Dodaj do ulubionych

Wycieczka objazdowa plus all inclusive - porady.

31.05.15, 12:01
Do tej pory jeździliśmy z dziećmi na wczasy, staraliśmy się zwiedzać, ale nieśpiesznie, dostosowując wszystko do ich możliwości.
W tym roku, po raz pierwszy, zapisałam się na wycieczkę po Turcji - tydzień zwiedzania i tydzień odpoczynku. Będzie dużo chodzenia, szybkie tempo. Potrzebuję porad, co się najlepiej sprawdza.
Czy lepiej wziąć torbę typu chlebak (pamiętam takie z rajdów wink), czy bardziej się sprawdzi niewielki plecaczek.
A jakie buty. Koleżanka twierdzi, że lepsze wygodne sandały, niż zakryte płócienne. Jakie Wy macie spostrzeżenie?
No i nie wiem, co zabrać z odzieży. Chciałam spodenki plus podkoszulki, ale owa koleżanka, "oblatana" w takich wycieczkach mówi, żeby nie rezygnować z sukienek.

I, nie śmiejcie się, ale nie mam pojęcia, czego mogę się spodziewać po owym "all inclusive". Trochę się dowiadywałam, ale potrzebuję takich jakiś wskazówek.

Jeżeli macie jakieś uwagi, które mogą się przydać - piszcie, bo nawet nie wiem, o co się pytać. Jadę na początku lipca z koleżanką, mąż zostaje z dziećmi wink
Obserwuj wątek
    • maj18-98 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 31.05.15, 12:53
      Ja wzięłabym wygodne sandały skórzane plus buty typu tenisówki do chodzenia po terenach górzystych, chodzę w sukienkach, przewiewnych dobrze wyglądających bez prasowania ale to zależy od indywidualnych preferencji, niektóre panie wola spodnie i już, zdecydowanie torba w rodzaju plecaka, na łażenie w takim klimacie biorę ze sobą mały plastikowy spryskiwacz do kwiatów, świetnie sie sprawdza jako odświeżacz,
      koniecznie wymień pieniądze na tureckie liry (czasem opłaty za wejście znacząco się różnią w zależności od waluty) i zadbaj zeby mieć mnóstwo drobnych, nie tylko ze względu na napiwki ale dlatego że duuuza liczba sprzedawców swobodnie traktuje kwestię wydawania reszty, można zapłacić więcej parę razy ale bez przesady, jakie jest all zależy od hotelu i biura, ale w Turcji jedzenie na ogół jest bardzo dobre i all bogate, bywałam tam w rożnych hotelach i skromnych i tych lux (jak się trafił fajny last), da się przeżyć, to naprawdę to przepiękny kraj, będziesz zachwycona,
      aha, pewnie będziecie wchodzić do niektórych meczetów, do tego Alanyi da sie swobodnie, w Konakli i Manavgat trzeba się postarać, wtedy lepsza sukienka za kolana i z rękawkami(plus chusta) niż krótkie spodenki i podkoszulek.
      jak pojedziesz teraz to będą pachnieć gaje pomarańczowe....bajka
      • maj18-98 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 31.05.15, 13:07
        Wzięło mnie na wspomnienia...
        fajnie wziąć ze sobą bawełnianą, duuużą, cieniutką chustę (ew tzw arafatkę) i gdy są największe upały polać ją wodą i zakryć głowę i ramiona, wysychasz po kilku minutach a pozwala odetchnąć (ja tak przeżyłam wyprawę do Luksoru), w Turcji z klimatem bywa rożnie ale są rejony gdzie jest bardzo duszno i taka mokra chusta bądź zraszacz malutki bardzo pomagają,
        w każdym miasteczku i mieścinie normą jest duża liczba fontann i ogólnodostępnych kranów co bardzo ułatwia życie,
        koniecznie kup sobie herbatę jabłkową (taka w proszku) i herbatę z hibiskusa(pycha!),
        oczywiście krem z wysokim filtrem nawet jak lubisz się opalać,
        po all możesz spodziewać sie wszystkiego, kilku bardzo obfitych posiłków, napoi, kawy, herbaty i ciast oraz miliona przekąsek podawanych w restauracjach, przy basenie, na plaży i w barach, na pewno nie będziesz głodna, z reguły soki ze świeżych owoców nie wchodzą w all (ale są hotele gdzie tak nie jest), reszta zapłacona,
        będziesz pewnie w Kapadocji, Side, Aspendos, Perge, cu-dow-nie!
        • linn_linn Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 31.05.15, 13:25
          To ta?
          www.tureckisklep.pl/herbata-rozpuszczalna-owocowa/20-zielone-jablko-herbata-rozpuszczalna-turecka-.html
          Skład: cukier, kwas cytrynowy, aromat jabłkowy regulator kwasowości E341, wit.C (15mg*/100g), barwnik E150, karamel
          Lepsza ta / niekoniecznie ta ze zdjecia, ale jako sposob przygotowania /:
          fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,116580812,116580812,0,2.html?v=2&t=1433071321647
    • kk345 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 31.05.15, 13:38
      Duża cienka chusta jest wg mnie niezbędna, można się nią okryć przed słońcem, usiąść na niej na ziemi, przykryć ramiona przy zwiedzaniu świątyń, użyć jako torby na owoce- no tysiąc zastosowań.
      Dla mnie ważny jest też kapelusz z szerokim rondem, chroni twarz i kark przed słońcem.
      Z rzeczy praktycznych- weź krem z wysokim filtrem (u mnie 50-tka) do smarowania nosa, karku i wierzchu stóp, szczególnie dzieciom, ale sobie też- mało kto pamięta o stopach, a skóra poparzona między paskami sandałów nie pozwoli na piesze wycieczki.

Sukienki czy zwiewne spódnice są dla mnie przy upale wygodniejsze i przewiewniejsze, niż spodnie

All inclusive powinno byc dokładnie opisane przy programie wycieczki (np w katalogu), powinnaś mieć w takim opisie info o ilości i rodzaju serwowanych posiłków (bufet, bar przy basenie, restauracja, szwedzki stół), oraz o napojach- czasem są dodatkowo płatne, czasem bez ograniczeń, czasem jest ograniczenie alkoholu tylko do produktów lokalnych. Zapytaj o te szczegóły w biurze podróży.
      • bestraga Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 31.05.15, 14:06
        lepszy cienki duzy szal, mozna sie tym przykryc i na plazy przed słońcem, i nosic go w torbie , bo nagle znajdziesz sie w piekącym słońcu. Oczywiście skarpetki , bo spalisz sobie stopy, i nie bedziesz mogła chodzic.
        Buty gumowe do wchodzenia do wody ( kamienie!) można je tez zawsze kupić w pobliżu gdzieś. Oczywiście jedna bluzkę koniecznie z długim rękawem ( możesz go zawijać!) bo jak z roztargnienia spalisz ramiona, to bolec będzie bardzo. Jeżeli pójdziesz gdzieś wysoko, może być chłodno, wiec kurtka od wiatru , z kapturem , taka co ja możesz zwinąć i mieć w torbie, Torba ma byc dobra, na plecy, przez ramie , przez pierś, lekka.
        Turcja jest cudowna , jedzenie pyszne , soki ze świeżych pomarańcz na ulicy , higienicznie i może być zapakowane na przykłąd do buteleczki.. Standarty maja wyśrubowane przez wielkie międzynarodowe sieci hotelowe. Mozna dobatywac sie i po rosyjsku , przynajmniej wokół Antalii bo Rosjan mnóstwo , taksówkarze juz to potrafią i w wielkich galeriach. Do kupowania - przyprawy kuchenne, chałwa ( taka jak nasza nazywa sie Czeten Alva- maja i inne kolorowe , okropne .) Dobra zwykła bielizna bawełniana w dobrym gatunku., no i dla turystów wszystko!
    • ewa_2009 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 31.05.15, 13:50
      Z tureckiej wycieczki do Kapadocji wspominam kobietę w sukience do ziemi i klapkach, która miała straszne problemy przy wchodzeniu po drabinie do tych domów wykutych w kamieniu. Buty sportowe miałam - do niczego mi się nie przydały.Z ubiegłorocznej objazdówki po Włoszech - torba z bluzami i czymś do ewentualnego nakrycia nóg na stałe w autokarze. Ze sobą nosisz przede wszystkim wodę. Plecaczek tylko odpowiednio wentylowany - syn miał zawsze plamę z potu na plecach. Ja miałam torbę na ramię.
      • squirk Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 31.05.15, 15:39
        ewa_2009 napisała:

Plecacze
        > k tylko odpowiednio wentylowany - syn miał zawsze plamę z potu na plecach. Ja m
        > iałam torbę na ramię.

W Lidlu bywają rewelacyjne a niedrogie plecaki z takim zewnętrznym siatkowym stelażykiem - trzymają plecak odrobinę odsunięty od pleców, nic się nie poci i nie przylega. Bardzo polecam, właśnie poluję na kolejną sztukę bo pierwszą mąż "zużył", jeśli ktoś jest ciekaw znajdę tego niedobitka (plecak, nie męża smile) i podam nazwę.
        • linn_linn Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 31.05.15, 16:07
          Nie wiem, czy w Lidlu, ale we wloskim dyskoncie kupilam bardzo lekka torbe: 2 kieszenie z przodu, jedna z tylu, 2 z gumka po bokach, pasek do noszenia przez ramie i 2 raczki. Idealna. Zaluje, ze nie kupilam 2 sztuk, ale i tak dobrze, ze w ogole kupilam. Poczatkowo wydawala mi sie zbednym zakupem.
          • jagodamalina Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 31.05.15, 20:25
            Dzięki, dziewczyny, jesteście niezawodne, będę się kierowała Waszymi uwagami.
            Plecaczek mam dokładnie taki
            https://thumbs1.ebaystatic.com/d/l225/m/mH2Es5WPi3NBmhcxcKXRFOA.jpg

I szmacianą torbę
            https://www.bonprix.pl/ims/0/0/0/0/0/0/7/7/2/4/inteligentne/937870/torba-juliane-oliwkowy.jpg?h600

I się zastanawiam, co wybrać - raczej już nie mam funduszy, by dokupić jeszcze inną torbę, chcę wybrać jedną z tych, co pokazałam. Plus, oczywiście, walizka na kółkach.
            Cieniutkie szale i chusty też mam jakieś, wybiorę pod kolor garderoby.
            Muszę jednak kupić sandały - klapki odpadają, bo nie umiem w nich chodzić. Może polecicie mi jakieś wygodne do chodzenia, ale też pasujące do sukienek?

Co do all - wszystko jest opisane, ale po prostu nigdy nie korzystałam z takiej opcji, a nie chcę wypaść, jak prowincjonalna gęś wink, stąd moje pytania. Podobno są jakieś karty na ręczniki plażowe. Nie chcemy też ciągle uważać na dokumenty, więc myślimy o sejfie, ale jak toto uruchomić?
            Wiem, że będziemy nosić opaski, na miejscu jest rezydent, więc jakaś opieka będzie.
          • squirk Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 31.05.15, 23:06
            ewa_2009 napisała:

> podaj proszę (albo wklej zdjęcie)

Nazwa to ADF System, przykładowe zdjęcie (mąż miał inny model) pokazujące ten stelaż - beafoto.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_60253dc9e3adf53ad8254f5cf8195daa.jpg - bardzo, naprawdę bardzo porządna, trwała rzecz, był używany szalenie intensywnie przez bodajże 2 lata, były w nim przywożone na rowerze cieżkie zakupy, po prostu świetny jest. Stelaż to mocna siatka rozpięta na wygiętych w delikatny łuk "paskach" ze stali, trzyma plecak odsunięty od pleców ale nie jest to nienaturalne ani niewygodne. Zdobędziemy kolejny na pewno, doskonale się spisywał. Bardzo nas zaskoczył, nie spodziewaliśmy się że w Lidlu trafimy na taką perełkę.
            • kr_ka_11 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 08:19
              Deuter był prekursorem montowania tych stelaży smile Patent jest rewelacyjny ale ceny tych plecakow trochę powalają. Na rynku dostępny jest fajny model firmy Hi-tec, mam go i bardzo mi służy - o ile dobrze pamiętam Aruba. Cena przystepna tylko mój ma 35 litrów pojemności, może są mniejsze.
              • squirk Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 15:19
                kr_ka_11 napisała:

> Deuter był prekursorem montowania tych stelaży smile Patent jest rewelacyjny ale c
                > eny tych plecakow trochę powalają.

Ten Lidlowy to było niecałe 50 zł, moim zdaniem warto, o Deuterze zaraz poczytam bo jeśli nie będzie tych z ADF trzeba będzie znaleźć alternatywę.
                Mąż dostał od firmy rewelacyjną torbę i plecak ale sprawdziłam właśnie ceny i nie polecę Wam tej firmy bo cena naprawdę kosmiczna uncertain
                • kr_ka_11 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 02.06.15, 09:05
                  właśnie deuter z adf - model np. futura jest ponad dwukrotnie drozszy od tego hi-tec co ja mam - też z tą sprytną siateczką. Oczywiście jakość nie ta sama ale obleci. Ja czekam aż takie plecaki zacznie robić lowepro smile mam taki na aparat, ale niestety z bez siatki i z nim plecki się pocą, oj pocą.

A wracając do tematu, w Kapadocji lećcie balonem, my z mężem nie skorzystaliśmy i bardzo żałuję. W tym roku też Turcja ale okolice Turgutreis a nawet jakby być bliżej to z póltorarocznym brzdącem tego typu eskapady nie wchodzą w gre. Kiedyś muszę tam wrócić i balonem polecieć smile Nie jest to tania atrakcja ale warta tych pieniędzy.
                  Z innych rad to skarpetki i to cieple i jakas bluza do autokaru, dają tą klimą po garach strasznie, ja z takich wakacji zawsze niestety wracam chora
    • pitahaya1 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 15:12
      jagodamalina napisała:

Będzie dużo chodzenia, szybkie tempo.

Będziesz miała z pewnością bagaż główny, czyli walizkę oraz podręczny, czyli torebkę. Do głównego możesz włożyć rzeczy, które po części będziesz przekładała do małej torby, chociażby coś do picia (tak, brałam swoje napoje, gdy miałam niedobagaż, czyli walizka do 32 kg a ja miałam 24kg, czyli dorzucałam kilka butelek picia, które na miejscu zużywałam i robiłam miejsce na pamiątki).

Potrzebuję
      > porad, co się najlepiej sprawdza.
      > Czy lepiej wziąć torbę typu chlebak (pamiętam takie z rajdów wink), czy bardziej
      > się sprawdzi niewielki plecaczek.

Wzięłam bym tę drugą torbę. Przerzucisz do przodu i masz nad nią kontrolę cały czas. I wydaje mi się poręczniejsza.

> A jakie buty. Koleżanka twierdzi, że lepsze wygodne sandały, niż zakryte płócie
      > nne. Jakie Wy macie spostrzeżenie?

Weź takie, które są wygodne!! Spacery cały dzień w gorącu to nie przejście z domu do sklepu za rogiem. Ja już nie raz klęłam i kupowałam buty na miejscu. Efekt jeszcze gorszy. Poważnie, nie patrz na fason tylko na wygodę.
      Ja sandały mam takie:
      moda24h.eu/ecco-offroad-lite-moon-rock-emerald.html
      (chodzi o typ a nie markę, zwróć uwagę na wyściółkę przy paskach)
      a takie mnie obtarły aż do bólu, mimo, że w domu chodzę w nich bez problemu:
      zszywka.pl/p/czarne-plaskie-sandaly-43-3939408.html
      (też podaję fason, czyli koszmarne cieniutkie paseczki, które po spoceniu się stopy pięknie będą obcierały)

I weź buty zakryte, ale lekkie (trampki, tenisówki).

> No i nie wiem, co zabrać z odzieży. Chciałam spodenki plus podkoszulki, ale owa
      > koleżanka, "oblatana" w takich wycieczkach mówi, żeby nie rezygnować z sukiene
      > k.

Jedną sukienkę. Sukienki nie są praktycznie, bo od razu po upalnym dniu musisz zmienić górę i dół. Przy spodniach i spodenkach dół ze dwa razy założysz.
      Jedna koszula z długim rękawem. Poza tym bluzki. Coś na zakrycie ramion.
      Nie wiem, jakiej jesteś budowy, ale... chodziłaś kiedyś cały dzień w upale? Nie obtarłaś sobie wewnętrznej strony ud? W razie czego antyperspirant, bo na bieliznę pewnie za późno.
      >
      > I, nie śmiejcie się, ale nie mam pojęcia, czego mogę się spodziewać po owym "al
      > l inclusive". Trochę się dowiadywałam, ale potrzebuję takich jakiś wskazówek.

Jeśli masz opcję 7+7 to pewnie hotel 3*.
      All znaczy tyle, że masz nie dwa a trzy posiłki lub więcej. I napoje w ciągu całego dnia, bezalkoholowe i alko, ale lekkie i niezbyt wyszukane (nie nastawiaj się na super wino czy ekstra wódkęsmile.

>
      > Jeżeli macie jakieś uwagi, które mogą się przydać - piszcie, bo nawet nie wiem,
      > o co się pytać. Jadę na początku lipca z koleżanką, mąż zostaje z dziećmi wink

Co bym wzięła:
      - napoje, zwłaszcza na pierwsze 2-3 dni (bardzo często spotykane na wyjazdach, zwłaszcza na objazdówkach),
      - lekkie przekąski energetyczne (objazd to wcześnie rano śniadanie i obiadokolacja, ludzie jakoś zawsze wyciągają jakieś specjały nierozpuszczalne w wysokiej temperaturze, paczkowane, już o kabanosach i innych rzeczach nie wspomnęwink)
      - chusteczki nawilżone (jeszcze lepiej sprawdzają się te dla maluchów, zwłaszcza w toalecie, bo z papierem w Turcji różnie może być, zwłaszcza na objeździe),
      - płyn do umycia rąk na sucho, jest ich kilka w sklepach typu Rossmann (jedna buteleczka w zupełności wystarczy na 2 osoby na tydzień),
      wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=36437
      - plastry,
      - preparaty p/słońcu!!
      - nakrycie głowy,
      - panowie jedne spodnie długie (do świątyń) i jedna koszula długa
      - mnie pomagała woda termalna do schłodzenia karku i twarzy (tanie to nie jest, ale bardzo sobie chwaliłam, jedna butla wystarczy na całą rodzinę).

Mam za sobą parę wycieczek długich (miesiąc) i męczących (stąd chusteczki i inne cuda ratowały mi skórę).
      • pitahaya1 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 15:53
        Już doczytałam, że jedziesz z dziećmi, bez męża.
        W jakim wieku dzieci?
        Weź jednak ten carex do rąk. I to ten, bo tańsze potrafią się lepić i śmierdzieć. Carex ma postać żelu, który niemal od razu zamienia się w płyn. Bardzo szybko się wchłania i nie klei, co przy tańszych płynach jest zmorą, bo masz wrażenie, że musisz umyć ręce, żeby się tego pozbyć. I carex jest bardzo wydajny.
        Na objazdówce niemal zawsze będziesz miała autokar pod ręką, czyli nosisz przy sobie tylko tyle, ile potrzebujesz na 1-2 h zwiedzania.
        Pamiętałabym o jakichś przekąskach, które pozwolą przetrwać między posiłkami.

Na objazdówce śniadanie jest z reguły bardzo wcześnie (sprawdź sobie godziny posiłków) a kolacja późno. Będziecie się zatrzymywali na posiłek (najprawdopodobniej sami będziecie za niego płacili) i z reguły jest on w takich specyficznych miejscach, czyli byle co a drogo. Z reguły, ale mam za sobą sporo wycieczek i schemat jest ten sam.
        Dzieci to dzieci, czyli "mamo pić i jeść mi się chce".

W jakim wieku dzieciaki?
        Aha, pomyśl o wzięciu czegoś pod głowę (poważnie, nawet najwytrwalsi podróżnicy wyciągali pompowane poduszki lub po prostu małe jaśki, żeby głowy o szybę nie obijać w czasie drzemki).
      • jagodamalina Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 16:06
        Wszystkie uwagi przestudiowane, wnioski wyciągnięte smile
        Kosmetyki i medykamenty kompletuję, chusteczki nawilżane już mam, bo bez nich się nie ruszam, kupuję także te, do higieny intymnej.
        Bagaż główny ma ważyć 20 kg, podręczny 5.

Szmacianą torbę mam z bon prixa, też mi się wydaje poręczniejsza, niż plecaczek, a więc wybór dokonany!

Co do obuwia - to zawsze mam problem, bo mam jakąś dziwną budowę stopy (podwójne kostki) i większość mnie uciska. Myślałam o sandałkach 4F, do sukienek może średnie, ale wygoda przede wszystkim.

Nasz hotel jest ultra all inclusive (tylko taki był w Kemer, a nie, że mam takie wysokie wymagania). Chcemy wybrać się w góry Taurus.

W części objazdowej śniadania będą wcześnie, a obiadokolacje późno. Co, oprócz kabanosów, można wziąć, aby się nie zepsuło? Pitahaya, co miałaś na myśli, pisząc "lekkie przekąski"? Nie chcę za dużo wydawać, bo jeszcze dzieci i małżon też muszą gdzieś wyjechać.
        • squirk Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 16:14
          jagodamalina napisała:

> W części objazdowej śniadania będą wcześnie, a obiadokolacje późno. Co, oprócz
          > kabanosów, można wziąć, aby się nie zepsuło?

Krakersy, suszone owoce, orzechy, batony muesli (można zrobić w domu), przekąski z sera (warkocze, sticks - brakuje mi polskiego słowa), świeże owoce/warzywa do zjedzenia w ciągu kilku h. Dużo wody.
            • squirk Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 16:57
              pitahaya1 napisał:

> www.slodkiefantazje.pl/przepisy/3117/batoniki-musli?AspxAutoDetectCookieSupport=1
              > Przepis pierwszy z brzegu.
              > Nigdy nie robiłam, ale chyba się skuszęsmile

Robiłam wiele razy - z takich przekąskowych różności - batoniki, sezamki, pieczone orzechy/migdały (bardzo polecam), flapjack i granolę (przepisy z Moich Wypieków - nie żebym szaleńczo ten blog lubiła, po prostu mam pewność, że autorka przepisy solidnie sprawdza i byle czego nie poleca) - warto bo sobie człowiek sam kontroluje ilość wrzucanych orzechów, cukru, wyrzuci coś, czego nie lubi (np. rodzynki uważam za nieporozumienie, nie powinno ich być nigdzie). Roboty niewiele a wiadomo co się rodzinie podaje.
        • pitahaya1 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 16:21
          Mnie zawsze głupio było brać rzeczy ze sobą i na początku jako jedyna nic nie miałam. Uwierz mi, że nawet najdroższa przekąska w Polsce może być smaczniejsza i tańsza niż kupiona na miejscu. Wiadomo, że nie po to człowiek jedzie, żeby pół walizki jedzenia ze sobą zabierać, ale soki w plastiku, woda bez gazu, zawsze szybko znikały.
          Przekąski - tu różnie ludzie brali. Paczkowane kiełbaski typu kabanosy, ciastka typu Bell Vita, ciastka owsiane, zbożowe, batony energetyczne z ziaren, bez czekolady, wafle ryżowe. Za wiele tego nie weźmiesz, ale jeśli jedziesz sama i nie masz problemów z żołądkiem, takie przegryzki zapełniają żołądek.

Aha, rada mojej znajomej, która w różnych miejscach na objazdach bywała. Ona zawsze miała przy sobie pojemnik na gorący napój (taki większy kubek termiczny lub termos). W nim przy każdej okazji parzyła sobie miętę, herbatę lub kawę. A my biegaliśmy w poszukiwaniu wody do picia. Ona wrzucała torebkę, zalewała wrzątkiem i voila, pół dnia miała z głowysmile Można się śmiać lub nie, ale nieraz jej tej mięty zazdrościłam. Z reguły wrzątek dostawała bez problemu za parę groszy lub darmo.
          • jagodamalina Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 17:33
            O batonikach musli nawet nie pomyślałam, ale rzeczywiście dobry pomysł. I jakieś suche ciasteczka też. Dużo nie potrzebuję, tyle, żeby się wzmocnić w ciągu dnia. Koleżanka mówi, że pilot zabiera na płatne posiłki, tam, gdzie ma prowizję, przeważnie nie ma to wiele wspólnego z lokalna kuchnią, więc szkoda kasy.

Tak, jadę bez męża i dzieci! Pełen luz. Mąż wybiera się z kolegą na wędkowanie do jakiegoś domku nad jeziorem. A dzieci to już chyba w ogóle nie będą chciały z nami jeździć. Wybrały sobie, gdzie i z kim chcą jechać - na razie to zorganizowane obozy, bo za młodzi na samodzielne wyprawy.
            • pitahaya1 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 17:56
              jagodamalina napisała:

Koleżanka mówi, że pilot zabiera na płatne posiłki, tam, gdzie ma prowizję,
              > przeważnie nie ma to wiele wspólnego z lokalna kuchnią, więc szkoda kasy.

Dokładnie tak jestsmile Wtedy on ma posiłek za darmo. A przebitka bywa baaardzo duża, nawet kilkadziesiąt razy więcej niż w lokalnym sklepie. Daliśmy się nabierać na takie numery na pierwszych wyjazdach. Potem sami kombinowaliśmy, łącznie z zakupami w lokalnych sklepach wieczorami, po powrocie z kolacji. A teraz zupełnie sami organizujemy, co jeszcze bardziej obniża kosztywink

>
              > Tak, jadę bez męża i dzieci! Pełen luz. Mąż wybiera się z kolegą na wędkowanie
              > do jakiegoś domku nad jeziorem. A dzieci to już chyba w ogóle nie będą chciały
              > z nami jeździć. Wybrały sobie, gdzie i z kim chcą jechać - na razie to zorganiz
              > owane obozy, bo za młodzi na samodzielne wyprawy.

Moi czasem dają się skusić na wyjazd z nami, ale to rzadkośćsmile Za duzi są na wycieczki z mamusią.
          • magdalaena1977 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 21:57
            pitahaya1 napisał:

> Mnie zawsze głupio było brać rzeczy ze sobą i na początku jako jedyna nic nie m
            > iałam. Uwierz mi, że nawet najdroższa przekąska w Polsce może być smaczniejsza
            > i tańsza niż kupiona na miejscu. Wiadomo, że nie po to człowiek jedzie, żeby pó
            > ł walizki jedzenia ze sobą zabierać, ale soki w plastiku, woda bez gazu, zawsze
            > szybko znikały.

Wody nie zabieram ze sobą nigdy, bo jest strasznie ciężka i nie wytrzymałyby jej ograniczenia samolotowe. Ale woda butelkowana jest wszędzie dostępna, zresztą w Turcji nie ma sensu pić kranówki.

Jestem bezglutenowcem, więc zawsze zabieram ze sobą jedzenie, im kraj bardziej dziki tym więcej wink. Polecam chleb ryżowy tzw. styropian, małe kabanoski firmy Kania tzw. snacki. Do tego orzechy.
            Ale jeśli nie masz ograniczeń żywieniowych, to polecam próbowanie lokalnej kuchni. W Turcji byłam 10 lat temu, ale pamiętam, że nie było zbyt drogo.
            • squirk Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 22:09
              magdalaena1977 napisała:

> Ale jeśli nie masz ograniczeń żywieniowych, to polecam próbowanie lokalnej kuch
              > ni. W Turcji byłam 10 lat temu, ale pamiętam, że nie było zbyt drogo.

Jest sympatyczny blog "Turcja od kuchni" - autorka nie tylko podaje przepisy ale też pisze gdzie co warto/opłaca się kupić. Polecam, miło się czyta i można "podłapać" kilka sprawdzonych adresów i pomysłów, przypuszczam, że chętnie odpowie także na pytania, bardzo miła osoba.
                • pitahaya1 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 02.06.15, 13:37
                  Udaje się. Jadąc w czwórkę mam teoretycznie 80 kg głównego i 20 podręcznego. To jest 100 kg szmat i butówsmile Uwierz mi, że po paru wyjazdach objazdówkach umiesz się tak pakować, żeby mieć luz.
                  Poza tym ja pakuję w ten sposób: biorę pełną wagę, przy czym do podręcznego buty i inne ciężkie rzeczy, bez kosmetyków. A wodę do głównego. Bywa, że z powrotem jedna walizka (wtedy biorę takie składane torby jak do WizzAir) mi w ogóle znika.
                  Kiedyś byłam na takim objeździe, że walizkę widziałam raz na 3 dni. To dopiero była logistyka, bo działała zasada odwrotna niż w samolocie, czyli do pociągu w bagażu głównym NIE wolno było wkładać płynów powyżej 100ml. I tak co 2-3 dni przekładaliśmy.
                  A potem człowiek się uczy tak pakować, żeby był luz.

Teraz mam jeden bagaż na dwie osoby. Jedensmile Na ponad 3 tygodnie. I muszę się spakować.
                  Aparat wchodzi jako bagaż podręczny, więc żadna torebka w grę nie wchodzi. Nie biorę rzeczy zajmujących dużej przestrzeni. Wyrzuciłam wszelkie suknie wieczorowe, zamiast tego wkładam koszulę i kilka topów. Spodnie zamieniam na spodenki, spódnice.
                  Buty lekkie.
                  • magdalaena1977 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 02.06.15, 13:50
                    pitahaya1 napisał:

> Udaje się. Jadąc w czwórkę mam teoretycznie 80 kg głównego i 20 podręcznego. To
                    > jest 100 kg szmat i butówsmile Uwierz mi, że po paru wyjazdach objazdówkach umies
                    > z się tak pakować, żeby mieć luz.

Ja podróżuję samotnie i mimo wieloletniego doświadczenia zawsze oscyluję wokół limitu. Może to faktycznie kwestia jednego bagażu na kilka osób ...
                • pitahaya1 Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 02.06.15, 13:42
                  Aha, w domu mam kilka walizek różnej wielkości (różne obostrzenia są na różnych liniach) i dodatkowo torby do WizzAir i Ryanair, bo te też mają różne wymiary.
                  Logistykawink
                  I nigdy jadąc z rodziną nie biorę jednej walizki. Lepiej trzy małe 20 kg (dzieci duże, więc swoją ciągną) niż jedna kolubryna.
                  Czasem biorę też torbę składaną (taką w woreczku). Przydaje się, gdy przy powrocie mam za dużo w walizce a nie mam podręcznego. Wtedy zastępuje mi podręczny i wkładam tam jedynie brudne ubrania.
        • kittykitty Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 01.06.15, 20:32
          Ja zawsze zabieram 1 lub 2 cieniutkie, luźne bluzki koszulowe z bawełny (mam białą i kremową) z długim rękawem. Sprawdzają się genialnie założone rozpięte np. na top na ramiączkach. Izolują od słońca i gorąca i osłaniają dekolt i ramiona - ważne przy zwiedzaniu obiektów sakralnych.

Druga ważna rzecz - do autokaru potrzebna będzie ciepła bluza i coś do okrycia nóg, dobrze mieć ze sobą ciepłe skarpety (to wszystko zostawiasz w autokarze podczas zwiedzania). Na objazdówkach wyjazd z hotelu jest bladym świtem a powrót późnym wieczorem i bywa chłodno a zmęczenie to potęguje, a w autokarze dość często jest porządnie rozkręcona klima. Nic gorszego niż marznąć w autokarze. Wiele osób kończy z bólem gardła i katarem. Z tego też względu warto mieć ze sobą coś na ból gardła, krople do nosa i aspirynę smile.
    • linn_linn Re: notatki 01.06.15, 17:49
      Wygodnie jest miec w komputerze foldery z notatkami dot. podrozy: dokumenty, pieniadze, bilety; bagaz podreczny / takze do autobusu przy objezdzie /; higiena i kosmetyki; plaza i base; ubrania; rozne. Przed wyjazdem folder kopiuje i wprowadzam dodatkowe pozycje / albo skreslam /, potem drukuje i przy pakowaniu nic nie umknie z pamieci. Podczas podrozy zapisuje nowe pozycje, ktore potem wpisuje do folderow. Foldery pozwalaja nie tylko pamietac o wszytkim, ale takze powoduja, ze oszczedzamy czas przeznaczony na bagaz.
      • bestraga Re: notatki 01.06.15, 18:24
        coś mi majaczy że Turcja jest najwiekszym eksporterem orzechów, wiec może te orzechy do pogryzania kupuj w Turcji?
        W dobrym hotelu oczywiście będziesz miała mnóstwo herbat do wyboru , ale turecka jest najlepsza, w ich tureckich szklankach i z listkiem świeżej mięty - przeważnie jest obok.
        • jagodamalina Re: notatki 01.06.15, 18:49
          Linn, dobry pomysł, też zawsze robię listę rzeczy, które należy wziąć (przy czterech osobach to była wręcz konieczność). A po przyjeździe zrobię notatki, co zdało egzamin, a co się zupełnie nie sprawdziło. Bo na tym jednym wyjeździe nie zamierzam poprzestać smile

Bestrago, będę się rozglądała za orzeszkami i migdałami, bo uwielbiam.
          • nuta15 Re: notatki 01.06.15, 21:35
            Po orzeszki , migdały i przyprawy wybierzcie się na lokalny bazar w Kemer. W każdym miasteczku , w Kemer na pewno też, co najmniej raz w tygodniu odbywają się targi, pełne warzyw , owoców itp . Atmosfera jest niezwykła ,mnóstwo kolorów i zapachów, przekrzykujący się kupcy. To koniecznie trzeba zobaczyć smile
            Dziewczyny już dużo napisały o ubraniach , moim zdaniem podczas zwiedzania najlepiej sprawdzają się luźne bawełniane i przewiewne topy, cieniutkie koszule, szerokie spodnie. W Kapadocji wśród ogromnej ilości "pamiątek" na straganach można trafić na prawdziwe perełki : wspaniałe kaszmirowe chusty , wełniane poncza .
            Ze słodkości polecam także coś co przypomina chałwę - blok z masy nadziewanej orzechami lub migdałami , pychasmile
        • b-b1 Re: notatki sciagawka 02.06.15, 09:14
          Nie zapominajcie o wierzchu stóp-smarujcie kilka razy dziennie najlepiej 50-tką.
          Największe poparzenia jakie widziałam na wycieczkach, to nie ramiona, bo t-shirty zakrywały newralgiczne punkty, a stopy i potem jest problem, bo założenie jakichkolwiek butów graniczy z cudem.
          Coś do ssania na gardło, antybiotyk-często angina wyłazi, i obowiązkowo nifuroksazyd.
          Kiedy lecisz?
            • jagodamalina Re: notatki sciagawka 02.06.15, 12:33
              Dziękuję za linki, studiuję wszystko, bo lubię wiedzieć, gdzie jadę. Na pewno popróbuję lokalnych przysmaków, kupię przyprawy.
              Nie nastawiam się na ciuchy i skóry, za to w rodzinie dużo dzieci, więc chciałabym im przywieźć coś dobrego. Chałwę kupię raczej dla dorosłych, bo dzieci nie przepadają, ale na pewno przywiozę chałwowe kłębuszki waty.
              Nuta, jak nazywa się ten przysmak nadziewany migdałami i orzechami?

Napisałyście o tylu rzeczach, o których bym nie pomyślała, jeszcze raz dziękuję. I piszcie dalej, bo myślę, że nie tylko ja skorzystam.

W Turcji będę na przełomie czerwca i lipca. Czy jest wtedy bardzo gorąco?
              • b-b1 Re: notatki sciagawka 02.06.15, 13:42
                jagodamalina napisała:

> W Turcji będę na przełomie czerwca i lipca. Czy jest wtedy bardzo gorąco?

Jest gorąco, ale nie temperatura stanowi problem(podczas zwiedzania) tylko wysoka wilgotność powietrza i brak wiatru.
                Może się spotkamy gdzieś przelotem- my lecimy 20 do Kemer, chociaż zamierzam tylko do Pamukkale podjechać-resztę czasu leżę plackiem big_grin

• jagodamalina b-b1 03.06.15, 13:27
                  b-b1 napisała:
                  > Może się spotkamy gdzieś przelotem- my lecimy 20 do Kemer, chociaż zamierzam
                  > tylko do Pamukkale podjechać-resztę czasu leżę plackiem big_grin

My do Kemer dotrzemy 27 czerwca (po tygodniu zwiedzania) i też mam zamiar tydzień poleniuchować. Z Kemer chcemy wjechać kolejką na Tahtalı i rejs Demre-Myra-Kekova.

A w jakim hotelu będziesz? My w Palmet Resort Spa.
                  • b-b1 Re: b-b1 03.06.15, 13:56
                    jagodamalina napisała:

> b-b1 napisała:
                    > > Może się spotkamy gdzieś przelotem- my lecimy 20 do Kemer, chociaż zamier
                    > zam
                    > > tylko do Pamukkale podjechać-resztę czasu leżę plackiem big_grin
                    >
                    > My do Kemer dotrzemy 27 czerwca (po tygodniu zwiedzania) i też mam zamiar tydzi
                    > eń poleniuchować. Z Kemer chcemy wjechać kolejką na Tahtalı i rejs Demre-M
                    > yra-Kekova.
                    >
                    > A w jakim hotelu będziesz? My w Palmet Resort Spa.

Spore tempo sobie narzucacie big_grin . W sezonie letnim daję się namówić tylko na rafting big_grin
                    My stacjonujemy w Majesty Mirage Park resort.
                    • jagodamalina Re: b-b1 04.06.15, 18:08
                      b-b1 napisała:

> Spore tempo sobie narzucacie big_grin

Planować zawsze można. Ale jak będą mnie tam w tym hotelu all rozpieszczać, to nie będzie mi się chciało ruszyć big_grin
              • nuta15 Re: notatki sciagawka 02.06.15, 19:53
                Nie pamiętam dokładnej nazwy tego "bloku" , ale jest to rodzaj lokum , można go kupić w wielu sklepach ze słodyczami . Właściciele sklepików chętnie częstują różnymi odmianami , oczywiście zachęcając do zakupówsmile
              • alhana82 Re: notatki sciagawka 03.06.15, 11:13
                z rzeczy jakie ja bym poleciła to lekarstwa typu Nifuroksazyd na problemy jelitowe, albo nalewka z młodego orzecha włoskiego. Wapno i coś na poparzenia słoneczne jak Panthenol. Ja tam zawsze jakiś antybiotyk o szerokim spektrum działania biorę (ale stosuję po dokładnej konsultacji telefonicznej z znajomym lekarzem).
                Pozostałe informacje o rzeczach przydatnych lub niezbędnych już tutaj napisano.
                A z przegryzek odradzam suszone śliwki, mogą podziałać przeczyszczająco i będzie problem (przechodziłam). Zresztą Nifuroksazydem ratowałam się w Tunezji i Turcji, bo inaczej żadnej wycieczki bym nie zaliczyła, oddalałam się od hotelu na maksymalnie 5minut spaceru.
                • dwapsyikot Re: notatki sciagawka 03.06.15, 19:39
                  na wycieczce objazdowej raczej nie jest potrzebny duży baagaż do noszenia, bo wychodzi się z autokaru przewaznie na taki okres czasu, żeby nic poza wodą nie było potrzebne. reszte mozna trzymac w wiekszej torbie zostawianej w autokarze.Zabierz jakiś strój na wizyty w meczetach,W programie powinno być napisane którego dnia co zwiedzacie, i wtedy trzeba się przygotować. Jakaś chusta na ramiona, dłuższa sukienka lub spodnie i pamiętaj , że do meczetu wchodzi się na boso. my zabieramy zawsze skarpety,bo jakoś nie przekonuje mnie sppacerowanie boso po stuletnich dywanach.........
                  • dwapsyikot Re: notatki sciagawka 03.06.15, 19:44
                    my zawsze przywozimy z Turcji chałwę , najlepsza jest u nich Koska, lubię też konfiture z płatków róży. Obie te rzeczy można kupić w polsce, ale wielokrotnie sprawdziłam, że jest różnica w smaku. Na poczatku lipca może nie być jeszcze wyboru owoców, ale jesli będą to polecam świeże figi,żadne kupione w Polsce nie dają sie porównać. Kiedyś, ale niestety nie pamiętam w którym to było miesiącu jadłam w Turcji swieze migdały, które dały się obierać ze skórki, tak jak o nas wczesną jesienią orzechy włoskie. Smak pamiętam do dziś. no i swieże daktyle, ale to chyba trochę później....
                    • jagodamalina Re: notatki sciagawka 04.06.15, 18:05
                      Wychodzi mi, że powinnam mieć trzy torby - jedną, to główny bagaż, który będzie podróżował w bagażniku, druga do autokaru, w której będę trzymać przydatne rzeczy na czas podróżowania nim - miejsca mają być stałe i autokar na objeździe ten sam (mam taką leciutką zwijaną) i trzecia to torba podręczna, z którą będę chodziła.

Migdały to mój przysmak, będę się za nimi rozglądać. A świeże figi jedliśmy na wakacjach na Bałkanach.

• kitty Re: Wycieczka objazdowa plus all inclusive - pora 05.06.15, 21:52
      Z plecakiem możesz mieć kłopot w muzeach, czasem każą dać do przechowalni, torba do przodu i lepiej się sprawdza. PROBIOTYK i to zażywany wcześniej przed wyjazdem - uchroni przed kłopotami żoładkowymi. Chusteczki nawilżane antybiotykiem Tribactrin bodajże i też taki spraj - działa odkazająco. Ze śmiesznych rzeczy, które uratowały mi ... no tyłek to: klej minutka, zestaw do szycia, i coś sprawdzonego na komary i inne świństwa - ja preferuję plastry Mosbito i płytki antyrobakowe. Pamiętaj, że jest to jednak kraj o innej religii - nie wejdziesz w krótkich spodenkach do meczetu, wiec tu szal/chusta niezastapione.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka