Dodaj do ulubionych

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP w Lublinie

22.04.17, 11:03
Minister kultury i dziedzictwa narodowego przychylił się do pomysłu otwarcia w Lublinie muzeum poświęconego ziemiom kresowym.

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, minister kultury i dziedzictwa narodowego przychylił się do pomysłu lubelskiego środowiska akademickiego i tamtejszych organizacji społecznych odnośnie otwarcia w Lublinie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Rozważaną lokalizacją muzeum jest Pałac Lubomirskich, obecnie należący do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia zamierza wystawić ten budynek na sprzedaż.

Ideą muzeum jest upamiętnianie, badania i popularyzacja dorobku pokoleń Polaków zamieszkujących, pośród innych narodów, ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej – napisało ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego w komunikacie cytowanym przez GW.

Według wicemarszałka województwa lubelskiego Krzysztofa Grabczuka, muzeum mogłoby być wspólnym projektem ministerstwa, województwa i miasta Lublina. Data powstania muzeum nie jest jeszcze znana.

Gazeta Wyborcza zacytowała opinie dwóch naukowców, którzy obawiają się, że muzeum może przedstawiać historię Kresów wyłącznie z polskiej perspektywy.

Grzegorz Kuprianowicz, prezes Towarzystwa Ukraińskiego powiedział, że „od przyjętych założeń zależy, czy Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP stanie się miejscem prezentowania sielankowego obrazu dawnych polskich Kresów, czy też ważną placówką muzealną przedstawiającą losy i kulturę tych ziem w całej ich złożoności i różnorodności, nieunikającą także tematów trudnych”.

Według GW, prof. Walenty Baluk z UMCS nie chce, by muzeum pokazywało „wyłącznie polską rację stanu”. Przestrzegł przed upolitycznieniem przesłania muzeum i zaapelował, aby historia nie służyła „do umocnienia wpływów Polski w Europie Środkowo-Wschodniej”. Według niego koncepcja muzeum powinna być konsultowana z szerokim gronem ekspertów.

Jak informowaliśmy wcześniej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło wsparcia dla inicjatywy powstania Muzeum Kresów w Brzegu. Decyzję tłumaczono planami wsparcia dla lokalizacji Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie.

Kresy.pl / Gazeta Wyborcza
kresy.pl/wydarzenia/muzeum-ziem-wschodnich-dawnej-rp-w-lublinie-ekspert-gw-niech-nie-pokazuje-wylacznie-polskiej-racji-stanu/
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka