Dodaj do ulubionych

Bardzo zapuszczona podłoga, pomocy

13.07.16, 12:17
Spadło mi na głowę doczyszczenie podłogisad

Podłoga była przez ładnych kilka(naście?) lat traktowana pastą do podłóg, "żeby błyszczała". I teraz, po tych kilku(nastu?) latach, powstały z tego obrzydliwe - jak to nazwać? - zacieki, zwłaszcza w kątach, będące idealną mieszanką pasty i kłaków ze sznurkowego mopa. Ohydne. Tak uchrzaniony jest drewniany, lakierowany parkiet, matowe, gładkie płytki w łazience i linoleum w kuchni. I ja mam teraz "coś z tym zrobić". Ratunkuuu...sad

Linoleum od biedy można by wymienić, ale cyklinowanie parkietu i kucie płytek w łazience na razie absolutnie nie wchodzi w grę, trzeba czymś to umyć czy zdrapać.

Środków, wiadomo, jest sporo, ale może któraś z Was mierzyła się konkretnie z taką mieszanką do zdjęcia z podłogi, z jaką ja mam powalczyć i wie, co jest skuteczne? Proszę o podpowiedzismile Dziękismile
Obserwuj wątek
   • kaga9 Re: Bardzo zapuszczona podłoga, pomocy 13.07.16, 14:09
    To nie moja podłoga i nie moja decyzja. Nie wchodzi w grę usunięcie mebli, tam stoją ciężkie peerelowskie meblościanki i nie ma możliwości (z różnych przyczyn) ruszenia tego.

    Szczotka ryżowa? Niedobrzesad Parkietu to nie uszkodzi? Myślałam raczej o jakiejś chemii, nie wiem, czy mój kręgosłup wytrzyma pucowanie tylu m.kw. szczotką.
    • autumna Re: Bardzo zapuszczona podłoga, pomocy 13.07.16, 16:54
     Tłusty brud podobno dobrze schodzi mydłem malarskim. Zrobiłabym stężenie większe niż podają na opakowaniu, wymaziała podłogę i zostawiła na kilkanaście minut, potem zmyć. To na wodoodpornych powierzchniach.
     Na parkiecie może to samo, ale bez zostawiania go mokrego, tylko zmyć szybko? Dać wyschnąć i jeszcze raz, do skutku?

     Mieszankę tego typu miałam, ale nie na podłodze, tylko szafki kuchenne tak zapuszczone, że się w pierwszej chwili zdziwiłam, dlaczego ikea zrobiła górę z szarej dykty. A to był tłuszcz z kurzem, dokopałam się pod spodem do białej okleiny. Czyściłam cifem na dość mokrej gąbce (szorstka strona), trzeba pomaziać, zostawić na chwilę, poszorować, potem zebrać brud mokrą szmatą. Tyle że czyszczenie metrów kwadratowych ta metodą to chyba trochę ciężko.
  • dorota_11 Re: Bardzo zapuszczona podłoga, pomocy 13.07.16, 14:49
   Myjka parowa - nie nadaje się tylko do parkietu. Płytki i linoleum - powinna "romiekczyć " brud. Potem szczotka z chemią i myjka na zmianę, az do uzyskania efektu. Jako chemię poleciłabym chyba cos z sidoluxu do usuwania wczesniejszych warstw pasty tego producenta. Na parkiet nie mam pomysłu. Próbowałabym może nanosić preparat do mycia drewna, szorować mopem i szybko osuszać. Cyklinowanie byłoby mniej męczące.
  • ookaa Re: Bardzo zapuszczona podłoga, pomocy 13.07.16, 17:43
   Odradzam traktowanie drewnianego nielakierowanego parkietu wodą. Za duże ryzyko. Najpierw spróbowałabym zmyć go terpentyną. Jeśli nic nie drgnie, to np. takim środkiem farbus.pl/ara-wiorek-440ml-emulsja-do-zmywania-parkietow-i-podlog-zastepuje-wiorkowanie.html
   lub dowolnym innym o podobnym przeznaczeniu.
   Najgrubszą skorupę, po rozmiękczeniu można próbować delikatnie usunąć szpachelką.
   Jeśli i to by się powiodło, to pozostaje wiórkowanie.
   Wszystkie te prace wykonuje się niestety na kolanach i wymagają wiele wysiłku. Zwłaszcza wiórkowanie.
    • ookaa Re: Bardzo zapuszczona podłoga, pomocy 13.07.16, 20:26
     Napisałaś, że parkiet traktowany był pastą, więc automatycznie założyłam, że jest nielakierowany, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie smaruje lakierowanej podłogi pastą. Skoro jest, jak piszesz, to oczywiście nie można zastosować żadnego z wymienionych przeze mnie środków. Musisz poszukać preparatu do usuwania silnych zabrudzeń i tłuszczu (pasta!) z parkietu lakierowanego.
  • tapoczta1 Re: Bardzo zapuszczona podłoga, pomocy 13.07.16, 22:30
   Może dziwny sposób, ale spróbowałabym preparatem do czyszczenia piekarników. Doczyściłam nim boazerię w kuchni, nie mytą kilkanaście lat.... Wiadomo, najpierw próba w mało widocznym miejscu, a potem pryskać, rozmazać szorstkim zmywakiem i zebrać błotko ścierką.
    • autumna Re: Bardzo zapuszczona podłoga, pomocy 14.07.16, 09:10
     Ze względu na dużą powierzchnię byłabym ostrożna z bardziej agresywnymi środkami typu preparat do piekarników, tzn. żebyś się tego za dużo nie nawdychała. Ja do rozmiękczania mojej "dykty" używałam też Cilit Bang na tłuszcz, ale jakbym wtedy wiedziała o mydle malarskim, to bym pewnie tylko tym działała i ewentualnie Cifem. Kluczowe bywa cierpliwe odczekanie po naniesieniu środka myjącego, czasem wcale nie trzeba mocno szorować, warstwa brudu mięknie i daje się zebrać. Ja wolę taką operację parę razy powtórzyć niż sikać woniejącą ostrą chemią, co przeżre od razu do dna.
    • wadera3 Re: Bardzo zapuszczona podłoga, pomocy 14.07.16, 09:51
     Mydło malarskie znakomicie rozmiękcza taki brud, dodatkowo, kąty (te zazwyczaj są najbardziej zapuszczone) posmarowałabym tłuszczem, który też świetnie zmiękcza kurzobrud.
     Chemia, cify, syfy - nie są potrzebne, no i po zmiękczeniu nie mażemy żadnymi ścierkami czy zmywakami, tylko zbieramy szpachelką. Nawet zmiękczony tego typu brud na ścierkach i zmywakach wałkuje się i maże.
     Bardzo dobrze działa też mieszanka:

     1 kostka mydła naturalnego
     1 szklanka sody kalcynowanej
     1 szklanka boraksu
     Tyle, że ja używam zamiast mydła "naturalnego" odpowiednia ilość mydła malarskiego.
     zachowując proporcje i rozpuszczając to w odpowiedniej ilości gorącej wody, otrzymujemy świetny środek piorąco - czyszczący.
     Z podanej (przykładowo) ilości uzyskamy dobre pół wiadra tego specyfiku.
     Od lat tylko w tym piorę i tylko tym sprzątam.
  • kaga9 Re: Bardzo zapuszczona podłoga, pomocy 17.07.16, 22:55
   Dzisiaj na próbę nałożyłam na płytki trochę mydła malarskiego, po paru minutach zdjęłam szpachelką - schodzi bez zarzutu! Wielkie dzięki za podpowiedzi wszystkim! Ale muszę, MUSZĘ to napisać: jakżeż to mydło, torrrba jego nać, śmierdzi!!!wink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka