Dodaj do ulubionych

Dzisiaj jest rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej

07.03.11, 20:10
zamknięty
Agnieszka Osiecka (ur. 9 października 1936 w Warszawie[1], zm. 7 marca 1997 tamże) – polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka.
Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim (1952-1956) oraz reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi (1957-1961). Od 1954 roku związana była z STS-em (Studenckim Teatrem Satyryków), w którego radzie zasiadała do roku 1972. To właśnie w STS-ie zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek; napisała ich dla tej sceny 166.
W latach 1954-1957 publikowała swoje teksty, eseje i reportaże w "Głosie Wybrzeża", "Nowej Kulturze", "Sztandarze Młodych" i "Po Prostu". Później pisała również w "Literaturze", "Kulturze" i "Polsce". Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Przez 7 lat prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady.
Od 1994 roku była związana z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi – uznane przez krytykę za najdoskonalsze w jej artystycznym dorobku. Dziś jest patronką tego sopockiego teatru. Co roku odbywają się w nim półfinałowe koncerty konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej pod nazwą Pamiętajmy o Osieckiej. Prócz tego jej imieniem nazwano studio Programu III Polskiego Radia, gdzie odbywają się prestiżowe koncerty gwiazd polskich i zagranicznych.
Zmarła 7 marca 1997 r. w wyniku choroby nowotworowej (rak jelita grubego), została pochowana na warszawskich Powązkach – kwatera wpr 284b. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się założona przez córkę poetki Agatę Passent Fundacja Okularnicy. Obecnie wydaje 14-tomowy Wielki śpiewnik Agnieszki Osieckiej. W 1997 roku na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Magda Umer przedstawiła wyreżyserowany przez siebie koncert-spektakl Zielono mi, składający się z piosenek Agnieszki Osieckiej, w którym wystąpiła plejada gwiazd polskiej estrady muzycznej.
  • madohora Re: Dzisiaj jest rocznica śmierci Agnieszki Osiec 07.03.11, 20:12
   zamknięty
   "Panna Czaczkes" – tak nazywał ją pieszczotliwie Marek Hłasko. Ich romans zaczął się rozwijać na przełomie 1956 i 1957 roku. Osiecka była wtedy 21-letnią studentką, która działała w STS-ie, natomiast Hłasko był doskonale znany w całym kraju dzięki sukcesowi zbioru opowiadań Pierwszy krok w chmurach. Znajomość ta przebiegała dość burzliwie, z czasem ze względu na fakt, że Hłasko nie mógł wrócić do Polski po wyjeździe za granicę. Osiecka zaś usilnie, lecz bezskutecznie zabiegała u ówczesnych władz o pozwolenie na powrót Hłaski do kraju. Agnieszka z Markiem spotkała się dopiero – po raz ostatni – w kwietniu 1968 roku w Los Angeles. Osiecka odbywała wówczas podróż stypendialną po Ameryce. Została jej po Marku jego korespondencja oraz maszyna do pisania. Stała ona na biurku Agnieszki do końca jej życia. Gdy napisała wiersz, któremu dała tytuł Konieczny
   Marek już nie żył, podobnie jak jej ojciec.
  • madohora Re: Dzisiaj jest rocznica śmierci Agnieszki Osiec 07.03.11, 20:13
   zamknięty
   Córka pianisty Wiktora Osieckiego i Marii Osieckiej z domu Sztechman. Była żoną Wojciecha Jesionka, a po rozwodzie w latach 1963–1964 Wojciecha Frykowskiego.
   Matka dziennikarki Agaty Passent (ze związku z Danielem Passentem).
   We wrześniu 2010 nakładem wydawnictwa Agora ukazał się tom korespondencji między Agnieszką Osiecką i Jeremim Przyborą z lat 1964-1966 p.t. „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze (ISBN 978-83-268-0078-8). Za zgodą Agaty Passent, córki Osieckiej, i Konstantego Przybory, syna Jeremiego, opublikowano korespondencję ludzi związanych głębokim uczuciem.
  • madohora Re: Dzisiaj jest rocznica śmierci Agnieszki Osiec 07.03.11, 20:14
   zamknięty
   Fundacja Okularnicy - utworzona 22 grudnia 2000 r. w Warszawie, przez Agatę Passent, córkę Agnieszki Osieckiej.[1]

   Zadaniem Fundacji jest opieka nad spuścizną Agnieszki Osieckiej, ochrona praw autorskich do utworów Agnieszki Osieckiej, popularyzowanie twórczości Agnieszki Osieckiej, a także uporządkowanie, katalizowanie i dalsze rozbudowywanie archiwum twórczości poetki. Fundacja również dba o to, by wznawiane były książki Agnieszki Osieckiej, oraz by stopniowo ukazywała się proza, poezje i listy nieopublikowane za życia poetki.

   Fundacja Okularnicy organizuje coroczny konkurs na interpretację piosenki Agnieszki Osieckiej Pamiętajmy o Osieckiej, a także koncerty piosenek Agnieszki Osieckiej. Fundacja angażuje się również w różnorodne projekty projekty fonograficzne i stara się pomagać młodym i utalentowanym artystom w starcie do kariery zawodowej. Mottem przewodnim Fundacji jest cytat z STS-u: Nam nie jest wszystko jedno.
   Członkami zarządu Fundacji są: Agata Passent, Maciej Taborowski oraz Jerzy Satanowski. Członkami Rady Fundacji są: Magda Umer, Krystyna Janda, Maryla Rodowicz, Jan Borkowski oraz Adam Sławiński

   Źródło: Wikipedia

   pl.wikipedia.org/wiki/Fundacja_Okularnicy

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka