, czy polsko-żydowskiego oraz formułę "przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Uważam, że musimy być otwarci i szczerzy wobec siebie. Trzeba uszanować pamięć wszystkich ofiar i ukarać tych, którzy doprowadzili do tragedii. Ukraińcy i Polacy, jako chrześcijanie powinni pamiętać o tym, co się wydarzyło i nie pozwolić żebyśmy zostali znowu skłóceni – powiedział dyplomata w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

   PAP/KRESY.PL
   Video
   youtu.be/uYb8PtAw3CE
  • liberum_veto Ukraiński ambasador zapalił znicze na Skwerze Woły 04.11.15, 00:04
   Ukraiński ambasador zapalił znicze na Skwerze Wołyńskim. Ks. Isakowicz-Zaleski: Pojednanie tylko na prawdzie
   Opublikowano: Poniedziałek, 02 listopada 2015

   Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca zapalił 1 listopada znicz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary OUN-UPA. "Stracone niewinne losy na Wołyniu wzywają nie do zemsty, a chrześcijańskiego przebaczenia i pojednania" - komunikuje na Twitterze ukraińska ambasada, której odpowiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

   Ambasada zamieściła na Twitterze zdjęcie ukraińskiego ambasadora, który zapalił znicze na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu, gdzie znajduje się pomnik ofiar OUN-UPA. Sprawę skomentował ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który zwrócił uwagę, że ukraińskie władze nie mówią prawdy o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów, a wręcz gloryfikują tych ostatnich.

   Twitter.com / Kresy.pl
   www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukrainski-ambasador-zapalil-znicze-na-skwerze-wolynskim-ks-isakowicz-zaleski-pojednanie-tylko-na-prawdzie
  • liberum_veto Ambasada Ukrainy oburzona emisją filmu w TVN 23.02.16, 11:08
   Ukraińska ambasada oburzona wyemitowaniem w TVN filmu dokumentalnego Ukraina – Maski rewolucji
   Opublikowano: Niedziela, 21 lutego 2016

   Ambasada Ukrainy w Polsce jest rozczarowana emisją filmu dokumentalnego. Twierdzi, że to brak szacunku wobec milionów Ukraińców.

   Na facebookowym profilu ambasady Ukrainy w Polsce znajdujemy oświadczenie dotyczące wyemitowanego w TVN filmu dokumentalnego "Ukraina – Maski rewolucji." Według Ukraińców jest to nieprzyjazny gest i brak szacunku wobec Ukraińców
   - "Ambasada Ukrainy w Polsce jest rozczarowana nieprzyjaznym gestem polskiej telewizji TVN24, która zademonstrowała dziś brak szacunku wobec milionów Ukraińców, emitując na swojej antenie fałszywy i zmanipulowany film Paula Moreiry „Ukraina. Maski rewolucji". Najbardziej boli ten fakt, że polski kanał telewizyjny „zadedykował” ten film drugiej rocznicy Rewolucji Godności."

   Film ma rzekomo wprowadzać w błąd, a Ukraińcy na Majdanie powstrzymywali imperialne apetyty agresora rosyjskiego - "Chcielibyśmy zaapelować do wszystkich widzów kanału TVN24, których ten film wprowadza w błąd. Dwa lata temu Ukraińcy na Majdanie znaleźli się pod ostrzałem, broniąc wartości europejskich, honoru i godności narodu, prawa do wyboru swojej europejskiej przyszłości. Dziś nadal oddają swoje życie, aby umocnić niepodległość Ukrainy i powstrzymać imperialne apetyty agresora rosyjskiego, które zagrażają demokratycznemu światu, w tym Polsce."

   Ukraińcy oczekują wyjaśnień. Zadają również pytanie dlaczego wyemitowano akurat ten film dokumentalny. Uważają, że istnieją lepsze i bardziej obiektywne - "Od redakcji TVN24 oczekujemy wyjaśnień, dlaczego spośród wielu istniejących obiektywnych filmów o wydarzeniach na Majdanie został wybrany właśnie ten fałszywy produkt propagandy prorosyjskiej, który znieważa pamięć Bohaterów Rewolucji Godności. Na przyszłość apelujemy także o większą czujność i niesprzyjanie siłom, które działają nie tylko przeciwko europejskiej Ukrainie, ale także przeciwko Polsce oraz przyjaznym stosunkom polsko-ukraińskim."

   Facebook / Kresy.pl
   www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ukrainska-ambasada-oburzona-wyemitowaniem-w-tvn-filmu-dokumentalnego-ukraina-maski-rewolucji-
   Oświadczenie ambasady Ukrainy
   poland.mfa.gov.ua/pl/press-center/news/44965-zajava-posolystva-ukrajini-v-respublici-polyshha-shhodo-pokazu-polysykim-telekanalom-tvn24-manipulyativnogo-filymu-polya-morejri-ukrajina-maski-revolyuciji
   Film "Ukraina. Maski rewolucji"
   youtu.be/uRJZrSENsbY
    • liberum_veto Re: Ambasada Ukrainy oburzona emisją filmu w TVN 23.02.16, 19:37
     Należy jednak docenić, że ambasada Ukrainy nie zażądała od TVN odwołania emisji filmu, jak to niedawno miało przecież miejsce we Francji... Prawda w oczy kole...
     isakowicz.pl/w-canal-film-o-neonazistach-na-ukrainie-czy-tvp-tez-bedzie-miala-odwage/
     Ambasada Ukrainy we Francji zażądała od kanału telewizyjnego Canal + zrezygnowania z transmisji 1 lutego filmu dokumentalnego o Majdanie.

     Odpowiednie oświadczenie zamieszczono na stronie ambasady na Facebooku.

     Władze kanału telewizyjnego Canal + nie zgodziły się na zastosowanie takiej cenzury prewencyjnej i film został wyemitowany w zaplanowanym dwa tygodnie wcześniej terminie.
  • liberum_veto Amb UA: Polacy również dopuścili się ludobójstwa 26.08.16, 08:41
   Ukraiński ambasador w Polsce: Polacy również dopuścili się ludobójstwa Ukraińców
   Opublikowano: Piątek, 22 lipca 2016

   Na decyzję polskiego parlamentu w sprawie uznania wydarzeń wołyńskich z lat 1943-1945 za ludobójstwo będzie odpowiedź ukraińskich polityków i parlamentarzystów, którzy słusznie będą dowodzić, że doszło również do ludobójstwa Ukraińców ze strony Polaków. Dlatego czeka nas okres wzajemnych oskarżeń i deklaracji - napisał na Facebooku Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

   W reakcji na przyjęcie przez polski parlament uchwały ws. oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1943-1945 ambasador Urkainy w Polsce, Andrij Deszczyca zamieścił post na swoim profilu facebookowym, w którym nie kryje ozczarowania decyzją polskich parlamentarzystów. Twierdzi on także, że w odpowiedzi na działania polskiego parlamentu, "ukraińscy politycy słusznie będą udowadniać, że doszło do ludobójstwa Ukraińców ze strony Polaków". Poniżej publikujemy pełną treść postu.

   "Kilka moich przemyśleń bezpośrednio po przyjęciu przez polski Sejm uchwały o ludobójstwie Polaków na Wołyniu.

   Jest mi nadzwyczajnie przykro z powodu tego, że część polskich polityków, głosujących za uchwałą w sprawie uczczenia ofiar Wołynia, nie wzięła w rachubę niejednokrotnych apeli i propozycji strony ukraińskiej w sprawie wspólnej oceny naszej wspólnej historii.

   Szkoda, że górę wzięła jednostronna, polityczna ocena zdarzeń, a nie fachowe, międzynarodowe, czy chociażby ukraińsko-polskie badania oraz adekwatne prawne wnioski z tego, co stało się.

   Naturalnie, na decyzję polskiego parlamentu w sprawie uznania wydarzeń wołyńskich z lat 1943-1945 za ludobójstwo będzie odpowiedź ukraińskich polityków i parlamentarzystów, którzy słusznie będą dowodzić, że doszło również do ludobójstwa Ukraińców ze strony Polaków. Dlatego czeka nas okres wzajemnych oskarżeń i deklaracji. I daj nam Boże wszystkim mądrość, żeby to ograniczyło się wyłącznie do obszaru politycznej debaty.

   Nie ma wątpliwości, że sami powinniśmy odpowiednio ocenić własną historię i osądzić te działania, oraz te wojskowe pododdziały, które odpowiedzialne są za zbrodnię na ludności cywilnej. Tym samym sprawiedliwie wykluczymy ich z ogólnego, heroicznego procesu walki o niezależność i państwowość Ukrainy. I w naszym interesie jest zrobić to jak najszybciej.

   Jednak tym, co najbardziej jest dziś potrzebne ofiarom, tak Polakom, jak i Ukraińcom, to chrześcijańskie uczczenie i pamięć. I godny naśladowania krok w tym kierunku, uczynił niedawno w Warszawie Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, złożywszy wieniec na pomniku i skłoniwszy głowę przed pomordowanymi Polakami na Wołyniu. Takich kroków potrzeba nam znacznie więcej z obu stron.

   I na takich właśnie gestach, wzajemnych przebaczeniach i wspólnych działaniach powinniśmy budować nasze stosunki oraz iść dalej.

   Strategicznie istotna formuła wzajemnej ważności niepodległości Ukrainy i Polski, tak dla każdego z państw, jak i dla stabilności i bezpieczeństwa regionu, już niejednokrotnie dowiodła swojej prawdziwości. Dzisiaj naszym obowiązkiem jest udowodnić przyszłym pokoleniom Ukraińców i Polaków, jak również społeczności światowej, że jesteśmy ponad próby podzielenia nas, oraz że jesteśmy na tyle silni duchem, żeby zachować pokój, jedność, wzajemny szacunek oraz solidarność między naszymi narodami".

   Kresy.pl/facebook.com
   www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ukrainski-ambasador-w-polsce-to-polacy-dopuscili-sie-ludobojstwa-ukraincow
   • 99venus Re: Amb UA: Polacy również dopuścili się ludobójs 26.08.16, 09:57
    Otóż panie ambasadorze ludobójstwa dopuścili się ukraińscy nacjonaliści,zbrodniarze z UPA.Ale skoro tak gorliwie pan broni wszystkich Ukraińsców to znaczy,że dla pana wszyscy Ukraińcy są nacjonalistami i mordercami/
    Polacu dokonali odwetu za zbrodnie ukraińskich bandytów.Ubolewam,że ten odwet był tak nieproporcjonalny do dokonanego ludobójstwa.I niech pan wreszcie przestanie kłamać.
    • liberum_veto Musimy jasno odpowiedzieć na uchwałę Sejmu o ludob 27.08.16, 13:14
     Ambasador Ukrainy: Musimy jasno odpowiedzieć na uchwałę Sejmu o ludobójstwie
     Opublikowano: Wtorek, 23 sierpnia 2016

     Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca stwierdził, że Ukraina powinna jasno zdefiniować swoje stanowisko wobec przyjęcia przez Sejm uchwały o ludobójstwie na Wołyniu.

     To niefortunne, że Sejm przyjął tą uchwałę samodzielnie pomimo tego, że były propozycje by przyjąć wspólną uchwałę z Ukrainą. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że polscy politycy przyznają, że uchwała skierowana była do polskiego społeczeństwa – powiedział Deszczyca w czasie rozmowy z dziennikarzami na spotkaniu ambasadorów w Kijowie.

     Ambasador powiedział także, że Ukraina powinna oficjalnie odpowiedzieć na przyjętą przez Polskę uchwałę i Najwyższa Rada powinna w tej sprawie wydać oświadczenie. Dodał także, że nie powinno ono prowadzić do eskalacji napięć w temacie Wołynia.

     Deszczyca zaznaczył, że Polska i Ukraina to nie tylko sąsiedzi ale i partnerzy i oba państwa powinny prowadzić dialog. Jednakże jego zdaniem obie strony mają takie same prawo czcić swoich bohaterów i dlatego Ukraina musi zająć jasne stanowisko w tej sprawie.

     Eurointegration.com.ua/KRESY.PL
     www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Fambasador-ukrainy-musimy-zdecydowanie-odpowiedziec-na-uchwale-sejmu-o-ludobojstwie
  • anglik_z_kolomyi uchwała ws. ludobójstwa i "Wołyń" wywołują niesmak 01.12.16, 21:07
   Ambasador Ukrainy: uchwała ws. ludobójstwa i film "Wołyń" wywołują niesmak
   Opublikowano: Środa, 30 listopada 2016

   Według Andrija Deszczycy uchwała Sejmu i Senatu w sprawie uznania zbrodni na Wołyniu za ludobójstwo są jednostronną deklaracją polityczną, na którą z godnością odpowiedziała Rada Najwyższa Ukrainy.

   Ambasador wypowiedział się dzisiaj w Kijowie za pośrednictwem łącza wideo. W piątek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odwiedzi Polskę. Deszczyca stwierdził: "Decyzję polskiego parlamentu o uznaniu tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943-44 za ludobójstwo można kwalifikować jako jednostronną deklarację polityczną." Według niego ukraińscy parlamentarzyści kilkukrotnie zwracali się do Polaków z apelem o przyjęcie wspólnego dokumentu, zawierającego ocenę wydarzeń z czasów drugiej wojny światowej. Jak dodał: "w tych wydarzeniach ginęli nie tylko Polacy, ale i Ukraińcy, Żydzi, Czesi, którzy tam mieszkali. Niestety, polscy parlamentarzyści uznali, że wystarczą im informacje Instytutu Pamięci Narodowej Polski i podjęli taką decyzję. Ta decyzja, jak i zresztą film "Wołyń", wprowadza w nasze stosunki pewien niesmak, bo trochę niezrozumiałe jest, dlaczego w sytuacji, w której znajduje się obecnie Ukraina – tym bardziej, że te wydarzenia nie są do końca zbadane – jednostronnie podejmowane są takie kroki, skoro zaangażowane w to były dwie strony."

   Deszczyca z zadowoleniem stwierdził, że ukraińscy deputowani wyrazili Polakom godną odpowiedź przyjmując uchwałę, która jest o wiele bardziej wyważona, znacząca, a jej podstawą jest strategiczna wizja (wzajemnych relacji – PAP).

   Ambasador przypomniał o przyjęciu "Deklaracji pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy". Według niego przyjęcie deklaracji oznacza, że nie zważając na to, że każda ze stron ma inne spojrzenie na wspólną historię, w tym na to, co stało się na Wołyniu, możemy znajdować grunt dla dyskusji, rozmowy i podejmowania wspólnych decyzji.

   kresy.pl / onet.pl
   www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ambasador-ukrainy-uchwala-ws-ludobojstwa-i-film-wolyn-wywoluja-niesmak
   • 99venus Re: uchwała ws. ludobójstwa i "Wołyń" wywołują ni 02.12.16, 11:59
    "w tych wydarzeniach ginęli nie tylko Polacy, ale i Ukraińcy, Żydzi, Czesi, którzy tam mieszkali."
    powiedział ambasador Ukrainy,który wzbudza swoim wystąpieniem(nie pierwszym) i osobą nie tylko niesmak ale i obrzydzenie.
    Mówiąc to co mówił nie dodał tylko,że Polaków,Ukraińców(nielicznych),Żydów i Czechów mordowali ukraińscy nacjonalisci,bandyciu z upa,dzisiejsio bohaterowie narodowi Ukrainy.A mógł skorzystać z okazji i pomilczeć.Z takiej okazji nie skorzystał również niejaki Hrycak,podobno przyjaciel Polski krytykując Polskę za podnoszenie tematu ludobójstwa na Kresach i odmowę rozgrzeszenia Ukraińców za tę zbrodnie.
    Jak długo jeszcze będziemy się z tym upadłym państwem pieprzyli?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka