Dodaj do ulubionych

zainaugurowano obchody 75. rocznicy UPA

11.02.17, 14:37
Ukraina: w Kijowie zainaugurowano obchody 75. rocznicy UPA i wielką „kampanię informacyjną”
Opublikowano: Środa, 08 lutego 2017

Grupa ukraińskich historyków z negacjonistą wołyńskim Wołodymyrem Wiatrowyczem, szefem ukraińskiego IPN, na czele zainaugurowała dziś podczas konferencji prasowej w siedzibie znanej ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform obchody 75. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

Data nawiązuje do wydarzenia z lutego 1943 roku, gdy sotnia UPA pod dowództwem 35-letniego Hryhorija Perehinjaka zaatakowała nazistowski garnizon miasteczka Włodzimierzec na Wołyniu, co ukraińscy historycy uznają za „pierwszy bój UPA”. Jednak 9 lutego sotnia ta dokonała mordu polskich mieszkańców Parośli I na Wołyniu, zabijając ponad 155 osób, w tym kobiety, dzieci i niewolęta. Była to pierwsza masowa zbrodnia na ludności polskiej dokonana przez UPA. Sam Perehinjak został przed II wojną światową skazany za zamordowanie sołtysa-Polaka. Wyrok odsiadywał wraz ze Stepanem Banderą i był pod jego silnym wpływem.

- Dlatego w tych dniach to właśnie anty-nazistowski front UPA znalazł się w centrum uwagi Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej – czytamy na portalu „Historyczna Prawda”. Hasło kampanii informacyjnej nt. rocznicy, zainaugurowanej przez ukraiński IPN, brzmi: „Odpowiedź niepokonanego narodu".

Wołodymyr Wiatrowycz otwierając konferencję podkreślił, że UPA była fenomenem i armią podziemną, „która walczyła z totalitaryzmem najdłużej w Europie”. Szef UIPN mówił, że przez UPA przeszło ponad sto tysięcy osób, zaś za członkostwo w tej „armii” (jak nazywa UPA Wiatrowycz) lub jej wspieranie, sowieci represjonowali ponad pół miliona ludzi. Odpowiadając na pytanie ze strony polskich dziennikarzy Wiatrowycz powiedział, że akcja ma dotyczyć również walk z Polakami na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W spotkaniu uczestniczyli również: Dyrektor Oddziałowego Archiwum Państwowego SBU Andrij Kohut; Dziekan Wydziału Historii Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. T. Szewczenki i członek Rady Naukowej Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego Iwan Patryliak; Szef Państwowej Agencji Ukrainy ds Filmu Pyłyp Illienko i przewodniczący Rady Naukowej Narodowego Uniwersytetu „Kijowsko-Mohylańska Akademia” Serhij Kwit.

W trakcie całego 2017 roku „zaplanowano udostępnianie informacji o głównych frontach walki UPA - anty-nazistowskim i antykomunistycznym”. Tych tematów mają dotyczyć wystawy i międzynarodowa konferencja naukowa. Ponadto, UIPN uczestniczy w przygotowaniu nowego projektu ustawy o rehabilitacji ofiar represji politycznych, a Państwowa Agencja Ukrainy ds. Filmu planuje przeprowadzić specjalny festiwal filmowy.
www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraina-w-kijowie-zainaugurowano-obchody-75-rocznicy-upa-i-wielka-kampanie-informacyjna-
Obserwuj wątek
    • anglik_z_kolomyi prof. Rudling kwestionuje dane nt. walk UPA z Niem 12.02.17, 11:14
      Historyk kwestionuje dane nt. walk UPA z Niemcami, które propaguje ukraiński IPN
      Opublikowano: Sobota, 11 lutego 2017

      Prof. Per Rudling, znany szwedzki historyk, zajmujący się m.in. historią OUN-UPA kwestionuje wiarygodność danych nt. walk UPA z Niemcami, które w ramach obchodów 75. rocznicy powstania UPA podaje i propaguje ukraiński IPN. Samą akcję nazywa „kampanią propagandową”.

      Znany szwedzki badacz Per Rudling, zajmujący się m.in. historią OUN-UPA napisał w sieci, że „w związku z obecną kampanią propagandową”, uruchomioną przez Ukraiński IPN, Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego [prywatna placówka założona m.in. przez szefa UIPN Wołodymyra Wiatrowycza, finansowana m.in. przez dawnych członków OUN-UPA i SS Galizien – red.], Ukraińskie Kryzysowe Centrum Medialne, dziekan Wydziału Historii na Uniwersytecie im. Szewczenki, Iwan Patryliak publicznie przytoczył następujące dane:

      - Według najbardziej kompletnych w narodowej historiografii szacunków współczesnego ukraińskiego badacza O. Denyszczuka, UPA i zbrojne oddziały OUN(b) w latach 1942 - 1944 przeprowadziły 2526 akcji antyniemieckich, w których zginęło 12 427 Niemców i ich sojuszników, 2047 – zostało rannych, a 2 448 wzięto do niewoli. Powstańcy stracili w walce z niemieckimi okupantami 2251 zabitych towarzyszy broni, 475 - rannych, 536 – wziętych do niewoli.

      Rudling zaznacza, że dosłownie te same informacje pojawiły się w książce Patryliaka „Peremoha abo smert': Ukrajins'kyj wyzwol'nyj ruch u 1939-1960 rr.” („Zwycięstwo albo śmierć: ukraiński ruch wyzwoleńczy w latach 1939-1960”), wydanej w 2012 roku przez Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego, na str. 292.

      - W książce Patryliaka z 2012 r. nie ma przypisów i nie wydaje się, aby zostały zweryfikowane. Jego niezwykłe twierdzenie, że chronicznie niedostatecznie wyposażone [oddziały] OUN(b)-UPA zabiły 12 427 niemieckich okupantów, przy własnych stratach wynoszących 2 251 osób, jest bardzo mało prawdopodobne – zaznacza badacz. Zwraca również uwagę na bardzo wątpliwą wiarygodność źródła podanych informacji:

      - Źródłem Patryliaka odnośnie tych liczb jest wydana w 2008 roku dwutomowa, opublikowana przez samego autora, książka Ołeksandra Denyszczuka, terapeuty z obwodu rówieńskiego. Nie tylko Denyszczukowi brakuje edukacji historycznej. Książka była sponsorowana przez szefa „Swobody” Ołeha Tiahnyboka. Najpoważniej w świecie, przywoływane liczby nie są potwierdzone przez niemieckie archiwalia.

      Rudling zwrócił się również do członków internetowego forum zrzeszającego historyków zajmujących się historią Ukrainy, czy natrafili na jakieś dokumenty dotyczące starć UPA z siłami niemieckimi.

      Patryliak, znany propagator OUN-UPA, wcześniej porównał mordowanie Polaków przez Ukraińców na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej do walki z kolonializmem. - Czy wyrzucenie Portugalczyków z Mozambiku to było ludobójstwo? – pytał historyk.
      www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/historyk-kwestionuje-dane-nt-walk-upa-z-niemcami-ktore-propaguje-ukrainski-ipn
    • adam81w Re: zainaugurowano obchody 75. rocznicy UPA 16.02.17, 23:23
      Ohyda
    • anglik_z_kolomyi Radni obwodu lwowskiego chcą obchodów centralnych 09.03.17, 20:17
      Ukraina: Radni obwodu lwowskiego chcą, aby obchody 75. rocznicy utworzenia UPA odbyły się na poziomie centralnym
      Opublikowano: Czwartek, 09 marca 2017

      Rada obwodu lwowskiego zwróciła się z prośbą do prezydenta, rządu i parlamentu Ukrainy o to, aby obchody 75 rocznicy utworzenia Ukraińskiej Armii Powstańczej odbyły się na szczeblu państwowym.

      Rada obwodu lwowskiego zwróciła się z prośbą do prezydenta, rządu i parlamentu Ukrainy o to, aby obchody 75 rocznicy utworzenia Ukraińskiej Armii Powstańczej odbyły się na szczeblu państwowym.

      Stosowną uchwałę przyjęto na sesji rady we wtorek, 7 marca – informuje serwis ZIK.ua Podkreślono w niej, że 14 października tego roku przypada rocznica utworzenia Ukraińskiej Armii Powstańczej.

      - Dziś znowu jesteśmy świadkami informacyjnego ataku na pamięć Ukraińskiej Armii Powstańczej i ukraińskiego ruchu wyzwoleńczego. Wrogowie Ukrainy rozumieją to, że walka UPA to jeden z filarów ukraińskiej niepodległości (i dlatego) chcą go zniszczyć w świadomości naszych obywateli – czytamy w apelu radnych.

      Radni wzywają także do tego, aby dzień utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii był nadal świętem państwowym na Ukrainie.

      kresy.pl/ zik.ua
      www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraina-radni-obwodu-lwowskiego-chca-aby-obchody-75-rocznicy-utworzenia-upa-odbyly-sie-na-poziomie-centralnym
    • anglik_z_kolomyi 2017 rokiem UPA w obwodzie iwanofrankowskim 17.03.17, 19:57
      Rok 2017 ogłoszony rokiem UPA w obwodzie iwanofrankowskim na Ukrainie
      Opublikowano: Czwartek, 16 marca 2017

      Rok 2017 będzie rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii - tak 10 marca postanowiła iwanofrankowska rada obwodowa.

      Radni rady obwodowej zalecili urzędnikom obwodu, przewodniczącym rad rejonowych oraz kierownikom lokalnej administracji podjęcie odpowiednich przygotowań i przeprowadzenie imprez poświęconych Rokowi UPA.

      Przypominamy, że w tym roku przypada 75. rocznica formalnego powstania organizacji odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W sprawie tej złożono też dwa projekty uchwał w ukraińskim parlamencie, dotyczące upamiętnienia rocznicy powstania UPA na poziomie państwowym. Jeden projekt złożył członek frakcji Front Ludowy, Ołeh Medynec, a drugi - grupa deputowanych z Bloku Petra Poroszenki, Batkiwszczyny, której szefową jest Julia Tymoszenko, a także Frontu Ludowego. Oba projekty zarejestrowano 18 listopada 2016 r.

      W grudniu 2016 roku szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski w wywiadzie dla tygodnika „Wprost” zapowiedział, że gdyby 75. rocznica powstania UPA była obchodzona na Ukrainie na poziomie państwowym, Polska może wyciągnąć względem Ukrainy konsekwencje dyplomatyczne:

      - Gdyby tak się stało, to może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie. Mam nadzieję, że w Kijowie mają tego świadomość, bo przesłanie z Polski było bardzo jasne – powiedział Waszczykowski.

      zbruc.eu / ivano-frankivsk.svoboda.org.ua / kresy.pl
      www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/rok-2017-ogloszony-rokiem-upa-w-obwodzie-iwanofrankowskim-na-ukrainie
    • anglik_z_kolomyi Rok 2017 rokiem UPA na Wołyniu 13.04.17, 20:28
      Wołyńska Rada Obwodowa, na wniosek deputowanych neobanderowskiej Swobody ogłosiła rok 2017 rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii. W uchwale podjęto również kwestię uhonorowania „ofiar polskiej represyjnej operacji Wisła”.

      Projekt uchwały w tej sprawie wniosła w radzie frakcja Swobody. Jak informuje powiązany z nią portal vgolos.com.ua, w głosowaniu poparło ją 46 z 53 deputowanych.

      Zgodnie z uchwałą, wołyńska obwodowa administracja państwowa ma opracować plan obchodów 75. rocznicy utworzenia UPA. W ramach tego, na szereg działań mają zostać przeznaczone środki finansowe. Chodzi m.in. o uporządkowanie pomników i tablic pamiątkowych ku czci członków UPA i odsłonięcie nowych, naprawę dróg dostępu i oznakowania prowadzących do „miejsc chwały bojowej UPA” oraz comiesięczny dodatek do emerytur dla weteranów UPA mieszkających na Wołyniu w wysokości 200 hrywien. Weterani mają też mieć zapewniony dostęp do leczenia i rehabilitacji w dwóch sanatoriach.

      Wśród innych działań, na które mają zostać przeznaczone publiczne pieniądze, wymieniono też zbieranie relacji i dokumentów dotyczących UPA celem ich wydania w formie naukowej oraz popularno-naukowej. Dotyczy to to też prac artystycznych i książek „naświetlających działalność i walkę UPA”, a także wystaw.

      Ponadto, na miejscu uznawanym za to, w którym powołano UPA (obecnie kompleks historyczny „Wowczak. Wołyńska sicz”) z okazji rocznicy mają odbywać się imprezy młodzieżowe, kulturalne, a także „narodowo-patriotyczne”. Wskazano też na potrzebę uczczenia 110. rocznicy urodzin dowódcy UPA, Romana Szuchewycza.

      W uchwale podjęto również kwestię uhonorowania „ofiar polskiej represyjnej operacji Wisła” ze wskazaniem na 28 kwietnia, a także Ukraińców wywiezionych przez sowietów na Syberię i Daleki Wschód ZSRR.

      Wołyńscy radni zaapelowali również do władz Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki ws. zorganizowania międzynarodowej konferencji naukowej dotyczącej działalności i walk UPA, a także uczczenia 70. rocznicy przymusowej deportacji Ukraińców, m.in. w ramach operacji Wisła.

      Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa na Ukrainie w ostatnim czasie. W końcu grudnia informowaliśmy, że na Lwowszczyźnie władze samorządowe (obwodowe) chcą, by rok 2017 został ogłoszony rokiem UPA, by uczcić 75. rocznicę powstania tej zbrodniczej formacji. Analogiczne propozycje uchwał ws. uczczenia tej rocznicy na poziomie państwowym zgłoszono w ukraińskim parlamencie.

      W marcu odpowiednią uchwałę podjęli już ukraińscy deputowani obwodu iwanofrakiwskiego, gdzie obecny rok już ogłoszono rokiem UPA.

      Przypomnijmy, że w grudniu 2016 roku szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski w wywiadzie dla tygodnika „Wprost” zapowiedział, że gdyby 75. rocznica powstania UPA była obchodzona na Ukrainie na poziomie państwowym, Polska może wyciągnąć względem Ukrainy konsekwencje dyplomatyczne:

      – Gdyby tak się stało, to może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie. Mam nadzieję, że w Kijowie mają tego świadomość, bo przesłanie z Polski było bardzo jasne – powiedział Waszczykowski.

      vgolos.com.ua / Kresy.pl
      nowe.kresy.pl/wydarzenia/ukraina-2017-rokiem-upa-wolyniu/
    • anglik_z_kolomyi we Lwowie ogłoszono 2017 rokiem UPA 11.05.17, 22:37
      Lwowska rada obwodowa ogłosiła rok 2017 rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii i jej dowódcy Romana Szuchewycza oraz zażądała od polskich władz odbudowania nielegalnego pomnika tej zbrodniczej organizacji w Hruszowicach.

      Podczas dzisiejszego posiedzenia lwowska rada obwodowa (odpowiednik polskiego sejmiku samorządowego) ogłosiła rok 2017 rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii i Romana Szuchewycza. Radni chcą w ten sposób uczcić 75. rocznicę powstania UPA i 110. rocznicę urodzin jej dowódcy. Rada zobowiązała administrację obwodu do przygotowania programu obchodów obu rocznic.

      Także dzisiaj lwowska rada obwodowa przyjęła stanowisko odnośnie rozbiórki pomnika UPA w Hruszowicach w gminie Stubno na Podkarpaciu. Radni nazwali ją „antyukraińską prowokacją”, która „poraża swoimi okolicznościami”. Zwrócono uwagę na fakt, że rozbiórka odbyła się dwa dni przed rozpoczęciem obchodów 70. rocznicy akcji Wisła.

      W swoim stanowisku radni zestawili fakty niszczenia upamiętnień UPA w Polsce z przypadkiem wysadzenia pomnika polskich ofiar SS-Galizien i UPA w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim. Podkreślono, że pomnik w Hucie Pieniackiej został „w pełni odnowiony” w ciągu miesiąca.

      Radni napisali w swoim oświadczeniu, że wymagają od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy „wzięcia pod osobistą kontrolę” reakcji polskich władz na „incydent” w Hruszowicach, zwrócenia się do nich z „żądaniem przeprowadzenia należytego dochodzenia” oraz traktowania tej sprawy jako „priorytetowej dla zapewnienia spokoju społecznego w kraju”.

      Rada obwodu poparła rekomendację ukraińskiego IPN odnośnie wstrzymania wydawania stronie polskiej pozwoleń na stawianie nowych oraz odnawianie istniejących znaków pamięci na Ukrainie.

      Wzywamy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, marszałka województwa podkarpackiego, wojewodę podkarpackiego, starostę powiatu przemyskiego do podjęcia natychmiastowych kroków niezbędnych do odnowienia pomnika żołnierzy UPA w Hruszowicach k. Przemyśla, tak jak zrobiła strona ukraińska po prowokacyjnym podpaleniu [sic!] pomnika Polaków w Hucie Pieniackiej – napisano w apelu.

      Apel rady wysłano do marszałka województwa podkarpackiego, wojewody podkarpackiego, starosty powiatu przemyskiego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

      Przypomnijmy, że akcja rozbiórki nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach w dniu 26. kwietnia br., była zgodna z prawem, co potwierdziły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz polski Instytut Pamięci Narodowej. Dopełniono określonych procedur, m.in. uzyskano zgodę wójta gminy Stubno.

      Wcześniej rok 2017 ogłoszono rokiem UPA w obwodach wołyńskim i iwanofrankiwskim.

      Ukraińska Powstańcza Armia wraz z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

      Kresy.pl / oblrada.lviv.ua
      kresy.pl/wydarzenia/we-lwowie-ogloszono-2017-rokiem-upa-i-wezwano-polske-do-odbudowy-pomnika-w-hruszowicach/
    • 99venus Re: zainaugurowano obchody 75. rocznicy UPA 12.05.17, 08:46
      Jak długo jeszcze ukraińska bezczelność,gloryfikowanie ludobójców,mordowanie bezbronnej ludnośći cywilnej nazywanie walka będzie tolerowane przez polskie władze?
      kresy.pl/wydarzenia/we-lwowie-ogloszono-2017-rokiem-upa-i-wezwano-polske-do-odbudowy-pomnika-w-hruszowicach/
      Ukraiński nacjonalizm wiecznie żywy-niczego się nie nauczyli niczego nie zrozumieli..
    • scholkaket Re: zainaugurowano obchody 75. rocznicy UPA 26.07.17, 09:23
      dddd
      • adria231 Pomnik UPA 27.05.18, 15:44
        zniszczono

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka