Dodaj do ulubionych

cukinia ..co z niej zrobić?

16.07.12, 00:20
Mam cukinie w dużej ilości, niektóre dużych rozmiarów i nie mam już pomysłów co z nich zrobić.
Placuszki w cieście z jajka i mąki smażyłam ale małżonek wyciąga cukinię ze środka i jje samo ciasto, próbowałam cukinię faszerowaną i wszystko wyszło przepyszne i farsz i sos ... wszystko oprócz cukini smile, planuję zrobić bigos ............ale na to pójdzie max 3 cukinie a co z resztą.
Co proponujecie z tego zrobić? może zamarynować ? macie jakieś dobre SPRAWDZONE przepisy?
Obserwuj wątek
    • squirk Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 00:28
      Od roku kupuję i marynuję wielkie cukinie, wychodzi coś niesamowitego, jutro planuję zamarynować kolejne ca 6 kg. Przepis znalazłam tu:
      magiawkuchni.blox.pl/2010/08/CUKINIA-KONSERWOWA.html
      - autorka początkowo pomyliła się i nie włączyła do listy koperku (jest na zdjęciach, w spisie go nie było), więc zrobiłam bez niego, oczywiście okazało się, że nie jest niezbędny, cukinia bije na głowę wszelkie konserwowe ogórki, zrobię w tym roku tyle słoików, ile zdołam.
      smile
    • squirk Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 00:37
      A, jeszcze coś - wygooglaj sobie "cukiniowy placek Pyńka", świetny przepis. Poza tym robię babkę ziemniaczano-cukiniową, część ziemniaków zastępuję cukinią.
      smile
    • mii.krogulska Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 01:16
      Może upiecz i do sałatek, ale to nie rozwiąże problemu nadmiaru.
      Jeśli masz większą ilość pobaw się w ratatuję cukiniową, czyli zwyczajnie uduś z pomidorami i odrobiną cebuli (ale bez przypraw i czosnku, to ważne) i zapekluj w słoikach. Zimą do ryżu, ziemniaka, makaronu to jest ekstaza smile
    • go-jab Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 05:22
      ja robie placuszki - tre cukinie i co mi jeszcze w rece wpadnie (ostatnio marchewke i cebule), na oko dodaje make, jajko, sol, pieprz... doprawiam swierza bazylia, tymiankiem i tym co mi w ogrodku akurat rosnie... mieszam i smarze... i podaje ze smietana... mmmmmm... chyba jutro cukinie sobie kupie smile
      • wiecznie-zapominam-login Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 08:18
        na jakich oczkach?
    • budzik11 Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 08:45
      Placki ale z tartej cukinii - trzesz na dużych oczkach, solisz, odstawiasz do puszczenia soku. Odciskasz mocno, dodajesz mąkę, jajko, mieszasz, smażysz. Pyszne z wędzonym łososiem, śmietaną i koperkiem.
      Leczo - chyba nie muszę pisać przepisu.
      Cukinia smażona - pokrojona w grube plastry, połówki plastrów lub ćwiartki - smażona normalnie na oleju.
      Pyszna jest też grillowana.
      Moja mama robiła cukinię konserwową w słoikach - w takiej zalewie, jak robi sie ogórki konserwowe. Robiła z dużej cukinii, nie obierała ze skórki - kroiła w grube plastry, wykrawała środek nasienny a krążki potem na spore kawałki, to zalewała zalewą i wekowała.
      • magda.tyl Dżem z cukinii (pomarańczowy) 16.07.12, 10:23
        My bardzo lubimy do naleśników
        przepis sprawdzony zawsze mi wychodzi pycha:

2,5 kg cukinii bez skórki i wnętrzności zetrzeć na dużych oczkach
        zasypać 60dkg cukru na noc
        następnego dnia gotować około około godziny, mieszając od czasu do czasu
        dodać 3 galaretki pomarańczowe(proszek nie rozpuszczać) i sok z cytryny/kwasek do smaku
        wymieszać i zmiksować na gładko.
        włożyć do słoików, pasteryzować 15 minut

Robiłam tak z galaretką truskawkową, cytrynową ale nam najbardziej smakuje z pomarańczową. Można poeksperymentować, bo przepis szybki i nie ma dużo paplania. Jutro jak dorośnie mi cukinia sprubuję dodać goździków, może cosik fajnego wyjdzie...

• edw-ina Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 10:21
      wypróbuj te przepisy, poza dżemem robiłam wszystkie i wyszły bardzo fajnie smile
      www.kocham-jesc.pl/blog/?p=286
      www.kocham-jesc.pl/blog/?p=280
      www.kocham-jesc.pl/blog/?p=244
      www.kocham-jesc.pl/blog/?p=203
      www.kocham-jesc.pl/blog/?p=197
      miłego gotowania!
    • dzioucha_z_lasu Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 12:25
      Idąc na łatwiznę - pokrój cukinie w grubą kostkę, zapakuj do woreczków i zamroź. Potem możesz całą zimę mieć pyszną, świeżą cukinię.
      • dolmadakia Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 12:40
        I z tej cukinii mozna zrobić w zimie zupę-krem.Z róznymi przyprawami i dodatkami.
        • b-b1 Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 12:58
          Robię z niej dżemy pomarańczowebig_grin Nikomu nigdy nie udało się zgadnąć, że to cukinia.
    • majowa_kotka Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 12:59
      Leczo z cukinią. Przepyszne!
    • gazeta_mi_placi Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 14:34
      Ja zrobiłam coś takiego - pomidory dusi się na oliwie, dodaje się pokrojoną cukinię, paprykę i bakłażan i wszystko razem dusi na małym ogniu (u mnie na płycie pozycja 3) przez około półtorej godziny, pycha
      • kk345 Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 17:57
        Następnym razem ratatuj duś pól godziny, zostaną chociaż slady witaminwink
        • gazeta_mi_placi Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 18:31
          Tak mi powiedzieli na innym forum, ale te pół godziny też na malutkim ogniu i też będą miękkie warzywa?
          • kk345 Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 18:59
            Tak, zmiękną, ale pozostaną w kawałkach- po 1,5 godzinie gotowania z warzyw zostaje pulpawink Oczywiście warzywa ze skórkami zostawiam.
            • gazeta_mi_placi Re: cukinia ..co z niej zrobić? 25.07.12, 19:51
              Zrobiłam i niestety smaczniejsza jest wersja gotowana przez półtorej godziny, może i pulpa, ale bardziej smaczna i aromatyczna pulpa niż duszona tylko przez pół godziny sad
      • kol.3 Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 18:15
        Jesteś na dobrej drodze, ale proponuję udoskonalić przepis:
        na patelnię kapka oleju na to cebula, ochłapki dobrego boczku lub skrawki szynki, na to pomidory, cukinia, sól, pieprz, dużo czosnku, chili / papryka, bazylia - poddusić 20 min. do miękkości do tego bagietka, winko. Mniam.
    • altu Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 17:59
      cukinia i kabaczki - nie zające, nie uciekną.
      w ubiegłym roku dostałam 12 dorodnych sztuk. dostałam je pod koniec sierpnia.
      zużywałam nie na gwałt, ale raz na dwa tygodnie jedną, do bigosu właśnie.
      reszta była na balkonie.
      przeleżakowały tak do końca października - mrozów nie było.

moja rada: odpuść sobie, połóż w chłodnym miejscu i odpocznij od ciągłej roboty wink
    • aniuta75 Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 18:57
      W zalewie chili z czosnkiem. Niebo w gębie. Jak będziesz zainteresowana to podam przepis smile.
      • kk345 Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 19:00
        Podawaj, jestem zainteresowana
        • edw-ina Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 19:08
          ja również smile
        • aniuta75 Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 19:13
          Cukinię obrać, troszkę wyciąć pestki (najlepsze są młode, bo te pesteczki małe i nawet jak jakaś się trafi bo niedokładnie się je wykroi to tragedii nie ma), pokroić jak się chce (ja kroję na dość grube i krótkie słupki. Zasolić, odstawić na 2-3h.

Zalewa:
          5,5 szkl wody
          1,5 szkl octu
          1 szkl cukru i ciut wink
          1,5 łyżeczki chili w proszku
          8 łyżeczek oleju
          1,5 główki czosnku posiekać (tylko nie z praski, lepszy efekt smakowy i wizualny)
          słodka papryka dla koloru

Cukinię dokładnie odcedzić , zalać zalewą, odstawić na 2-3h. A potem tylko do słoiczków i wekować ~7 minut.

Tak samo można też zrobić ogórki i też pychota smile.
          • squirk Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 19:15
            Jak sądzisz, mogę dać oliwę zamiast oleju? Dziękuję za przepis, skuszę się na pewno.
            smile
            • aniuta75 Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 19:24
              Myślę, że tak, chociaż smaczek wtedy ciut inny zapewne będzie smile.
              • squirk Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 19:27
                Nic to, smak oliwy kocham miłością dziką, więc źle nie będzie, dziękuję, nabieram rozpędu do rozprawienia się z mnóstwem cukinii, ogórków i fasolki szparagowej, w zeszłym roku miałam debiut fasolkowy, na pewno powtórzę.
                smile
                • aniuta75 Re: cukinia ..co z niej zrobić? 16.07.12, 19:30
                  Ogórki też spróbuj tak zrobić, chociaż cukinia lesza, bo jest twardsza i taka chrupiąca smile.
                  Pewnie nie ma to znaczenia ale my robimy żółtą cukinię, ale myslę, że zielona też się nada.
    • zuzanka79 Re: cukinia ..co z niej zrobić? 19.07.12, 18:02
      Sałatka z cukinii forum.gazeta.pl/forum/w,88104,114645089,115184234,Salatka_z_cukinii.html
      Warzywa z chili forum.gazeta.pl/forum/w,88104,114645089,115006381,Wlala_Warzywa_z_chilli.html
    • kaskahh Re: cukinia ..co z niej zrobić? 19.07.12, 20:58
      kolezanka robila zupe krem z cukinii i brokula

ja robie czesto placki z cukinii
      czasem warzywne, typu cukinia, kukurydza, marchewka co tam mam

nadziewane mielonym
      zupe krem z pieczarkami, przepis na GP
    • checkinnetwork Re: cukinia ..co z niej zrobić? 25.07.12, 10:49
      Leczo, krem z cukinii, sałatkę i wiele innych pomyslów na dania z cukinii znajdziesz na blogu Gotowanie w Wielkim Mieście
      • marzeka1 Re: cukinia ..co z niej zrobić? 25.07.12, 12:53
        Robię cukinię na kanapki na gorąco: tniesz małe 2 cukinie w plasterki, podsmażasz na oliwie, dodajesz po 10 min. sok z cytryny,sól, pieprz, oregano lub tymianek , pod koniec dokładasz pokrojony ser feta, zamieszasz i na kanapkę.
        • squirk Re: cukinia ..co z niej zrobić? 25.07.12, 13:02
          Szkoda mi przetwarzać młode cukinie, tnę je obieraczką na cienkie pasma i jem na surowo w sałatkach, rewelacja i szczerze polecam smile
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka