Dodaj do ulubionych

Ten upał mnie wykończy

16.07.10, 15:40
zamknięty
To jest próba sondy. Bo ostatnio - dość dawno temu - jak ją zamieściłam to
niestety tylko ja mogłam oddać głos.
Sonda jest idiotyczna ale to tylko próba.

• madohora Re: Ten upał mnie wykończy 16.07.10, 15:42
      zamknięty
      A tak naprawdę to jak lało - narzekaliśmy ale ja jestem gatunek zimnolubny - nie
      opalam się i wolę cień i...może to dziwne ale wolę zimę od lata, więc te upały
      naprawdę mnie wykańczają.
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 17.07.14, 19:22
      zamknięty
      I znowu to samo. Miałam dzisiaj zupełnie inne plany, po południu położyłam się z książką i....zasnęłam jak niemowlę. Obudziłam się dosłownie jakieś piętnaście minut temu. Ciekawe co ja będę robić w nocy?
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:20
      zamknięty
      W co się ubrać podczas upału

W przewiewne i jasne ciuchy z naturalnych tkanin – bawełny czy lnu. Uwaga na jedwab! Wygląda na lekki, ale to pozory. Jest tkany bardzo gęsto, może więc zatrzymywać ciepło przy skórze.
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:21
      zamknięty
      Osuszaj się od środka

Niektórzy ludzie mają non stop zroszone czoło, mokre plecy czy dłonie. Skłonność do nadpotliwości dziedziczymy w genach. Ale najczęściej pocimy się podczas upalnej, burzowej pogody, z powodu stresu czy huśtawek hormonalnych (po menopauzie). Tu nie pomoże antyperspirant. Uratują cię ziółka, które ograniczają wydzielanie potu.

Herbatka z szałwii – 2 łyżeczki ziół zalej szklanką wrzątku, przykryj i parz 15 minut. Pij 2 razy dziennie po szklance.

Sok z pokrzywy – kilka garści liści przepuść przez sokowirówkę. Pij 1 łyżkę dziennie.

Napar z hyzopu i liści orzecha włoskiego – weź 2 łyżki mieszanki ziół na szklankę wrzątku. Pij 3 razy dziennie przed posiłkam
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:24
      zamknięty
      Gdy stopy brzydko pachną...

• Codziennie mocz je w ziołowych naparach o działaniu antybakteryjnym, np. z szałwii, kory dębu, kory brzozy, rumianku, mięty, liści orzecha włoskiego
      • W razie potrzeby zrób im kąpiel w roztworze wodnym kwasu bornego (kupisz w aptece) w proporcjach 5 g na 2 l wody.
      • Stosuj naturalne zasypki – ze sproszkowanej kory dębu (zmiel w młynku do kawy). Wsyp do skarpet czy butów. Doskonały w zwalczaniu bakterii jest również puder cynamonowy. Jak zrobić: łyżeczkę przyprawy zmieszaj z kilkoma łyżkami mąki kukurydzianej. Przesyp do nieużywanej solniczki. Czyste, suche stopy zasypuj proszkiem rano, przed wyjściem z domu.
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:24
      zamknięty
      Naturalne dezodoranty

Lawendowy sprej do ciała – weź pełną garść kwiatów lawendy i 2 szklanki octu owocowego. Zalej nim lawendę i zagotuj. Schłodzony płyn przelej do buteleczki ze spryskiwaczem. Stosuj rano na umytą skórę.

Aromatyczny talk do dłoni i stóp – 30 g talku, 5 g proszku z białej glinki, 5-6 kropli ulubionego olejku aromatycznego (różanego, sandałowego, jaśminowego czy waniliowego) wymieszaj, wsyp do słoiczka i zakręć. Przed każdym użyciem wstrząśnij. Taki puder działa jak dezodorant. Zawarty w nim talk ma właściwości lekko wysuszające, zapobiega stanom zapalnym skóry. Glinka zaś odkaża i neutralizuje przykre zapachy.
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:25
      zamknięty
      Sposób na potówki

To małe, swędzące wypełnione płynem krostki. Tworzą się w miejscach, gdzie zbiera się pot, np. na szyi, karku, pod biustem. Jak się ich pozbyć?

• Jak najczęściej schładzaj skórę zimnym natryskiem, a potem dokładnie osuszaj.

• Nie smaruj się tłustymi kremami czy balsamami do ciała.

• Zasypuj wypryski mąką ziemniaczaną, która wchłonie pot i sprawi, że potówki zaczną przysychać
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:26
      zamknięty
      Błyskawiczne odświeżacze

• Do twarzy – kiwi. Sok z połowy owocu wyciśnij na wacik i przetrzyj nim umytą twarz. Świetnie chłodzi, jest idealny do cery tłustej.

• Do ciała – pomarańcza. Zdejmij skórkę z pomarańczy i natrzyj nią nogi i ramiona. Zawarte w niej olejki eteryczne dodają energii i rozbudzają zmysły.

• Do stóp – mięta. Zerwij garść listków i natrzyj nimi umyte w chłodnej wodzie, dobrze osuszone stopy.

Kąpiel dla ochłody rumiankowo-różana – garść kwiatów rumianku i 2 garście płatków róży zalej litrem wrzątku, przykryj i odstaw na pół godziny. Przecedź, dodaj sok wyciśnięty z cytryny i pół szklanki miodu – mieszaj, aż się rozpuści. Wlej do wanny z letnią wodą i zanurz się w niej na 15-20 minut.
      Kąpiel miętowo-rozmarynowa – weź 3 garście świeżych listków mięty, 2 gałązki rozmarynu, szklankę soku z limonki. Zioła włóż do lnianego woreczka lub pończochy, zawiąż. Połóż na dnie wanny i odkręć wodę. Na koniec wlej sok z limonki. Czas kąpieli – 15-20 minut.
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:26
      zamknięty
      Wycieraj, ale nie pocieraj!

Po kąpieli osuszaj skórę bardzo delikatnie. Energiczne tarcie ręcznikiem pobudza krążenie krwi, a to powoduje zwiększone wydzielanie potu. Aby dłużej czuć się świeżo, przyłóż do ciała miękki ręcznik frotté i poczekaj, aż wilgoć sama się wchłonie
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:28
      zamknięty
      • Korzystaj z klimatyzacji, ale z umiarem – ustaw ją tak, by różnica między temperaturą zewnętrzną a tą w pomieszczeniu nie przekraczała 5-6°C. Chłodzenie na maksa jest ryzykowne – grozi nam nie tylko angina, ale i wstrząs termiczny. Z tego samego powodu nie wolno do rozgrzanego ciała przykładać woreczków z lodem czy zimnego termoforu.
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:29
      zamknięty
      Włącz wiatrak – rozproszy gorące powietrze. Jeśli jednak jesteś wrażliwa na przeciągi, nie ustawiaj największych obrotów. Kupując wentylator, wybierz ten, który ma pięć prędkości – co pozwala dobrze wyregulować jego moc.
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:30
      zamknięty
      • Używaj wody termalnej w spreju (kupisz w aptece lub drogerii) – spryskuj nią twarz, szyję i dekolt dla orzeźwienia. Nadmiar zbierz chusteczką – parujące krople wody „wyciągają" ze skóry zapas wilgoci i wysuszają cerę na wiór.
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:31
      zamknięty
      • Wypróbuj sposób Beduinów i upał zwalczaj… ukropem! Picie gorących napojów, np. herbaty (Beduini dodają szczyptę tymianku), sprawia, że pocimy się jeszcze bardziej. W tym szaleństwie jest metoda, bo parująca z powierzchni skóry woda pozwala pozbyć się nadmiaru ciepła i paradoksalnie – wychładza organizm.
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:41
      zamknięty
      Nie zgrywaj bohaterki – jeśli poczujesz nietypowe objawy (zawroty i bóle głowy, mdłości, dreszcze), natychmiast przerwij pracę, odpocznij w chłodnym miejscu (nogi unieś wyżej niż głowę), napij się wody. Bądź czujna, wyczerpanie z gorąca może objawiać się podobnie jak grypa!
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:41
      zamknięty
      • Zrezygnuj z alkoholu – nawet butelka zimnego piwa czy orzeźwiający drink z sokiem nie pomogą przetrwać gorącego dnia. Wręcz przeciwnie! Alkohol odwadnia organizm i wypłukuje z niego cenne składniki, a to są najczęstsze przyczyny wyczerpania podczas upału.
    • madohora Re: Ten upał mnie wykończy 31.08.15, 21:42
      zamknięty
      • Na koniec najważniejsze: uzupełniaj płyny!!! Człowiek pracujący fizycznie na słońcu potrafi w ciągu dnia wypocić 5-8 litrów! Jeśli nawet wysilasz tylko mózg, postaw na biurku 1-2 l wody i popijaj małymi łykami przez cały dzień. Wybieraj niegazowaną (ta z bąbelkami hamuje pragnienie) i mineralną, by uzupełnić cenne składniki (sód, potas, magnez), które tracisz wraz z potem. Uwaga! Unikaj wody lodowatej. Dzięki temu nie nabawisz się infekcji gardła, a poza tym zimna woda jest wolniej odprowadzana z żołądka i organizm nie może jej użyć tak szybko jak potrzebuje.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka