Dodaj do ulubionych

Na Śląskim szlaku III

24.10.10, 18:19
zamknięty
Cmentarz Żydowski w Gliwicach

Pierwsze wzmianki na temat Żydów w Gliwicach pochodzą z XVII wieku, osadnictwo żydowskie przybrało większe rozmiary wiek później. W 1783 r. w Gliwicach mieszkało sześćdziesięciu ośmiu Żydów, a w 1809 r. do rodzin żydowskich należało osiemnaście domów. Pierwsza synagoga w Gliwicach została otwarta 4 września 1812 roku, pierwszym rabinem był prawdopodobnie Samuel Biedermann. W 1861 roku otwarto kolejną synagogę - w stylu mauretańskim, synagogę ta przebudowano w 1911 roku. W Gliwicach działało wiele organizacji i stowarzyszeń żydowskich, funkcjonowała też siedmioklasowa szkoła żydowska.
Po dojściu Hitlera do władzy zaczął się okres trudny dla gliwickich Żydów. W 1933 roku pobito rabina, zainicjowano bojkot sklepów i przedsiębiorstw żydowskich. Rozpoczął się okres gwałtownej migracji Żydów z Gliwic. W 1938 roku wyeliminowano Żydów z życia ekonomicznego poprzez zakazanie im prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej. W czasie "Nocy Kryształowej" spalono miejscowe synagogi, splądrowano sklepy i mieszkania żydowskie. W 1942 roku przetransportowano większość gliwickich Żydów do Oświęcimia. Ostatni transport śmierci odjechał do obozu zagłady w grudniu 1943 roku.
Pierwszych pochówków gliwickich Żydów dokonywano w wydzielonej kwaterze na terenie cmentarza wielowyznaniowego przy obecnej ulicy Kozielskiej. Cmentarz został zlikwidowany w latach 80 XX wieku
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka