Dodaj do ulubionych

Katowice to filmowe Eldorado - artykuł

07.07.11, 18:18
Katowice, to filmowe Eldorado. Pora więc stworzyć katalog katowickich plenerów

2011-07-04, Aktualizacja: 2011-07-04 18:03

Naszemiasto.pl Justyna Przybytek
Filmowcy kochają Nikiszowiec i Bogucice. Mogą pokochać więcej? Na pewno, trzeba im tylko pokazać, co. Pora więc stworzyć katalog katowickich plenerów
Katowice » Wydarzenia » Katowice, to filmowe Eldorado. Pora więc stworzyć katalog katowickich plenerów
« poprzedni artykuł następny artykuł »
Katowice, to filmowe Eldorado. Pora więc stworzyć katalog katowickich plenerów

2011-07-04, Aktualizacja: 2011-07-04 18:03

Naszemiasto.pl Justyna Przybytek
Filmowcy kochają Nikiszowiec i Bogucice. Mogą pokochać więcej? Na pewno, trzeba im tylko pokazać, co. Pora więc stworzyć katalog katowickich plenerów
zdjęcie 1/4


Plan zdjęciowy do filmu Piąta strona roku
lewo prawo
Marzena Bugała
Katowice i cały nasz region, to filmowe Eldorado. Mamy obiekty unikatowe w skali światowej, architekturę, której próżno szukać gdzie indziej. Jednak też sporo do zrobienia. Producentów i filmowców trzeba przyciągnąć, pokazać co mamy, ale też zapewnić odpowiednią infrastrukturę - od hoteli po profesjonalną obsługę ekipy - ocenia Krystyna Doktorowicz dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

20 lat wolności w Nikiszu i gołębniku
Dzień przed naszą rozmową we wtorek ekipa filmowa Jerzego Domaradzkiego rozpoczęła w Katowicach zdjęcia do "Piątej strony roku". Plan od razu przeniósł się do Nikiszowca.
Między innymi tu powstaną sceny do filmowej opowieści o historii dwojga ludzi z różnych sfer społecznych - emerytowanego górnika i hodowcy gołębi (w tej roli Marian Dziędziel) i nauczycielki (Ewa Wiśniewska), którzy przypadkiem spotykają się na Górnym Śląsku. Ich spotkanie jest pretekstem do stworzenia portretu Polski po 20 latach demokracji, opowiedzianego
poprzez historię ludzi, którzy w czasach PRL-u przeżyli swoją młodość i dorosłe życie.

Zdjęcia do filmu będą do 7 lipca powstały między innymi w gołębniku w Siemianowicach Śląskich, mieszkaniu przy ul. Św. Jana w centrum Katowic i w końcu klubie seniora w Nikiszowcu.
Zwłaszcza zabytkowe robotnicze osiedle - od tego roku Pomnik Historii - filmowcy upodobali sobie najbardziej.

Filmowe familoki
Nikiszowiec był plenerem dla filmów Kazimierza Kutza, Lecha Majewskiego, Radosława Piwowarskiego, Macieja Pieprzycy, czy Janusza Kidawy. Z kolei reżyserka Magdalena Piekorz kręciła w Bogucicach.
W tym roku w Katowicach powstają dwie produkcje. Oprócz Domaradzkiego, intensywnie pracuje też Leszek Dawid, który kręci tu "Jesteś Bogiem", opowieść o powstaniu i końcu kultowej grupy hip-hopowej Paktofonika i tragicznej śmierci jej członka - Magika. Zdjęcia do filmu powstają między innymi na ulicach Bogucic, w Spodku, gdzie Paktofonika grała swój ostatni koncert, czy w Załężu w klubie muzycznym Mega. Efekt zobaczymy w kinach w przyszłym roku.
Na dobre stolicę województwa upodobał sobie też Lech Majewski. Jesienią ubiegłego roku kręcił tu swój najnowszy wideo - art pod roboczym tytułem "Psie pole". W kinach możecie oglądać też jego "Młyn i krzyż", do którego zdjęcia również powstawały w Katowicach.
- Mamy miejsca unikatowe. Jak obiekty poprzemysłowe, w których mogą powstawać filmy science - fiction. Mamy stare familoki, które mogą grać XIX-wieczne miasta brytyjskie. Mamy w końcu modernizm w Katowicach i wnętrza tych budynków. To wszystko fenomenalnie nadaje się do produkcji filmowych - ocenia dziekan Wydziału RiTV.
Ale kuleje reklama.
- Plenery i możliwości trzeba zareklamować, wysyłać sygnały do producentów. Wydziały kultury miast regionu powinny stworzyć katalogi miejsc nadających się na plany zdjęciowe i pokazywać go na krajowych i zagranicznych spotkaniach, konferencjach, kongresach i wszędzie gdzie się da - sugeruje Doktorowicz.
Jak twierdzi, to biznes, który miastu się opłaci.
- Sektor audiowizualny, od kinematografii po telewizję, to olbrzymi przemysł, który w Europie zachodniej generuje najwięcej miejsc pracy.
Katalogujemy!
Co wy na to? Stwórzmy katalog katowickich plenerów filmowych, miejsc, które trzeba pokazać filmowcom! My typujemy tereny po hucie w Szopienicach i fantastyczną hałdę w Kostuchnie. A waszym zdaniem? Piszcie!

Źródło: katowice.naszemiasto.pl/artykul/978107,katowice-to-filmowe-eldorado-pora-wiec-stworzyc-katalog,id,t.html?kategoria=678
Obserwuj wątek
  • madohora Śląskie plenerami filmowymi stoi 17.07.11, 16:46
   Dziennik Zachodni MIW

   2011-07-12 10:25:22, aktualizacja: 2011-07-12 10:37:27

   W naszym regionie kręcono kadry do "Ziemi obiecanej", "Janosika", "Czterech pancernych i psa", "Potopu" czy "Tajemnicy twierdzy szyfrów". Sprawdź samemu, gdzie szukać ukochanych miejsc filmowców.
   W kinie wszystko jest możliwe. Skoro w plenerach słonecznej Dalmacji można było nakręcić ( i to w niemieckiej wersji językowej) ekranizację przygód wodza Apaczów Winnetou, to trudno się dziwić, że jurajski Olsztyn z powodzeniem udawał górskie ostępy Hiszpanii, a industrialne krajobrazy Mysłowic, czy Sosnowca zrujnowane przez trzęsienie ziemi San Francisco.

   Jeśli ktoś chce się dowiedzieć,
   które miejsca w Polsce i w jakiej roli trafiły na ekran, może to teraz sprawdzić sięgając po wydany właśnie przewodnik "Polska na filmowo". Znalazło się w nim 55 miejsc w całego kraju - nasz region reprezentuje Cieszyn, beskidzka Trójwieś. Pszczyna, Podzamcze oraz Olsztyn. To tylko część naszych plenerów, jakie wykorzystywali filmowcy.
   Do tej listy należy dopisać katowicki Nikiszowiec, Jasną Górę, czy osiedla Bytomia. Korzystając z sezonu urlopowego warto się więc wybrać w miejsca, gdzie swoje dzieła kręcili klasycy polskiej kinematografii. Jeśli ktoś się waha, gdzie wyruszyć, podrzucamy kilka propozycji.

   -
   Madohora
  • madohora Pierwsza wytwórnia filmowa w Katowicach 15.03.14, 16:16
   Pierwsza polska wytwórnia filmowa „ESPE-FILM“ Sp. z ogr. odp. w Woje w. Śląskiem Stefana i Antoniego Pierzchalskich w Katowicach

   Wroku 1926 znany na terenie Górnego Śląska p. Stefan Pierzchalski z Katowic, jako bardzo gorliwy patrjota i działacz na niwie społecznej, uruchomił przy pomocy syna swojego Antoniego Pierwszą Górnośląską Wytwórnię Filmów Kinematograficznych „Espe-Film“ Sp. z ogr, odp. w Katowicach ul. 3-go Maja 2. Powstanie wytwórni — jednej z największych w Polsce — społeczeństwo i sfery rządowe przyjęły bardzo przychylnie, temwięcej, że wytwórnia wytwarza wyłącznie filmy przeznaczone do propagandy polskiego Śląska w kraju i zagranicą oraz innych części Rzeczypospolitej Polskiej. Władze państwowe używają tej firmy do filmowania większych obchodów narodowych i ważniejszych wydarzeń narodowych i kulturalnych o znaczeniu państwowem. — Firma, mając w łonie swoim p. Antoniego Pierzchalskiego, będącego kierownikiem wytwórni, oraz znanych reżyserów „Artura Twardyjewieza" i „Aleksandra Łowicza", ludzi pełnych zapałów — poświęcenia, oddanych całem sercem swej pracy zawodowej — pod dyrekcją założyciela p. Stefana Pierzchalskiego, w czasie niespełna dwóch lat, dokonała“że się tak wyrażę, cudów. Potrafili bowiem sporządzić filmy z całego Górnego Śląska nad ziemią i pod ziemią, objąć cały przemysł Górnośląski — wszystkie objekta fabryczne, hut, kopalń, nadto wszystkie obchody narodowe i ważniejsze wydarzenia narodowe:
   „Film“ Śląsk Perła Polski" składający się z 32 obrazów, przedstawia nam na ekranie momenta, sprawiające na widzach głębokie wrażenie i niezatarte wspomnienia.
   Obrazy:
   Trójkąt cesarski —
   „Odra pod Raęciborzem",
   „Widok Królewskiej Huty",
   „Wkroczenie Wojsk Polskich na Górny Śląsk", —
   „Koronacja Matki Boskiej w Piekarach",
   „Konsekracja pierwszego biskupa śląskiego Dr. Hlonda,
   „Wawel stolica Królów Polskich",
   „Wieliczka kopalnia soli",
   „Tarnów wraz z okolicą",
   „Ciężki przemysł Górnego Śląska"
   „Typy i stroje ludowe na Śląsku"
   posiadają szczególne znaczenie dla młodzieży szkolnej i ludzi, zajmujących się stosunkami gospodarczemi Polski. —Obok wytwórni p. Pierzchalski utrzymuje „Instytut wydawniczo - propagandowy" z ramienia którego wyświetlane bywają w całej Polsce propagandowe filmy Śląska. Nadto, są one przeznaczone do specjalnych wyświetleń dla polaków, zagranicą a mianowicie w Czechosłowacji, Austrji, Niemczech, Ameryce i Francji. Wyświetlane filmy w Warszawie, Toruniu, Poznaniu, w Małopolsce — przyjęte były przez społeczeństwo bardzo sympatycznie i z prawdziwym entuzjazmem a w szczególności przez szkolną młodzież. —
   Firma posiada własne laboratorjum filmowe — drukarnię — powilony fotograficzne, stały •'kurs techniki gry filmowej, wyłącznie dla produkcji własnej oraz największy w Polsce „pawilon filmowy “, zpierwszo- rzędnemi technicznemi urządzeniami, najnowszemi aparatami świetlnemi „Efa“ i „Weinert" 6000 amperów, prąd zmienny i stały. —Uruchomienie tej jednej z największych placówek na rubieżach Polski, to wyłączna zasługa p. Stefana Pierzchalskiego, mającego wielkie doświadczenie w dziedżinie techniki kinematograficznej, zdobyte 20 letnią pracą w wytwórniach zagranicznych. Obecnie firma przystąpiła do kręcenia wielkiego filmu, osnutego na tle życia sfer przemysłowych. — Artur Twardyjewicz, malopolanin, reżyser wy- twórni-karyerf rozpoczął na arenie scenicznej we Lwowie w 1901 roku. Zaangażowany do opery rosyjskiej w Moskwie — niedługo pracował na niej, gdyż wskutek choroby gardła; opuścił scenę — przerzucając się na ekran, zaczynając pracę jako reżyser w Wytwórni filmowej „Fiman i Rengarel w Moskwie. W roku 1914 jako poddany austrjacki — zostaje internowany na Uralu, gdzie w 1918 r. bolszewicy aresztują go i skazują na śmierć przez rozstrzelanie — rzekomo, z powodu pomocy niesionej dla jeńców polskich. Dzięki jedynie swej inteligencji oraz sprytowi udaje się mu w 1922 r. umknąć do Polski i pracować w „Elka Film“ w Warszawie, następnie w Poznaniu a od półtora roku u Pana Pierzchalskiego. — On to reżyserował „Chatę za wsią“, cieszącą się ogromną frekwencją. — Aleksander Łowicz, drugi reżyser wytwórni, pracował w przedsiębiorstwach filmowych Ze sceną jest doskonale obznajomiony. A. Łowicz jest uczniem Maksa Reingardta. Długoletni pomocnik reżysera Lubicza, A. Łowicz urodzony jest w Częstochowie w r. 1896 Przy pomocy tych tęgich reżyserów — placówka bezwątpienia rozszerzy się i da nam filmy przewyższające nawet zagraniczne, tem więcej, że obecny kierunek wytwórni dąży:
   1) w kierunku kręcenia do wyświetlania filmów oraz
   2) stworzenia specjalnego działu naukowo propagandowego. —

   Jan Benisz - "Strzecha Rodzinna -1928 rok
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka