Dodaj do ulubionych

Niekwitnące tulipany

25.05.13, 22:42
W zeszłym roku kupiłam sobie działkę ogrodniczą ,na której rośnie mnóstwo tulipanow,niestety nie wszystkie kwitną i tak sie zastanawiam czy ich nie usunąć trwałe bo zajmują mi miejsce na inne kwiatki czy coś innego
Obserwuj wątek
    • b-b1 Re: Niekwitnące tulipany 26.05.13, 00:20
      Jeśli cebulki są uszkodzone-wyrzuć-ale jeśli są ok-zakop po prostu głębiej. U mnie na tulipanach/żonkilach/hiacyntach umiejscowione są inne rośliny, które rozrastają się dopiero po przekwitnięciu roślin cebulowych(astry, żurawka, byliny goździka itp).
    • claratrueba Re: Niekwitnące tulipany 26.05.13, 05:41
      Jeśli wiesz, że te tulipany nie kwitły także wcześniej to pewnie warto usunąć. Natomiast jeśli to obserwacja tylko z tej wiosny to nie. Późne mrozy uszkodziły pąki kwiatowe bardzo wielu tulipanom, przy normalnej wiośnie zakwitną.
    • horpyna4 Re: Niekwitnące tulipany 26.05.13, 08:04
      Zrób po prostu porządek z tulipanami, bo każdy ma inną koncepcję co do rozplanowania działki. Po zżółknięciu liści wykop wszystkie cebule (niektóre mogą być dość głęboko, więc uważaj), odetnij łodygi, oczyść i posegreguj - drobne cebulki osobno. Pamiętaj, żeby wykopanych cebul nie trzymać na słońcu; jeżeli robisz to w słoneczny dzień, to przykrywaj je czymś na czas wykopywania następnych.

Sprawdź przy okazji, czy jakieś cebulki nie wykazują oznak choroby; takie wyrzuć, uszkodzone też. I przechowaj wszystkie w ciemnym, przewiewnym miejscu do późnej jesieni. Nie sugeruj się podręcznikowymi terminami sadzenia cebul, bo od wielu lat późna jesień bywa tak ciepła, że jeszcze przed zimą cebule wypuszczają liście. Tulipany można sadzić w listopadzie, grudniu, a nawet w styczniu, jeżeli ziemia nie jest zamarznięta.

Teoretycznie cebule można wykopywać dopiero po uschnięciu liści, ale lepiej nie czekać tak długo - uschnięte łodygi odpadają i nie można potem znaleźć w ziemi cebul. Wystarczy więc, jak po prostu części nadziemne przestaną być zielone, bo dopóki są zielone, to asymilują i karmią cebulę. Z tego też powodu po przekwitnięciu nie obcina się tulipanom zielonych łodyg, tylko obłamuje same pozostałości kwiatu, żeby cebula nie wysilała się na zawiązywanie nasion.

Jeżeli zamierzasz cebule wykopywać co roku, żeby zapewnić im okres spoczynku (nie wszystkie odmiany tego wymagają), to posadź cebule w specjalnych plastikowych koszykach. Są takie w sklepach ogrodniczych, dość płytkie i szerokie. Trzeba je zagłębić w ziemi tak, żeby górna krawędź była schowana dość płytko pod powierzchnią. W jednym koszyku mieści się kilka cebul, a drobniejszych nawet kilkanaście; wykopywanie jest bardzo ułatwione, bo wydobywasz szpadlem z ziemi cały koszyk, a dopiero potem odsiewasz ziemię od cebul.

Sadzenie w koszykach ma jeszcze inne zalety: nie musisz obawiać się, że nie znajdziesz jakichś cebul w ziemi, jak przypadkiem uschnie i odpadnie im łodyga. Możesz też z roku na rok zmieniać miejsce sadzenia, jeżeli będziesz chciała "przemeblować" działkę. A zapewniam Cię, że prawie w każdym sezonie widzi się konieczność wprowadzenia jakichś zmian.
      • aga7211 Re: Niekwitnące tulipany 26.05.13, 22:39
        Dziękuje za tak szczegółowy opis traktowania tulipanow ,facet,od którego kupowałem działkę mówił żeby obrywac po przekwitnieciu liście coby nie zaszpecaly miejsca a tu czytam ze nie wolno tak robić ,jeszcze raz dziękuje
        • horpyna4 Re: Niekwitnące tulipany 27.05.13, 11:32
          Skoro obrywał, to cebule są niedokarmione, nie wyrośnięte i pewnie dlatego nie kwitną. Przynajmniej teraz wiadomo, dlaczego.

Tulipany warto sadzić tak, żeby nie były na pierwszym planie. Przed nimi powinny rosnąć byliny będące jeszcze niskie, jak tulipany zaczynają kwitnąć, a już średnio wysokie, jak przekwitają. Wtedy osłonią żółknące i usychające tulipany, nie będzie więc szpetnego widoku.
          • anu_anu Re: Niekwitnące tulipany 27.05.13, 13:10
            Horpyno, pozwolę sobie skorzystać i się podłączyć do tulipanowych pytań smile
            Na moim ogrodzie rosną tulipany, które tam zastałam wprowadzając się trzydzieści parę lat temu. Nigdy ich nie tykałam, nie wykopywałam, tylko obcinałam kwiaty. Są ciągle piękne!
            A tulipany, które sama wsadziłam (chciałam mieć więcej) rosną - ale NIGDY nie kwitną. Co im zrobić?
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka