Dodaj do ulubionych

Katowice to filmowe Eldorado - artykuł

07.07.11, 18:18
Katowice, to filmowe Eldorado. Pora więc stworzyć katalog katowickich plenerów

2011-07-04, Aktualizacja: 2011-07-04 18:03

Naszemiasto.pl Justyna Przybytek
Filmowcy kochają Nikiszowiec i Bogucice. Mogą pokochać więcej? Na pewno, trzeba im tylko pokazać, co. Pora więc stworzyć katalog katowickich plenerów
Katowice » Wydarzenia » Katowice, to filmowe Eldorado. Pora więc stworzyć katalog katowickich plenerów
« poprzedni artykuł następny artykuł »
Katowice, to filmowe Eldorado. Pora więc stworzyć katalog katowickich plenerów

2011-07-04, Aktualizacja: 2011-07-04 18:03

Naszemiasto.pl Justyna Przybytek
Filmowcy kochają Nikiszowiec i Bogucice. Mogą pokochać więcej? Na pewno, trzeba im tylko pokazać, co. Pora więc stworzyć katalog katowickich plenerów
zdjęcie 1/4


Plan zdjęciowy do filmu Piąta strona roku
lewo prawo
Marzena Bugała
Katowice i cały nasz region, to filmowe Eldorado. Mamy obiekty unikatowe w skali światowej, architekturę, której próżno szukać gdzie indziej. Jednak też sporo do zrobienia. Producentów i filmowców trzeba przyciągnąć, pokazać co mamy, ale też zapewnić odpowiednią infrastrukturę - od hoteli po profesjonalną obsługę ekipy - ocenia Krystyna Doktorowicz dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

20 lat wolności w Nikiszu i gołębniku
Dzień przed naszą rozmową we wtorek ekipa filmowa Jerzego Domaradzkiego rozpoczęła w Katowicach zdjęcia do "Piątej strony roku". Plan od razu przeniósł się do Nikiszowca.
Między innymi tu powstaną sceny do filmowej opowieści o historii dwojga ludzi z różnych sfer społecznych - emerytowanego górnika i hodowcy gołębi (w tej roli Marian Dziędziel) i nauczycielki (Ewa Wiśniewska), którzy przypadkiem spotykają się na Górnym Śląsku. Ich spotkanie jest pretekstem do stworzenia portretu Polski po 20 latach demokracji, opowiedzianego
poprzez historię ludzi, którzy w czasach PRL-u przeżyli swoją młodość i dorosłe życie.

Zdjęcia do filmu będą do 7 lipca powstały między innymi w gołębniku w Siemianowicach Śląskich, mieszkaniu przy ul. Św. Jana w centrum Katowic i w końcu klubie seniora w Nikiszowcu.
Zwłaszcza zabytkowe robotnicze osiedle - od tego roku Pomnik Historii - filmowcy upodobali sobie najbardziej.

Filmowe familoki
Nikiszowiec był plenerem dla filmów Kazimierza Kutza, Lecha Majewskiego, Radosława Piwowarskiego, Macieja Pieprzycy, czy Janusza Kidawy. Z kolei reżyserka Magdalena Piekorz kręciła w Bogucicach.
W tym roku w Katowicach powstają dwie produkcje. Oprócz Domaradzkiego, intensywnie pracuje też Leszek Dawid, który kręci tu "Jesteś Bogiem", opowieść o powstaniu i końcu kultowej grupy hip-hopowej Paktofonika i tragicznej śmierci jej członka - Magika. Zdjęcia do filmu powstają między innymi na ulicach Bogucic, w Spodku, gdzie Paktofonika grała swój ostatni koncert, czy w Załężu w klubie muzycznym Mega. Efekt zobaczymy w kinach w przyszłym roku.
Na dobre stolicę województwa upodobał sobie też Lech Majewski. Jesienią ubiegłego roku kręcił tu swój najnowszy wideo - art pod roboczym tytułem "Psie pole". W kinach możecie oglądać też jego "Młyn i krzyż", do którego zdjęcia również powstawały w Katowicach.
- Mamy miejsca unikatowe. Jak obiekty poprzemysłowe, w których mogą powstawać filmy science - fiction. Mamy stare familoki, które mogą grać XIX-wieczne miasta brytyjskie. Mamy w końcu modernizm w Katowicach i wnętrza tych budynków. To wszystko fenomenalnie nadaje się do produkcji filmowych - ocenia dziekan Wydziału RiTV.
Ale kuleje reklama.
- Plenery i możliwości trzeba zareklamować, wysyłać sygnały do producentów. Wydziały kultury miast regionu powinny stworzyć katalogi miejsc nadających się na plany zdjęciowe i pokazywać go na krajowych i zagranicznych spotkaniach, konferencjach, kongresach i wszędzie gdzie się da - sugeruje Doktorowicz.
Jak twierdzi, to biznes, który miastu się opłaci.
- Sektor audiowizualny, od kinematografii po telewizję, to olbrzymi przemysł, który w Europie zachodniej generuje najwięcej miejsc pracy.
Katalogujemy!
Co wy na to? Stwórzmy katalog katowickich plenerów filmowych, miejsc, które trzeba pokazać filmowcom! My typujemy tereny po hucie w Szopienicach i fantastyczną hałdę w Kostuchnie. A waszym zdaniem? Piszcie!

Źródło: katowice.naszemiasto.pl/artykul/978107,katowice-to-filmowe-eldorado-pora-wiec-stworzyc-katalog,id,t.html?kategoria=678
Obserwuj wątek
  • madohora Śląskie plenerami filmowymi stoi 17.07.11, 16:46
   Dziennik Zachodni MIW

   2011-07-12 10:25:22, aktualizacja: 2011-07-12 10:37:27

   W naszym regionie kręcono kadry do "Ziemi obiecanej", "Janosika", "Czterech pancernych i psa", "Potopu" czy "Tajemnicy twierdzy szyfrów". Sprawdź samemu, gdzie szukać ukochanych miejsc filmowców.
   W kinie wszystko jest możliwe. Skoro w plenerach słonecznej Dalmacji można było nakręcić ( i to w niemieckiej wersji językowej) ekranizację przygód wodza Apaczów Winnetou, to trudno się dziwić, że jurajski Olsztyn z powodzeniem udawał górskie ostępy Hiszpanii, a industrialne krajobrazy Mysłowic, czy Sosnowca zrujnowane przez trzęsienie ziemi San Francisco.

   Jeśli ktoś chce się dowiedzieć,
   które miejsca w Polsce i w jakiej roli trafiły na ekran, może to teraz sprawdzić sięgając po wydany właśnie przewodnik "Polska na filmowo". Znalazło się w nim 55 miejsc w całego kraju - nasz region reprezentuje Cieszyn, beskidzka Trójwieś. Pszczyna, Podzamcze oraz Olsztyn. To tylko część naszych plenerów, jakie wykorzystywali filmowcy.
   Do tej listy należy dopisać katowicki Nikiszowiec, Jasną Górę, czy osiedla Bytomia. Korzystając z sezonu urlopowego warto się więc wybrać w miejsca, gdzie swoje dzieła kręcili klasycy polskiej kinematografii. Jeśli ktoś się waha, gdzie wyruszyć, podrzucamy kilka propozycji.

   -
   Madohora
   • madohora Re: Śląskie plenerami filmowymi stoi 04.10.22, 19:12
    https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/uOqAO9LQZMg5pSRsX.jpg
   • madohora Re: Śląskie plenerami filmowymi stoi 07.10.22, 15:15
    (Gallus domesticus), w tem pięć kurek liliputek. W klatce tej znajduje się sztucznie usypany z ziemi kopiec, wewnątrz którego poczyniono głębokie ciemne korytarze, zakończone beczką ze słomą, gdzie mnożą się króliki i morskie świnki.
   • madohora Re: Śląskie plenerami filmowymi stoi 07.10.22, 15:24
    Królik pierwotnie występował na Półwyspie Iberyjskim i w północno -zachodniej Afryce. Jednak już we wczesnym średniowieczu został przeniesiony do środkowej Europy, a potem rozprzestrzenił się niemal na cały świat. Jest gatunkiem pospolitym, w niektórych krajach (np. Australia) tak licznym, że stanowiącym konkurencję pokarmową dla miejscowych zwierząt dzikich i hodowlanych. W Polsce można go spotkać w części południowo -zachodniej, zachodniej i środkowej.
   • madohora Re: Śląskie plenerami filmowymi stoi 08.10.22, 14:36
    TAURON NOWA MUZYKA W NOWYM MIEJSCU - www.muno.pl - 08.10.2022
   • madohora Re: Śląskie plenerami filmowymi stoi 28.10.22, 14:59
    KATOWICE Z DACHU TEATRU ŚLĄSKIEGO - Dziennik Zachodni - 28.10.2022
  • balzack Niy wiedziołech kaj to wciepnąć, chyba bydzie dobr 03.11.13, 10:59
   ROZSTRZYGNIĘTO FESTIWAL FILMOWY REGIOFUN 2013
  • balzack Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 03.11.13, 11:01
   ROZSTRZYGNIĘTO FESTIWAL FILMOWY REGIOFUN
  • balzack Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 03.11.13, 11:03
   FESTIWAL REGIOFUN OD WTORKU W KATOWICACH
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 08.11.13, 19:20
   DYREKTOR INSTYTUTU LUMIERE NA FESTIWALU REGIOFUN
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 19.11.13, 18:44
   ROZSTRZYGNIĘTO FESTIWAL REGIOFUN
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 19.11.13, 18:46
   ROZSTRZYGNIĘTO FESTIWAL FILMOWY REGIOFUN
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 19.11.13, 19:26
   48 Hour Film Project
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 19.11.13, 20:54
   Rusza konkurs dla ekip filmowych 48 Hour Film Project
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 25.11.13, 23:41
   CZY NIKISZOWIEC SPODOBA SIĘ AMERYCE?
   • cusiew44 Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 29.11.13, 18:35
    Gratulacje
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 26.01.14, 20:38

  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 22.02.14, 00:42
   KATOWICE I ŚLĄSKI INACZEJ - Gazeta Katowice - 20.02.2014
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 12.03.14, 13:57
   NARĘCONY W KATOWICACH FILM ZDOBYWA NAGRODY - Gazeta.pl - 10.03.2014
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 12.03.14, 13:59
   NIKISZOWIEC ZNANY W ŚWIECIE - Polskie Radio Katowice - 10.03.2014
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 12.03.14, 14:03
   POLSKI FILM W PROGRAMIE FESTIWALU W CANNES - Onet.pl 10..03.2014
  • madohora Pierwsza wytwórnia filmowa w Katowicach 15.03.14, 16:16
   Pierwsza polska wytwórnia filmowa „ESPE-FILM“ Sp. z ogr. odp. w Woje w. Śląskiem Stefana i Antoniego Pierzchalskich w Katowicach

   Wroku 1926 znany na terenie Górnego Śląska p. Stefan Pierzchalski z Katowic, jako bardzo gorliwy patrjota i działacz na niwie społecznej, uruchomił przy pomocy syna swojego Antoniego Pierwszą Górnośląską Wytwórnię Filmów Kinematograficznych „Espe-Film“ Sp. z ogr, odp. w Katowicach ul. 3-go Maja 2. Powstanie wytwórni — jednej z największych w Polsce — społeczeństwo i sfery rządowe przyjęły bardzo przychylnie, temwięcej, że wytwórnia wytwarza wyłącznie filmy przeznaczone do propagandy polskiego Śląska w kraju i zagranicą oraz innych części Rzeczypospolitej Polskiej. Władze państwowe używają tej firmy do filmowania większych obchodów narodowych i ważniejszych wydarzeń narodowych i kulturalnych o znaczeniu państwowem. — Firma, mając w łonie swoim p. Antoniego Pierzchalskiego, będącego kierownikiem wytwórni, oraz znanych reżyserów „Artura Twardyjewieza" i „Aleksandra Łowicza", ludzi pełnych zapałów — poświęcenia, oddanych całem sercem swej pracy zawodowej — pod dyrekcją założyciela p. Stefana Pierzchalskiego, w czasie niespełna dwóch lat, dokonała“że się tak wyrażę, cudów. Potrafili bowiem sporządzić filmy z całego Górnego Śląska nad ziemią i pod ziemią, objąć cały przemysł Górnośląski — wszystkie objekta fabryczne, hut, kopalń, nadto wszystkie obchody narodowe i ważniejsze wydarzenia narodowe:
   „Film“ Śląsk Perła Polski" składający się z 32 obrazów, przedstawia nam na ekranie momenta, sprawiające na widzach głębokie wrażenie i niezatarte wspomnienia.
   Obrazy:
   Trójkąt cesarski —
   „Odra pod Raęciborzem",
   „Widok Królewskiej Huty",
   „Wkroczenie Wojsk Polskich na Górny Śląsk", —
   „Koronacja Matki Boskiej w Piekarach",
   „Konsekracja pierwszego biskupa śląskiego Dr. Hlonda,
   „Wawel stolica Królów Polskich",
   „Wieliczka kopalnia soli",
   „Tarnów wraz z okolicą",
   „Ciężki przemysł Górnego Śląska"
   „Typy i stroje ludowe na Śląsku"
   posiadają szczególne znaczenie dla młodzieży szkolnej i ludzi, zajmujących się stosunkami gospodarczemi Polski. —Obok wytwórni p. Pierzchalski utrzymuje „Instytut wydawniczo - propagandowy" z ramienia którego wyświetlane bywają w całej Polsce propagandowe filmy Śląska. Nadto, są one przeznaczone do specjalnych wyświetleń dla polaków, zagranicą a mianowicie w Czechosłowacji, Austrji, Niemczech, Ameryce i Francji. Wyświetlane filmy w Warszawie, Toruniu, Poznaniu, w Małopolsce — przyjęte były przez społeczeństwo bardzo sympatycznie i z prawdziwym entuzjazmem a w szczególności przez szkolną młodzież. —
   Firma posiada własne laboratorjum filmowe — drukarnię — powilony fotograficzne, stały •'kurs techniki gry filmowej, wyłącznie dla produkcji własnej oraz największy w Polsce „pawilon filmowy “, zpierwszo- rzędnemi technicznemi urządzeniami, najnowszemi aparatami świetlnemi „Efa“ i „Weinert" 6000 amperów, prąd zmienny i stały. —Uruchomienie tej jednej z największych placówek na rubieżach Polski, to wyłączna zasługa p. Stefana Pierzchalskiego, mającego wielkie doświadczenie w dziedżinie techniki kinematograficznej, zdobyte 20 letnią pracą w wytwórniach zagranicznych. Obecnie firma przystąpiła do kręcenia wielkiego filmu, osnutego na tle życia sfer przemysłowych. — Artur Twardyjewicz, malopolanin, reżyser wy- twórni-karyerf rozpoczął na arenie scenicznej we Lwowie w 1901 roku. Zaangażowany do opery rosyjskiej w Moskwie — niedługo pracował na niej, gdyż wskutek choroby gardła; opuścił scenę — przerzucając się na ekran, zaczynając pracę jako reżyser w Wytwórni filmowej „Fiman i Rengarel w Moskwie. W roku 1914 jako poddany austrjacki — zostaje internowany na Uralu, gdzie w 1918 r. bolszewicy aresztują go i skazują na śmierć przez rozstrzelanie — rzekomo, z powodu pomocy niesionej dla jeńców polskich. Dzięki jedynie swej inteligencji oraz sprytowi udaje się mu w 1922 r. umknąć do Polski i pracować w „Elka Film“ w Warszawie, następnie w Poznaniu a od półtora roku u Pana Pierzchalskiego. — On to reżyserował „Chatę za wsią“, cieszącą się ogromną frekwencją. — Aleksander Łowicz, drugi reżyser wytwórni, pracował w przedsiębiorstwach filmowych Ze sceną jest doskonale obznajomiony. A. Łowicz jest uczniem Maksa Reingardta. Długoletni pomocnik reżysera Lubicza, A. Łowicz urodzony jest w Częstochowie w r. 1896 Przy pomocy tych tęgich reżyserów — placówka bezwątpienia rozszerzy się i da nam filmy przewyższające nawet zagraniczne, tem więcej, że obecny kierunek wytwórni dąży:
   1) w kierunku kręcenia do wyświetlania filmów oraz
   2) stworzenia specjalnego działu naukowo propagandowego. —

   Jan Benisz - "Strzecha Rodzinna -1928 rok
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 18.04.14, 12:48
   MOCNY CZŁOWIEK - W - STARYM - KINIE - Polskie Radio Katowice - 17.04.2014
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 18.04.14, 12:48
    Pomysł super, chętnie bym zobaczyła (niestety wczoraj nie mogłam) ale jak słyszę, że gwiazdą będzie Maleńczuk to mi się coś wywraca do góry nogami....
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 24.04.14, 21:57
   [url=http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3412529,wronski-czeski-film-na-slaskich-kopalniach,id,t.html?cookie=1]CZESKI FILM O ŚLĄSKICH KOPALNIACH - Dziennik Zachodni 24.04.2014[/ur]
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 24.04.14, 21:58
   [url=http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3412529,wronski-czeski-film-na-slaskich-kopalniach,id,t.html?cookie=1]CZESKI FILM O ŚLĄSKICH KOPALNIACH - Dziennik Zachodni 24.04.2014[/ur]
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 24.04.14, 22:00
    CZESKI FILM O ŚLĄSKICH KOPALNIACH - Dziennik Zachodni 24.04.2014
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 24.04.14, 21:59
   STUDENT FILM FESTIWAL - Polskie Radio Katowice - 24.04.2014
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 11.05.14, 12:25
   FILMY W 48 GODZIN - Dziennik Zachodni - 10.05.2014
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 11.05.14, 12:26
   FILMY W 48 GODZIN - Polskie Radio Katowice - 10.05.2014
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 04.10.22, 19:12
    https://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/RYdgUwFaa5fXUy7G2X.png
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 04.10.22, 19:18
    ZDEWASTOWANE SCHODY NA MIKOŁOWSKIEJ - Dziennik Zachodni - 22.09.2022
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 17:19
    14 W roku 1929 wynosiły koszta utrzymywania zieleńców zaledwie 2% ogólnego budżetu Miasta. Zaś koszta wydane w związku z założeniem nowych zieleńców wynosiły w roku 1929 okrągło 1 Vi% ogólnego funduszu budowlanego, przezna czonego na prace inwestycyjne. Skromność tą w finansowa niu niezbędnych w obwodzie przemysłowym zieleńców pu blicznych tłumaczy zły stan gospodarczy i związany z tern brak środków płatniczych. Koszta utrzymania zieleńców: 1913 — na 1 nr przypada równowartość dwugodzinnego zarobku robotnika przeciętnego. 1929 — na 1 nr przypada równowartość jednogodzinnego zarobku robotnika przeciętnego. Koszta utrzymywania zieleńców zmniejszyły się przez zaprowadzenie reform według zasad kupieckich.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 17:31
    15 II. Ochrona przed nadmierną transpiracją. (Wyparowywanie wody). Woda jest niezbędnym czynnikiem w życiu rośliny, co tłumaczy też najważniejszą jej troskę, leżącą w wchłanianiu wody systemem korzeniowym, oraz w zrównoważeniu wy parowywania. Kscrofity, (rośliny wytrzymałe na suszę), rosnące bądź na glebie skalistej, piasczystcj, bądź w okolicach o rzadkich opadach, oraz halofity, t. j. rośliny rosnące na glebie mokrej o dużej zawartości soli; którym to roślinom normalne pobie ranie wody jest utrudnione, chronią się przed jej nadmierną utratę zmniejszaniem blaszek liściowych, gęstym uwłosie- niem, sukkulemcją, spłaszczeniem ogonków liściowych, piono wym układem liści, czasowem zawijaniem listek i t. p
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 17:39
    Nie tylko zwierzęta, ale również rośliny mogą być drapieżne. Doskonałym przykładem jest rosiczka okrągłolistna, która „poluje” na owady. Ta niepozornie wyglądająca roślina czyha na swoja ofiarę, wabiąc ją i kusząc specyficznym zapachem. Jednak rosiczka okrągłolistna, znana też jako czarci kwiat, słoneczna rosa czy diabli kwiat, to nie tylko pogromca owadów, to także ciekawa roślina posiadająca cenne właściwości lecznicze.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 17:45
    Rosiczka okrągłolistna jest rośliną wymagającą. Mimo skomplikowanej pielęgnacji cieszy się dużą popularnością nie tylko w uprawie hodowlanej, ale również amatorskiej - w domowym zaciszu. Wszystko przez jej zdolność do łapania i zjadania owadów, a to stanowi nie tylko o jej wyjątkowości, ale przede wszystkim użyteczności. Posiadając w domu rosiczkę okrągłolistną, w łatwy sposób można pozbyć się z niego komarów, much i innych owadów.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 17:53
    Trzeba przyznać, że rosiczka okrągłolistna jest nietypową i oryginalną rośliną. Nie chodzi tylko o to, że poluje na owady, ale przede o jej wyjątkowy wygląd. Pomimo że jest rosiczka jest kapryśna i niełatwa w hodowli, warto jednak mieś taką roślinę w domu, jeśli chcemy się pozbyć natrętnych owadów.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 18:09
    Ukochajcie przyrodę, a ona was kochać nauczy, bo w niej przed stawia nam się obraz Boży; mało kto z nas pomyślał nad wpływem, jaki wywierają zwierzęta, ptaki i owady na nasze życie i nasze gospodarstwo". (Kazimierz W o d zieli i: „K o c ha j ci e pr żyro d ę" — Lwów, im).
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 18:22
    Zwierzyniec, to nieoceniony i niewyczerpany materjał do studiowania, to źródło podpatrywania sposobu życia zwierząt, badania ich wzrostu, wychowywania młodych, to pole pozna wania i leczenia chorób zwierząt, czynienia prób krzyżowa nia i t. d., i t.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 18:33
    Zwierzyniec, to ulubione miejsce zebrań szerokich warstw ludności miejskiej, znużonej całodzienną pracą przy warszta cie zawodu, przygnębionej tak często szarzyzną życia, łakną6 cej swobodnego choćby na chwilę wytchnienia, wśród tego otoczenia, które mu w życiu najmniej, a może nigdy żadnej przykrości, ani krzywdy nie wyrządziło. Zwierzyniec wytwarza przyjacielski stosunek między człowiekiem a dzikiem zwierzęciem, jeżeli tylko okazuje się zrozumienie jego potrzeb i otacza go pieczołowitością. Nie opuści ono wtedy swego przyjaciela i czułego dobroczyńcy, i niejednokrotnie okazuje zadziwiającą wdzięczność. Prof. Dr. Edward Lotli pisze, że „Zwierzęta są o wiele inteligentniejsze i szlachetniejsze niż naogół przypuszczamy. Obcowanie z niemi znakomicie rozszerza światopogląd czło wieka". Zwierzyniec poza nauką dostarcza też wiele przyjemności i rozrywek, a głównie dla dzieci, dla których na miejscu jest piasek do zabawy, starsze jeździć mogą na osiołkach, kucy kach, słoniach, na wózkach, gdzie w zaprzęgu bywają strusie, lamy, wielbłądy i t. p. Zwierzyniec jest wreszcie ozdobą miasta i podnosi jego wartość w oczach ludzi światłych i nauki.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 18:55
    Ogrody zoologiczne eksponują przeważnie zwierzęta z wielu różnych grup systematycznych, pochodzących z różnych siedlisk i stref klimatycznych. Niektóre ogrody specjalizują się niemal wyłącznie w utrzymywaniu zwierząt związanych z określonym siedliskiem bądź obszarem kuli ziemskiej. Należą do nich akwaria publiczne eksponujące gatunki zwierząt słodkowodnych i morskich, m.in. ryby (rekiny, ryby raf koralowych), żółwie wodne, bezkręgowce (ośmiornice, małże, rozgwiazdy), ssaki morskie (foki, delfiny) i ptaki morskie (pingwiny) oraz rozległe parki safari eksponujące gatunki zwierząt z charakterystyczne dla sawanny afrykańskiej, jak np. żyrafy, zebry, nosorożce, słonie, hipopotamy, lwy, antylopy oraz strusie.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 19:08
    Zwierzyniec czyli ogród zoologiczny, je s t to ogród, w którym b y w ają u trzy m yw ane zw ierzęta różnych
    krajów ta k w celach naukow ych, ja k i n a to, b y szersza publiczność mogła je oglądać. N ajw iększe zwierzyńce są w Schönbrunie koło Wiednia, w B e rlinie, L o n d y n ie i t. d.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 19:14
    A tam znów rosną kwiaty, jak: lwia paszcza, lewkonja, nieśmiertelnik, hcljotrop, mak, tytoń, rezeda, nasturcja, bratek, pelargonja, zeniszek, ukośnica, nogietek, astia, grzebień iatrca, sępota, groszek, łubin, zawieratka, pachnotka, bertram, aksamitka, jakóbinka, ruśniatka, witułka, wdówka.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 19:20
    Dla orjentacji zwiedzających służą oryginalne tabliczki własnej koncepcji, rozsiane bogato po całym ogrodzie. Ta bliczki te na żelaznych nóżkach, w blaszanem obramowaniu i oszklone, zawierają napisy kilkujęzykowe, podają rodzinę do jakiej dana roślina należy, oraz kraj, skąd pochodzi. Pomy słowe te tabliczki są bardzo praktyczne, trwałe, napisy nie JO zamakają, często je zmieniać można, gdyż są pisane tuszem na kartonie — a wreszcie pięknie wyglądają. Cena jednej tabliczki wynosi 3 złote
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 20:14
    Obecna jakość i ilość okazów jest poważna, a wśród nich Pierwsze miejsce zajmuje duma katowickiego zwierzyńca: dwie młode i okazałe, świetnie prezentujące się lwice berbc- ryjskie (Felis leo barbarus), urodzone 16. V. 1928 r., a daro wane miastu 10. IX. 1928 r. przez Jana Stosch - Sarrasaniego, właściciela i dyrektora największego na kontynencie cyrku w Dreźnie. Dwie lwice. Lwice te pielęgnowane i żywione troskliwie są w jak najlepszem usposobieniu, a gorliwy ich i wszystkich zwierząt opiekun ogrodnik Motyka, wchodzi do ich klatek, bierze je na ramiona, a dzikie bestje w zadowoleniu i z wdzięczności liżą go po rękach, a niejednokrotnie ! i twarz mu oślinią. A zdzi wiona publiczność, tłocząca się przy poręczy, ma najlepsze świadectwo do czego doprowadzić może łagodne i ojcowskie obchodzenie się ze zwierzęciem tak nawet wysoce drapież- nem i niebezpiecznem, jakiem jest lew — król przestworzy pustynnych.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 20:56
    Lew w odróżnieniu od pozostałych przedstawicieli rodziny kotowatych żyje w dobrze zorganizowanych, stałych grupach rodzinnych złożonych z 4-6 spokrewnionych ze sobą samic i ich dzieci. Grupa zajmuje ogromne terytorium, a jej członkowie polują wspólnie na zebry, antylopy gnu, impale i bawoły. Nie odważają się atakować jedynie dorosłych słoni, nosorożców, bawołów i goryli. Samce z reguły pozostawiają to zajęcie bardziej doświadczonym w polowaniu lwicom. Jednak do "jadalni" przychodzą na czas i jako pierwsze zabierają dla siebie "lwią część" najlepszych fragmentów martwego zwierzęcia. W pojedynkę lwy zdobywają drobne zwierzęta, takie jak gryzonie, zające i gady. Zdarzają się niekiedy wśród lwów ludożercy, ale są to przeważnie osobniki słabsze i stare, dla których człowiek jest najłatwiejszą zdobyczą. Dorosłe samce żyją samotnie albo w niewielkich grupach, złożonych z 2-3 niespokrewnionych osobników lub 4-5 z jednej grupy rodzinnej. Wspólnie bronią ogromnego terytorium przed obcymi stadami kawalerskimi. Łączą się w pary z samicami z grup rodzinnych żyjących na ich terenie. Jednak po każdych 2-3 latach skład samców władających danym terytorium się zmienia. Niektóre młode osobniki wygonione ze swej grupy rodzinnej nie dążą do tego, by przyłączyć się do innej i stają się włóczęgami, przy czym 1/3 wszystkich tułających się lwów stanowią lwice. Przerażający ryk lwa rozlegający się w nocy na sawannie paraliżuje na moment wszystkie zwierzęta w okolicy, a nawet człowiek czuje się w takiej chwili bardzo niepewnie. A jednak odzywający się lew nie jest groźny, gdyż ryczy on tylko wtedy, gdy jest najedzony lub zaniepokojony, a w takich przypadkach nigdy nie atakuje.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 21:15

    hiena cętkowana, hiena plamista, Crocuta crocuta,
    największy współcz. gat. hienowatych;
    słabo zadrzewione obszary w Afryce na południe od Sahary (z wyjątkiem RPA); dł. ciała 95–165 cm, masa ciała 40–85 kg; ubarwienie żółtoszare z małymi, okrągłymi, ciemnobrązowymi lub czarnymi plamami oraz czarnym zakończeniem ogona, sierść na karku i grzbiecie często nastroszona.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 21:33
    Hiena cętkowana nie cieszy się popularnością wśród ludzi jako padlinożerca. Przy znalezionym trupie gromadzą się zwykle liczne osobniki, nawet hieny pręgowanej, która w innych przypadkach nie spotyka się ze swymi pobratymcami. Ponieważ na terenie występowania hien padliny jest zwykle dużo, nie muszą one samodzielnie atakować i zabijać, jednak niektóre populacje żyją przede wszystkim z łowów na grubego zwierza: powalają najokazalsze antylopy, zebry, a nawet żyrafy i bawoły oraz chore i słabe lwy! Ścigane zwierzę oddzielają od stada, atakują i zabijają ugryzieniem w brzuch. Zawsze gotowe do walki w obronie łupu, potrafią przegonić nawet lwy i pantery. Ich ofiarami są często również drobniejsze gatunki, m. in. owce - podchodzą niekiedy do zagród chłopskich i porywają jagnięta, jednak najmniejszy ruch lub hałas wywołuje ich ucieczkę.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 21:52
    Biruang malajski występuje w Azji Południowo-Wschodniej: zamieszkuje Birmę, Tajlandię, Laos, Wietnam, Kambodżę, Malezję i północne wyspy Indonezji. Na wielu obszarach już wyginął, miejscami jest skrajnie rzadki.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 06.10.22, 18:44
    Wilk szary żyje w Eurazji oraz Ameryce Północnej. W Europie najliczniej występuje w Rumunii i Jugosławii, skrajnie nielicznie na Półwyspie Skandynawskim. W Polsce spotyka się go rzadko, najczęściej na wschodzie kraju. Wilk leśny (C.l.lyacaon) niegdyś powszechnie występował w lasach Ameryki Północnej, obecnie można go spotkać jedynie na prawie bezludnych obszarach. Wilk arktyczny (C.l.arctos) zamieszkuje cały region arktyczny, wilk stepowy - centralną Azję.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 06.10.22, 21:21
    Wyjec płaszczowy występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Zamieszkuje obszary przybrzeżne Ekwadoru i Kolumbii oraz Panamę, Kostarykę, Nikaraguę, Honduras i południowy Meksyk.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 06.10.22, 21:53
    MAŁPA PETER

    https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/zjROabN4pxCnsX3DX.jpg
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 06.10.22, 22:20
    Lis rudy występuje w Ameryce Północnej z wyjątkiem sporej luki na środkowym wschodzie i południowym zachodzie, którą zajmuje lis płowy (Vulpes velox), oraz Europa, północna i środkowa Azja. Niektórzy autorzy uważają lisa zamieszkującego Nowy Świat za odrębny gatunek Vulpes fulva, jednak nie jest to prawidłowe. W połowie XVIII wieku Anglicy wprowadzili lisa pospolitego z Europy do wschodniej części Stanów Zjednoczonych, aby móc polować na niego konno z psami, gdyż miejscowe lisy wirginijskie były dla nich zbyt powolne. W Kanadzie natomiast występuje ciągle rodzimy gatunek lisa pospolitego. Jego ulubionymi siedliskami są lasy, obfitujące w zakrzewienia obszary trawiaste oraz tereny rolnicze.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 15:22
    Długość ciała królika waha się w granicach 35 -45 cm, długość ogona 4 -7 cm, masa ciała 1 -2 kg. Uszy królika są prawie 2 razy krótsze niż zająca, krótsze są również tylne nogi, a głowa jest bardziej okrągła, z postawionymi do góry uszami. Królik ma futro grube i wełniste w kolorze szarobrązowym (czasem z domieszką włosów czarnych, białych lub rudych), strona brzuszna jest jasnoszara lub biaława, wewnętrzne strony kończyn są żółtaworude, spód ogona czysto biały.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 17:20
    Królik żeruje na ogół o zmierzchu, w nocy i nad ranem. Latem żywi się soczystymi roślinami zielnymi (także zbożami), zimą zjada zeschłe trawy, korzenie, korę drzew i krzewów oraz bulwy.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 17:46
    żółwie lądowe, Testudinidae,
    rodzina żółwi;
    ok. 50 gat.; karapaks przeważnie silnie wysklepiony, dł. od 10 do 140 cm; prowadzą wybitnie lądowy tryb życia; należą tu m.in. żółw grecki, żółwie olbrzymie oraz żabuti.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 18:16
    Żółwie zamieszkują różnorodne środowiska – wody mórz i oceanów, wody słodkie, bagna, lasy, sawanny, stepy, półpustynie i pustynie. W Polsce występuje naturalnie jeden gatunek rzędu – żółw błotny (Emys orbicularis).
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 18:27
    https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/APEcYXN6A8KlR2skX.jpg
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 18:34
    zaskroniec zwyczajny, Natrix natrix,
    niejadowity wąż z podrodziny zaskrońców;
    długość do 2 m; ubarwienie szarobrunatne, zielonawe, często plamiste (w tyle głowy 2 żółte plamy); dobrze pływa i nurkuje; żywi się żabami, rzadziej rybami (połyka je żywcem); zamieszkuje Europę, środkową Azję, północno-zachodnią Afrykę; w Polsce chroniony.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 18:45
    Zaskroniec zwyczajny często występuje w pobliżu cieków wodnych dlatego podstawę jego diety stanowią zazwyczaj różne gatunki żab i ich kijanki a także traszki. Dieta ta jest niekiedy uzupełniana o ropuchy, ryby oraz jaszczurki lub drobne gatunki gryzoni. Młode osobniki żywią się przeważnie kijankami, małymi rybami oraz dżdżownicami. Większość ofiar połyka żywcem.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 18:49
    Salamandra plamista to spora salamandra o walcowatym, krępym ciele i dużej głowie z dobrze zaznaczonymi parotydami (gruczoły zauszne) i wyłupiastymi oczami. Kończyny dość krótkie z małymi palcami, ogon walcowaty. Jest czarna z licznymi żółtymi lub pomarańczowymi plamami o różnej wielkości i kształcie – ich wzór jest inny u każdego osobnika. Tak kontrastowe ubarwienie ma znaczenie ostrzegawcze, informujące potencjalnych agresorów, że salamandra jest zwierzęciem jadowitym. Samce są nieco smuklejsze od samic.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 18:55
    Salamandra plamista w zależności od lokalnych warunków klimatycznych gody mogą mieć miejsce od wiosny do jesieni. Samica pobiera wydzielone przez samca spermatofory, a uwolnione z nich plemniki zapładniają jaja w jej jajowodach. Po wybudzeniu ze snu zimowego samica szuka potoku lub większej kałuży gdzie rodzi do 40 larw. Larwy mające 2-3 cm mają skrzela zewnętrzne i przez kolejne trzy miesiące dorastają w wodzie. Do metamorfozy dochodzi najczęściej w lipcu lub sierpniu, larwy przeobrażają się w postać dorosłą (m in. utrata skrzeli i wykształcenie płuc). Świeżo przeobrażone, młode salamandry mają średnio 5-7 cm i żyją na lądzie, jedynie samice wrócą kiedyś do wody by urodzić larwy.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 20:13
    Wyrażenie o "białych myszach" nie jest unikatowe dla języka polskiego, podobne powiedzenia spotykane są w innych językach (np. w angielskim to see white mice), ale istnieją także podobne powiedzenia o innych zwierzętach – na przykład w angielskim istnieje powiedzenie to see pink elephants (widzieć różowe słonie), identyczne wyrażenie istnieje też w języku szwedzkim – se skära elefante, czy francuskim Éléphant rose.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 20:40
    Obok w innein pomieszczeniu, również oszklonem i na dworze, a wyłożonem torfem, posiadającym skrzynkę o kilku wejściach, żyją białe myszki, w ilości około tizydziestu sztuk, będące odmianą naszej myszy domowej (Mius museums).
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 20:48
    Takson po raz pierwszy opisany naukowo w 1844 roku przez C.J. Temmincka. Badania DNA mitochondrialnego i cytochromu b wskazują, że ten gatunek oraz myszarka koreańska (A. peninsulae), z którą występuje sympatrycznie na Hokkaido, oddzieliły się od innych myszarek w trakcie jednej z radiacji rodzaju. Skamieniałości tego gatunku są znajdowane w Japonii w osadach środkowego plejstocenu; gryzonie te niewiele różniły się od współczesnych.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 21:01
    https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/9oBZa0x7Luvt3JItX.jpg
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 21:22
    https://img8.dmty.pl//uploads/202210/1665072631_4dkkh9_600_tv.jpg
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 21:42
    Sokół wędrowny, (Falco peregrinus), zaciekły wróg ku ropatw, cietrzewi, bażantów, kaczek, a nawet dzikich gęsi i czapli. U nas pozostaje przez cały rok. Zadumanemu w klatce śnią się daremnie przestworza niebieskie. W nie woli czuje się dobrze. Ilekroć laży byłem pizy jego klatce, zawsze znajdowałem niedojedzone kawałki czerwonego ścierwa.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 09.10.22, 22:22
    Jak myślę o pustułce, to oczyma wyobraźni sięgam po obraz piskląt, które zostały zabrane rodzicom. Często pokryte jeszcze białym puchem, przebywające na naszych balkonach z wielkimi oczami, jakby proszącymi o „coś”. W rzeczywistości one proszą, ale nie nas ludzi, tylko swoich rodziców o jedzenie! Skąd takie zainteresowanie małymi pustułkami? Bo ich przodkowie postanowili wyemigrować do miast.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 15:10
    Obecnie pustułka jest zwierzęciem pozytywnie postrzeganym przez społeczeństwo. W miastach przyczynia się do walki z gołębiami, które to przecież nie są lubiane przez włodarzy miast ze względu m.in. na niszczenie pomników oraz innych cennych zabytków swoimi odchodami. Oprócz tego, każdego roku w swojej „trosce” o ptaki, wiele osób chwyta pisklęta i przynosi je do azylów oraz innych ośrodków pomocy dzikim zwierzętom. Specjalnie napisałem w cudzysłowie, ponieważ taka pomoc najczęściej bywa nieuzasadniona, gdyż to są ptaki będące pod stałą opieką rodziców. Mimo, że na moment zostawione same sobie na naszych balkonach lub parapetach (wiem, że ten moment trwa niekiedy pół dnia), to jednak są dokarmiane przez dorosłe osobniki. Zdrowe w pełni sił ptaki powinny zostać tam, gdzie były znalezione. Najlepszy rozwój bowiem zapewniają dorośli przedstawiciele tego samego gatunku. Człowiekowi trudno jest odchować młodocianą pustułkę, by ta później mogła sama przeżyć w środowisku naturalnym. Mimo, że jest to możliwe, to powinniśmy tego unikać i reagować tylko w takich sytuacjach, kiedy życie ptaków jest zagrożone lub widzimy, że obserwowane przez nas pisklę wykazuje jakieś objawy chorobowe, np. w postaci obrzęków lub różnego rodzaju wycieków z naturalnych otworów ciała albo ran.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 15:41
    Jastrząb średniej wielkości, nieznacznie większy od myszołowa (Buteo buteo). W kraju jest bardzo nielicznym wędrownym gatunkiem lęgowym. Poza lęgami towarzyska. Wraz z kanią ruda (Milvus milvus) reprezentuje rodzaj Milvus. Obydwa gatunki występują w Polsce. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 17:28
    Myszołów w pełni zasługuje na swoją nazwę - ok. 80% jego pożywienia stanowią gryzonie. Zjada także gady, płazy, ptaki, a nawet owady.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 17:41
    uszatka, uszatka zwyczajna, sowa uszata, Asio otus,
    sowa z rodziny puszczykowatych;
    Eurazja i Ameryka Północna; długość ciała ok. 35 cm, rozpiętość skrzydeł do 100 cm; w Polsce nieliczny gatunek lęgowy.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 18:01
    kukułka, gżegżółka, Cuculus canorus,
    ptak leśno-parkowy, jedyny krajowy przedstawiciel z rzędu kukułkowych;
    długość ok. 35 cm; popielatołupkowa, spodem biała, w pręgi; „kukanie” jest śpiewem samca; samica podrzuca jaja do gniazd innych gatunków; owadożerna; półkula północna.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 18:20
    jer, Fringilla montifringilla,
    ptak z rodziny łuszczaków, bliski krewniak zięby;
    występuje w Europie i Azji w pasie lasów borealnych od Skandynawii do Kamczatki; zimuje w Europie, a także w południowych częściach reszty areału; dł. ciała ok. 17 cm; u samca wiosną prawie cała głowa, kark i plecy czarne, kuper biały, skrzydła czarniawe z 3 pręgami (2 białymi i rdzawą), przód szyi pomarańczowordzawy, reszta spodu biała; samice ubarwione znacznie skromniej.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 18:36
    kulczyk, Serinus serinus,
    ptak z rodziny łuszczaków;
    dł. ok. 15 cm; upierzenie oliwkowo-żółte, miejscami cętkowane; ziarnojad (pisklęta karmi owadami); zamieszkuje zadrzewienia, parki i ogrody Eurazji i Afryki; w Polsce pospolity, chroniony; z kanarkiem daje płodne potomstwo.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 18:54
    kos, Turdus merula,
    ptak z podrodziny drozdów;
    długość do 25 cm; upierzenie samca prawie czarne, matowe, samicy — brunatne; dziób samca żółty; wszystkożerny; śpiew bardzo melodyjny; Eurazja, Afryka; w Polsce pospolity.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 19:09

    łabędź, Cygnus,
    rodzaj ptaków z podrodziny gęsi;
    6 gatunków; duże, o bardzo długiej szyi i mocnych skrzydłach; 3 palce krótkich nóg, osadzonych w tyle ciała, są spięte błoną pływną; na ziemi poruszają się niezgrabnie, pływają bardzo dobrze; żywią się roślinami i bezkręgowcami wodnymi; monogamiczne; gniazda wśród trzcin i szuwarów, nad brzegami jezior i stawów; łabędź niemy, C. olor, długość do 170 cm, masa do 12,5 kg, rozpiętość skrzydeł 220–240 cm, śnieżnobiały, dziób pomarańczowoczerwony z czarną naroślą u nasady; płytkie, rozległe jeziora i stawy Europy, części Azji, zimuje w Afryce, Indiach i na Półwyspie Koreańskim; w Polsce głównie na Mazurach, Pomorzu i w Poznańskiem, chroniony; w Polsce bardzo nielicznie lęgnie się i, nieco liczniej, zimuje łabędź krzykliwy, C. cygnus, długość do 140 cm, rozpiętość skrzydeł do 193 cm, biały, dziób czarny, u nasady żółty; obszary północnej Szkocji, Skandynawii i Azji, zimuje głównie w Afryce; w czasie wędrówek pojawia się znacznie mniejszy od łabędzia krzykliwego — łabędź czarnodzioby, C. columbianus; łabędź trębacz, C. buccinator, w Ameryce Północnej.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 19:36
    KORMORAN.

    https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/eUjHF6aWdUTNcfzBX.jpg
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 19:54
    W drugiej sąsiadującej zagrodzie spotykamy dziwnie mie szane towarzystwo, a jednak zgodliwe jak rodzeństwo. Mia nowicie zamieszkuje tu smukła i o łagodnem spojrzeniu lękli wa sarenka (Capreolus vulgaris), pobekujące stadko owiec domowych (Ovis), oraz oswojony smakosz żab, jaszczurek i myszy: bocian (Giconia alba), „polskiej strzechy gospodarz**, jak mówi W. Pol.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 21:43
    ŁANIA

    https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/EuSHckb9aI5tAaVsX.jpg
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 21:57
    Oświetlenie elektryczne umożliwia zwiedzanie zwierzyń ca w porze wieczornej. Dogodne warunki bytowania i racjonalne żywienie, są powodem licznego przychówku w zwierzyńcu. Mnożą się bowiem myszki białe, króliki, morskie świnki, gołębie, syno garlice, lisy, zające, owce, gęsi, kaczki, a ostatnio jelenie. Biorąc pod uwagę fakt, że Zarząd zwierzyńca otrzymuje bardzo często okazy stare, postrzelone, chorowite i t. p., z któremi właściciel nie wiedział co począć — śmiertelność wśród zwierząt jest bardzo mała.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 22:18
    Tegoroczna ostra zima, niepamiętna od lat kilkudziesięciu, dała się wszystkim we znaki. A jednak zapobiegliwy dyrek tor Sallmann, potrafił ochronić niemal wszystkie zwierzęta i ptaki od strasznej śmierci lodowej. Klatki okładano sło- mianemi matami, zasłaniano gęsto świerkami przed wichrem i śniegiem, do wnętrza ścielono dużo słomy i suchego liścia. a torf w klatkach lisów okazał się bardzo praktyczny. Śmiało rzec możemy, że poniesiono straty bardzo małe, zginęło bo wiem tylko sześć drobnych sztuk, a to: dwie kurki wodne, dwie sowy, z tych jedna — jak się później dowiedziano — stale chowana była w domu, wiewiórka i szczygieł.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.11.22, 15:42
    TO BYŁO ŚWIĘTO LITERATURY - Dziennik Zachodni - 07.11.2022
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 13:17
    W 2021 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Katowicach wynosiło 6 tys. 924,74 zł. To 115.40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 13:19
    Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) z 15.12.2017 na obszarze Katowic znajduje się 349 zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 13:41
    Pomnik ma formę trzech orlich skrzydeł symbolizujących trzy powstania śląskie z lat 1919–1921. Sfinansowanie budowy tak okazałego pomnika nastręczało problemów ze względu na wysoki koszt. Ówczesny wojewoda gen. Jerzy Ziętek z konsekwencją i cierpliwością zabiegał w stolicy o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Ostatecznie stanęło na tym, że został ufundowany przez społeczeństwo Warszawy, jako dar dla społeczeństwa Górnego Śląska. Jest jednym z symboli Katowic.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 13:44
    Pomnik Powstańców Śląskich - zdjęcie z około 1967 roku, w tle widać szkielet Spodka
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 13:47
    W końcu lat pięćdziesiątych XX wieku przy ul. Sokolskiej wybudowano bloki mieszkalne (ówcześnie zwane os. Juliana Marchlewskiego). W 2005 przebudowano wiadukt nad ul. Chorzowską w związku z budową DTŚ i tunelu pod Rondem im. J. Ziętka. Dnia 3 sierpnia 2010 ulicą prowadziła trasa trzeciego etapu wyścigu kolarskiego Tour de Pologne 2010, a 2 sierpnia 2011 – trasa trzeciego etapu Tour de Pologne 2011
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 13:49
    willa wraz z oficyną oraz otoczeniem zieleni – dawna willa Louisa Damego (ul. Sokolska 8), wpisana do rejestru zabytków 3 października 1994 (nr rej.: A/1548/94, A/713/2020); wzniesiona około 1900 w stylu historyzmu; w latach 1928-1939 siedziba konsulatu generalnego Niemiec;
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 14:08
    KATOWICE ULICA SOKOLSKA
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 14:12
    Od 2008 roku w miastach Świętochłowice i Chorzów do oczyszczalni ścieków Klimzowiec, potok został skierowany do podziemnego kolektora.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 15:06
    Do czasu wybuchu I wojny światowej Gimnazjum Miejskie było jedyną szkołą średnią na terenie Katowic. Po powstaniach śląskich i przyłączeniu Katowic do Polski, 26 lipca 1922 roku powołano w gmachu Państwowe Męskie Zreformowane Gimnazjum Klasyczne, działające od roku szkolnego 1933/1934 jako Państwowe Gimnazjum i Liceum w Katowicach[1]. W sprawozdaniu Dyrekcji Państwowego Gimnazjum w Katowicach za okres 1927/1928 podano, iż budynek był wówczas własnością skarbu państwa. Miał on wówczas 18 sal lekcyjnych, kancelarię dyrektora, salę nauczycielską, gabinety: biologiczny, fizykalno-chemiczny i geograficzno-historyczny, bibliotekę, aulę, salę gimnastyczną i inne pomieszczenia. Budynek był wówczas wyposażony w centralne ogrzewanie, wentylację mechaniczną, oświetlenie oraz przyłącza wodno-kanalizacyjne. W latach 1930–1931 w suterenach urządzono nowe ubikacje i natryski, a w latach 1931–1933 naprawiono dach i częściowo kotły centralnego ogrzewania, a także zmodernizowano podwórko szkoły, na którym m.in. otwarto kort tenisowy. Do 1936 roku przeprowadzono też w szkole inne inwestycje, w tym otwarcie nowej sceny, a także wyremontowanie ogrodzenia i auli.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 15:10
    We wnętrzu budynku znajdują się dwubiegunowe murowane klatki schodowe oraz korytarze ze sklepieniami żebrowymi. W przedsionku zachowała się ceramiczna posadzka z motywami geometrycznymi i nisze przyścienne z dekoracją sztukatorską. Aulę zdobią witraże i malowidła na suficie o powierzchni około 30 m², przedstawiające triumf wiedzy.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 15:11
    Liceum Mickiewicza w Katowicach
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 13.05.14, 09:25
   KOCHAM KATOWICE - Gazeta.pl - 13.05.2014
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 17:13
    Wspólne zajęcie się uczniów szkolnych pracami ogrodo we mi posiada dominujące znaczenie pod względem hygje- nicznym, pedagogicznym, oraz socjalnym i wpływa korzystnie na wychowanie przyszłego obywatela Państwa, budząc w nim miłość do ziemi ojczystej. Reasumując powyższe korzyści, wynikające z zapoznania ucznia z przyrodą przez zatrudnienie go pracami ogrodowemi, zalecałoby się ująć ten sposób wy chowawczy w nowoczesnych programach naukowych.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 05.10.22, 18:51
    Współczesne ogrody zoologiczne wywodzą się ze średniowiecznych zwierzyńców, w których utrzymywano zwierzynę łowną do polowań, menażerii wędrownych obwożących zwierzęta w celach pokazowych oraz menażerii zakładanych na terenie zamków i ogrodów pałacowych, przeznaczonych dla zwierząt egzotycznych (np. zamek Woodstock w Anglii, Pałac Normanów w Palermo, pałac królewski w Wersalu). Najstarszym działającym ogrodem zoologicznym jest Tiergarten Schönbrunn, założony w 1752 r. w Wiedniu. Pierwszymi instytucjami naukowo-dydaktycznymi były paryska menażeria Jardin des Plantes powstała w 1794 r. oraz londyński ogród zoologiczny (ZSL London Zoo) założony w 1828 r., na obszarze Polski – zwierzyniec w Podhorodcach założony w 1833 r. przez S. K. Pietruskiego. Najstarszym krajowym ogrodem zoologicznym jest Wrocławski Ogród Zoologiczny założony w 1865 r.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 06.10.22, 21:02
    WILK

    https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/ZKMR5bqbm8I5TGmJX.jpg
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 07.10.22, 17:35

    żółwie, Testudines (Chelonia),
    rząd gadów, który przetrwał od triasu w prawie nie zmienionej postaci;
    współcześnie 244 gat.; ciało żółwi otacza pancerz z płyt kostnych pokrytych tarczami rogowymi; w pancerzu żółwi rozróżnia się: część grzbietową (karapaks, czyli puklerz), utworzoną z tarcz kostnych zrośniętych z ościstymi wyrostkami kręgów i żebrami, oraz brzuszną (plastron) — z tarcz powstałych z przekształcenia niektórych kości pasa barkowego, żeber brzusznych i płyt pochodzenia skórnego; kończyny słupowate, z reguły 5-palczaste, u form mor. wiosłowate; głowa mała, bezzębne szczęki pokryte listwami rogowymi; jajorodne; jaja składane do jamek, zawsze na lądzie (także u gat. wodnych); żółwie są roślinożerne lub mięsożerne, bardzo wytrzymałe na głód; należą do zwierząt długowiecznych, żyją ponad 100 lat, niekiedy znacznie dłużej. Rozróżnia się 2 podrzędy: żółwie bokoszyjne, Pleurodira, chowając głowę układają szyję w płaszczyźnie poziomej; żółwie przodoszyjne (skrytoszyjne), Cryptodira, układające szyję w płaszczyźnie pionowej, obejmujące większość gat. współcz.; należą tu m.in. żółw błotny, Emys orbicularis (dł. do 30 cm), jedyny w faunie Polski (chroniony), żyje w wolno płynących lub stojących wodach słodkich; ponadto pospolite w południowej Europie, północno-zachodniej Afryce i w zachodniej części Azji żółwie greckie, Testudo hermanni, i żółwie śródziemnomorskie Testudo graeca, często hodowane w mieszkaniach; do największych żółwi należą żółwie morskie oraz lądowe żółwie olbrzymie: żółw słoniowy, Geochelone elephantopus, dł. do 1,2 m, z Galápagos oraz Geochelone gigantea, dł. do 1,4 m, z wysp O. Indyjskiego.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 09.10.22, 12:11
    CZY MIASTO PRZEJMIE KOMUNIKACJĘ - www.portalsamorzadowy.pl - 09.10.2022
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 10.10.22, 15:52
    Dziewięć myszołowów zwyczajnych, (Buteo buteo), — w tern dwa całkiem młode z Podhala. Myszołów to ptak pożyteczny, godzien ochrony,^ i o tern przeważnie myśliwi wiedzieć powinni. Żywi się głównie gryzoniami, które niszczą gospodarstwa rolne, jak: myszy, chomiki, szczury i t. p.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 13:13
    Wielu powie pewnie, że Katowice to także największe powierzchniowo miasto w woj. śląskim. Jest faktycznie duże, bo zajmuje 164,6 km kw, ale… to nadal za mało, by przewodzić liście największych miast w naszym województwie. Które miasto jest więc większe? Po odpowiedź także zapraszamy do galerii
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 13:50
    Centrala ING Banku Śląskiego (ul. Sokolska 34), budynek wzniesiony w latach 1998–2000 według projektu z 1997; jego autorami byli: Denton Corker Marshall sp. z o.o., architekci Mark Kubaczka, Steve Jones, Jowita Kubaczka i Janusz Wróbel; obiekt posiada powierzchnię całkowitą 27 905 m2 i kubaturę 125 233 m3; za projekt budynku architekci otrzymali Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice za najlepszą realizację w roku 2000
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 14:11
    Rawa jest zasilana głównie wodą deszczową oraz ściekami komunalnymi i przemysłowymi. Naturalnym prawobrzeżnym dopływem Rawy jest Potok Leśny, który wpada do Rawy na wysokości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Za dopływ Rawy uznaje się również mały potok, płynący od stawów w Załężu i wpadający do Rawy w okolicy mostu na ul. Grundmanna, blisko skrzyżowania z ul. Gliwicką.
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 15:05
    Obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa katowickiego 8 lipca 1992 roku (nr rej.: A/1475/92), następnie przeniesiony do rejestru zabytków województwa śląskiego 17 lipca 2019 roku (nr rej.: A/521/2019).
   • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 28.11.22, 15:09
    Fasada frontowa znajduje się po wschodniej stronie budynku. W jej południowej części mieści się trójotworowy portal łukowy z drzwiami wejściowymi. Na pozostałych kondygnacjach elewacji frontowej umieszczono rzędy prostokątnych okien zamkniętych półkoliście. W północnej części elewacji frontowej część z nich jest zblendowana. W środkowej części mieści się kamienna płaskorzeźba z herbem Katowic i datą 1866. Na trzeciej kondygnacji znajduje się jedno, duże okno[4] wypełnione dekoracją w formie rozety. Elewacja zwieńczona jest gzymsem kostkowym, na którym widnieje data powstania gmachu – Anno 1899
  • madohora Re: Katowice to filmowe Eldorado - artykuł 15.05.14, 19:53
   BATMAN LATA PO DZIELNICACH - Gazeta.pl - 15.05.2014
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka