Dodaj do ulubionych

Planujecie już święta?

27.10.10, 21:26
Czy myślicie już o świętach? Planujecie menu, kupujecie prezenty, itp.? Jeszcze Wszystkich Świętych przed nami, ale zaraz po nich pewnie się zacznie cały ten świateczny zamęt.
Obserwuj wątek
      • f.l.y Re: Planujecie już święta? 27.10.10, 21:34
        nie, ale wczoraj w Lidlu popatrzyłam przez moment na czekoladowe mikołaje...
        i pomyślałam jak w tym roku będą wyglądać moje święta (b.chory ojciec i rodzina, która go opuściła)

a ponieważ parę dni temu gotowałam bigos, to zapach skojarzył mi się ze świętami smile
    • marzeka1 Re: Planujecie już święta? 27.10.10, 22:28
      Jeśli myślisz o BN, to jeszcze nie, za wcześnie. W listopadzie pokupuję spożywkę trwałą, aby potem nie być w tłumie kupujących. Od kilku lat lubię święta, od kiedy wyzwoliłam się z terroru "wielkiego żarcia", które po świętach ląduje w koszu; nie przesadzam z porządkami, robię to wcześniej z pomocą męża i synów; prezenty kupuję na początku grudnia. Od kiedy spędzam święta tak, jak chcemy, bez spełniania czyichkolwiek oczekiwań, znowu je lubię.
      • misself Re: Planujecie już święta? 05.11.10, 19:26
        marzeka1 napisała:

> Od kilku lat lubię święta, od
        > kiedy wyzwoliłam się z terroru "wielkiego żarcia", które po świętach ląduje w k
        > oszu; nie przesadzam z porządkami, robię to wcześniej z pomocą męża i synów;

Gdyby nie to, że piszesz o synach, to bym zawołała: "mamo, to Ty?" wink

Myślę o prezentach, ale jeszcze nie kupuję.
        Robię próby z ciastami (w tym roku odchodzimy od rutyny cukierniczej).
        Sprzątam mieszkanie (nie NA święta, ale z okazji świąt - dwa razy do roku gruntowne porządki się robi, a że spędzam święta u rodziców, to własne mieszkanie muszę wysprzątać wcześniej).
        Dekoracje dopiero w grudniu zawieszam smile
    • keepersmaid Re: Planujecie już święta? 27.10.10, 22:33
      Tak, chociaz pokazanei sie dekoracji w sklepach wcale mnie nie ucieszylo, ale ja troche musze.
      Bilet do Warszawy kupiony na poczatku miesiaca (ze wzgledu na cene i polaczenie), wiec juz wiem co mnie czeka. Kupilam juz pare prezentowych "pewniakow" i mam w planach dalsze, w ten sposob rozkladam wydatki na 3 miesiace.
    • aganiok32 Re: Planujecie już święta? 27.10.10, 23:28
      nie ma jeszcze listopada. Na wszystko przyjdzie właściwa pora. Jedyne co planuję, to się nie urobić, nie zamierzam gotować tyle, co zwykle. Tylko kilka mało pracochłonnych dań. Wyjątek - makowiec. No i jeszcze planuję wziąć dzień urlopu po świętach, bo wypadają w weekend, jakoś kompletnie weekend mi ze świętami nie współgra. Nie da się odpocząć wink
    • panda74 Re: Planujecie już święta? 27.10.10, 23:43
      Tak, zamierzam nieco wcześniej niż zwykle (czyli w najbliższym czasie) kupić prezenty, gdyż nie wyobrażam sobie robić tego podczas grudniowego wszechobecnego szaleństwa smile W zeszłym roku zagapiłam się i myślałam, że dostanę obłędu w kolejkach. A poza tym wolałabym rozłożyć nieco wydatki.

Jeśli chodzi o jedzenie, to skromnie - nie umiem i nie lubię gotować, mam kilka bardzo prostych potraw na Święta i zrobię je w ilości adekwatnej do naszej trójki. Tym bardziej, że całe Święta spędzimy sami.

• budzik11 Re: Planujecie już święta? 28.10.10, 08:43
      Na razie planuję zrobić ciasto na piernik (robi się 6 tygodni przed świętami) i wymyśliłam co kupić dzieciom pod choinkę. Menu będzie takie jak zawsze, więc nie mam specjalnie nad czym się zastanawiać.
    • ja.dorcia Re: Planujecie już święta? 28.10.10, 09:33
      Tak smile Ale zależy co należy rozumieć pod pojęciem planowanie. W moim przypadku jest to:
      - zaczęcie planowania prezentów i sposobu finansowania ich (coby nie wpaść w finansowy dołek w styczniu) - tym bardziej, ze niektóre rzeczy raz, że tanie nie są, a dwa to mogą mieć wydłużony czas dostawy, więc tym bardziej wolę kupić przed największym ruchem w przesyłkach
      - urlop - trzeba się pośpieszyć na najkorzystniejszy dla mnie termin (liczy się kolejność zgłoszeń)
      - pasztet, taki pieczony w domu - to już planuję zrobić od poprzednich świąt smile

To chyba na razie tyle smile Na resztę przyjdzie czas po mikołajkach smile
        • dorota_11 BN menu świateczne 29.10.10, 09:28
          POza tradycyjnymi daniami wigilijnymi, które z apetytem zjadamy przez całe święta - kaczka z jabłkami, schab pieczony, wołowinka, wędlinki "wiejskie" , bigos. i napweno coś, o czym teraz nie pamiętam. Większość przygotowuję/robię wcześniej i zamrazam lub wekuję.
    • peggy_su Re: Planujecie już święta? 29.10.10, 09:48
      Ja w grudniu pewnie nie będę miala jeszcze kuchni, dlatego nasze drugie wspólne święta znów będą wyjazdowe - pojedziemy do mojej mamy (miejmy nadzieje ze mąz nie przegłosuje wyjazdu do teściowejwink )
      Chciałam napiec pierników, bo to lubie i mam juz niezą wprawe. Ale z braku kuchni pewnie się nie uda.
      CO do prezentów - już zaczynam o nich mysleć. Czasem się zdarza że mam już cos kupionego i pol roku przed BN. Nie lubę latac po sklepach w tej najwiekszej przedświątecznej gorączce.
    • iksigrekzet111 Re: Planujecie już święta? 29.10.10, 10:01
      O potrawach jeszcze nie myślę ale jakiś miesiąc temu zaczęłam spisywać marzenia ( podsłuchuję o czym dzieci rozmawiają przeglądając np gazetki z Selgrosa z zabawkami...) - gra spore, scrable, planszowa strategiczno - wojenna, zestaw elektronika, encyklopedia dinozaurów, mały chemik, karaoke.....
    • chill Re: Planujecie już święta? 29.10.10, 10:02
      Oczywiście. Muszę niebawem zakupić sporo maku zanim zdrożeje przed Świętami, orzechy... W tym roku będę mieć do wypieczenia około 12-15 makowców (nie dość, że dla całej rodziny, to jeszcze dla sąsiadów) plus piernik staropolski i pierniczki choinkowe. Do tego trzeba się przygotować wink
      Co do prezentów, to w tym roku będą z mojej spiżarni-porobiłam różne dżemy i konfitury, trochę nalewek. Ładnie udekoruję i już smile Będzie smacznie, przyjemnie i zdrowo smile
    • labellaluna Re: Planujecie już święta? 29.10.10, 11:45
      Z pewną taką nieśmiałością zaczynam planować. I muszę przyznać, że nie mogę się już doczekać grudnia. Większe porządki pod koniec listopada. Jako że wigilia i dni świąteczne zawsze spędzamy u rodziców/teściów, ograniczam przygotowywanie jedzenia do minimum. Natomiast dekorowanie mieszkania to już szaleństwo. Choinka i reszta ozdób najpóźniej na mikołajki muszą być (klimat bożonarodzeniowy trwa u mnie dwa miesiące - cały grudzień i styczeń), obowiązkowo piękne piosenki świąteczne z nieśmiertelnym White Christmas (kolędy zostawiam na wigilię), zapach pierniczków, angielskich ciasteczek mince pies, pomarańczy, filmy dvd o mikołajach przy lampce grzanego wina z mężusiem u boku i kotem na kolanach. Cudownie będzie, choć prezentów nie robimy sobie, bo z kasą krucho.

W ogóle to marzy mi się, aby ludzie nie spędzali grudnia na porządkach, ale przeznaczyli ten czas na spotkania w gronie znajomych, rodziny, przy lampce grzańca, bo dla mnie tym jest właśnie grudzień - przyjemnym miesiącem pełnym relaksu i pogodnego nastawienia do świata, czego już teraz wszystkim WDPD życzę smile I dużo śniegu oczywiście!
    • dolmadakia Re: Planujecie już święta? 29.10.10, 22:25
      Porządek to mam /prawie/ zawsze,więc tylko dekoracja i już.Najgorsza sprawa z prezentami-najtrudniej wymyślećsad i tego nie lubię.Kulinaria się zrobi ,ale te prezenty-zero pomysłówsad Co roku obiecuję sobie,że wezmę się za to wcześniej...ale jakos nie wychodzi,a u nas zawsze orgia prezentowa byc musi. Choinka w Wigilię lub dzień wcześniej.

A w ogóle to wolę 100x Wielkanoc,to są moje ulubione święta.
      I nie znosze jak ktoś pisze/mówi :" mikołajki" sad( Mikołajki to miasteczko!
    • parole_parole Re: Planujecie już święta? 30.10.10, 21:31
      Ja nastawilam ciasto na piernik (dojrzewa w lodowce). I planuje w tym roku nie sprzatac na ostatnia chwile, tylko wczesniej (tylko jak to zrobic, skoro w kilka godzin po wielkim sprzataniu jest znowu balagan). I wczesniej upiec i udekorowac pierniczki, w tym roku mam w planach obdarowanie nimi kilku osob, wiec troche czasu zajmie mi ta piernikowa produkcja.
      • el-li Re: Planujecie już święta? 30.10.10, 21:46
        piernik zarabiam 4-6 grudnia. Postanowiłam w tym roku zacząć juz po wszystkich świętych robić czystkę. Po wszystkich wypiekach, uszkach i pieczystych kuchnia i tak będzie "brudna". Codziennie w miarę mozliwości jakies półki, szuflady i szafki w pokojach i w kuchni...segregacja i do kubła. Firanki jeżeli takie sa to zawsze można jeszcze potem wyprać. Czas przed świetami, przed wigilią zawsze nerwowy(bo wszystko musi błyszczeć na same święta) a może w tym roku będzie cudna atmosfera, taka jak jest jak siadamy do stołu wigilijnego
    • mjermak Re: Planujecie już święta? 01.11.10, 18:21
      Ja zaczelam juz przemysliwac, tym bardziej, ze przed BN czeka mnie jeszcze Thanksgiving. Poki co zastanawiam sie, jakie wegetarianskie potrawy moglabym zrobic na oba swieta (menu w sumie podobne-indyk i trimmings) bo szwagierka nie je miesa i zawsze mam wrazenie, ze wychodzi od nas glodna. Niedawno jadlam w restauracji risotto z dynia i szalwia i bylo pyszne.
      Dom udekoruje na poczatku grudnia-juz sie zlamalam i po amerykansku celebruje BN w Adwencie, ale upieranie sie przy polskich tradycjach wpedzalo mnie tylko w depresje. Owszem duzo ich wplatam, ale juz nie jest tak, ze tylko polskie albo wcale. Na wigilie od lat jem lososia ale za to moje dziecko nadal wygalda pierwszej gwiazdki.
      Wielkich porzadkow nie planuje, sprzatamy na bierzaco.
    • anna335 Re: Planujecie już święta? 01.11.10, 21:51
      oczywisciesmile

mam juz w glowie plan kalendarza adwentowego dla moich dzieci, czesc potrzebnych materialow juz zakupilam, zaplanowane prezenty dla wiekszosci, czesc zamowiona czeka w merlinie oraz bookcity, za chwile zarobie piernikowe ciasto.... uwielbiam ten czas smile

o sprzataniu nie mysle, no ale ja nie jestem nawet WDPD tylko wiecznie poczatkujaca kura domowasmile
    • kiki.zmora Re: Planujecie już święta? 02.11.10, 10:01
      Tak,planuję. Wciąż nie mogę się otrząsnąć po tym,jak w moim domu rodzinnym sprzątało się 3 dni przed (a dom musiał lśnić!), robiło zakupy dzień przed stojąc w gigantycznych kolejkach (a 12 potraw musiało być) i gotowało w dniu wigilii (stojąc w garach od rana, a wieczorem padając na pysk). Postanowiłam,że u mnie będzie inaczej, choć lśnić musi i pewne potrawy na stole gościć muszą,a prezenty pod choinką są obowiązkowe (choćby symboliczne). Pomaga mi w tym fakt,że syn ma urodziny tuż przed świętami, w związku z czym muszę być odrobiona wcześniej.
      I tak: prezenty już zaplanowane, część zrobiona/zakupiona (po większość jadę w tym tygodniu, choć przyznam że tak wcześnie jeszcze nigdy nie miałam gotowych,ale to wynik lepszej organizacji - również finansowej). Wigilia składkowa i wstępnie ustalone co i kto przygotowuje więc te z potraw, które przypadają do zrobienia na nas,a które można zrobić już i zamrozić mam zamiar przygotować do połowy listopada. Ze sprzątaniem najgorzej - lubię mieć wręcz pedantyczny porządek na święta (takie zboczenie), więc nie chce tego bardzo rozwlekać w czasie,ale jak już pisałam - i tak muszę się odrobić wcześniej.
      Mam nadzieję,że wyrobię się tak jak w zeszłym roku; dzień przed wigilią oglądałam tv malując pazurki,a w dniu wigilii byłam tak zrelaksowana i wypoczęta jak nigdy big_grin Pierwszy raz tak mi się perfekcyjnie udało wszystko zorganizować,ale tak mi się spodobało,że to nasza nowa tradycja! Nawet Mamę pod tym względem odrobinę zreformowałam big_grin
    • korusiar Re: Planujecie już święta? 03.11.10, 21:12
      Nie planuję i wcale nie mam ochoty.
      Od 10 lat nie spędziłam Świąt Bożego Narodzenia tak, jakbym chciała (a najchętniej wzięłabym córki i męża i wyjechała w siną dal).
      Zakupowe szaleństwo, kilometrowe kolejki do kasy, wydawanie mnóstwa pieniędzy, brak pomysłu na trafione prezenty, generalne porządki, gotowanie, pieczenie, smażenie, te same oklepane życzenia składane przy opłatku oraz przymusowa Wigilia u teściowej powodują, że mam ochotę uciec gdzie pieprz rośnie sad

Zdecydowanie wolę Wielkanoc, jest już wiosna, więcej słońca, dłuższy dzień, kwitną tulipany i żonkile i wtedy nawet najazd pisanek i kurczaków w marketach nie jest mi straszny wink Świąteczne śniadanie jemy we czwórkę u siebie w domu i jest tak jakoś mniej zamieszania i pośpiechu niż przed Bożym Narodzeniem...
    • nadia_m Re: Planujecie już święta? 04.11.10, 09:16
      Nad prezentami jeszcze sie zastanawiam, w tym roku beda skromniejsze, bo chwilowo jestesmy zmuszeni oszczedzac.
      gotowac i piec specjalow nie bede; zakupy zrobie w ostatniej chwili, bo ryby, czy miesa chce swieze, nie mrozone.
      "Swiateczne" porzadki (mycie szkiel i porcelany, pranie firan, przetarcie okien, mycie tarasu) zaczne na poczatku grudnia; reszta- podlogi, kurz, lazienka, kuchnia sa sprzatane na bierzaco.

24 bedziemy na rodzinnym, wigilijnym zjezdzie; 25 na obiedzie u tesciow, a potem wyjezdzamy smile
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka