Przepis na nalewkę

22.07.15, 17:21
Czy WDPD robi nalewki? Szukam sprawdzonego przepisu na wiśniową. Taka babską, słodką...
    • smutas13 Re: Przepis na nalewkę 22.07.15, 18:26
      Co roku robimy wg. tego przepisu:

      1 kg. wiśni
      1 l. spirytusu
      1/2 l. wódki
      1 kg. cukru

      Zalać wiśnie obydwoma alkoholami na ok. 6 tygodni. Po tym czasie, do butelek zlać powstały płyn znad wiśni. Wiśnie zasypać cukrem na ok. 4 tygodnie - do rozpuszczenia cukru, można wystawiać na słońce.
      Zlać powstały płyn, zmieszać z alkoholem wg. smaku.
      • edziakrys Re: Przepis na nalewkę 22.07.15, 18:45
        A wódka musi być? Toż to piekielnie ostre wyjdzie.
      • beata985 Re: Przepis na nalewkę 22.07.15, 19:09
        moja jest całkiem odwrotna-najpierw wiśnie cukrem, po 1-2 dniach dolewam spirytus, po 2 m-c odlewamy płyn a wiśnie zalewamy wodą, to co wypłynie zlewamy łączymy...
        • zezol23 Re: Przepis na nalewkę 22.07.15, 20:30
          tyle tylko, że nalewka robiona pierwszym sposobem jest super przeźroczysta-czysta, w przeciwieństwie do tej co owoce zasypuje się cukrem, owoce na nalewkę najpierw zalewa się alkoholem, potem dopiero po zlaniu "płynu" po 3-6 tygodniach owoce zasypuje się cukrem, odwrotnie niż ty proponujesz
      • smutas13 Re: Przepis na nalewkę 25.07.15, 06:55
        smutas13 napisała:

        > Co roku robimy wg. tego przepisu:
        >
        > 1 kg. wiśni
        > 1 l. spirytusu
        > 1/2 l. wódki
        > 1 kg. cukru
        >
        > Zalać wiśnie obydwoma alkoholami na ok. 6 tygodni. Po tym czasie, do butelek zl
        > ać powstały płyn znad wiśni. Wiśnie zasypać cukrem na ok. 4 tygodnie - do rozpu
        > szczenia cukru, można wystawiać na słońce.
        > Zlać powstały płyn, zmieszać z alkoholem wg. smaku.

        Wiśnie można jeszcze raz zalać wódką. Wyjdzie wiśniówka drugiego gatunku.
        Ale też dobrasmile
      • alhana82 Re: Przepis na nalewkę 27.07.15, 11:27
        własnie 5l wiśni się "moczy" w 1l spirytusu(96+70%) i 1l wódki
        jeszcze 4 tygodnie i będę zlewać i zasypywać cukrembig_grin
    • leszkowa Re: Przepis na nalewkę 22.07.15, 19:08
      1 kg wiśni
      1/2 l spirytusu
      1/2 l wódki
      1/2 - 3/4 kg cukru

      Owoce zalać alkoholem na ok 1- 2 miesiące, w czasie maceracji potrząsać słojem. Następnie zlać płyn do butelek. Owoce zasypać cukrem, zostawić na 1-2 mies. aż cukier się rozpuści i wyciągnie z owoców resztę alkoholu. Zlać, wymieszać z wcześniej odlanym wyciągiem, odstawić w ciemne miejsce na kilka miesięcy do dojrzewania.
      Moje uwagi- owoce powinno się zalewać alkoholem +- 70% - dlatego miesza się spirytus z wódką( lub wodą) w odpowiedniej proporcji.
      - lepiej dać mniej cukru, bo dosłodzić zawsze można, w drugą stronę trudniej..
    • aankaa Re: Przepis na nalewkę 22.07.15, 20:40
      1 kg wiśni zalewam 1 l spirytusu i zostawiam na 6 tygodni. Dodaję 1 l wódki i kolejne 6 tygodni. Zlewam płyn, owoce zalewam kompotem wiśniowym, słodzę miodem. I znowu sobie stoi spokojnie. Na koniec odcedzam owoce, przeciskam przez gazę (dużo płynu jeszcze odzyskuję), łączę i zostawiam żeby odpoczęło. Nalewka robiona w sierpniu późną jesienią/z początkiem zimy nadaje się do spożycia smile
      • dolmadakia Re: Przepis na nalewkę 23.07.15, 09:06
        Różne już tu sposoby dziewczyny "zapodały" .My robimy trochę inaczej ,ale mniejsza o to.Żadna nie wspomniała o pestkach. Otóż nalewka musi mieć część wiśni niedrylowanych,bo bez pestek nie ma tego charakterystycznego smaku i zapachu migdałów. Można dać wszystkie wiśnie niedrylowane,ale wtedy "pijane wisienki" zostaną nam z pestkami i gorzej się je potem konsumujesmile My drylujemy wszystkie i pestki osobno zalewamy w słoiku.Obie nalewki potem łączymy ,pestki oczywiście wyrzucamy a wisienki zostają bez pestek-gotowe do konsumpcji. Kiedyś piłam nalewkę z wiśni całkiem wydrylowanych-bez tego smaku i zapachu była jakaś "bezpłciowa".
        • aankaa Re: Przepis na nalewkę 23.07.15, 10:13
          dla mnie było to tak oczywiste, że faktycznie nie napisałam o pestkach (zalewane wiśnie są częściowo wydrylowane)
          • agade666 Re: Przepis na nalewkę 23.07.15, 21:13
            Właśnie kilka dni temu zrobiłam nalewkę wiśniową.
            Zapraszam i będzie mi miło, jeśli mogłam pomóc.
            smakmojegodomu.blogspot.com/2015/07/nalewka-wisniowa.html
Pełna wersja