Dodaj do ulubionych

Dofinansowanie do obuwia ortopedycznego.

21.11.08, 17:03
Choruje na RZS ,jestem po operacji prostowania palców,następną mam w
styczniu. Mam płaskostopie i zniekształconą stopę.Noszę obuwie
ortopedyczne,dzisiaj miałam wizytę u ortopedy i poprosiłam o
wypisanie skierowania na takie obuwie.Lekarz odmówił,twierdząc,że
zmieniły się przepisy i takie obuwie przysługuje tylko osobom z
wrodzonymi zniekształceniami stóp.To znaczy,że osoby np .po
HAineMedina i chore na RZS /,bo to choroby nabyte/ muszą kupić takie
buty za własne pieniądze?Przecież para takiego obuwia kosztuje około
700 zł.Nawet moja renta nie wynosi 700 zł. i nie stać mnie na
taki ''luksus'',więc muszę cierpieć.Czy to co powiedział lekarz jest
prawdą,czy zmieniły się przepisy,czy może sam coś wymyślił?Bardzo
proszę o odpowiedź.
Obserwuj wątek
      • gastropoda Re: Dofinansowanie do obuwia ortopedycznego. 23.11.08, 01:03
        ola.ola2 bardzo dziękuję za informację.Ja do tej pory mogłam
        korzystać z refundacji do obuwia ortopedycznego,mam orzeczenie o
        umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do końca życia-choruję na
        cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów.Ale w piątek dowiedziałam
        się od lekarza ortopedy,że zmieniły się przepisy i teraz takie
        dofinansowanie przysługuje tylko osobom z wrodzonymi
        deformacjami .Ja 2 miesiące temu miałam operacje prostowania palców
        młotkowatych.Ten link ,któryś mi podałaś mówi o przepisach z roku
        2004,więc może teraz coś sie zmieniło?Czy wiesz może coś na ten
        temat?
      • niepelnosprawni.info Re: Dofinansowanie do obuwia ortopedycznego. 24.11.08, 10:24
        Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego wykazu wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi i środków pomocniczych, wysokości udziału własnego świadczeniobiorcy w cenie ich nabycia, kryteriów ich przyznawania, okresów użytkowania, a także wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi podlegającymi naprawie w zależności od wskazań medycznych oraz wzoru zlecenia na zaopatrzenie w te wyroby i środki (DzU z 2004 r. nr 276 poz. 2739 z późn. zm.) jest aktem nadal obowiązującym.

Zatem obowiązują także kryteria przyznawania obuwia ortopedycznego, które są zawarte w w/w Rozporządzeniu.

PODSTAWOWE KRYTERIA PRZYZNAWANIA OBUWIA ORTOPEDYCZNEGO
        1. Wrodzone lub utrwalone, zaburzające funkcję chodu zniekształcenia stopy:
        a) nieprawidłowe ustawienie stopy zmniejszające jej naturalną powierzchnię podparcia (np. stopa końsko-szpotawa, piętowa), jeżeli powoduje to niewydolność statyczną nadmiernie obciążonych tkanek;
        b) rozległe zniekształcenia tkanek miękkich i kości lub rozległe owrzodzenia na naturalnych płaszczyznach podparcia stopy;
        c) występowanie typowych zniekształceń statyczno-dynamicznych przodostopia obejmujące:
        - przykurcze palców, których opuszki nie opierają się na podłożu (młoteczkowate zniekształcenia palców),
        - koślawość palucha przekraczającą 60°,
        - podeszwowe wystawanie głów kości śródstopia z zanikiem tkanki podskórnej;
        d) stopa olbrzymia wskutek rozrostu tkanek miękkich lub szkieletu (np. wrodzone połączenia tętniczo-żylne, słoniowatość) oraz stopa krótsza co najmniej o 3 cm, wymagająca zaopatrzenia w obuwie różnej wielkości;
        e) usztywnienie stopy i stawu skokowo-goleniowego w pozycji czynnościowo niekorzystnej.

2. Skrócenie kończyny dolnej:
        a) u osób dorosłych co najmniej 3 cm;
        b) u dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia co najmniej 2 cm.

3. Porażenia i niedowłady mięśni stabilizujących stopę.

4. Amputacja części stopy, tj. ubytki szkieletu stopy ku tyłowi od głów kości śródstopia, a także inne ubytki, z wyjątkiem palców, utrudniające utrzymanie na stopie obuwia standardowego.

5. W przypadku konieczności utrwalenia wyników operacyjnego leczenia stopy.

6. Utrwalone przykurcze stawów kolanowych lub biodrowych wymagające wyrównania ustawieniem końskim stóp co najmniej o 4 cm (zgięcie podeszwowe).
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka