madohora
23.07.12, 11:46
Niedźwiedziom w górach lepiej w drogę nie wchodzić
Nie dokarmiajmy niedźwiedzi i nie wchodźmy na ich terytorium, a kiedy je spotkamy, powoli się wycofujmy - apeluje organizacja WWF. Ekolodzy oraz m.in. pracownicy pięciu parków narodowych rozpoczęli akcję edukacyjną skierowaną do turystów przebywających w górach.
Organizacja podała, że liczebność niedźwiedzi brunatnych w Polsce jest szacowana na ok. 100 osobników. Jak podkreślają ekolodzy, większość obecnych problemów tych zwierząt wynika z działalności człowieka. Jak powiedział PAP rzecznik WWF Polska Paweł Średziński, niedźwiedzie przez aktywność ludzi mają coraz bardziej ograniczone terytorium, na którym mogą żyć, odpoczywać, zdobywać pokarm i rozmnażać się.
Ludzie coraz częściej wchodzą do "krainy niedźwiedzia", a swoją obecnością oraz nieodpowiedzialnym zachowaniem zaburzają spokój i naturalny cykl życia tego zwierzęcia - podkreślił.
Organizacja WWF, we współpracy z pięcioma górskimi parkami narodowymi (Babiogórskim, Bieszczadzkim, Gorczańskim, Magurskim i Tatrzańskim) oraz schroniskami PTTK w zachodniej części Karpat, postanowiła przeprowadzić akcję edukacyjną dla turystów. Ekolodzy apelują, by nie dokarmiać niedźwiedzi.
- Dokarmiając je albo zostawiając śmieci na szlaku, sprawiamy, że niedźwiedź zacznie kojarzyć obecność człowieka z możliwością zdobycia pokarmu. Przestaje on poszukiwać pokarmu w naturze i zaczyna żerować na szlaku - mówi rzecznik WWF. Jak podkreślił, przez naszą nieodpowiedzialność skraca się dystans, który powinien dzielić człowieka i dzikie zwierzę. - Najczęściej kończy się to źle dla niedźwiedzia, który jest odławiany i resztę życia spędza w niewoli - tak było w przypadku niedźwiedzicy Magdy, która żerowała przy schronisku w Dolinie Roztoki. Zwierzę zostało odłowione i wraz z małymi przewiezione do zoo. Tam zmarło, najprawdopodobniej na atak serca. Ekolodzy ostrzegają, że wejście na terytorium niedźwiedzia grozi tym, iż może poczuć się on zagrożony i zaatakować w swojej obronie.
- Powinniśmy trzymać się górskich szlaków w trosce o nas samych, ponieważ spotkanie z niedźwiedziem może się skończyć poturbowaniem - ostrzega Paweł Śledziński.
metromsn.gazeta.pl/Lifestyle/1,127257,12172708,Niedzwiedziom_w_gorach_lepiej_w_droge_nie_wchodzic.html