Dodaj do ulubionych

Czy ocet nie szkodzi pralce?

11.03.13, 10:43
Jak w temacie. Czytalam, ze niektorzy uzywaja octu do zmiekczania prania, zamiast plynu do plukania , inni natomiast w ten sposob ja dezynfekuja, odkamieniaja. Czy ten ocet nie szkodzi uszczelkom lub metalowym czesciom pralki ?
I drugie pytanie- podobno mozna szybko i latwo umyc okna dodajac do wody kilku kropli nablyszczacza do zmywarek. czy ktoras z WDPD to stosowala? Sprawdzilo sie?
Obserwuj wątek
    • ookaa Re: Czy ocet nie szkodzi pralce? 11.03.13, 12:44
      W czasach, gdy miałam poprzednią pralkę, która z racji wieku czasem się psuła, fachowiec naprawiacz odradzał stosowanie octu, twierdząc że uszkadza gumowe uszczelki. Do odkamieniania polecał pranie na pusto z zawartością paczki sody oczyszczonej. O cudownym wpływie nabłyszczacza na szyby nie słyszałam i nie stosowałam.
    • cegosia Re: A jak dużo octu? 11.03.13, 17:00
      A ja mam takie pytanie - ile tego octu należy dodać do prania, żeby było dobrze i nie przesadzić smile. Mam tak starą pralkę, że jej już nic nie zaszkodzi a może jeszcze ją trochę podratuję.
    • tuvalu1 Re: Czy ocet nie szkodzi pralce? 11.03.13, 19:10
      Ocet to kwas który w połączeniu z gorącą wodą rozpuści związki wapnia ale usztywni i skruszy gumowe uszczelki. Kwas niszczy i odbarwia wełnę i deformuje jedwab. Gorącym octem usunąłem paskudny zaciek na emaliowanej wannie i jednocześnie nieodwracalnie zmatowiłem chromowaną baterię.
      • andzia2006_34 Re: Czy ocet nie szkodzi pralce? 04.08.17, 18:06
        Ocet dodawany do płukania ulega rozcieńczeniu ileż go można wlać do szufladki przeznaczonej na płyn do płukania? Pół szklanki, ćwiartkę szklanki? Cykl płukania to 8 do 10 litrów wody do tego ta znikoma część octu. Ocet spirytusowy ma steżenie 10%, rozcieńczone w 10 l wody jak bardzo "żrący" będzie taki roztwór? Kwaśny tyci tyci... Bez przesady. Do płukania pralka nie podgrzewa wody, płukanie odbywa się w zimnej. Nie wiem jak można czyścić gorącym octem? Samo podgrzanie go to smród w całej chałupie. Gratuluję pomysłu. Do czyszczenia kranów, baterii, słuchawki od prysznica używam zimnego roztworu octu z wodą (pół na pół).Myję i spłukuję, potem polerka i świecą się jak psowe j...a Od kilku miesięcy sama robię proszek do prania (kilka składników bez zbędnej zakamuflowanej chemii) używam go do prania wszystkiego. Pranie kolorowe, czarne, białe, delikatne. Nic się nie dzieje. Do płukania wlewam ocet plus kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego (moje ukochane zapachy to olejek z drzewa herbacianego, geranium, różany). Raz na miesiąc czyszczę pralkę. Na noc wyciągam szufladkę z dozownika, nasączam szmatkę octem wpycham ją w puste miejsce po szufladce. Roztworem wody z octem przemywam delikatnie uszczelkę przy szkiełku i fartuch wkoło. Po nocy wyciągam szmatkę, wkładam szufladkę na miejsce w dozownik. Wlewam szklanke octu + 20 kropelek olejku z drzewa herbacianego (odkażanie) do bębna pralki ustawiam 60 lub 90 st puszczam program na pusty bęben. Otwierasz i widzisz że pralka wizualnie i węchowo jest czysta. Nie zamykać drzwiczek pralki, niech schnie między praniami.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka