Dodaj do ulubionych

Nadchodzi kinec roku. Będzie pełny ZUS?

09.11.06, 18:55
Jakoś tak cicho się zrobiło na forum. A ustawa o objęciu rencistów pełną
składką na ZUS jest tylko odroczona. Czyli wyrok w zawieszeniu. Ktoś wie jak
wyglądają (czy wogóle nie wyglądają) prace w parlamencie na temat najbardziej
istotny dla każdego inwalidy prowadzącego działalność gospodarczą? Czy już
likwidować czy jeszcze trochę poczekać?
Obserwuj wątek
    • annuszka_gangrena Re: Nadchodzi kinec roku. Będzie pełny ZUS? 09.11.06, 20:56
      Ja o tym cały czas pamiętam, cały czas jestem w kontakcie z pewnym biurem
      poselskim, którego szef wywalczył dla nas odroczenie pełnego ZUS. Dzwoniłam tam
      tydzień temu, zapewniono mnie, że robi się coś w tej sprawie. Albo będzie
      nowelizacja ustawy, albo poseł TC i inni wystąpią o przedłużenie odroczenia
      pełnego ZUS, o ile nie zdążą sensownie znowelizować ustawy do końca roku. Pan,
      z którym ostatnio rozmawiałam skierował mnie na strony sejmowe-prace sejmu,
      abym mogła sie zorientować, że prace trwają. Albo zadzwonić do nich po 12
      listopada. Zapewnił mnie, że wszystko będzie dobrze. Oby.
      kopałam w tych stronach sejmowych i kopałam, niestety mnóstwo tego jest, nie
      mam wprawy w wyszukiwaniu ustaw, projektów, itd. Może Ty, mwirku spróbujesz?
      Strony sejmu są znacznie bardziej skomplikowane, niż forum :)
      A po 12-tym i tak zadzwonię do posła.
    • mwirek Re: Nadchodzi koniec roku. Będzie pełny ZUS? 10.11.06, 15:24
      Przypomnę jeszcze odpowiedź jaką dostałem z Kancelarii Senatu dnia 8 sierpnia
      2005 roku na interesujący nas temat:

KANCELARIA SENATU
      Biuro INFORMACJI i DOKUMENTACJI
      Dział Informacji PubliczneJ i edukacji

BID/DIPE-132-25840/05 AO

Szanowny Panie!

Dział Informacji Publicznej i Edukacji Biura Informacji i Dokumentacji
      potwierdza niniejszym otrzymanie Pańskiego e-listu z 16 lipca br., przesłanego
      na stronę internetową Kancelarii Senatu. List ten natychmiast przekazaliśmy do
      Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia, która między 12 a 22 lipca 2005 r.
      pracowała nad przyjętą przez Sejm ustawą o zmianie ustawy o emeryturach i
      rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń
      społecznych. Do Senatu i poszczególnych senatorów wpłynęło więcej listów o
      podobnej treści. Pańską korespondencję zwrócono nam w dniu wczorajszym z
      poleceniem udzielenia odpowiedzi.
      Jesteśmy zobowiązani poinformować Pana, że sprawa obciążenia składkami na
      ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób pobierających rentę z tytułu
      niezdolności do pracy i prowadzących jednocześnie pozarolniczą działalność
      gospodarczą nie była przedmiotem głębszych rozważań ani na posiedzeniach
      komisji, ani na plenarnym posiedzeniu Senatu.
      Senat nie wniósł żadnych poprawek do interesującej Pana ustawy. Prezydent
      podpisał ją w dniu 15 sierpnia br. Krytykowany przez Pana przepis wejdzie w
      życie pierwszego dnia dziewiątego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia
      (a więc prawdopodobnie dnia 1 maja 2006 r.)
      ul. Wiejska 6, 00-902 Warszawa, tel. 694-15-12, fax 694-10-58
        • annuszka_gangrena Re: Nadchodzi koniec roku. Będzie pełny ZUS? 13.11.06, 18:05
          W biurze posła TC uzyskałam dzisiaj informacje, iż trwają prace nad nowelizacją
          owej "sławetnej" ustawy podpisanej przez Kwaśniewskiego. Ta ustawa ma znieść
          obowiązek płacenia pełnego ZUS-u przez rencistów prowadzących DG, pozostanie
          jak dotąd składka zdrowotna. (Która swoją drogą jest coraz wyższa!). Jeśli
          przed Nowym Rokiem nie skończą się prace nad ustawą, memorandum będzie
          przedłużone na kolejny okres. Zapewniono mnie, że jest to jedna z
          najważniejszych spraw, nad którą pracują. Oby.
          Czy nikt więcej się tym nie interesuje?! Tylko ja to śledzę, pilnuję, dzwonię,
          itd.
          A niepelnosprawni.info gdzie są?
            • annuszka_gangrena Re: Nadchodzi koniec roku. Będzie pełny ZUS? 22.11.06, 16:37
              Mwirku, oni śpią dalej. Żadnego zainteresowania, pytania, popierania. Zero
              informacji. W końcu od czego niepełnosprawni.info są? Przychodzą od godziny do
              godziny, "są w pracy", na koniec miesiaca biorą pensję. W końcu to ja dzwonię
              ze swojego prywatnego telefonu, ponoszę koszty, itd. A wsparcia ze strony
              instytucji do tego powołanej nie ma. Smutne.
              Swoja drogą mam nadzieję, że jest tak, jak powiedziano mi w biurze posła, za
              parę dni zadzwonię znowu.
                • niepelnosprawni.info Re: Nadchodzi koniec roku. Będzie pełny ZUS? 23.11.06, 14:14
                  1. spełniamy na tym forum role ekspertów. W miarę naszych możliwości
                  udzielamy odpowiedzi na kierowane pytania z zakresu praw osób
                  niepełnosprawnych. W ostatnim czasie rzeczywiście zmniejszyliśmy ilość
                  udzielanych na tym forum odpowiedzi. Wynika to z ilości napływających do nas
                  pytań, ale też z tego, że na tym forum pojawiły się osoby które posiadają duża
                  wiedze i udzielają bardzo dobrych odpowiedzi na stawiane pytania.
                  2. spełniamy także rolę informacyjne – informacje o planowanych zmianach w
                  prawie w omawianej kwestii ukazywały się na portalu www.niepelnosprawni.info
                  Właśnie rola informacyjna a nie interwencyjna jest naszym głównym zadaniem.
                  3. z radością słyszę, że niektórzy z Państwa „wzięli sprawy w swoje ręce”
                  i samodzielnie gnębią swoich posłów. Może wreszcie skończy się działanie w
                  stylu „my mamy problem, więc wy go załatwcie” – uważam zresztą, że działania
                  bezpośrednio zainteresowanych są zawsze skuteczniejsze.
                  4. Co do działań Integracji to przypominam że nie wszystko robi się za
                  pomocą marszów i strajków – część działań na rzecz zmiany prawa polega też na
                  rozmowach z posłami, senatorami i urzędnikami.
                  5. co do godzin pracy to teoretycznie pracuję w godzinach 9-17 ale
                  proponuje zobaczyć w jakich godzinach udzielam odpowiedzi na tym forum. Można
                  się zdziwić.
                  • bystra2000 Re: Nadchodzi koniec roku. Będzie pełny ZUS? 23.11.06, 14:48
                    zadziwia mnie tylko jeden fakt;skoro istnieje
                    tak duzo instytucji,organizacji ,rzecznikow d/s niepełnosprawnych
                    to dlaczego jest tak żle? nie zadziwia Pani(Pana) taka ilość zapytań?
                    mam wrażenie i chyba się nie mylę,że wiele''stołków''stworzono fikcyjnie!!!!!
                    urzędnicy są aroganccy,niekompetentni i traktują chorych jak zło konieczne.
                    w pojedynkę człowiek niewiele może zdziałać.
                    Ten post poniżej nie był przytykiem personalnym .Ktoś się niecierpliwi więc chciałam pomóc.ja też się niecierpliwiłam.
                    miłego popołudnia życzę.
                    • niepelnosprawni.info Re: Nadchodzi koniec roku. Będzie pełny ZUS? 23.11.06, 15:04
                      Ależ ja nie traktuje tego jako przytyku.
                      Dlaczego jest wiele pytań w sprawie niepełnosprawności nie podejmuje się
                      odpowiedzieć – wiem, że w tamtym roku wraz ze swoim zespołem odpowiedzieliśmy
                      na 9600 pytań. Często czuje się jakbym powstrzymywał lawinę – bez względu na to
                      na ile pytań odpowiem pojawiają się nowe.
                      • mwirek Kto utrzymuje niepełnosprawni.info? 24.11.06, 16:36
                        Generalnie osoby w Polsce powołane do podejmowania decyzji (sejm, rząd itp.)
                        chcą, szczególnie przy okazji jakichś dni np. osoby niepełnosprawnej wykazać
                        jak dużo robią, jak niepełnosprawny ma dobrze, jak wielkie są dotacje na różne
                        programy i tego typu banialuki. Przykro to pisać, ale w czasach komuny
                        faktycznie pomoc była rzeczywista skierowana bezpośrednio dla inwalidów (np.
                        przydział na samochód za grosze, pół stawki ubezpieczenia po uwzględnieniu
                        wszystkich ulg, co kwartał pieniążki do domu jako dotacja do paliwa, zwolnienie
                        z podatku lokalowego za garaż, przydział opon w razie potrzeby, specjalne
                        stypendium na studiach - to fragmnenty które akurat mnie interesowały). A co
                        mamy obecnie? Fikcja pomocy. Te marne pieniądze są marnotrawione w pozornych
                        pseudo akcjach, akcjach które nic nie dają poza nabiciem kabzy osób określonego
                        autoramentu. Wystarczyło by kilka decyzji żeby inwalidom żyło się lżej, żeby
                        wyszli na świat. I to bez żadnej łaski typu: "my wam dajemy". Np. samochód, czy
                        komputer dla inwalidy sprzedany bez podatków. Społeczeństwo na nas nie zarobi,
                        ale i nam nic nie da. Sami sobie kupimy, tylko taniej. Pożyczki nie
                        oprocentowane przyznawane kiedyś przez PFRON na samochód garstce osób to w
                        rzeczywistości było źródło potężnego zarobku dla skarbu państwa. Bowiem podatki
                        ulokowane w motoryzacji są tak duże, że znacznie przewyższają koszty takiej z
                        łaski przyznanej pożyczki.
                        Można by powiedzieć - proszę popatrzeć jak wygląda pomoc dla ON w innych
                        państwach Unii (np. w Anglii osobie niedowidzącej przynoszone są z apteki
                        bezpłatne lekarstwa), ale komu to powiedzieć?
                        Jeżeli rola niepełnosprawni.info ogranicza się do informacji to można by się
                        zastanowić o co tu chodzi. Czy możecie państwo napisać kto, jaka instytucja was
                        utrzymuje? Bo chyba nie gazeta. A jakoś nie mogę znaleźć tego na portalu.
                        Informacja jest ważną sprawą. Jednak w przypadku ogromnego, od lat bałaganu w
                        Polsce najważniejsze by było występowanie w imieniu niepełnosprawnych przez
                        wskazywanie pożądanego kierunku zmian i wytykanie błędów w ustawodawstwie i
                        życiu, czyli rola czynna. A nie jedynie bierna jaką państwo reprezentujecie.
                        • bystra2000 Re: Kto utrzymuje niepełnosprawni.info? 24.11.06, 17:03
                          Mwirku,przeczytałes dokładnie mój post?
                          podzielam w nim Twoją opinię o traktowaniu inwalidów.
                          Niejasne przepisy,brak jakiejkolwiek koordynacji między instytucjami powołanymi
                          do działania na rzecz niepełnospr.piętrzenie trudności,to bolączki chorych
                          ludzi. I te ''pierdzistołki''przejadające 90% dotacji i subwencji.Zgroza.
                          • annuszka_gangrena Re: Kto utrzymuje niepełnosprawni.info? 24.11.06, 20:28
                            Owszem, odwiedziłam przed chwilą stronę niepelnosprawni.info. Propozycja jest
                            taka, aby rencistom prowadzącym DG składki na ubezpieczenie społeczne
                            refundował PFRON. Pod warunkiem, że wcześniej rencista opłaci je sam w
                            terminie, potem może starać się o refundację. To do licha, jak będzie to
                            wyglądało technicznie? Najpierw trzeba wyjąć kasę z pustawej kieszeni, potem
                            Bóg wie ile czekać na jej zwrot z PFRON-u? Wszyscy wiemy, jak pracują
                            istytucje. Poza tym będzie wiecznie dodatkowa robota dla jednych i drugich:
                            wpłata składek, pismo do PFRON+dowód wpłaty, czekanie, przysyłanie przez PFRON?
                            B. uciążliwe i kosztowne. Koszty opłat pocztowych, bankowych, koszty przelewów,
                            czas... Chyba, że ja czegoś nie rozumiem. Może niepelnosprawni.info ruszą się,
                            sprawdzą, jak to faktycznie ma być, a jeśli głupio, to może by też
                            pointerweniowali?
                            • dobrakobieta3 Re: Kto utrzymuje niepełnosprawni.info? 25.11.06, 17:43
                              Do annuszki_gangrena, bystrej, mwirka i podobnych czytaczy...

Ludzie - o co wam chodzi z tymi pretensjami akurat do niepelnosprawni.info???
                              Nie jestem ich fanką, ale przynajmniej wiem, dlaczego, skąd się wzięli, kto tam
                              pracuje i co robi. Natomiast wy nie zadaliście sobie - co wyraźnie wyłazi w
                              ostatnich postach - aby to sprawdzić a odsądzacie człowieka-eksperta od czci i
                              wiary. To nie jest instytucja rządowa, ale POZArządowa - fakty, w duuuużej
                              mierze finansowana przez PFRONy i inne, ale nie są oni uwiązani na pasku
                              (przynajmniej wprost) do nikogo. Dlaczego żądacie akurat od nich aktywności i
                              skuteczności a sami tylko wyrzekacie na forum? Nie róbcie, jak przeciętny
                              Polaczek, "halo" z tego, że zadzwonicie raz czy drugi gdziekolwiek we własnej
                              sprawie, bo to oczywiste i tak ma być!!!

Fakt - uważam, że "Integracja" i jej poboczności nie wykorzystują swojego
                              potencjału, budowanego przez ostatnich parę lat. Ale uważam, że przyczyny tego
                              stanu rzeczy są wyjątkowo personalne i wynikają ze strachu przed
                              niepoprawnością polityczną - lub braku rozeznania tematu i umiejętności
                              wyliczenia ryzyka... To odrębny temat. Natomiast to nie jest dobry adresat
                              waszych pretensji - każde z was może założyć stowarzyszenie lub przyłączyć się
                              do już istniejącego i robić, co trzeba.
                              Koniec. Kropka.
                              • annuszka_gangrena Re: Kto utrzymuje niepełnosprawni.info? 25.11.06, 23:54
                                Tylko wyrzekacie?? Chyba po to jest forum, aby dzielić się opiniami, a i
                                powyrzekać, kiedy jest to zasadne! Raz czy dwa zadzwonilam, dobre sobie.
                                Dzwoniłam wiele razy z prywatnego telefonu. Bardzoej stać na to choćby takich
                                niepełnosprawnych, niż biedną rencistkę.
                                Oprócz tego pisałam jeszcze przed czerwcem do sejmu, do Min. Pracy, do
                                Prezydenta, do Premiera, do Rzecznika Praw Obywatelskich, pisałam i
                                wydzwaniałam do wielu dziennikarzy chcąc ich zainteresować tą sprawą.
                                Nieskromnie uważam, że dużo mojej zasługi jest w tym, iż doszło do jakiego
                                takiego (póki co) załatwienia problemu. Gdyby tacy niepełnosprawni.info
                                zechcieli (a powinni moim zdaniem) wykorzystać ten potencjał... ale to już
                                odrębny temat dobrakobieto.
                                Powracam do tematu poruszonego w moim poprzednim poście: jak ma technicznie
                                wyglądać finansowanie składek na ubezpieczenie społeczne przez PFRON? Bo to, co
                                doczytałam, kupy sie nie trzyma i angażuje dodatkowe pieniądże ze wszystkich
                                stron. Nie mogę nigdzie znaleźć pełnej informacji, o ile już takowa istnieje.
                                Może teraz niepełnosprawni.info zechcą się wykazać i pomóc w tym??
                            • annuszka_gangrena Re: Kto utrzymuje niepełnosprawni.info? 27.11.06, 16:54
                              Dzwoniłam dzisiaj po raz bodaj 50-ty do biura poselskiego, rozmawiałam m. in. z
                              panem posłem. Tak, dobrakobieto, tak. Wiem, że dzwonią inni renciści prowadzący
                              DG, natomiast nie było mowy o niepełnosprawnych.info czy innych organizacjach
                              zajmujących sie problemami osób niepełnosprawnych. Może teraz się włączą?
                              Skutecznie, rzecz jasna. Czas najwyższy.
                              Czego się dowiedziałam:
                              1. Sprawa dofinansowania rencistom prowadzącym DG składek ZUS przez PFRON nie
                              jest przesądzona, to dopiero projekt. Ponieważ:
                              a)niektórzy osiagają tak wysokie dochody, że refundacja składek byłaby w ich
                              przypadku bezzasadna;
                              b)niewydolna technicznie i kosztowna operacja: wyjmowanie dodatkowej kasy przez
                              PFRON, wyjmowanie kasy z osobistej kieszeni przez niepełnosprawnego
                              przedsiebiorcę, przelew do ZUS, pismo do PFRON, czekanie na zwrot, sytuacje
                              typu "pieniądze na ten okres się skończyły", przelwe kasy przez PFRON
                              rencistom, koszty przelewu i tak miesiac w miesiąc. Nie tylko ja dostrzegłam
                              absurdy tego projektu;
                              c)są tacy, co to by rencistom wszystko pozabierali, no bo jak to, na pewno
                              to "lewi" renciści i jeszcze mają śmiałość jakąś działalność prowadzić? "tacy"
                              b. się sprzeciwiają rozwiązaniom korzystnym dla rencistów. Prace nad
                              nowelizacją ustawy utknęły, ale trwają.
                              Tak, że jeszcze wciąz nic naprawdę nie wiadomo. Za tydzień-dwa mam się
                              dowiedzieć. Co na pewno zrobię.
                              Apeluję do innych o aktywność, apeluję do tych wszystkich pożal się Boze
                              organizacji od spraw ON, aby się też ruszyły, potrzebne jest nam konkretne
                              wsparcie.
                          • mwirek Re: Kto utrzymuje niepełnosprawni.info? 27.11.06, 17:34
                            Czy Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji to jest stowarzyszenie powołane kilka
                            lat temu za inspiracją rządu? Bo ja takie odnoszę wrażenie. Dotychczas w
                            mediach były przedstawiane same plusy faktu istnienia Stowarzyszenia. Mnie się
                            wydaje, że jest to zamknięcie ust inwaldom i tylko internet temu w pewnym
                            stopniu zapobiega. Każdej ekipie rządzącej zależy na przedstawianiu swojego
                            wizerunku w sposób pozytywny. Elementem tego jest jak zwykle wyjątkowa dbałość
                            o osoby niepełnosprawne. Stowarzyszenie dobitnie pracuje w tym kierunku. Nie ma
                            tu słów krytyki durnego prawa i totalnego bałaganu, nie ma choćby najmniejszej,
                            minimalnej formy niezgody na proponowane projekty, ale co naważniejsze - nie ma
                            konstruktywnych propozycji ustanowienia prawa dobrego dla osób
                            niepełnosprawnych.
                            W tym sensie uważam działalność Stowarzyszenia za szkodliwą. Taka spolegliwość
                            wobec ekip rządzących stowarzyszenia które jest jednym z głównych, jeśli nie
                            głównym stowarzyszeniem mającym działać dla osób niepełnosprawnych, które chce
                            być ustami osób niepełnosprawnych dobitnie pokazuje hipokryzję jaka w naszym
                            kraju panuje.
                            • annuszka_gangrena Mwirku! 27.11.06, 17:48
                              Podpisuję się pod Twoim postem.
                              Ale róbmy coś, błagam. Koniec roku tuż, tuż, sprawa niby na dobrej drodze, lecz
                              nie wiadomo, jak się skończy. U nas nic do końca nigdy nie wiadomo, wszystko
                              jest nieprzewidywalne! Czuję znowu ten obłędny strach i mam poczucie
                              niezawinionej krzywdy, jak przed czerwcem.
    • mwirek Tekst w Onet na w/w temat 28.11.06, 20:21
      biznes.onet.pl/5,1374869,prasa.html
      Nie sądziłem, że prawo w Polsce jest aż tak pokręcone. Teraz to już nawet nie
      wiem, czy jestem niepełnosprawny (posiadając określoną grupę inwalidzką z
      ograniczeniami w wykonywaniu pracy), czy tylko rencistą nie niepełnosprawnym.
      Chyba tylko osoby posiadające sieczkę w głowie zamiast mózgu mogą coś takiego
      wymyśleć.
      Oto tekst:
      Wyższe składki dla rencistów z firmą
      (Gazeta Prawna/28.11.2006, godz. 05:00)

Od 1 stycznia renciści prowadzący firmy będą płacić pełne składki na
      ubezpieczenie społeczne. Tylko niepełnosprawni posiadający firmy otrzymają
      zwrot składek z PFRON. Możliwe jest przesunięcie obowiązujących rozwiązań
      jeszcze o kilka miesięcy w 2007 roku.
      Renciści przedsiębiorcy obawiają się, że ich obciążenia na ZUS mogą wzrosnąć
      czterokrotnie. Rząd zapowiedział przygotowanie gotowego projektu nowelizacji
      ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do końca sierpnia tego roku.
      Planowano m.in. zróżnicować składki na ubezpieczenie społeczne rencistom
      prowadzącym działalność gospodarczą w zależności od uzyskiwanego dochodu. Do
      tej pory do Sejmu nie wpłynął jednak żaden dokument.

- W grudniu zaproponujemy wydłużenie okresu obowiązywania dotychczasowych zasad
      opłacania składek przez rencistów przedsiębiorców jeszcze o kilka miesięcy.
      Chcemy mieć czas na znalezienie najlepszego rozwiązania - powiedział GP poseł
      Tadeusz Cymański, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Polityki
      Społecznej.

Przesunięcie terminu

Od 1 czerwca tego roku renciści dodatkowo prowadzący działalność gospodarczą
      mieli płacić pełne składaki na ubezpieczenie społeczne. To wywołało ich
      oburzenie. Dlatego w maju tego roku Sejm przeprowadził ekspresową nowelizację
      ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dzięki niej termin opłacania składek
      według nowych zasad przez rencistów przesunięto do 1 stycznia 2007 r.

- Podniesienie od nowego roku czterokrotnie obciążeń na ZUS tej grupy osób,
      która dorabia do niskich rent nie dlatego, że chce się wzbogacić, ale traktuje
      to jako jedyny sposób na przeżycie, jest skandalem - mówi Elżbieta Arciszewska,
      prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów przypomina, że rząd
      obiecał zróżnicować wysokość stawek na ZUS w zależności od dochodu
      przedsiębiorcy.

- W wielu przypadkach wysokość obowiązkowych składek przekracza bowiem dochody
      osiągane przez taką firmę - dodaje Elżbieta Arciszewska.

Zamiast nowego projektu ustawy określającego zasady opłacania składek przez
      rencistów pojawiła się rządowa autopoprawka do projektu ustawy o zmianie ustawy
      o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
      oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która będzie kosztować budżet państwa
      142 mln zł.

Ulga dla niepełnosprawnych

Rząd proponuje, aby osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą
      obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe były refundowane
      przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Refundacja nie
      będzie mogła przekraczać podstawy wymiaru wynoszącej 60 proc. przeciętnego
      miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Takie prawo będą mieć rolnicy
      i osoby ubezpieczone w ZUS. Jeżeli wnioskodawca ma zobowiązania wobec Funduszu
      przekraczające ogółem kwotę 100 złotych, wówczas otrzyma decyzję o wstrzymaniu
      refundacji składek na ubezpieczenia społeczne do czasu uregulowania zaległości.
      Decyzja ta ma być wykonana z dniem wydania. Dodatkowo osoba taka będzie miała
      obowiązek składać funduszowi miesięczne informacje o wynagrodzeniach, składkach
      na ubezpieczenia społeczne, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności
      pracowników niepełnosprawnych. Musi także dołączyć wniosek o wypłatę refundacji
      składek za dwa miesiące oraz informacje o wysokości i rodzaju podwyższonych
      kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów nie zgadza się na rozwiązanie
      zaproponowane w rządowej autopoprawce, która ogranicza prawo do dodatkowej
      pracy tylko do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.

- To spowoduje, że renciści prowadzący firmy będą zmuszeni na kilka miesięcy
      zawiesić działalność, żeby zdobyć nowy dokument o niepełnosprawności - wyjaśnia
      Elżbieta Arciszewska.

Renciści podkreślają, że w wielu przypadkach będą musieli ponosić dodatkowe
      koszty związane z przeprowadzeniem dodatkowych, specjalistycznych badań oraz
      dojazdami do lekarzy. Według nich szybciej raczej zrezygnują z działalności
      gospodarczej niż będą się ubiegać o pomoc z PFRON, bo samo zdobycie drugiego
      orzeczenia jest zbyt skomplikowane.

Dwa orzeczenia

- Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami orzekanie o niepełnosprawności
      jest dokonywane w innym celu niż orzekanie o niezdolności do pracy - wyjaśnia
      Barbara Krupińska­Wiewióra, naczelny lekarz KRUS.

- Aby ubezpieczony otrzymał orzeczenie określające jego stopień
      niepełnosprawności, musi stanąć przed powiatowym (lub wojewódzkim) zespołem do
      spraw orzekania o niepełnosprawności. To są inne struktury i inny dokument -
      dodaje.

Jeśli lekarze ocenią stopień niepełnosprawności, to dopiero wówczas
      zainteresowany otrzyma stosowne orzeczenie. Z tego też powodu renciści
      prowadzący działalność gospodarczą, aby mogli korzystać z nowych rozwiązań
      dotyczących finansowania składek przez PRFON, będą musieli ubiegać się o nowe
      orzeczenie. Poza ustaleniem niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności
      powinny być w nim zawarte informacje dotyczące formy zatrudnienia
      uwzględniającego psychofizyczne możliwości danej osoby. Dodatkowo muszą być w
      nim zapisane wskazania dotyczące szkolenia, w tym specjalistycznego,
      zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej, konieczności zaopatrzenia w
      przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, a także
      ułatwiające funkcjonowanie. Wiadomo, że każda osoba prowadząca działalność
      gospodarczą będzie miała obowiązek przedstawić zakres prowadzonej działalności.
      Może się także okazać, że takie osoby będą musiały przedstawić dokumenty
      określające sposób korzystania z usług socjalnych, opiekuńczych,
      terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy
      społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki. W orzeczeniu ma być
      także użyte sformułowanie o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub
      pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej
      egzystencji.

Lewiatan popiera zmiany

Prywatni przedsiębiorcy częściowo popierają rządową propozycję, aby Państwowy
      Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych refundował tylko osobom
      niepełnosprawnym składki na ubezpieczenie społeczne.

- To najlepszy sposób, aby osoby faktycznie niezdolne do pracy, dla których
      praca jest formą rehabilitacji, otrzymały wsparcie od państwa - wyjaśnia Jeremi
      Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

- Postulujemy, aby wprowadzić zróżnicowanie dofinansowania do składek.
      Najlepszym rozwiązaniem byłoby uzależnienie wysokości pomocy od stopnia
      niepełnosprawności - dodaje.

Pracodawcy podkreślają, że zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o
      rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
      (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.) obecnie obowiązują trzy stopnie
      niepełnosprawności, które stosuje się do realizacji celów określonych ustawą.
      Pierwszy z nich nazywany znaczny, dotyczy osób znajdujących się w
      najtrudniejszej sytuacji zdrowotnej. Drugi - to umiarkowany, trzeci zaś to
      lekki.

- Osoby najbardziej niesprawne nie płaciłyby żadnych składek na ZUS, te w
      lepszej kondycji już miałyby obowiązek dopłacić ze swojej kieszeni jedną
      czwartą składek, a te najmniej poszkodowane jeszcze więcej - dodaje Jere
        • mwirek Granda i Łobuzeria 30.11.06, 14:02
          Wogóle jest to granda i łobuzeria. Również obecnego sejmu jawne kpiny z prawa.
          Myślałem, że kiedy wybierzemy PiS to się zmieni. Figa. Niezależnie od tego, czy
          ustawa znowu zostanie przesunięta, czy uchwalona nowa. Jak tu można planować
          działalność, podpisywać umowy współpracy z podmiotami skoro nie wiemy wogóle co
          nas czeka. Kto będzie wtedy odpowiadał za niedotrzymanie umowy? Sejm? Rząd?
          Rzeczywiście, w tym badziewnym państwie to tylko się pochlastać.
            • annuszka_gangrena Re: Granda i Łobuzeria 30.11.06, 23:31
              Co prawda, tę cholerną ustawę uchwalił poprzedni rząd, SLD generalnie znaczy.
              Kwach osobiście ja podpisał. W ogóle żaden inny rząd nie wyjmował ludziom z
              kieszeni tyle pieniedzy, co ten z nadania SLD.
              PiS to chcą być "ludzcy ludzie", zabrali się, przełożyli... ale co będzie
              teraz? Niezależnie od rządzących opcji politycznych w Polsce rządzi anarchia,
              niemyślenie i bałagan. To jest ponad wszystko. "Polnische Wirtschaft".
              Dowiadywać się, naciskać, zbierać ludzi, aby też naciskali na posłów i mieć
              nadzieję. Chyba tylko modlitwa nam pozostała :)
                  • annuszka_gangrena Re: Granda i Łobuzeria 08.12.06, 16:57
                    Nie mogę znaleźć tego artykułu w wirtualnej "GW", stąd brak linka. W papierowym
                    wydaniu przeczytałam, że "PIS nic nie zrobił dla rencistów"!!! I że od nowego
                    roku renciści, którzy prowadzą DG i zarabiaja choćby 400 zł na czyto, będą
                    musieli płacić jednak peLną składkę na ZUS!! Ludzie, sprawdźcie, dzwońcie,
                    interweniujcie. Ja dzwonię do biura posła, ale nikt telefonu od rana nie
                    odbiera.
                    Jestem zrozpaczona.
                              • annuszka_gangrena Re: Granda i Łobuzeria 10.12.06, 13:14
                                No ludzie, gdzie jesteście? Faktycznie, najwięcej tutaj moich wpisów. Nie
                                zależy wam? Robicie coś w tej sprawie?
                                Dostałam podpowiedź, że jeśli ten durny przepis wejdzie w życie, jeśli nie
                                przełużą memorandum, to pozostaje umowa o pracę nakładczą.
                                Niech ktoś się odezwie!
                                • mwirek Re: Granda i Łobuzeria 11.12.06, 15:30
                                  To że jest to bandycka ustawa wymyślona przez (ciągle istniejącą) uwłaszczoną
                                  komunę i podpisana przez Kwaśniewskiego chyba niewiele osób trzeba przekonywać.
                                  Obecne władze "tylko" nic nie robią żeby to zmienić. Dotychczas było oczywiste,
                                  że inwalida może osiągać mniejszy dochód i w związku z tym jest obciążony
                                  mniejszymi składkami. Obecna składka na Kase Chorych nie zawsze jest wymagana.
                                  Jeżeli w danym miesiącu przychód jest mniejszy niż pół najniższej emerytury
                                  (czyli mniej niż 298,73zł) to również nie płaci się tej składki. Warunkiem jest
                                  aby inwalida pobierał rentę i miał min. grupę umiarkwoaną. Odgórne zrzucenie na
                                  inwalidów obowiązku przychodu w wysokości umożliwiającej opłatę całego ZUS to
                                  działanie bandyckie prowadzące bezpośrednio do likwidacji samozatrudniania
                                  inwalidów. Widocznie lepiej wyrzucać społeczne pieniądze tam, gdzie można coś
                                  uszczknąć dla siebie niż zrobić coś z sensem. Uważam, że dotychczasowe przepisy
                                  są dobre i wogóle nie powinny być zmieniane. A ci którzy tak krzyczą, że
                                  inwalidzi zarabiają krocie, że okradają państwo niech pokażą takich inwalidów.
                                  Jeśli są jednostki to przypominam, że ludzie ci mogą dobrowolnie płacić nawet
                                  podwyższone składki na ZUS i po przejściu na emeryturę korzystać z
                                  wcześniejszej zpobiegliwości wylegując się pod palmami. Ja im tego nie
                                  zazdroszczę. A jeśli ktoś zazdrości mi, że jestem inwalidą to w prosty sposób
                                  może sam tego popróbować. Różnica niestety jest taka, że moje inwalidztwo jest
                                  obowiązkowo do mnie przypisane i nie z mojej winy, ale z winy społeczeństwa. To
                                  znaczy łapownictwa w latach 60 w szpitalu dziecięcym w Warszawie, braku opieki
                                  w tymże szpitalu i wreszcie (jak podejrzewam) prób jądrowych prowadzonych na
                                  świecie w latach 50.
                                  • annuszka_gangrena Re: Granda i Łobuzeria 11.12.06, 16:46
                                    Mwirku i inni, dzisiaj uzyskałam informację, że w Warszawie obraduje Komisja
                                    Polityki Społecznej w naszej sprawie... co uchwalą, czy dobrze uchwalą mam się
                                    dowiedzieć za tydzień. Znowu radzili się wstrzymać z likwidacja DG.
                                    Co za nerwówa.
                                    • mwirek Sprawa jak widzę nabiera tempa 12.12.06, 17:06
                                      Aż mnie zanosi. Boję się tylko żebym nie wypadł. A tak na marginesie. W
                                      przypadku ewentualnej nagłej likwidacji działalności z powodu (jak widać)
                                      niefrasobliwości urzędników - co zrobić z umowami podpisamymi z odpowiednimi
                                      firmami, umowami o określonym terminie wypowiedzenia?
                                      Rozumiem, że rząd poniesie ewentualne konsekwencje.
                              • lumpior Re: Granda i Łobuzeria 13.12.06, 22:19
                                Witam serdecznie.W Twoim poscie /08.12.06 17.14/zawarlas dane kierunkowe do
                                stron "GP"-temat naszej troski.Prosze wszystkich zainteresowanych o zapozna-
                                nie sie z tresci artykulu "GP",oraz wyrazenie wlasnej opinii na forum ponizej
                                artykulu.Taka forma moze bardziej czytelna i oby skuteczna.Moje mozliwosci
                                technologiczne na forum nie pozwalaja na wiecej,wazne ze potrafimy cos zrobic
                                wspolnie,to cieszy.Pozdrawiam.
                                  • annuszka_gangrena Re: Granda i Łobuzeria 13.12.06, 23:13
                                    Bywalcy forum, przeczytajcie zalinkowany artykuł w "Gazecie Prawnej". Poniżej
                                    jest forum (tj. w tej "Prawnej")-trzeba tam wyrazić nasze opinie. Proponuję
                                    przekopiować większość z naszego forum. Pilnie i uprzejmie proszę o działanie.
                                    Sama też coś zrobię, ale jutro, dzisiaj jestem b. zmęczona.
                                    Ruszcie się, ludzie, bo sprawa poważna, czort wie, jak to załatwią a terminy
                                    gonią.
                                    Bo już tylko modlitwa pozostanie...
                                      • lumpior Re: Granda i Łobuzeria 14.12.06, 00:34
                                        Tytul watku jest mocny,czy zrobi wrazenie,nie wiem.Wazne abysmy dzialali solida-
                                        rnie,argumentujac nasza sytuacje.Sa glosy przeciwne,ale walczmy,los nasz nie
                                        jest laskawy ,niejednokrotnie musimy tez prosic,istniejemy,jestesmy obywatelami
                                        Pomysl to twoja zasluga,dolaczylem do niego,wsparlem.Jest juz nas dwoje,brawo.
                                        Czekajmy na wsparcie.Powodzenia.
                                            • annuszka_gangrena Lumpior! 14.12.06, 14:56
                                              Skąd wiesz? A kiedy będzie wiadomo na pewno czy tak czy siak??
                                              Ja do biura posła zadzwonię w poniedziałek.
                                              Szkoda, że anulowano nasze wpisy.
                                              Ja też apeluję, aby umieszczać na forum "GP" posty indywidualnie.
                                              • lumpior Re: Lumpior! 14.12.06, 18:23
                                                Byla wzmianka /radio 1 prog,/-obraduje sejm,poruszono temat jako wazny
                                                terminowo,chodzi o przesuniecie terminu zmiany przepisow.Nic wiecej.
                                                • niepelnosprawni.info Re: Lumpior! 15.12.06, 15:00
                                                  Składki dla rencistów- przedsiębiorców od lipca 2007
                                                  W czwartek 14 grudnia 2006 r. Sejm przesunął o kolejne pół roku wejście w życie
                                                  przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którymi renciści
                                                  prowadzący działalność gospodarczą będą zobowiązani do opłacania pełnych
                                                  składek na ubezpieczenie społeczne.

To już drugie przesunięcie wejścia w życie wspomnianych przepisów. Początkowo
                                                  miały one zacząć obowiązywać 1 czerwca 2006 r., ale wobec protestów środowiska
                                                  osób niepełnosprawnych, przesunięto termin na 1 stycznia 2007 r. Do tego czasu
                                                  rząd miał zaproponować kompromisowe rozwiązanie, które z jednej strony
                                                  zapobiegłoby upadkowi wielu małych firm, a z drugiej zrównało warunki, na
                                                  jakich przedsiębiorcy działają na rynku. Niestety rząd nie zdążył na czas
                                                  przygotować odpowiednich rozwiązań prawnych i Sejm w ostatniej chwili przesunął
                                                  termin wejścia w życie przepisów o kolejne pół roku, czyli do 1 lipca 2007 r.
                                                  Ustawa trafiła teraz do Senatu.

Nowe rozwiązania prawne zawiera znajdująca się obecnie w Sejmie autopoprawka
                                                  rządu do projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej
                                                  oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jednak prace nad nią nie są jeszcze
                                                  ukończone. Zgodnie z propozycjami tam zapisanymi, obowiązkowe składki
                                                  emerytalną i rentową należne od niepełnosprawnego przedsiębiorcy miałby
                                                  refundować PFRON. Byłyby one obliczone od najniższej podstawy ich wymiaru –
                                                  czyli 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Warunkiem uzyskania
                                                  takiej refundacji byłoby jednak uprzednie terminowe opłacenie ich przez
                                                  rencistę. Jeśli zatem propozycje rządu zostałyby przyjęte, niepełnosprawny
                                                  przedsiębiorca będzie musiał z własnej kieszeni pokryć składkę na ubezpieczenie
                                                  zdrowotne, wypadkowe i na Fundusz Pracy.
                                                  Autopoprawka trafiła obecnie do prac w komisjach, jej uchwalenie zapowiadane
                                                  jest na marzec 2007 r.

Autor: oprac. redakcja
                                                  Źródło: Rzeczpospolita, 15 grudnia 2006 r.

• mwirek Pytanie do niepełnosprawni.info 15.12.06, 17:16
        Czy przedsiębiorca zatrudniający iwalidów o statusie zakładu pracy chronionej
        musi najpierw opłacić za swoich pracowników pełną składkę ZUS, a póżniej PFRON
        tą składkę mu zwraca? Jesli tak, to widział bym tu spójność projektowanego
        przepisu o składkach dla ZUS płaconych przez inwalidów prowadzących działalność
        gospodarczą. Choć nie widzę sensu takiego prawa. Jeśli nie, to ... scyzoryk sam
        mi się otworzy w kieszeni.
        • annuszka_gangrena Re: Pytanie do niepełnosprawni.info 15.12.06, 19:59
          Uff, na razie można odetchąć. Dzięki za informacje!
          Projektowane zmiany są bez sensu. Pisałam o tym w jednym z postów wyżej. Bo:
          1. Z pustej kieszeni rencista musi wyjąć (czyli pożyczyć, zejść na debet, itd.)
          kasę na ZUS.
          2. Wystąpić do PFRON o jej refundację-koszty przelewu, poczty, czekanie...]
          3. Tm bardziej że b. możliwa jest sytuacja typu "pieniądze nam się skończyły,
          trzeba czekać. Nieraz może to trwać wiele miesięcy.
          4. Pójdą na to dodatkowe pieniądze z PFRON, po co? W dodatku pociągnie to
          lawinę narzekań na "lewych" rencistów, którzy skoro się załapali na renty,
          powinni siedzieć cicho i nie rwać się do pracy. Syty glodnego nie zroumie nigdy!
          5. Sensowniejsza byłaby propozycja, aby składka na ZUS była powiązana ściśle z
          osiąganym dochodem! To jest logiczne. Dochód, a nie te słynne 60% przeciętnego
          średniego wynagrodzenia.
          Co Wy na to? Trzeba gadać z posłami, pisać o tym, bo znowu będzie nerwówa, albo
          uchwalą prawo okropnie durne.
            • annuszka_gangrena Re: Pytanie do niepełnosprawni.info 17.12.06, 23:04
              Przeczytaj mój poprzedni post, ten ponumerowany!
              Propozycje rządu są co najmniej niefajne i trzeba próbować opracować swoje i je
              przeforsować. No bo ta refunadacja PFRON... patrz wyżej.
              Jeśli już nie mogą zostawić tego, jak było, to logiczne wydaje się powiązanie
              składki na ZUS z dochodem, a nie płacić jakieś 60% średniego wynagrodzenia.
              • lumpior Re: Pytanie do niepełnosprawni.info 18.12.06, 10:21
                Annuszka- Martwi mnie brak wypowiedzi/propozycji,przykladow,sytuacji niepeln./
                na forum "Gazety Prawnej".Piszmy indywidualnie,moze pomoga inni/organizacje,kl-
                ienci,wspolpartnirzy itp/.Chcemy pewnej ochrony,ale i stabilizacji prawnej odpo-
                wiedniej do stanu zdrowia,wartosci motorycznych a sa one ograniczone.Wypelniamy
                pewne zadania gospodarcze,uslugi nietypowe,jednostkowe,robmy tu dobrze,rynek do-
                ceni,wyeliminuje pseudofachowcow i to wszystkich,tu jestem za rownoscia szans.
                Propozycje musza sie uksztaltowac w koncowe,forma ostateczna,niewiadoma,oby by-
                la wywazona,humanitarna,europejska.Piszmy,tam jest wieksza sila przebicia.Pozdr.
              • mwirek Re: Pytanie do niepełnosprawni.info 18.12.06, 15:27
                Obawiam się, że powiązanie składki z dochodem, a więc jedyne sensowne i
                logiczne rozwiązanie jest sprzeczne z tym badziewnym krajem. Bo tu logiki być
                nie powinno, natomiast robi się wszystko co kłóci się z zasadami normalności.
                Na dowód - taki system funcjonuje od lat. My narazie mamy zwolnienie z opłat na
                zasadzie wyłączności. Powiązanie naszego sposobu płacenia z zasadmi logiki było
                by sprzeczne z brakiem tejże w przypadku ogółu płacących.
                • lumpior ZUS- oplaty bez zmian 29.12.06, 16:28
                  Prezydent podpisal ustawe.Zus dla rencistow prowadzacych dzialalnosc gospodar-
                  cza nie mienia wysokosci skladek- dotyczy 1-go polrocza 2007r./PR.progr.I-szy/.
                  Zycze Wszystkiego Najlepszego w 2007r.
                  • annuszka_gangrena Re: ZUS- oplaty bez zmian 22.01.07, 16:38
                    Odświeżam wątek w Nowym Roku i b. proszę zainteresowanych o aktywność w tej
                    sprawie. Proszę o pomoc organizacje zajmujące się ON. Dzwoniłam dzisiaj do
                    biura posła, ustawa jest "na tapecie" w sejmie, jeszcze nie uchwalona.
                    Propozyacja jest nadal taka, aby najpierw wyjąć ze swojej kieszeni kasę na
                    składkę ZUS, potem ubiegać się o refundację PFRON. Zupełnie bez sensu.
                    Przekazałam swoje uwagi, zanotowali, powiedzieli, iż dużo osób tak myśli i
                    dzwoni w tej sprawie. B. proszę, róbmy to również my. Pół roku szybko minie, a
                    ustawa ma być uchwalona w marcu. Póki jeszcze mozna starajmy się wpłynąć na jej
                    kształt.
                    • annuszka_gangrena Re: ZUS- oplaty bez zmian 22.01.07, 16:39
                      Kpiuję swój post z 15 grudnia, w który uzasadniam, dlaczego propozycje są nie
                      do przyjęcia:

Projektowane zmiany są bez sensu. Pisałam o tym w jednym z postów wyżej. Bo:
                      1. Z pustej kieszeni rencista musi wyjąć (czyli pożyczyć, zejść na debet, itd.)
                      kasę na ZUS.
                      2. Wystąpić do PFRON o jej refundację-koszty przelewu, poczty, czekanie...]
                      3. Tm bardziej że b. możliwa jest sytuacja typu "pieniądze nam się skończyły,
                      trzeba czekać. Nieraz może to trwać wiele miesięcy.
                      4. Pójdą na to dodatkowe pieniądze z PFRON, po co? W dodatku pociągnie to
                      lawinę narzekań na "lewych" rencistów, którzy skoro się załapali na renty,
                      powinni siedzieć cicho i nie rwać się do pracy. Syty glodnego nie zroumie nigdy!
                      5. Sensowniejsza byłaby propozycja, aby składka na ZUS była powiązana ściśle z
                      osiąganym dochodem! To jest logiczne. Dochód, a nie te słynne 60% przeciętnego
                      średniego wynagrodzenia.
                      Co Wy na to? Trzeba gadać z posłami, pisać o tym, bo znowu będzie nerwówa, albo
                      uchwalą prawo okropnie durne.

• lumpior Re: ZUS- oplaty bez zmian 22.01.07, 20:20
                      Annuszka-Robmy co mozna.Osobiscie zdanie wyrazilem/18.12.2006 -moj post/Moze po-
                      wtorz link "Gazety Prawnej",moze kontakt "GW",ale wpisy napewno od zainteresowa-
                      nych.Bede dzwonil do senatora i posla/koalicja+ opozycja/.Pozdrawiam i walczmy.
                      • annuszka_gangrena Uwaga!! 23.01.07, 22:25
                        Proszę tutaj wpisywać swoje uwagi:
                        www.gazetaprawna.pl/index.php?action=showNews&dok=1849.6.292.2.1.1.0.1.htm

Ja też napiszę, tylko nie dzisiaj, bo jestem b. zmęczona.
                        Lumpior, Ty dzwoń, ja też dzwoniłam do posła i będę nadal dzwonić. Im więcej
                        będzie telefonów, rozmów, wpisów, tym większa szansa, że może uchwalą coś
                        sensowenego. Powinny się włączyć organizacje zajmujące się ON.
                        Też serdecznie pozdrawiam :)
    • annuszka_gangrena Re: Nadchodzi kinec roku. Będzie pełny ZUS? 05.02.07, 15:51
      Znowu podnoszę wątek. Dzwoniłam do posła, trwają prace nad nowelizacją wiadomej
      ustawy, lecz nie wiadomo, jak to się skończy, czy rozwiązanie będzie sensowne.
      Na razie wciąż dominuje opcja refundacji z PFRON, czyli to, co napisałam w
      postach wyżej.
      Ludzie, kontaktujcie się ze swoimi posłami, piszcie, gdzie możecie. Wpisujcie
      się na forum Gazety Prawnej. Moze to coś da.
      • lumpior Re: Nadchodzi kinec roku. Będzie pełny ZUS? 05.02.07, 20:55
        Rozmawialem z senatorem,ale malo ma do powiedzenia.Malo kto zajmuje sie ta spra-
        wa.Podano ze powolano w rzadzie pelnomocnika ds.osob niepelnosprawnych,Mirosla-
        wa Mielniczuka-Somoobrona,Dr.zootechnik/specjalnista od owiec/.Co myslec,jak to
        wplynie na nasze problemy,nie wiem.Pani minister Kaleta ma zastepce,ale i tez
        problemy z weryfikacja stanowisk w rzadzie.Dynamika stanowisk i pogladow to zaw-
        sze nic dobrego.Zobaczymy jak sprawy sie potocza,ale piszmy,monitujmy,wzkazujmy
        co nas boli,zagraza bytowi.Pozdrawiam.
        • mwirek Prace w kierunku likwidacji naszej działalności 13.02.07, 17:08
          Wydaje mi się, że prace zmierzają w kierunku likwidacji działalności
          gospodarczej inwalidów. Bo jest oczywiste, że jeśli wejdzie w życie ustawa o
          pełnym ZUS płaconymw terminie, choćby później (nie wiadomo kiedy) miał być
          zwracany przez PEFRON likwidacja działalności stanie się koniecznością. Uważam
          że nikły ułamek procenta inwalidów wykonujących działalność gospodarczą było by
          stać na opłacanie ZUS. Z przyczyn czysto fizycznych. Inwalida nie jest w stanie
          pracować na pełnych obrotach jak zdrowy.
          Wyjaśniają się moje wątpliwości co do równoprawnego traktowania osób
          samodzielnie prowadzących działalność, a zakładów pracy chronionej, gdy te
          drugie nie muszą odprowadzać składek ZUS. Przytaczam w całości artykuł z
          Rzeczypospolitej (bo pewnie jutro już zniknie):

Refundacja zamiast dofinansowania na niepełnosprawnych

Firmy zatrudniające inwalidów najpierw będą musiały opłacić za nich składki
          ZUS, a potem wystąpić o ich zwrot do PFRON

Takie zmiany w pomocy publicznej dla przedsiębiorców przewiduje projekt
          nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu
          osób niepełnosprawnych. Prace nad nowelą trwają długo, ale prawdopodobnie jutro
          zakończą się w podkomisji, która zajmuje się rządową autopoprawką do jej
          pierwotnej wersji.

Co zawiera nowela ustawy

W projekcie nowelizacji ustawy o zatrudnianiu niepełnosprawnych rząd najpierw
          założył, że pomoc publiczna obejmie tylko część składki na ubezpieczenia
          społeczne opłacaną przez pracodawcę. Poza dofinansowaniem pozostawiono część
          opłacaną ze środków pracownika, teraz jeszcze objętą pomocą. Wedle projektu
          wsparcie przysługiwałoby osobom, które nie nabyły prawa do emerytury, a nie,
          jak jest teraz, tym, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego (60
          lat kobieta, 65 lat mężczyzna).

Teraz zatrudniający niepełnosprawnego nie odprowadza za niego składek do ZUS,
          lecz wykazuje je tylko w deklaracji ZUS DRA. W polu 03 w bloku III umieszcza
          odpowiedni kod dla pracowników niepełnosprawnych i wpisuje kwoty składek ZUS
          finansowanych przez PFRON lub budżet państwa.Rząd proponuje głęboką reformę
          zasad pomocy. Składki byłyby refundowane przez PFRON, a nie finansowane z góry.
          Wedle projektu refundacja następowałaby co dwa miesiące, po uprzednim opłaceniu
          składek i złożeniu wniosku o refundację do PFRON. Rząd tłumaczy, że chodzi oto,
          by pomoc płynęła z jednego podmiotu - z PFRON. Do niego właśnie budżet państwa
          przekazywałby dotację na to zadanie.

Wśród propozycji rządowych są również takie, które ułatwią życie pracodawcom.
          Można by np. przedłużać termin złożenia informacji o pracownikach i wniosku o
          wypłatę miesięcznego dofinansowania. Obecnie termin rozliczenia rocznego - 15
          lutego - określa ustawa, a więc jest sztywny i nie można go przekraczać.

Mają być również zliberalizowane przepisy odmawiające dofinansowania do
          wynagrodzeń, gdy pracodawca ma zaległości wobec PFRON. Będzie mógł je regulować
          do końca stycznia następującego po roku, za który należy się dofinansowanie.
          Dofinansowania nie będą wstrzymywały najwyżej stuzłotowe zaległości wobec
          PFRON.

Rząd sam się poprawił

Po długich naradach nad nowelą rząd postanowił złagodzić niektóre propozycje i
          przygotował autopoprawkę do swego projektu zmian. Uznał, że pracodawcy będą
          nadal otrzymywali pomoc publiczną na obie części składki. Nie zrezygnował
          jednak z zasady refundacji. PFRON zwracałby zatem składki najpierw terminowo
          przez pracodawcę opłacone. Musiałby on także przesłać PFRON wniosek. Rząd
          zrezygnował z dwumiesięcznego rozliczania tych składek, refundacja obejmowałaby
          okresy miesięczne.

Autopoprawka proponuje również, by PFRON refundował składki emerytalną i
          rentowe przedsiębiorcom, którzy są na rencie. Zwracane byłyby jednak tylko te
          obliczone od najniższej podstawy ich wymiaru - czyli 60 proc. przeciętnego
          miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (lub od 30 proc. minimalnego
          wynagrodzenia). Na takich samych zasadach mieliby refundowane składki:
          wypadkową, chorobową, macierzyńską oraz emerytalno-rentową, niepełnosprawni
          rolnicy i ich domownicy. Byłyby też refundowane składki za pracowników z
          przyznanym prawem do wcześniejszej emerytury. Najpierw trzeba by złożyć wniosek
          w formie elektronicznej lub pisemnej. Refundacja przysługiwałaby w ramach
          pomocy de minimis.

Wszystkie te propozycje przewiduje art.25a ustawy.

Prace utknęły w podkomisji

Autopoprawka i pierwotny projekt trafiły do prac w podkomisji i tam utknęły.
          Nieoficjalnie mówi się, że ZUS nie monitoruje wysokości indywidualnie
          udzielonej pomocy publicznej, choć ma wszelkie potrzebne dane z dokumentów
          ubezpieczeniowych przesyłanych przez pracodawców. Natomiast Komisja Europejska
          domaga się co pewien czas sprawozdań o wielkości udzielonego wsparcia. ZUS
          wystawia PFRON notę z ogólną kwotą, bez imiennych wykazów z wysokością
          udzielonej pomocy. To powoduje kłopot z jej indywidualnym obliczeniem i
          zatrzymaniem, jeśli udanego pracodawcy pomoc na zatrudnianie przekroczyła
          dozwolony pułap (15 mln euro). Dofinansowanie do składek jest tylko jedną z
          kilku jej form. Należy się ona również na dofinansowanie do wynagrodzeń, na
          wyposażenie stanowisk, przystosowanie ich dla niepełnosprawnych oraz na
          zatrudnienie asystenta dla pracownika niepełnosprawnego. Jeśli składki będzie
          refundował PFRON, to zyska pełną kontrolę nad wysokością pomocy publicznej
          skierowanej do konkretnego pracodawcy. Zdjęcie z ZUS części zadań związanych z
          monitoringiem oznacza jednak przerzucenie ich na pracodawców -będą musieli
          opłacać składki i występować do PFRON o ich zwrot.
          • annuszka_gangrena Re: Prace w kierunku likwidacji naszej działalnoś 14.02.07, 19:23
            Mwirku, pozwoliłam sobie wpisać Twoje uwagi jako ja (przepraszam, zagalopowałam
            się, ale w końcu chodzi o dobro sprawy, a zdenerowana jestem mocno, może
            dlatego...) na tym forum Gazety Prawnej. Potme dodałam komentarz od siebie.
            Ludzie, toż to kupy nie trzyma! Moze zastanówmy się nad sposobami eutanazji.
            Na cholerę jasną było w ogóle ruszać te przepisy? Już i tak sama składka
            zdrowotna wynosi blisko 200 zeta miesięcznie, ledwo starcza. Dorabiam brutto
            ok. 800 zł, minus zdrowotna, pytanie ile mi zostaje? Plus rencina oczywiscie.
            Gdzie ci renciści milarderzy, no gdzie?
            Ludzie, wpisujcie swoje uwagi na forum Gazety Prawnej, link wyżej.
            Dzwońcie do swoich posłów, monitujcie, itd.
            Ma ktoś kontakty z mediami?
            A co na to organizacje ds.ON?
            Związek Emerytów i Rencistów???
            • lumpior Re: Prace w kierunku likwidacji naszej działalnoś 15.02.07, 22:14
              Annuszka_..Eutanazja,no nie,jestes przecierz mocna osobowoscia.Nikt nie chce na-
              wet rozmawiac,to poklosie sytuacji w rzadzie,widmo wczesniejsych wyborow.To to-
              warzystwo nieudolne,dietetyczne,sfrustrowane,nie pewne jutra.Samoobrona odpowia-
              da z "nasza sprawe" i to mnie martwi.Osobiscie nie chcialbym stac sie petentem
              opieki socjalnej/wstyd,ponizenie,marazm../chce pracowac,nie chce byc ciezarem
              dla nikogo,ale jak bedzie nie wiem?Hasla "solidarnego panstwa" mam dosc.Walczmy
              wspolnie,wskazujmy nasze problemy.Moze organizacje pracodawcow prywatnych,"Soli
              darnosc"/rencisci po wypadkach przy pracy/OPZZ,prasa,wszyscy inni? Pozdrawiam.
    • mwirek Proponuję rozpocząć odliczanie 19.02.07, 16:29
      Jest dziś 19 luty. Do dnia 1 lipca pozostało 131 dni. Dla polityków może to
      dużo. Jednak dla nas, inwalidów nie jest to dużo czasu na rozwiązanie
      działalności łącznie z koniecznością znalezienia sobie nowego miejsca na
      świecie.
      • annuszka_gangrena Mwirku! 19.02.07, 21:06
        A robisz coś? Masz kontakt z posłami, mediami, itd.? Wpisałam się na forum
        Gazety Prawnej, do biura poselskiego będę dzwonić w tym tygodniu.
        Mam czarne myśli, ale chcę wiedzieć, że zrobiłam wszystko, co się dało. Mwirku,
        czasu jest jeszcze mniej, niż piszesz. Ta durna nowelizacja ustawy ma być
        uchwalona w maru.
        • lumpior Re: Mwirku! 20.02.07, 15:47
          Dzis podano ze ZUS-em zajmie sie L.Dorn,jakie ma plany,co zaproponuje?Ma duze
          poparcie Premiera i PIS/co na to "Samoobrona"/,kiedy nowelizacja,co sie zrodzi,
          czyje interesy zadecyduja? Sprawa zaczyna sie od nowa,od pytan co do kierunku
          zmian.Pozdrawiam.
          • annuszka_gangrena Re: Mwirku! 20.02.07, 16:03
            Jak dla mnie, to mogą przedłużać w nieskończoność to moratorium :)
            I znieść składkę zdrowotną, prawie 200 zeta miesiecznie to stanowczo za dużo.
            Poważnie: trzeba w tej sprawie molestować, kogo się da.
            • annuszka_gangrena Re: Mwirku! 02.03.07, 16:40
              Wykonałam kolejny telefon do biura poselskiego. Niestety, prace nad ustawą idą
              w tym mniej korzystnym kierunku. Poseł ponoć będzie próbował coś z tym zrobić,
              ale nie wszystko od niego zależy. Widać, że renciści mają dużo wrogów, dobrze,
              że nie naszykowali ustawy nakazującej palenie nas na stosach. Chociaż kto wie?
              :((
              Mam zadzwonić w przyszłym tygodniu. Ludzie, róbcie coś!
              • mwirek Idą święta. Wypadało by przesłać życzenia 05.04.07, 15:57
                Życzenia dla wszystkich forumowiczów oczywiście. Ale pomyślmy o posłach. Mam
                nadzieję, że po świętach skończą z tymi pomysłami zastępowania istniejącej
                dobrej ustawy tą nieszczęsną projektowaną. Czy jeśli coś jest dobre, to
                koniecznie trzeba to popsuć?
                • annuszka_gangrena Re: Idą święta. Wypadało by przesłać życzenia 17.04.07, 16:28
                  Miałam sporo innych spraw na głowie, więc się nie udzielałam. Dzisiaj dopiero
                  zadzwoniłam do biura poselskiego. Nie wiedzą jeszcze, jakie będzie rozwiązanie
                  tego problemu. Poseł jest za nami, ale czy przeforsuje swoje zdanie... We
                  wtorek bodajże zbiera się sejm.
                  Mam się dowiedzieć co i jak na początku maja.
                  A czy wy coś robicie? Monitujecie ważne osoby, itd.? Czas bowiem leci
                  nieubłaganie.
                  • mwirek Rząd dba żebyśmy mieli wyższe renty 23.04.07, 13:05
                    Dlatego trzeba wprowadzić pełny ZUS. Ciekawe tylko kto wytrzyma. Bo ja na
                    napewno zlikwiduję działalność. Zresztą już jakiś czas rozważam to bez względu
                    na dobrodziejstwo opłacania pełnych składek jakim chcą nas obdarzyć. Tak więc
                    nie będę miał okazji skorzystać.
                    Tu jest link do dzisiejszego tekstu w Gazecie Prawnej:
                    www.gazetaprawna.pl/index.php?action=showNews&dok=1949.2.119.2.16.1.0.1.htm
                    • annuszka_gangrena Re: Rząd dba żebyśmy mieli wyższe renty 21.05.07, 17:35
                      Zadzwoniłam dzisiaj do posła, otrzymałam informację, iż najprawdopodobniej stan
                      faktyczny będzie przedłużony do końca roku; mam się jeszcze o to dowiedzieć na
                      początku czerwca. Od Nowego Roku składki zusowskie miałby finansować PFRON.
                      Ech, a składka zdrowotna wynosi już prawie 200 zł. Dla mnie i to jest b. dużo.
                      • mwirek Re: Rząd dba żebyśmy mieli wyższe renty 22.05.07, 14:57
                        Oj dużo, dużo. Przepisy są takie, że jeśli jest się inwalidą co najmniej
                        umiarkowanej (dawnej II grupy) i pobiera rentę, a zdarzyło by się w jakimś
                        miesiącu, że przychód będzie niższy niż pół najniższej emerytury (obecnie bez
                        paru groszy 300zł) to można za dany miesiąc nie płacić składki na Kasę Chorych.
                        Trzeba co miesiąc oddawać do ZUS druk DRA. Nie jest to powszechnie znana
                        sprawa. Ja dostałem interpretację ustawy od radcy prawnego z ZUS, gdzie
                        potwierdził taką mozliwość i czasami mam takie sytuacje (rzeczywiście mniejszy
                        przychód), że korzystam z tej ustawy. Oczywiście prowadzę bardzo ściśle
                        ewidencję przychodów i nie jest to żadne naciąganie. Jesli taka jest
                        rzeczywista sytuacja, to ta ustawa powoduje, że przynajmniej nie ryzykujemy
                        obowiązkowego płacenia tych prawie 200zł. Nie ma przychodu (nie mylić z
                        dochodem) to na Kasę Chorych nie musimy płacić. Uważam że jest to bardzo dobre
                        rozwiązanie. Bo trzeba pamiętać, że dotyczy to często osób chorych. Kiedy
                        powodem mniej intensywnej pracy jest choroba, inwalidztwo, a często okresowe
                        pogorszenie stanu zdrowia.
                            • mwirek Re: Pytanie do Mwirka 15.06.07, 14:33
                              Nie, w tej deklaracji nie wpisuje się przychodu. W miesiącu kiedy przychód
                              wynosi nie mnie niż połowę najniższej emerytury, czyli płacimy na kasę chorych,
                              wpisujemy oczywiście kwotę od jakiej płacimy tą składkę, czyli np. za maj
                              2116,88zł. Natomiast kiedy przychód jest niższy w tym miejscu wpisujemy kwotę
                              połowy najniższej emerytury. W zeszłym roku to było 299zł. Bo taka granica
                              przychodu zwalnia nas z płacenia na kasę. Natomiast w rubrykach 01 i 04
                              wpisujemy kwotę 0,0zł. ZUS jeszcze nigdy moich ksiąg nie sprawdzał, choć
                              oczywiście mogą. Ale ja to prowadzę bardzo ściśle i nic tu nie ściemniam. W
                              każdej chwili mogę im przedstawić wyliczenia i dokumenty. Wszystko zbieram i
                              trzeba to trzymać 10 lat.
                            • mwirek Re: Pytanie do Mwirka 15.06.07, 14:38
                              Jescze jedno. Gdyby tak się złożyło, że nie wiedziałaś o tej ustawie i płaciłaś
                              pomimo mniejszego przychodu niż pół najniższej emerytury, możesz zrobić korektę
                              DRA za dane miesiące i wykazać nadpłatę. Zaznaczam jednak, że nie warto tu
                              ściemniać. Ale jeśli jest taka rzeczywista sytuacja to dlaczego płacić i nie
                              korzystać z prawomocnej ustawy?
      • mwirek Za 3 dni sądny dzień 27.06.07, 13:55
        Chętnie bym gdzieś zadzwonił, ale nie mam numeru telefonu. Ostatnio czytałem
        był projekt przesuniecia tego dnia jeszcze o pół roku, ale tylko projekt. A jak
        jest ostatecznie, czy jest przesunięty, tego nie wiadomo. Chociaż to tylko 3
        dni zostało.
        • annuszka_gangrena Re: Za 3 dni sądny dzień 27.06.07, 17:28
          Dzwoniłam przedwczoraj znowu do biura posła, powiedziano mi, że przez pół roku
          będzie spokój, zostanie tak jak było, potem się zobaczy. Pracownik biura (posła
          nie było) nie wiedział jednak, gdzie to "stoi" na papierze. Próbuj dzwonić na
          wszelki wypadek.
            • mwirek Re: Za 3 dni sądny dzień 28.06.07, 14:51
              Dzięki, zastanawiałem się, czy już jutro lecieć do urzędów i likwidować
              działalność gospodarczą. Wczoraj telefonowałem do biura poselskiego pana Dorna.
              Jednak żadnej informacji nie dostałem. Napisałem jeszcze mail. Jak narazie
              odpowiedzi nie mam. Jednak, myślę ten artykuł wszystko wyjaśnia. Ten dzień
              przesuwa sie jeszcze po pół roku. Dziwny jest upór władz. Najprościej było by
              anulować te bzdurne ustawy.
              • annuszka_gangrena Re: Za 3 dni sądny dzień 28.06.07, 15:26
                Też tak myślę. Dużo mądrych ludzi tak myśli. Pan poseł TC stwierdził, że jest
                niestety "za duży opór". Po prostu jesteśmy solą w oku innych przedsiębiorców.
                Jakby co do czego przyszło, żaden z nich nie zamieniłby się ze
                mną, "uprzywilejowaną" rencistką. Polskie piekło.
                Mwirku, może poszukaj tej ustawy na stronach sejmu? Choć też sądzę, że
                zalinkowany artykuł wyjaśnia wszystko.
                • mwirek Re: Za 3 dni sądny dzień 28.06.07, 17:10
                  Najfajniejsza jest obawa przedsiębiorców o konkurencję ze strony inwalidów. To
                  jest dobra satyra.
                  Jeżeli chodzi o zlikwidowanie tej konkurencji to można poprostu zlikwidować,
                  tak zwyczajnie od góry - zabronić jakiejkolwiek pracy i już. Po co tworzyć
                  pseudoprzepisy? A jeśli, według autorów mają być one po to żeby inwaldom było
                  lepiej - to jest to sprzeczne z twierdzeniem o konkurencji. Bo wtedy, wręcz
                  przeciwnie - każdy inwalida powinien biec i otwierać działalność gospodarczą.
                  Bo przecież PFRON będzie za niego płacił pełny ZUS. A więc proste. Inwalida nie
                  musi nic robić. Wystarczy że otworzy działalność gospodarczą i obrót będzie
                  zerowy (nie ma obrotu to i nie ma podatku do US). PFRON będzie płacił ZUS, a
                  nam będą leciały miesiące. Miesiąc po miesiącu działalności do wyliczenia
                  wyższej renty. Czy to nie świetlana przyszłość nas czeka? A jeśli już ktoś się
                  tak znudzi tym nic nie robieniem że zechce coś zrobić to wtedy rzeczywiście
                  wejdzie w konkurencję przedsiębiorcom. Bo będzie miał tyle energii (wypoczęty),
                  że wykosi cały lokalny rynek w danej dziedzinie.
                  • annuszka_gangrena Mwirku! 28.06.07, 17:47
                    Świetnie i logicznie to wywiodłeś. Na Twoim miejscu wysłałabym to do Sejmu, do
                    niektórych posłów, do Konfederacji Pracodawców Prywatnych (oni najbardziej
                    pyskują o nas, jako wielkiej konkurencji).
                    Ty niekiedy osiągasz taki przychód, że nie musisz płacić składki zdrowotnej. Ja
                    muszę jak na razie :) Ostatnio miałam przychód ok. 700 zł. No i renta,
                    oczywiście. Wiadomo, jak wysokie są u nas renty. Ale dla takiego Lewiatana
                    jestem wielką konkurencją.
                    • annuszka_gangrena Re: Mwirku! 28.06.07, 17:53
                      Aha, w biurze poselskim powiedziano mi, że i owszem, nowe przepisy mające wejść
                      w życie od nowego roku to zawracanie Wisły kijem, itd., będą próbowali jeszcze
                      coś z tym zrobić, lecz ciężko będzie, no, bo ten opór innych bardzo stoi na
                      przeszkodzie.
                      Niechby tak jeden z drugim spobował żyć za moje dochody, bez poczucia
                      bezpieczeństwa, traktowany jak obywatel 4-tej kategorii. No bo rentę ma,
                      oczywiście lewą. I pracować mu się zachciewa, no jak to?
                      Nie zapomnę komu trzeba uchwalenia tych durnych przepisów, a prezydentowi
                      Kwaśniewskiemu tego, że podpisał durną ustawę.
                      • annuszka_gangrena Re: Mwirku! 01.07.07, 17:09
                        Jescze jedna informacja:
                        emerytury.wp.pl/POD,3,a,2,b,4,wid,8971423,wiadomosc.html?P%5Bpage%5D=1
                        Hm, ale po co sięgać lewą nogą do prawego ucha?? Nie lepiej zostawić tak, jak
                        było?
                        A co będzie od nowego roku podstawą do opłacania składek zusowskich? Realny
                        przychód czy owe sławetne 60% orzecietnego wynagrodzenia? Bo jak już, to lepsze
                        byłoby moim zdaniem to pierwsze.
                        • mwirek Re: Mwirku! 02.07.07, 11:49
                          Wydaje mi się, że najlepiej gdyby składka była naliczana z sufitu. Czyli te
                          60%. Bo jeśli już ponosić ten trud, brać co miesiąc z banku pożyczkę na
                          opłacenie składki to lepiej żeby były z tego jakieś korzyści. A niewątpliwie
                          korzyścią było by w perspektywie podniesienie renty (za dłuższy przepracowany
                          okres). Tylko jeszcze nie rozumiem, dlaczego składka na Fundusz Pracy miała by
                          być nie refundowana. Czy by to znaczyło, że jesli rencista straci pracę to
                          otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? No bo jeśli płacić na FP to dlaczego
                          mielibyśmy tego być pozbawieni? To już jawna dyskryminacja.
                          Tak na marginesie. Okazuję się, że im więcej przepisów tym bardziej są one
                          głupie i bez sensu. Tym bardziej prawo staje się pseudo prawem, czyli fikcją
                          którą jak pokazuje życie można obchodzić na różne sposoby.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka