Gdzie w Warszawie wyprać kołdrę z pierzem i puchem

13.08.13, 11:03
Mogą być też niedalekie okolice. Znalazłam na Pradze zakład, gdzie stoi stara maszyna do prania pierza, ale ja chcę wyprać całą kołdrę, poza tym przecież nie będą jej rozpruwać. Ta maszyna jest chyba do pierzyn starego typu i poduszek. Niby mogę spróbować w domu, ale nie chce mi się potem pierniczyć w rozbijanie pierza, wolę zawieźć, zapłacić, odebrać.
Zna ktoś sprawdzone miejsce?
    • figaroo Re: Gdzie w Warszawie wyprać kołdrę z pierzem i p 13.08.13, 23:29
      Ja prałam w domu, w pralce. Po praniu jest ok. Nie musiałam nic rozbijać itd. Kołdrę mam z Ikei, jest pikowana w kwadraty. A jak nie w domu to może w pralni chemicznej?
      • b-b1 Re: Gdzie w Warszawie wyprać kołdrę z pierzem i p 14.08.13, 22:10
        Przy takiej temperaturze jaka była ostatnimi czasy nic nie trzeba rozbijać. Wyprać, wywirować i na słońce-ze dwa razy odwrócić-tyle.
        • morgen_stern Re: Gdzie w Warszawie wyprać kołdrę z pierzem i p 19.08.13, 10:32
          Ok, no to może spróbuję. A jaki program radzicie ustawić w pralce? To nie jest kołdra z Ikei, nie mam też żadnej metki. Wełna, delikatny? 30 st. czy 40? Ustawić dodatkowe wirowanie?
    • gittana Nigdy w życiu nie dawaj puchu i pierza na słońce! 19.08.13, 22:02
      W kilku punktach na temat prania kołdry puchowej:

      1. Prać wodnie można cały wyrób tylko wówczas, gdy producent przewiduje taką możliwość. W przeciwnym razie tkanina może stracić puchoszczelność i już na zawsze będziemy skazani na "śnieżek" w łóżku, co ani przyjemne ani na pewno nie zdrowe. Taką możliwość dają produkty tylko niektórych producentów, tylko te dobrej jakości i tylko produkowane w ostatnich latach, bo wcześniej tkanina natychmiast po kontakcie z wodą się rozszczelniała.

      2. Pranie chemiczne puchu powoduje natomiast jego kruszenie, co w konsekwencji sprawia, że kołdra nie jest już tak miękka, traci na "ciepłocie" a drobinki pokruszonego puchu mogą wydostawać się na zewnątrz kołdry.

      3. Jeśli kołdra nie nadaje się wg producenta do prania wodnego i nie chcemy jej czyścić chemicznie, można na własną odpowiedzialność wyprać ją w pralce lub sprawdzonej pralni i wysuszyć w suszarce elektrycznej (gruba kołdra w takim razie tylko w pralni ze względu na objętość). W ŻADNYM RAZIE NIE WOLNO WYSTAWIAĆ KOŁDRY PUCHOWEJ NA SŁOŃCE, a zwłaszcza mokrej kołdry puchowej. Taka mieszanka - słońce + wilgoć, powoduje niewiarygodne namnażanie roztoczy. Kołdry wietrzymy na wolnym powietrzu, owszem, ale nie na słońcu!

      4. Moja ostatnia rada - jeśli nasza kołdra z pierza ma 4 -5 lat, a wysokiej klasy kołdra puchowa ma więcej niż 8-10 lat - to podarujmy ją śmietnikowi - na pewno wyjdzie to nam na zdrowie wink

      Kolorowych snów!



      • morgen_stern Re: Nigdy w życiu nie dawaj puchu i pierza na sło 20.08.13, 11:00
        Cóż, dałaś mi do myślenia...
Pełna wersja