Dodaj do ulubionych

Trzydzieści lat temu zginął John Lennon

08.12.10, 10:21
zamknięty
Mam kilkanaście lat, kino Słońce i film "Żółta łódź podwodna" - jestem jeszcze dzieckiem, więc za bardzo nie potrafię zrozumieć o co w tym filmie chodzi - tak to jest jak ma się starszego brata a aby w Słońcu odbył się seans potrzebna jest odpowiednia liczba chętnych. Ale muzyka jest świetna. Oczywiście jestem na tyle duża, że wiem już kim są Beatlesi. Do dzisiaj nie żałuję tego że byłam na tym filmie. Jeszcze nie wiem, że parę lat później zespól przestanie grać i nie wiem, że ktoś kogoś zastrzeli. O ironio, zastrzelono tego...który walczył o pokój na świecie.
E.S.
--
Madohora

--
    • madohora Trzydzieści lat temu zginął John Lennon -artykuł 08.12.10, 11:11
      zamknięty
      John Lennon i jego trzej przyjaciele z Liverpoolu zmienili muzykę. Sukces Beatlesów nie miał sobie równych, a jednak John Lennon autor piosenek, wokalista, filar zespołu potrafił powiedzieć sobie stop. I odjeść. Zająć się nowo narodzonym synem Seanem i przez pięć lat nie nagrywać, nie udzielać wywiadów. W 1980 roku, w którym miał skończyć 40 lat doszedł do wniosku, że gotów jest do powrotu. Nagrał płytę "Double Fantasty" zaczął się pokazywać, a pod jego domem naprzeciwko Central Parku gromadzili się fani.
      8 grudnia John Lennon miał mnóstwo planów. Rano Annie Lebovitz robiła mu zdjęcia - wtedy powstało słynne ujęcie z leżącą na dywanie Yoko Ono i przytulonym do niej nagim Johnem. Potem udzielił wywiadu stacji radiowej San Francisco. Około 17:00 wyszli z Yoko Ono z domu, żeby dojechać do studia nagrań. Do Lennona podeszli fani. Jednym z nich był Mark Chapman, wtedy mocno pijący nocny stróż. Podał Lennonowi płytę z "Double Fantasty" na której muzyk złożył podpis
      - To wszystko czego chcesz? - zapytał uprzejmie Lennon
      Chapman skinął głową. Limuzyna odjechała do studia. Ale Chapman został. Kiedy Lennon wracał do domu około 23:00 wyciągnął rewolwer i strzelił pięć razy. Trafiony czterema kulami Lennon zmarł w szpitalu. Na pytanie czy wiesz co zrobiłeś, Chapman odpowiedział spokojnie: Właśnie zastrzeliłem Johna Lennona. Później stwierdził, że kazały mu to zrobić głosy, które słyszał w głowie. Dziś jest wciąż w więzieniu, sąd odrzucił jego szóstą prośbę o zwolnienie. Uroczystego pogrzebu Lennona nie było. Yoko Ono poprosiła fanów o modlitwę. W 1985 roku otworzyła w Central Parku "Strwberry Fields Memorial" - ogród pamięci Johna Lennona ozdobiony mozaiką z jednym tylko słowem - Imagine. Dziś zapełni się kwiatami.
      Yoko Ono powiedziała niedawno, że gdyby Lennon żył siedziałby pewnie z nią w domu w Kornwalii w bujanym fotelu i czekał na pocztówkę od Seana. Od czasu do czasu podrywałby się jednak, żeby zabrać głos w słusznej sprawie.
      - Bo on pozostawił po sobie wiarę, że artyści mogą zmienić świat. Wtedy nabijano się z jego kampanii pokoju, ale dziś wiemy, że po prostu wyprzedził rzeczywistość - mówi Piotr Metz, dziennikarz muzyczny, któremu Lennon przysłał kiedyś pocztówkę ze swoim autografem. - Pisał nie piosenki, ale hymny które potrafiły porwać cały stadion ludzi, nikt tego nie przeskoczył - mówi Metz

Autor Maja Staniszewska (tyl)

Źródło:Gazeta Codzienna - "Metro" 8 grudnia 2010
      --
      Madohora

--
    • madohora Re: Trzydzieści lat temu zginął John Lennon 08.12.10, 11:21
      zamknięty
      A tak na marginesie poczytałam sobie kilka komentarzy "wszystko wiedzącej" młodzieży i myślę sobie jaką ta nasza młodzież jest uboga w pewne doznania. Część z nich nawet nie wie jakie znaczenie w tamtych latach miała nie tylko muzyka ale i styl jaki prezentowali Beatlesi. I czym była ówczesna "rewolucja"
      --
      Madohora

--
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka