Dodaj do ulubionych

3 - 4.12.2011 Jarmark na Nikiszu

  • madohora Re: 3 - 4.12.2011 Jarmark na Nikiszu 28.11.11, 00:17
   zamknięty
   Sobota 3 grudnia.

   Już od ok. 14:00 będzie czynna Karuzela Wiedeńska, która gościła u nas w ub roku. O tej porze będzie też można z przewodnikiem zwiedzić nasze zabytkowe osiedle.

   O 16:00 w siedzibie Muzeum przy ul. Rymarskiej odbędzie się projekcja filmu M. Pieprzycy „Barbórka” a zaraz po niej opowieść o „Barbórce w Boliwii”, którą zaprezentuje podróżnik Mieczysław Bieniek.

   Ok. 19:00 po mszy wieczornej w Kościele Św. Anny odbędzie się koncert Zespołu Akordeonistów „Katowice - Kleofas” pod kierownictwem Stanisława Wodnickiego.

   Zaraz potem zapraszamy na Rynek w Nikiszowcu, gdzie będzie można podziwiać pokaz latających, płonących lampionów.
  • madohora Re: 3 - 4.12.2011 Jarmark na Nikiszu 28.11.11, 00:17
   zamknięty
   Niedziela 4 grudnia.

   Już od 10:00 czynne będą wszystkie stragany, a w nich m.in. pamiątki, wyroby rękodzieła, hafty, koronki, malarstwo (Grupa Janowska, Spichlerz, Grota oraz artyści niezależni), ozdoby świąteczne, witraże, porcelana, metaloplastyka, biżuteria, rzeźba, kuchnia śląska (m.in. ciasta Michalskich, ciasta mieszkańców, śląskie dania obiadowe), grzane wino, prezentacja twórczości lokalnych organizacji i instytucji i wiele innych.

   Będzie też karuzela, zabytkowa straż pożarna, amfibia WOPR, ambulans do pobierania krwi (od 12:00 do 16:00).

   Ok. 13:00 na chętnych czekać będzie przewodnik turystyczny.

   Od 13:30 na scenie pojawią się Orkiestra KWK Wieczorek, zespoły Domisolki, Trans i Drugie Piętro. Koncert zakończy występ zespołu ABBBA Imitation.

   W finale imprezy zapraszamy na pokaz fajerwerków (ok. 19:00).

   Podczas Jarmarku będzie dostępna gazeta jarmarczna, a w niej wiele ciekawych artykułów i konkurs z nagrodami.
  • madohora Re: 3 - 4.12.2011 Jarmark na Nikiszu 29.11.11, 23:53
   zamknięty
   W Nikiszowcu świąteczny jarmark będzie dwudniowy. Mieszkańcy organizują zbiórkę na renowację mozaiki

   2011-11-16, Aktualizacja: 2011-11-16 21:01

   Naszemiasto.pl LOTA
   Mieszkańcy katowickiego Nikiszowca zamierzają zebrać pieniądze na renowację kwiatowej mozaiki na budynku poczty przy Placu Wyzwolenia. Jeśli funduszy uda się zebrać więcej niż potrzeba, na wiosnę planują zakup kwiatów, którymi chcą ozdobić elewacje familoków przy nikiszowieckim rynku. Zbiórka już raz się udała. Mieszkańcy uzbierali pieniądze na monitoring swojego osiedla - udało się zakupić i zamontować kilka kamer, kolejne zamontuje miasto, które na ten cel pozyskało unijną dotację. Sukces chcą powtórzyć podczas Jarmarku Świątecznego, który po raz czwarty odbędzie się na zabytkowym osiedlu. Jarmark rozpocznie się 3 grudnia i wyjątkowo potrwa dwa dni. - Zainteresowanie jest ogromne - mówi Waldemar Jan z Programu Centrum Aktywności Lokalnej, uruchomionego w dzielnicy przez katowicki MOPS.
   Pierwszego jarmarcznego dnia będą się w Nikiszu odbywały pokazy filmowe, prelekcje, zaplanowano też koncert w kościele św. Anny. Drugiego dnia pojawią się budki z rękodziełem, domowymi ciastami, wypiekami Michalskich, a także obrazami Grupy Janowskiej. Jak w ubiegłym roku na rynku będzie też wiedeńska karuzela, a obok scena, na której wystąpią lokalni artyści.

   katowice.naszemiasto.pl/artykul/1163629,w-nikiszowcu-swiateczny-jarmark-bedzie-dwudniowy-mieszkancy,id,t.html?kategoria=678
  • madohora Re: 3 - 4.12.2011 Jarmark na Nikiszu 29.11.11, 23:56
   zamknięty
   3 i 4 grudnia w katowickim Nikiszowcu odbędzie się jarmark przedświąteczny. - Zainteresowanie jest coraz większe, więc zdecydowaliśmy się, że impreza będzie trwała dwa dni - mówi Waldemar Jan z nikiszowieckiego Centrum Aktywności Lokalnej. W sobotę z myślą o dzieciach na rynku stanie karuzela, a od godz. 14 zainteresowani wraz z przewodnikiem będą mogli zwiedzać dzielnicę. O godz. 16 w dawnym maglu, obecnie filii Muzeum Historii Katowic, odbędzie się projekcja filmu "Barbórka" w reżyserii Macieja Pieprzycy, a zaraz po niej Mieczysław Bieniek, podróżnik, przedstawi swoją opowieść "Barbórka w Boliwii". Później, o godz. 19, w kościele św. Anny koncert zagra zespół akordeonistów Kleofas. Późnym wieczorem na Rynku podziwiać będzie można z kolei pokaz lampionów.

   W niedzielę, w Barbórkę, mieszkańców Nikiszowca tradycyjnie obudzi orkiestra kopalni Wieczorek, która w tym roku obchodzi swoje 100-lecie. Na rynku ustawione zostaną stragany, na których od godz. 10 sprzedawane będą ozdoby świąteczne, witraże, porcelana czy biżuteria. Nie zabraknie też obrazów malarzy skupionych w Grupie Janowskiej, śląskich przysmaków i grzanego wina. Na chętnych do zwiedzania również będzie czekał przewodnik, a wszyscy goście dostaną okolicznościową gazetkę "Magiel. Niecodziennik Nikiszowiecki" wydaną przez miejscowe stowarzyszenie Pyrlik stalowy. Na specjalnie wybudowanej scenie wystąpią miejscowi artyści, a całość wieczorem zwieńczy pokaz fajerwerków.

   Więcej... katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,10718715,Nastepny_weekend_z_jarmarkiem_w_Nikiszu.html#ixzz1f8c24q4y
  • madohora Re: 3 - 4.12.2011 Jarmark na Nikiszu 30.11.11, 00:00
   zamknięty
   2 grudnia rusza świąteczny jarmark na ul. Staromiejskiej w centrum. Dzień później w Nikiszowcu
   2011-11-18, Aktualizacja: 2011-11-19 12:09
   Naszemiasto.pl Justyna Przybytek
   Wystawcy walczą o miejsce na świątecznym jarmarku w Nikiszowcu, spore jest także zainteresowanie tym w centrum Katowic.
   Katowice » Wydarzenia » 2 grudnia rusza świąteczny jarmark na ul. Staromiejskiej w centrum. Dzień później w Nikiszowcu
   « poprzedni artykuł następny artykuł »
   2 grudnia rusza świąteczny jarmark na ul. Staromiejskiej w centrum. Dzień później w Nikiszowcu
   Wystawcy walczą o miejsce na świątecznym jarmarku w Nikiszowcu, spore jest także zainteresowanie tym w centrum Katowic.
   Jak co roku będzie wesoło, tłoczno i gwarno, a w klimat świąt wprowadzą nas nie czekoladowe mikołaje w supermarketach, a świąteczne jarmarki, które pojawią się w centrum Katowic i Nikiszowcu.
   Na ul. Staromiejskiej jarmark zostanie otwarty już 2 grudnia i zostanie tu do 13 grudnia. Zasada jest taka, że miasto płaci krakowskiej firmie, która wynajmuje jarmarczne budki. Dotąd także zajmowała się naborem sklepikarzy, tym razem to zadanie wzięli na siebie urzędnicy - podpisali już 25 umów, a miejsca jest na 30 budek.
   - Pojawią się lokalni sprzedawcy, ale też sklepikarze z całej Polski - zapewniają. Oprócz jarmarcznych straganów, w okolicy ulicy będą odbywały się także wydarzenia artystyczne: koncerty i występy.
   Po raz pierwszy dwudniowy będzie w tym roku jarmark w Nikiszowcu. Tu zainteresowanie sklepikarzy wystąpieniem na jarmarku przeszło oczekiwania organizatorów. - Mamy już 60 zgłoszeń - mówi Waldemar Jan z Programu Centrum Aktywności Lokalnej.
   Jarmark odbędzie się 2 i 3 grudnia.
   W sobotę - 3 grudnia - od godz. 14. będzie czynna będzie ustawiona na nikiszowieckim rynku wiedeńska karuzela. Do dyspozycji będzie też przewodnik, z którym można zwiedzać zabytkowe osiedle. O godz. 16. w filii Muzeum Historii Katowic (Ul. Rymarska) zostanie wyświetlony film Pieprzycy "Barbórka", a zaraz po projekcji o Barbórce w Boliwii opowie były górnik i podróżnik Mieczysław Bienek. O godz. 19. w kościele św. Anny wystąpi Zespół Akordeonistów "Katowice - Kleofas". Po koncercie na placu Wyzwolenia będzie okazja podziwiać pokaz latających i płonących lampionów.
   W niedzielę - 4 grudnia - jarmark będzie czynny już od godz. 10. Tego dnia na rynku w Nikiszu pojawią się stragany, znajdziemy na nich pamiątki, wyroby rękodzieła, hafty, koronki, czy obrazy Grupy Janowskiej, Spichlerza, Groty oraz artystów niezależnych, a także ozdoby świąteczne, witraże, porcelanę, biżuterię. Tradycyjnie już na jarmarku pojawią się ciasta Michaliskich, wypieki mieszkańców i kuchnia śląska.
   Przewodnik na zainteresowanych zwiedzaniem osiedla będzie czekał w niedzielę od godz. 13. Pół godziny później na scenie na pl. Wyzwolenia wystąpi Orkiestra KWK Wieczorek, zespoły Domisolki, Trans i Drugie Piętro, a na koniec - Abba Imitation. Na finał imprezy - o godz. 19. - zaplanowano pokaz fajerwerków.
   Podczas jarmarku mieszkańcy Nikiszowca będą prowadzili zbiórkę pieniędzy na renowację mozaiki kwiatowej na budynku Poczty przy rynku. A jeśli pieniędzy zostanie, to na wiosnę planują kupić kwiaty, którymi chcą obsadzić elewację budynków przy pl. Wyzwolenia.

   katowice.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1167181,2-grudnia-rusza-swiateczny-jarmark-na-ul-staromiejskiej-w,id,t.html?kategoria=678
  • madohora Re: 3 - 4.12.2011 Jarmark na Nikiszu 30.11.11, 00:03
   zamknięty
   Impreza, która staje się nowym atrybutem Nikiszowca, odbędzie się już po raz czwarty. Jarmark jest niekomercyjnym przedsięwzięciem integracyjnym i społecznościowym. Promuje kulturę i tradycję naszego regionu a przede wszystkim aktywną i otwartą społeczność gotową do współpracy w zaspokajaniu swoich potrzeb. Jarmark stał się podstawą realizacji systemu monitoringu wizyjnego (trwa procedura wyłaniająca realizatora usługi), to w nim szukać można także źródeł Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Nikiszowca, opracowanego z aktywnym udziałem społeczności.

   W związku z dużym zainteresowaniem Jarmarkiem rozszrzono go w tym roku na 2 dni. Pierwszy – 3 grudnia - to kameralne przedsięwzięcia kulturalne tj. projekcje filmów i koncerty. Drugi dzień tradycyjnie już będzie składać się z części rozrywkowo-integracyjnej oraz handlowej, w której szczególne znaczenie ma prezentacja umiejętności lokalnych twórców, organizacji społecznych i przedsiębiorców. Z roku na rok rośnie liczba chętnych wystawców do uczestnictwa w Jarmarku. W tym roku już spodziewamy się ponad 60 uczestników, a liczba ich stale rośnie. Tegoroczny Jarmark ściśle związany jest z tradycją Barbórki, która wypada właśnie w drugi dzień Jarmarku. Będzie to także okazja do świętowania 100-lecia Orkiestry Dętej Kopalni Wieczorek, która wystąpi z jubileuszowy programem. Honorowy patronat nad Jarmarkiem objął prezydent miasta Katowice. Jarmark jest organizowany w ramach projektu systemowego „Damy radę – program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach” realizowanego przez MOPS Katowice i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

   GŁÓWNE ATRAKCJE TEGOROCZNEGO JARMARKU NA NIKISZU

   Sobota 3 grudnia. Już od ok. 14:00 będzie czynna Karuzela Wiedeńska, która gościła u nas w ubiegłym roku. O tej porze będzie też można z przewodnikiem zwiedzić zabytkowe osiedle. O 16:00 w siedzibie Muzeum przy ul. Rymarskiej odbędzie się projekcja filmu M. Pieprzycy „Barbórka” a zaraz po niej opowieść o „Barbórce w Boliwii”, którą zaprezentuje podróżnik Mieczysław Bieniek. Ok. 19:00 po mszy wieczornej w Kościele Św. Anny odbędzie się koncert Zespołu Akordeonistów „Katowice - Kleofas” pod kierownictwem Stanisława Wodnickiego. Zaraz potem na Rynku w Nikiszowcu będzie można podziwiać pokaz latających, płonących lampionów.

   Niedziela 4 grudnia. Już od 10:00 czynne będą wszystkie stragany, a w nich m.in. pamiątki, wyroby rękodzieła, hafty, koronki, malarstwo (Grupa Janowska, Spichlerz, Grota oraz artyści niezależni), ozdoby świąteczne, witraże, porcelana, metaloplastyka, biżuteria, rzeźba, kuchnia śląska (m.in. ciasta Michalskich, ciasta mieszkańców, śląskie dania obiadowe), grzane wino, prezentacja twórczości lokalnych organizacji i instytucji i wiele innych. Będzie też karuzela, zabytkowa straż pożarna, amfibia WOPR, ambulans do pobierania krwi (od 12:00 do 16:00). Ok. 13:00 na chętnych czekać będzie przewodnik turystyczny. Od 13:30 na scenie pojawią się Orkiestra KWK Wieczorek, zespoły Domisolki, Trans i Drugie Piętro. Koncert zakończy występ zespołu ABBA Imitation. W finale imprezy organizatorzy zapraszają na pokaz fajerwerków (ok. 19:00).

   InSilesia.pl jest patronem medialnym Jarmarku na Nikiszu.
  • madohora Re: 3 - 4.12.2011 Jarmark na Nikiszu 30.11.11, 18:45
   zamknięty
   Nikiszowiec zaprasza na jarmark

   Iwona Sobczyk 0.11.2011 aktualizacja: 2011-11-30 17:15

   Trzeba jeszcze zaplanować, gdzie postawić który stragan, zrobić makówki, przetopić smalec, upiec ciasta i wyszykować górnicze mundury, za którymi potem przyjezdni będą wodzić wzrokiem. Mieszkańcy Nikiszowca przygotowują się do przedświątecznego jarmarku. W tym roku odbędzie się 3 i 4 grudnia armark na Nikiszu odbywa się dopiero czwarty raz, ale już stał się lokalną tradycją. Za każdym razem przyciąga tłumy gości, dlatego w tym roku po raz pierwszy postanowiono rozłożyć go na dwa dni. Atrakcje na Nikiszu będą czekały 3 i 4 grudnia. Jeszcze nigdy nie było ich tak wiele. Wydłużony jarmark oznacza także więcej pracy dla organizatorów. Przygotowania zaczęły się już we wrześniu od "burzy mózgów" w Centrum Aktywności Lokalnej. Jak co roku uczestniczyli w niej mieszkańcy i działające na osiedlu organizacje. To dzięki ich zaangażowaniu jarmark budzi takie zachwyty. Bez ciast pieczonych w kuchniach nikiszowieckich familoków wynoszonych na rynek na ogromnych blachach, domowego żurku i chleba z tustym impreza straciłaby co najmniej połowę uroku. Dlatego w tym roku znów się piecze i gotuje. - Na razie gromadzimy produkty. Potrzebna jest cebulka, jabłuszko, majeranek, pieprz, czosnek, no i dobra, świeżutka słoninka kupiona bezpośrednio w ubojni. Gotujemy od piątku wieczorem, a potem już tylko jemy - śmiał się Zbigniew Brudel, którego kilka dni temu zastaliśmy w CAL. Sprzedawanie chleba z tustym zostawi młodszemu pokoleniu. Sam zamierza wybrać się na rynek z aparatem, żeby dokumentować całe wydarzenie. A ponieważ chwila jest wyjątkowa, to jak zwykle przywdzieje z tej okazji górniczy mundur. Przyzwyczaił się już do tego, że przyjezdni traktują go trochę jak białego misia na Krupówkach i proszą, by pozował z nimi do zdjęcia. Nie ma nic przeciwko. Jarmark zaczyna się w sobotę (3 grudnia) o godz. 14 od uruchomienia karuzeli wiedeńskiej. Kto zamiast kręcić się w kółko, woli pokręcić się po osiedlu będzie mógł przyłączyć się do wycieczki, która o tej samej porze rusza z rynku. Poprowadzi ją mieszkanka Nikiszowca. Po wycieczce można zajść do muzeum, żeby obejrzeć film "Barbórka" i spotkać się z Mieczysławem Bieńkiem, emerytowanym górnikiem i podróżnikiem. Wieczorem w kościele św. Anny zagra Zespół Akordeonistów "Katowice - Kleofas", a potem na rynku będzie można wypuścić w niebo płonący lampion. Niedziela (4 grudnia) będzie wyjątkowo hucznie świętowana, bo akurat w tym dniu wypada Barbórka. Mieszkańców rano obudzi maszerująca przez osiedle orkiestra kopalni Wieczorek, świętująca w tym roku swoje 100-lecie. Od 10 na rynku czynne będą stragany z jedzeniem, grzanym winem, świątecznymi ozdobami, wyrobami rękodzieła. - W ubiegłym roku mieliśmy 40 wystawców, w tym ponad 70. Znalezienie dla nich wszystkich miejsca na rynku jest sporym wyzwaniem - mówi Anna Skiba z CAL. O godz. 13 na chętnych czekać będzie przewodnik. O 13.30 zaczynają się koncerty na rynku. Finał imprezy zaplanowano na godz. 19. Zakończy ją pokaz fajerwerków. Podczas jarmarku rozdawana będzie bezpłatna gazeta "Magiel. Niecodziennik nikiszowiecki", wydana przez Stowarzyszenie Pyrlik Stalowy. Podczas wydarzenia zbierane będą środki na odnowienie różanej mozaiki na budynku poczty. S karbonka będzie na stoisku CAL.
   __
   Madohora
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka