Dodaj do ulubionych

posilki dla chorego-bez gryzienia

23.06.15, 19:40
Moja mama lezy, karmie ja lyzka lub z kubeczka z dziubkiem. Wszystkie pokarmy miksuje, bo nie gryzie (nie moze nosic protez). Nie mam pomyslow na posilki, a musze podawac piec razy dziennie. Gotuje kaszki manne z owocami, kisiele z owocami, rosol z kury z jarzynami, platki owsiane z owocami, twarozek z owocami, ziemniaki z jajkiem. Moze macie jeszcze jakies pozycje, bo ta dieta jakby uboga i nudna smile
Obserwuj wątek
    • czarodziejka000 Re: posilki dla chorego-bez gryzienia 23.06.15, 20:11
      W zasadzie zmiksowac mozesz kazde jedzenie, tyle by dobrze doprawic, by mialo to smak. Jesli obawiasz sie ,ze za malo wartosciowe, to od czasu do czasu podaj nutridrinka.
    • squirk Re: posilki dla chorego-bez gryzienia 23.06.15, 20:12
      kokoszanel napisała:

> Moja mama lezy, karmie ja lyzka lub z kubeczka z dziubkiem. Wszystkie pokarmy m
      > iksuje, bo nie gryzie (nie moze nosic protez). Nie mam pomyslow na posilki, a m
      > usze podawac piec razy dziennie. Gotuje kaszki manne z owocami, kisiele z owoca
      > mi, rosol z kury z jarzynami, platki owsiane z owocami, twarozek z owocami, zie
      > mniaki z jajkiem. Moze macie jeszcze jakies pozycje, bo ta dieta jakby uboga i
      > nudna smile

Wszelkie zupy-kremy, nie dość, że zdrowe, sycące i pyszne (marchewkowa czy karaibska dyniowa to poezja, jeśli chcesz przepisy to mów), to można wzbogacić kalorycznie dodając śmietanę.
      Był jakiś czas temu chyba na forum Kuchnia wątek o takich pokarmach, lecę poszukać.
      • squirk Zupy-kremy 23.06.15, 20:24
        Polecam ten wątek
        forum.gazeta.pl/forum/w,77,157358888,,zupy_kremy.html?v=2
        i szukam dalej, polecam też congee smakoterapia.blogspot.ie/2013/11/congee-zoto-dla-wybranych.html (można dosmaczyć np. zmiksowanymi warzywami)
        Dużo zdrowia dla Mamy smile
        • kokoszanel Re: Zupy-kremy 23.06.15, 20:38
          >> squirk, dziekuje smile
          doszly mi: zupa z zielonego groszku, brokulowa, buraczki gotowane, biszkopty z twarozkiem, budyn ze zmiksowanymi owocami. Poszaleje jutro!
    • abc143 Re: posilki dla chorego-bez gryzienia 23.06.15, 20:36
      Każda zupa zmiksowana i doprawiona odpowiednio to już wartość odżywcza np krem pomidorowy ,brokułowy czy zwykła jarzynowa przecież w takiej zupie można też zmiksować kawałek wołowiny czy kurczaka.Gotowana marchewka z kalarepką czy zasmażane buraczki na 'chlapciato starte na tarce' troche urozmaicą smak ,pieczone jabłuszka, budynie,zmiksowane teraz truskawki z jogurtem
      • kokoszanel Re: posilki dla chorego-bez gryzienia 23.06.15, 21:02
        >> abc143, dziekuje, dojda jabluszka gotowane, pieczenie twa zbyt dlugo i jest skomplikowane smile Ja pewnie za jakis czas wymysle tez nowe posilki, ale na razie jestem w galopie i nie mialam czasu pomyslec. Dobrze, ze jest to forum!
    • iza1973 Re: posilki dla chorego-bez gryzienia 23.06.15, 21:08
      cześć, ja mam pod opieką Babcię - 102 lata, i często jest problem z gryzieniem. nie wiem czy naprawdę wszystko musi być miksowane? na śniadanie można spróbować dobrze rozgotowane płatki (owsiane, jęczmienne, jaglane) na mleku z dodatkiem masła i pocukrzone. albo jajecznica, do tego bułka z masłem ale bez skórki i pokrojona w kwadraty jak dla małego dziecka. kawałki bułki można posmarować pasztetem, twarozkiem, posypać szczypiorkiem.
      na obiad Babcia lubi zupy kremy albo inne czyste, z drobnym i miękkim makaronem, lub ryżem, zaprawione śmietaną żeby były pożywne.
      na drugie - drobne kluski, ryż, kasza z jakimś sosem. do tego gotowane warzywa (buraczki, marchewka, kapusta itp) ważne żeby były dobrze rozgotowane i przyprawione do smaku.
      jeśli problemem jest tylko proteza, to nie warto wszystkiego miksować. samymi dziąsłami też może Mama sobie trochę poradzić, ważne żeby ją do jedzenia wyżej posadzić, żeby się nie zakrztusiła.
      najważniejsze jest żeby w tej sytuacji miała urozmaicony jadłospis, lubiła jeść i nie straciła apetytu.
    • stara-a-naiwna Re: posilki dla chorego-bez gryzienia 23.06.15, 21:54
      a musi być zmiksowane i papkowate czy może być po prostu miękkie?

możesz zrobić klopsiki z sosem (i je potem rozdusić widelcem)
      ryba pieczona w piekarniku (też będzie miękka)
      albo makaron z sosem (makaron nie al dente a sos robię jak do lasani - dusze mięso i trę na tarce warzywa: cebulę, marchewkę, seler i pietruszkę i duszę aż sie warzywa nie rozpadną a na koniec dodaję sos albo przecier pomidorowy - sos jest sycący)

nie wiem w jakim stanie jest Twoja mama i czy może chociaż coś dziąsłami przemielić (czy musi mieć wszystko pół płynne)
    • squirk Re: posilki dla chorego-bez gryzienia 23.06.15, 22:00
      kokoszanel napisała:

Przyszedł mi do głowy jeszcze grysik (czyli kasza manna) na rosole z dodatkiem startej marchwi, pietruszki, Mama ratowała mnie tym jako dzieciaka w chorobach gardła i niechciejach jedzeniowych.
      • budzik11 Re: posilki dla chorego-bez gryzienia 24.06.15, 21:22
        squirk napisała:

> kokoszanel napisała:
        >
        > Przyszedł mi do głowy jeszcze grysik (czyli kasza manna) na rosole z dodatkiem
        > startej marchwi, pietruszki,

to jest bardzo dobra rzecz, u mnie nazywa sie "zupa grysikowa" smile
        >
    • kredka.zielona Re: posilki dla chorego-bez gryzienia 24.06.15, 00:22
      ja bym zapytała Mamę na co ma chęć lub co lubi i starałabym się to robić..
      nawet mięso duszone można tak rozdrobnić, żeby było łatwe do przełknięcia a miało swój smak

jajko na miękko z chlebem lub bułką bez skórki, który/a rozmięknie w jajku też powinno dać się dziąsłami rozpaćkać w buzi i przełknąć bezkolizyjnie

jajecznica, jajko na twardo z majonezem (roztarte oczywiście)

pomidorowa, ogórkowa z ryżem

lane kluski, jak się zrobi rzadsze ciasto, to robią się jak kaszka, krupnik itp

nie wiem, jak Twoja Mama, ale mój Ojciec językiem na podniebieniu sobie rozcierał część pokarmów (miękkich oczywiście)
      • kokoszanel Re: posilki dla chorego-bez gryzienia 26.06.15, 22:13
        >> kredka zielona << no to zapytaj osobe, ktora nie mowi i nie odpowiada nawet tak lub nie smile

Dziekuje za podpowiedzi, wszystkie przeczytalam i wybralam, co jest najprostsze i najszybsze. Juz mam ulozony jadlospis tygdniowy!
        • squirk Re: posilki dla chorego-bez gryzienia 26.06.15, 22:19
          kokoszanel napisała:

> >> kredka zielona << no to zapytaj osobe, ktora nie mowi i nie
          > odpowiada nawet tak lub nie smile

Dużo zdrowia dla Mamy i dużo sił dla Ciebie, mam nadzieję, że sytuacja rokuje pomyślnie, oby.
          Poszperam jeszcze w przepisach i popytam wśród koleżanek, na pewno coś podrzucą.
    • solejrolia Re: posilki dla chorego-bez gryzienia 25.06.15, 21:54
      zupy krem- od pieczarkowego, brokułowego, z kalafiora, jak również z dyni, czy z soczewicy, zielonego groszku , pomidorowa, etc etc.
      rosół z drobnym makaronem (makaron można dodatkowo posiekać), albo rosół z lanymi kluseczkami, albo z kaszką manną
      na zmianę- ziemniaki/ryż/ kasze (jaglana, kuskus, czy jęczmienna)
      i potrawka z kurczaka ( z indyka)
      albo z sosem mięsnym (mięso rozdrobnione),
      sosem warzywnym (różne warzywa)
      albo sosem pomidorowym,
      koperkowym
      chrzanowym
      sosem pieczarkowym (pieczarki można zetrzeć na tarce i tak poddusić na maśle, i zrobić sos śmietanowo-pieczarkowy),
      z jarzyn- dobrze ugotowany brokuł, kalafior, tarta marchewka z jabłkiem, gotowana marchewka z groszkiem, tarte buraczki, szpinak.
      koktajle owocowe- teraz są truskawki, więc truskawki ze śmietaną czy z kefirem, w ten sposób można podać tez inne owoce, jagody na przykład
      koktajl /mus z samych owoców np bananowo-jabłkowy , gruszkowo-jabłkowy itd

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka